Neli aastat järjest Inglismaa parimaks meeskonnaks kroonitud Manchester City peatreeneri Pep Guardiola praegune leping lõpeb selle hooajaga. Kas ta ikka jätkab? Veel paari päeva eest tundus, et see küsimus ei vääri pikemat arutamist, aga Txiki Begiristaini lahkumisuudis on asja muutnud.
60-aastane spordidirektor Begiristain andis teisipäeval teada, et käesolev hooaeg jääb talle Citys viimaseks. Guardiola on teda korduvalt kiitnud suurepärase värbamispoliitika eest, kuid lisaks on Begiristain ka lihtsalt City juhendaja lähedane sõber.
Guardiola lõi Cityga käed 2016. aastal, sõlmides esmalt kolmeaastase lepingu. Seejärel on ta lepingut pikendanud 2018. aasta mais, 2020. aasta novembris ja viimati 2022. aasta novembris. Praeguse lepingu pikendamise osas pole katalaan seni aga sõnagi lausunud, vahendab BBC.
Kõnekaks peetakse tema 2021. aasta väljaütlemist: "Üks põhjus, miks ma lepingupikendusele allkirja andsin, on Txiki jätkamine. Meie koostöö sujub erakordselt hästi. Kui võidame, üritame analüüsida, miks. Kui kaotame, siis samuti. Me ei jaga teineteisele hinnanguid. Tegutseme klubi huvides. Seetõttu on Txiki suguste inimestega lust ja rõõm koos töötada."
Begiristain liitus Cityga 2012. aastal ning suuresti tänu talle õnnestus Manchesteri klubil neli aastat hiljem Guardiola enda juurde tööle meelitada. Kaheksa hooajaga on City võitnud kuus liigatiitlit, sealhulgas neli viimast ühtejärge, lisaks jõuti mullu ka kauaoodatud Meistrite liiga võidukarikani. Ühtekokku on City auhinnakapp kaheksa aasta jooksul täienenud 18 karikaga.
🔵✨ “Pep Guardiola, we want you to stay!”, Man City fans banner in the stands today…
…with clear message from @WeAre1894. pic.twitter.com/npWl7Q4VRa — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) October 5, 2024
Juulis märkis Guardiola jätkamise kohta, et tahab oodata hooaja lõpuni, et "näha, kuidas kõik kulgeb ja kui seotud me oleme", enne kui tuleviku osas otsuse langetab. Eelmisel nädalal tõid City fännid Etihadi staadioni tribüünile suure plagu, millel paluti Guardiola jätkamist, ning peatreener lõõpis seepeale pressikonverentsil, et saadetagu loosungi valmistamise eest arve talle. Kuid tõsisele küsimusele tuleviku ja otsuste langetamise kohta vastas ta niisuguse krüptilise mõttekäiguga: "Kui see juhtub, siis küll see juhtub."
Halvas veel kindlamalt koos kui heas
Begiristainist seitse aastat noorem Guardiola mängis temaga koos nii Barcelona kui ka Hispaania koondise ridades. 2003. aastal sai Begiristainist Kataloonia suurklubi spordidirektor ja 2008. aastal pandi suuresti tema mõjutusel peatreeneriks Guardiola, kellel tolleks ajaks säravad saavutused veel puudusid.
"Keegi ei tahtnud minu palkamisega riskida, Barcelonas uskus minusse heal juhul kolm protsenti inimestest. Aga Txiki nõudis, et mind tuleb esindusmeeskonna etteotsa panna. Ilma temata ei oleks midagi sellist juhtunud," meenutas Guardiola aastaid tagasi. Kolme aasta eest lisas ta: "Txiki on üks tagasihoidlikumaid inimesi, keda ma olen iial kohanud. Ta ei suhtle kunagi meediaga. Edu on alati teiste päralt, tema jääb kulisside varju. Jalgpallimaailmas on selliseid inimesi väga raske leida, sest kõigil on väga suur ego. Muide, asetan ka ennast sellesse paati."
🚨🔵 Manchester City director of football Txiki Begiristain will leave the club in 2025, as planned long time ago.
The decision was already well known at the club, Pep Guardiola included as @David_Ornstein reports.
Begiristain will take some sabbatical time, he’s NOT retiring. pic.twitter.com/CHsrzlIish — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) October 8, 2024
Guardiola sõnul annab Begiristaini olemasolu talle vabamad käed. "Ta tunnustab alati mängijaid, peatreenerit, juhatuse esimeest ja tegevjuhti. Minul on võimalik rõõmustada ilusate hetkede üle ning leppida kehvadega. Võime omavahel kõike jagada. Halvad hetked ühendavad meid enneolematul moel. Häid hetki tähistame aga üheskoos klaasi veiniga," sõnas Guardiola.
Kuhu edasi, kui kõik on juba käes?
Mullune Meistrite liiga võit ja sel kevadel saavutatud neljas järjestikune meistritiitel on pannud City olukorda, kus eesmärkide seadmine on võrdlemisi keeruline. "Mul on leping ja mõtlesin, et nelja tiitlit järjest ei ole Inglismaal keegi mitte kunagi võitnud - miks siis mitte proovida? Aga nüüd on see ka tehtud, nii et kuhu edasi?" arutles Guardiola, kui City oli eelmise hooaja meistrikarika pea kohale tõstnud. "Nüüd ma ei teagi täpselt, mis mu motivatsioon võiks olla, sest kui kõik on tehtud, on sihti raske leida."
Samas täpsustas Guardiola USA-s toimunud hooajaeelsel turneel, et seda väljaütlemist ei tasu võtta kui kinnitust tema lahkumisest. Samuti on klubi saanud Begiristaini äraminekuks juba mõnda aega valmistuda, sest BBC eksperdi Guillem Balague'i sõnul on spordidirektori lähiring juba mitu aastat selle võimalusega arvestanud.
"Ta tunneb, et tema jaoks on üks ajastu läbi saanud. Et edasi minna, on vaja uut indu ja uusi inimesi," märkis Balague. Samas ei maksa tema sõnul Begiristaini ja Guardiola tulevikku omavahel liialt siduda ning Begiristain on ise osalenud endale järglase otsingutel.
Tippliigades on vaid kaks peatreenerit kauem samas klubis püsinud
Guardiolal täitub 10. oktoobril City tüüri juurde asumisest 8 aastat ja 100 päeva, mis teeb temast Jürgen Kloppi lahkumise järel üliselgelt Premier League'i staažikaima juhendaja. Teisel kohal on selles arvestuses Brentfordi peatreener Thomas Frank, kellel saab kohe täis kuues tööaasta, ning kolmandal alates 2019. aasta detsembrist Arsenali juhendav Mikel Arteta. Selles arvestuses esikolmikule järgnevad Premier League'i klubide peatreenerid on alles äsja ületanud kolme tööaasta piiri.
Ka teisi Euroopa liigasid vaadates on Guardiola oma pika tööstaažiga suur erand. Saksamaal on Frank Schmidt juhendanud Heidenheimi üle 17 aasta, aga järgmised Bundesliga peatreenerid said hiiljuti jagu kõigest kolme tööaasta piirist. La Ligas täitub Diego Simeonel uue aasta alguses Atletico Madridi tüüri juures 13. aasta, teisel kohal on viie aasta ja üheksa kuuga Real Sociedadi peatreener Imanol Algucil.
Frank Schmidt is playing real life Football Manager.
✅ He took his little town team Heidenheim, with a population of 50,000 people, from the German 5th League 17 years ago to the Bundesliga last season.
✅ He took them to the Conference League in his first season in… pic.twitter.com/LNNSEn0B9l — Out of Context Football Manager (@nocontextfm1) September 12, 2024
Itaalia kõrgliigas on kaheksa aasta ja kolme kuuga staažikaim Atalantat tüüriv Gian Piero Gasperini, kes asus muuseas ametlikult tööle Guardiolaga täpselt samal päeval. Teisel kohal on seevastu Interi peatreener Simone Inzaghi "kõigest" kolme aasta ja kolme kuuga. Prantsusmaal on treeneriamet aga vähemalt kõrgliigaklubis üldse töö, kus isegi paari aasta täitumist on põhjust kõvasti tähistada. Praegu on Ligue 1 kõige pikaajalisem peatreener Christophe Pelissier, kes on Auxerre'i tüüri juures kahe aastani jõudmisest paari nädala kaugusel.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta