NOORTE SUURTURNIIRID

Inglismaa staaride paraad mängis end nurgast välja, aga kõik lõppes fiaskoga

Rasmus Voolaid pilt
Rasmus Voolaid

U21 Euroopa meistrivõistlustele tugeva koosseisu ja suurte lootustega läinud Inglismaa koondis jäi ootamatul kombel pidama alagruppi. Viimases voorus anti Horvaatiale küll vinge võitlus, kuid lisaminutite draama tõttu langeti konkurentsist.

Inglismaa alustas turniiri 0:1 kaotusega Šveitsile ja teises voorus alistuti 0:2 seisuga Portugalile. Arvestades millise koosseisuga turniirile tuldi - näiteks Eddie Nketiah, Emile Smith Rowe (mõlemad Arsenal), Callum Hudson-Odoi (Chelsea), Curtis Jones (Liverpool) -, siis oli algus katastroof.

Viimaseks vooruks jäi neile siiski veel väike päästerõngas - esiteks oli vaja loota, et Portugal alistab Šveitsi ning seejärel oli vaja ise Horvaatia kahe tabamusega alistada. Portugal tegi oma töö kindlalt (3:0) ära ja inglased hakkasid tasapisi ronima. 12. minutil viis Crystal Palace'i poolkaitsja Eberechi Eze penaltipunktilt nad juhtima ja 1:0 seisuga lõppes ka poolaeg. 74. minutil vedas Liverpooli poolkaitsja Jones Inglismaa virtuaalses tabelis teiseks, aga Horvaatia polnud alla andnud. Esimesel üleminutil virutas Lille'i kaitsja Domagoj Bradaric hirmsa puraka otse ristnurka ja Inglismaa südamed olid murtud.

Pärast mängu lõppu läks Jonesi ja rõõmustavate horvaatide vahel ka kõvaks pusklemiseks, mille järel Liverpooli mees punase kaardi teenis. Kokkuvõttes see siiski enam liiga suurt kaalu ei oma, sest maikuus toimuvas play-offis erinevalt Horvaatiast Inglismaad ei ole.

Viimase vooruga suutis enda turniiri päästa Holland, kes alistas 6:1 Ungari ja tõusis mööda viigistanud Saksamaast kui Rumeeniast. B-grupis tõusis kolmandalt kohalt teiseks Itaalia, kes kloppis 4:0 Sloveeniat.

Seni on turniiril kõige veenvamat minekut näidanud Taani ja Portugal, kes võitsid oma gruppides kõik mängud ja ei lubanud endale lüüa ühtegi väravat. Taga nulli suutis hoida ka Hispaania, kes teises voorus siiski Itaaliaga 0:0 viiki mängis.

Sarnaselt alagrupiturniirile peetakse ka kohamänge Ungaris ja Sloveenias, aga veerandfinaalidega alustatakse alles 31. mail, finaal toimub 6. juunil Ljubljanas.

Lõplikud tabeliseisud (sulgudes väravate vahe):

A-alagrupp: Holland 5 punkti (8:3), Saksamaa 5 (4:1), Rumeenia 5 (3:2), Ungari 0 (2:11).
B-alagrupp: Hispaania 7 punkti (5:0), Itaalia 5 (5:1), Tšehhi 2 (2:4), Sloveenia 1 (1:8).
C-alagrupp: Taani 9 punkti (6:0), Prantsusmaa 6 (4:1), Venemaa 3 (4:6), Island 0 (1:8).
D-alagrupp: Portugal 9 punkti (6:0), Horvaatia 3 (4:5), Inglismaa 3 (2:4), Šveits 3 (3:6).