Intervjuu | Sander Post ajakirjanduse apsudest, esineliku jõukohasusest ja edu saladusest
Premium liiga komeet 2020 on igasuguse kahtluseta Viljandi Tulevik. Mullu 7. koha saanud ja kõigest viie punktiga üleminekumänge vältinud Tulevik paiknes 15. vooru eel tabeli neljandal real. Punkte sama palju kui FCI Levadial ja Paide Linnameeskonnal.
Tuleviku juhendaja Sander Post on tööusku jalgpallitreener. Kui tema või Tuleviku mängijate käest küsida, mille pealt edu on saavutatud, kuuleb alati täpselt ühte ja sedasama vastust: teeme iga päev trennis kõvasti tööd. Järelikult nii ka on.
Kõlab uskumatult, aga Tulevik on sel hooajal võitnud Premium liigas rohkem kohtumisi kui nende tänane vastane Levadia! Soosikukoorma lükkas peatreener Post õhtuse mängu eel siiski stoilise rahuga 9-kordse Eesti meistri õlgadele. Ent reede hommikul Viljandi linnastaadionil oma töölaua taga Soccernet.ee-ga vesteldes märkis ta veendunult, et tema meeskond on suuteline esinelikus olema ka siis, kui Premium liiga 2020. aasta hooajale detsembris joon alla tõmmatakse.
Sander, kui tihti sa tabelisse vaatad?
Olen olukorraga kursis! Aga väga pilvedesse ei ole läinud. Tean, kus me oleme ja miks me seal oleme.
Miks te olete seal, kus olete?
Teeme iga päev tugevasti trenni ja kõvasti tööd. Samamoodi ka mängudes, kus oleme teinud iga kord maksimumpingutuse. Sellepärast olemegi tabelis seal, kus oleme.
Kuidas tabelist vastu vaatav punktisumma sinu tööd mõjutab? Eelmisel hooajal saite 36 mänguga 28 punkti, praegu olete 14 mänguga teeninud 24 punkti. Kas võistkonda tuleb nüüd kuidagi teistmoodi timmida?
Võrreldes eelmise aastaga on meil uus võistkond. Ning edu on toonud ka asjaolu, et mullu olime me amatöörmeeskond. Viljandi põhimängijad pole varem elanud seda elu, et teenistusallikas ongi jalgpalli mängimine. Eelis, mis suurematel klubidel sellest tulenevalt varasematel aastatel meie ees oli, on ära kadunud.
Need Tuleviku mängijad, kes enne käisid nii tööl kui ka trennis, saavad nüüd keskenduda ainult treeningutele. Lisaks toimuvad trennid paremal ajal ja mängijad on harjutuskordadeks paremini valmis, sest ei tulda sinna pärast kaheksatunnist tööpäeva. Vajadusel saame ka teha kaks trenni päevas.
Kuidas on kulgenud peatreeneri kohanemine profivõistkonnaga töötamise rindel?
Kõik on sujunud, ma olin selleks valmis. Iga treener tahab, et tal oleks professionaalne võistkond, trennis 25 meest, kellega iga päev muruplatsil harjutada nii, et päike kenasti paistab. Ma pole ju kaua treenerina töötanud, vaid olen noor treener, seega õpin igast mängust, igast voorust, igast hooajast. Kindlasti pole ma valmis treener, kes on maailmameister ja teab väga täpselt, mis on minu ja mu meeskonna võimed.
Levadiaga olete ühe korra tänavu mänginud. Kas tollest kohtumisest (1:3 kaotus 3. vooru mängus 24. mail) on pühapäevast duelli silmas pidades midagi kasulikku või õpetlikku kaasa võtta või oli see ikkagi hooaja selles faasis, kus kõik oli väga toores ja vahepeal peatreenerit vahetanud Levadia hoopis teistsugune meeskond?
Paar muudatust pluss peatreeneri vahetus on Levadias olnud, aga mängijad on ju samad. Tõsi, nad on viimastes kohtumistes mänginud teisiti kui varem. Selgelt on näha, et meeskonnal on uus peatreener uute ideedega. Aga suures pildis on seis sama – Levadia on soosik. Millest me räägime? Nad on Eesti absoluutne tippklubi.
No tabelis on nii teil kui ka neil 24 punkti! Võite on teil isegi rohkem …
Tabel tabeliks. Tuleb otsa vaadata, kellega on tegu. Levadia on Eesti tippklubi.
Kuivõrd palju pead sa oma meeskonna mängu muutma tulenevalt vastasest. Või on Tulevik praegu juba seisus, kus lähete väga selgelt oma jalgpalli mängima ja vastase tõttu tehtavad muudatused on minimaalsed?
Suures plaanis ei ole ma seni oma mängu muutnud. Levadiaga kohtudes peame lähtuma vastasest. Me ei ole tänasel päeval veel selline meeskond, kes läheb sinna oma mängu mängima. Et las Levadia teeb omi asju, kuna me oleme nii tugevad. Selline lähenemine on ju põhjus, miks Rogic Levadiast ära läks (mullu septembris Levadiast vallandatud serblane Aleksandar Rogic oli oma pikale pallivaldamisele tuginevale mängustiilile väga truu ega nõustunud tegema kompromisse sirgjoonelisuse kasuks – O. J.). Me lähtume pühapäeval vastasest.
Paar aastat tagasi kohtas üpris sageli, et kui Tallinna-välist võistkonda ootas kohtumine A. Le Coq Arenal, tõdesid nad eelnevalt üpris heitunult, et "väljak on seal ju nii suur". Mulle tundub, et sinu juhitud praegune Tulevik on aga meeskond, kellele A. Le Coq vastupidi sobib. Suur ja kvaliteetne väljak annab hea võimaluse teie eelist ehk kiiret rünnakule minekut kasutada.
Ma pole nii mõelnud, et kus on suur ja kus väike väljak. Profijalgpallur ja -treener peavad kohanema kõigega. Pigem Viljandi meeskond ei ole seni A. Le Coq Arenal edukas olnud. Seega ma plussi ei näe, aga samas ma ei vaata tagasi, mis juhtus mullu või tunamullu, sest 2020 on hoopis teistsugune. Me oleme profivõistkond ja peame tööd tegema igal pool. Aga loomulikult tahame heal väljakul mängida ja usun, et me oleme heal platsil tugevamad kui kehval.
Sander Kapper, Herol Riiberg ja Pavel Marin ehk tipuründaja taga paiknev ründekolmik on seni kuulunud algkoosseisus kõigis 14 Tuleviku Premium liiga mängus. Mis selle trio nii heaks ja ohtlikuks teeb?
Ajakirjandus räägib palju neist kolmest mängijast. Vahel räägitakse ka neljast mängijast. Samas unustatakse ära teised mehed. Vaadake, palju on meil nullimänge ja kui palju on meie väravavaht teinud supertõrjeid!
Faktikontroll! Nullimänge on Tuleviku arvel 14 vooruga 5, mida on peaaegu sama palju kui terve eelmise hooajaga (36 vooruga 6 nullimängu); InStati andmebaasi põhjal on Tuleviku puurivahi Karl-Romet Nõmme arvel 27 supertõrjet, mis on Premium liiga teine näitaja, jäädes alla vaid Tallinna Kalevi väravavahi Karl-Andre Vallner 29-le, kusjuures Tuleviku otseste rivaalide puurivahid on meeskonda hullumeelselt hea tõrjega päästnud oluliselt harvemini (Artur Kotenko 12, Marko Meerits 10, Mait Toom 8 ja Ingmar Krister Paplavskis 1 korra).
Kogetud edu ja saavutatud punktide põhjus on ikkagi ühtne meeskonnatöö. Keegi annab söödud ja tekitab olukorrad ka Marinile, Kapperile ja Herolile. Nad on heas vormis, seda ei ole vaja eitada. Ja nad on praeguses Viljandi võistkonnas eredad mängijad. Aga edu on meeskonnatöö.
Samas oled sa endise ründajana kindlasti kursis, et jalgpallis jäävad rohkem meelde ja silma need mängijad, kes tekitavad säravaid ja meeldejäävaid hetki.
Seda küll. Aga ka sel kolmikul on palju juurde panna. Nad on heas vormis ja Marin teeb praeguse seisuga karjääri parimat hooaega. Aga samamoodi võib öelda ka näiteks Gerdo Juhkami, Marko Budici, Martin Alliku ja Karl-Romet Nõmme kohta. Nad kõik teevad superhooaega. Kui me kõik ei teeks head hooaega, siis me poleks ka tabelis seal, kus me oleme.
Kas Pavel Marin saab septembris koondisekutse?
Arvan, et oma esituste põhjal võiks ta koondise piirimail olla.
See koondisekutse oleks kompliment tervele Viljandi Tuleviku klubile.
Absoluutselt. Aga eelkõige talle, sest ma näen, millise pühendumuse ja sihikindlusega Pavel iga päev tööd teeb. Sellise mängijaga on igal treeneril hea koostööd teha.
Olgu lisatud, et Soccernet.ee väisas Viljandit reedel ja jälgis ka meeskonna treeningut. Viimased platsilt lahkujad, kes endale seal pärast trenni lõppu veel pikalt tegevust leidsid, olid Marin ja Budic.
Tolle ründekolmiku juurde korraks tagasi hüpates, siis selle viimane tükk ehk Riiberg, sai paika vahetult enne hooaja algust, sest laenuleping Floraga sõlmiti üleminekuakna viimasel päeval.
Meie soov ta siia tuua oli pikaajaline. Eks Flora komplekteerimine kestis viimase hetkeni. Mingid kokkulepped olid meil varem paika pandud. Ei olnud nii, et viimasel hetkel ulatati meile kandik Heroliga.
Aga sul pidi olema plaan puhuks, kui Riiberg ei saabu?
Jah, selleks oli Nikita Komissarov juba varem meeskonda toodud. Ka tema on tegemas praegu elu parimat hooaega. Noore mehe kohta väga hästi mänginud. Ning ka Kaimar Saag võib nr 10 positsiooni peal mängida. Heroli tulek oli meile boonus. Olime valmis ka olukorraks, kus ta ei liitu.
Ajakirjandusel on veel üks jutt, mida Tuleviku kohta räägitakse. Nimelt, et teil on õhukesevõitu koosseis. Paistab, et ka see ei pea paika?
Olen ka seda juttu kuskilt kuulnud! Jah, meil pole võib-olla varumeestepingil sama tugevaid ja oskuslikke mängijad kui platsil, aga meil on pingi peal alati mängijad, kes toovad platsile mingi ekstra-väärtuse. Õhukeseks läheks koosseis siis, kui meeskonda tabaks neli-viis vigastust.
Augustis ootab teid mürgine kalender, sest lisaks Tallinna Legionile kohtute ka Levadia, Paide Linnameeskonna, Nõmme Kalju ja FC Floraga. Pooli meeskondi suurest nelikust olete tänavu võitnud, pooltele olete kaotanud. Millest sõltub Tuleviku edu mängudes esiviisiku ülejäänud nelja liikmega?
Valmisolekust. Kas kõik mängijad on olemas ehk et pole vigastusi. Kõige muu poolest oleme nendeks augustikuu mängudeks valmis ja ei karda mitte midagi. Meil pole midagi kaotada, vaid ainult võita. Ütlen endiselt, et me pole praegu Eesti TOP4 meeskond, aga võime hooaja lõpus seal esinelikus olla. Võidukohustust meil pole ja midagi ei juhtu, kui mõne tugeva meeskonna vastu ebaõnnestume. Katastroofi pole.
Aga see, et sa ütled, et te võite seal esinelikus olla, tähendab ju, et näed võimalust olla ka hooaja lõpus tabelis nelja parema seas?
Kui me selle niinimetatud mürgise seeria edukalt läbime, võime olla väga heal positsioonil. Ja see võib juhtuda. Meis ei ole kartust, et kus me oleme siis, kui need kõik neli kõne all olevat mängu kaotame. Kindlasti me ei kaota kõiki neid mänge.
Premium liiga 15. vooru viimane kohtumine FCI Levadia – Viljandi JK Tulevik algab A. Le Coq Arenal täna õhtul kell 19.00. Otsepilti näitab Soccernet.ee.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta