Intervjuu | Anne Rei: väljamüüdud staadion ja superstaarid väljakul – naiste Meistrite liiga finaal on nüüd suur finaal!
UEFA naiste komitee juht Anne Rei jaoks tähistab naiste Meistrite liiga finaal maamärki, mis kinnitab, et tema jaoks südameasjaks olev mäng on viimase tosina aasta jooksul teinud läbi meeletu arengu. "Mind valdab suure finaali tunne, 12 aasta eest see nii polnud," sõnab Rei.
Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär Rei vaatab Euroopa naiste jalgpalli teistsuguse pilguga alates 2013. aastast, kui ta nimetati UEFA naiste komitee liikmeks. 2017. aastal sai temast komitee juht. Sinna ametisse valiti ta tagasi nii 2019. kui ka 2023. aastal.
Naiste komitee ülesanne on anda visioon ja sisend UEFA ametnikkonnale, kes siis nende järgi talitades naiste jalgpalli arengut toetavad protsessid käima lükkavad. Siililegi selge, et koos naiste jalgpall arenguga tõuseb ka seda suunava komitee olulisus. Olulisesuga koos kasvab aga vastutus. Õnneks ka tööst tulenev rõõm, kinnitab Rei.
Anne, Euroopa naiste jalgpalli hooaja tippsündmus on kõigest mõnekümne tunni kaugusel. Kas sul tulenevalt ametipositsioonist mingi ärevus ka hinges on?
Täna juba on mõte sellel. Dublinis veel mitte, sest enne Euroopa liiga finaali toimusid erinevad UEFA koosolekud. Näiteks kõigi alaliitude peasekretäride kokkusaamine. Samuti kandsin UEFA täitevkomiteele (sisuliselt juhatus – O. J.) ette minu juhitud naiste komitee raporti. Ametiülesandeid seega jagus.
Aga nüüd on fookus juba tõesti naiste Meistrite liiga finaalil. Ootused, millega ma sellele mängule lähen nüüd ja näiteks aastal 2013, on väga palju muutunud. Toona oli tegu väga kõrvalise üritusega, mis toimus paar päeva varem samas linnas, kus meeste Meistrite liiga finaal. Mängiti mõnel väikesel staadionil.
Mingit reklaami mängule ju tehti, aga üritus oli väike. Naiste jalgpalli eest vastutaja ja mängust sügavalt hoolijana mäletan, et toona liikus mõte hoopis teisiti. Ma ju teadsin, et naiste Meistrite liiga finaalile satuvad jalgpallis olulised inimesed, kelle varasem kokkupuude naiste jalgpalliga väike või olematu.
Tahtsin väga, et nad saaksid sellelt mängult mingi positiivse emotsiooni. Mäletan, kuidas olin mängu ajal kogu aeg pinges ja mõtlesin: näidake nüüd, mida oskate, näidake nüüd kohaletulnutele, et me oleme ka midagi väärt.
Täna lähen finaalile hoopis teise tundega. Ma tean, et kõik on kõrge kvaliteediga. Nii mängukorralduse kui ka sportliku taseme mõttes.
Kui varem oli korraldus UEFA naiste osakonna vastutada, siis kaks aastat tagasi läks naiste Meistrite liiga finaal meeste eurosarjafinaalide eest vastutava korraldustiimi haldusalasse. Standardid on seega samad, mis Meistrite, Euroopa ja Konverentsiliiga finaalidel. See näeb välja nagu suur finaal ja tunne on ka suurele finaalile kohane.
Naiste komitee liikmena tunnen selle muutuse üle ühelt poolt uhkust ja teisalt ka rahulolu. Tänase seisuga on 51 000 inimest mahutav staadion välja müüdud. Meediahuvi on samuti enneolematult suur. Ning kuna Hispaanis mängitavasse finaali jõudis FC Barcelona, siis on tagatud ka suur kohalik huvi.
Naiste jalgpall ületab jätkuvalt ja pidevalt takistusi ning ronib uutesse kõrgustesse. See on endiselt kõige kiiremini arenev spordiala, buum kestab täiega. Kuidas seda buumi UEFA naiste komitee tasemel tunda on?
Ootused on üha kõrgemad. Vahel on need isegi liiga üles köetud, sest mingite asjade puhul ütleb sisetunne, et me pole selleks sammuks valdkonnana veel valmis. Väljakutse on, kuidas samal ajal vastata valitsevatele ootustele, aga teha ka õiged otsused, mis tagaks, et esimesed liiga kaugele eest ära ei kimaks. Rong ei tohi liiga pikaks venida, viimaste vagunite eest tuleb samuti hoolitseda.
Kui palju UEFA tasandil tajutakse, et käärid tipu ja tagumise otsa vahel on väga suured?
Loomulikult sellest saadakse aru. Praegu koostamisel ja septembriks valmiva uue Euroopa naiste jalgpalli strateegia ütleb ühelt poolt, et 2030. aastaks soovitakse kuute täisprofessionaalset kõrgliigat (praegu on selliseks ainult Inglismaa WSL ehk Women's Super League – O. J.), siis teisalt jällegi rõhutatakse võrdse arengu olulisust. Nõrgemad riigid tuleb järele aidata.
Eelneva summeerimiseks võib vist öelda, et ka sinu käes olev UEFA naiste komitee juhi ametikoht on võrreldes 2017. aastaga oluliselt muutunud, sest kuna valdkond paisub, siis on vastutus üha suurem?
Kõik naiste jalgpalliga seotu on oluliselt professionaalsem. Väljakul toimuva kõrval pean silmas ka kommertspoolt ja meediahuvi.
Kas rõõm on ka suurem?
On, ikka on! Kõik need õnnestumised kõikidel tasanditel valmistavad tõesti suurt rõõmu. Huvi näitab, et naiste jalgpall läheb inimestele korda. Näiteks kasvõi see intervjuu siin – 10 aastat tagasi poleks sa seda naiste Meistrite liiga finaali eel ilmselt küsinud. Muudel tasanditel näeb samu ilminguid. Naiste jalgpall on siin, et jääda.
Aga selleks, et veelgi tugevneda, peab valdkond tõstma oma finantsvõimekust. Milline on selle segmendi areng ja olukord?
Oluliselt parem kui varem. 2019 seoti UEFA tasandil naiste koondise- ja klubijalgpalli õigused meeste võistluste omast lahti ehk neid hakati müüma ja turundama eraldi. Praeguseks oleme jõudnud punkti, et kui naiste jalgpalli järgmiseks tsükliks (UEFA opereerib 3-4 aastate tsüklite kaupa – O. J.) hakatakse müüma sponsorpakette, siis jagunevad need kolmeks.
Naiste jalgpalli üldised toetajad ehk nii-öelda vihmavarjupaketid, mille all paiknevad omakorda naiste Meistrite liiga toetajad ja naiste koondisejalgpalli toetajad. Huvi nende pakettide vastu eraettevõtete seas, kes soovivad enda brändi naiste jalgpalliga seostada, on praegu nii suur, et UEFA palkab nende kolme valdkonna toetajapakettide müügi jaoks eraldi agentuuri.
Suurt huvi kinnitavad ka numbrid. Täpseid numbreid UEFA ei avalda, aga laias laastus ületas 2022. aasta EM-finaalturniir ootuseid kahekordselt. Naiste Meistrite liiga lõppeva hooaja vaadatavus on võrreldes 2022-23 hooajaga 217% ehk enam kui kaks korda suurem. Need numbrid on väga olulised. Just nende numbrite tõttu sponsorpakette tahetakse ja neid ka müüakse.
Rääkides laupäevasest mängust FC Barcelona ja Lyoni Olympique'i vahel, siis kas sa saad staadionil seda vaadata ja nautida või on selle ajal peas ka ikkagi UEFA naiste komitee juhi mõtted?
Kindlasti saan vaadata ja nautida. Tõsi, muidugi jälgin ma ka kõike korraldusega seotut, ent seda teen absoluutselt igal jalgpallimängul nii Eestis kui ka välismaal. Ma tahan detailselt aru saada, kuidas ja miks asjad on seatud. See on professionaalse jalgpalliametniku viga, võib vist nii öelda!
Aga mängu kavatsen kindlasti nautida. Väljakul on ikkagi Euroopa jalgpalli eredaimad tähed. Olen väga elevil!
Kui mõni Soccernet.ee lugeja pole varem Euroopa naiste klubijalgpalli jälginud, aga otsustab laupäevast finaali vaadata, siis millele soovitad tähelepanu pöörata, et elamus enda jaoks eriti meeldejäävaks teha?
Eks suurimad staarid ole Lyoni poole pealt Wendie Renard ja Barcelonast Aitana Bonmati. Loodan, et nad säravad oma nime ja tiitlite vääriliselt. Ning Barcelona naiskondlikku jalgpalli, nii tehnilises kui ka taktikalises mõttes, on lihtne nautida.
* * *
Naiste Meistrite liiga finaal FC Barcelona - Lyoni Olympique algab Bilbaos laupäeval Eesti aja järgi kell 19.00. Kohtumise otsepilti on võimalik tasuta vaadata DAZN-i Youtube'i-kanalil.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta