Folgipealinna esindusklubi alustas mullust hooaega võimsalt ning oma parimatel päevadel jagati Tallinna FCI Levadiaga liigatabelis suisa kolmandat kohta. Seejärel toimus aga ärakukkumine ning hooaeg lõpetati kuuendana ehk kohal, millele läbikukkumise mõõtme omastamine oleks selge liialdus, kuid mille üle erilist rõõmu samuti tunda ei saa. Tänavu üritab noor, mitmete täiendustega ja tahtmist täis Tulevik uue peatreeneri käe all aga omad korrektuurid teha ning liigatabelis võimalikult kõrgele kohale pürgida.
Hooaja ettevalmistusperioodil ilmataat aga viljandlastele halastanud ei ole - Viljandi järve äärse kunstmuruväljaku kate jäätus ära ning treeninguid seal läbi viia ei saanud. Sestap tuli leida lahendus - veebruari alguses koliti nädalaks Tallinnasse ning treeniti Männiku hallis.
Meeskonna värske lootsi Jaanus Reiteli sõnul pöörasid ilmaolud hooaja ettevalmistuse täielikult pea peale. "Oma põhimõtteid ja filosoofiaid ei ole ma kahjuks nii palju töösse saanud panna, kui plaanis oli, vähemalt mitte sellisel kujul, nagu ma tahtsin. Okei, detsembris ja jaanuari alguses sai veel normaalselt asju teha, aga nüüd on paus sisse tulnud. Sellest jääb kindlasti jälg maha. Nende X-faktorite osakaal on sel hooajal paraku äärmiselt suur," tõdes ta.
"Tahes-tahtmata see mõjutab protsessi. Ma tavaliselt ütlen selle peale, et it is what it is - on nii nagu on. Nende asjadega tuleb toime tulla, aga need ikkagi mõjutavad. See ei tähenda, et ma kuidagi negatiivne oleks - teatud faktorite vastu sa lihtsalt ei saa ja see on igal elualal niimoodi."
Ründemängija Kristjan Kask sõnas, et füüsilise ettevalmistuse taha midagi jääda ei tohiks: "No jah, palliga individuaalselt muidugi ei ole saanud teha, sest plats on jääs. Aga jõusaali- ja jooksukavad on treenerite poolt tehtud ja neid oleme hoolega teinud. Midagi toredat pole just olnud, aga ma arvan, et võistkonnaga oleme suutnud seda kehva olukorda nii hästi ära kasutada, kui võimalik."
Kui inimvõimetest väljapoole jäävad tegurid kõrvale jätta, jääb klubi president Raiko Mutle hooaja ettevalmistuse suhtes siiski positiivseks. "Ma usun, et võtmata arvesse neid asju, mida me ise muuta ei saa, on kõik sujunud päris hästi. Ma arvan, et siin pole mul küll millegi üle nuriseda - kõik, mis meist sõltub, on hästi tehtud ja see ongi peamine," väljendas Mutle rahulolu tehtud töö osas.
Kui mitmed klubid on olnud hädas vigastustega, siis Tulevikul sellega hetkel erilisi probleeme pole. Audis oli pikemalt vaid Alex Roosalu, kuid temagi asub isolatsiooniperioodi järel taas meeskonnaga treenima.
Noortelt oodatakse sammu edasi
Meeskonna juhendaja Reitel ühtegi noormängijat, kes tänavu esile võiks kerkida, eraldi välja tuua ei soovinud, kuid tõdes, et ootab kõigilt sammu edasi. "Ma arvan, et meie meeskond teeb hea tulemuse, kui vanemad ja kogenumad mängijad mängivad oma välja ja uued tulijad, välismaalased ning noormängijad - näiteks Nikita Komissarov - teevad sammu edasi. Pigem eeldangi seda, et vanad teevad oma ära ja võib-olla teevad seda sellisel kujul, et pigistavad veel mingi protsendi juurde, sest igal inimesel on mingi varu enda sees olemas.
Arengut ootan mõistagi kõigilt noortelt, sealhulgas välismaalastelt. Tegelikult on ju peaaegu kõik välismaa kutid samuti noored, Mintongo on 18-aastane ja teised jäävad ka sinna kanti, pluss veel näiteks Daniil Petrunin ja Komissarov. Nemad peaksid kindlasti sammu edasi tegema."
Edusamme on tehtud ka platsi kõrval
"Me oleme väga suuri samme edasi teinud," kommenteeris Reitel oma esimest paari kuud Tulevikus. "Kasvõi see uus peasponsor ja see, et sügisel saab jalgpallihall valmis. Minu jaoks on mulje klubist väga positiivne, juhtkond teeb igapäevaselt tööd, et kogu seda organisatoorset poolt arendada - Marek Tiits on meil nüüd kommertsjuht ja Sander Post spordidirektor, lisaks veel see uus peasponsor, jalgpallihall - need on kõik väga positiivsed uudised."
Märkimisväärne muutus on toimunud ka Tuleviku klubi eelarves - kui tunamullu oli eelarve 300 000 eurot ja mullu 400 000, siis tänavuseks on number kerkinud juba 600 000 euroni.
Uue peasponsori tähtsust ei alahinnanud ka klubi president Raiko Mutle. "See aitab ilmselgelt väga palju. Oluline on ta mitme nurga alt - üks on see puhas finantspool, aga teine on see, et sellise sponsori lisandumine näitab selgelt meie tehtud töö väärtust. Meie loogika pole kunagi olnud, et andke raha ja siis me hakkame tegema. Selle sponsori lisandumine on ikkagi kiitus tehtava töö eest. Annab märku, et oleme õigel teel, teeme õigeid asju ja oleme nähtaval."
Samuti ei alahinnanud klubijuht ka Eesti Jalgpalli Liidu poolsete solidaarsusmehhanismide väärtust. "Ma arvan, et me ei oleks täna täisprofessionaalne võistkond, kui neid solidaarsusmehhanisme ei oleks. Nii lihtne see ongi."
On saabujaid, kuid on ka lahkujaid
Eelmise hooaja järel lahkusid Tulevikust kaks ründava suunitlusega põhimängijat - Sander Kapper ja Pavel Marin, kes oli mullu ka viljandlaste parim väravakütt. Kas edurivimees Kask tunnetab enda kohal ka teatavat vastutuskoormat, mis puudutab väravate löömist? "Ma ei tea, mingeid pingeid ma endale kindlasti peale ei pane," muigas ta pärast pisikest mõttepausi. "Ma usun ja tean, milleks ma suuteline olen ja mingid lisapinged sellele kindlasti kaasa ei aita. Kui ma suudan stabiilsuses natuke juurde panna, siis ma arvan, et see suurem roll tuleb iseenesest."
Kahe hooaja vahel on muutunud ka puurisuul seisev mees - Florasse siirdunud Karl-Romet Nõmme mantlipärijaks saab 21-aastane Marten Ritson, kes Tuleviku särgis juba 2017. aastal Premium liiga debüüdi tegi ning vahepeal erinevates Soome klubides ja Paide Linnameeskonnas õnne otsimas käis, kuid nüüd ringiga tagasi kodulinna jõudis.
President Mutle teatas juba eelmise aasta novembrikuu lõpus, et klubi teeb omalt poolt kõik selleks, et leegionäride värbamine oleks edukas ning eelmiste aastate ebaõnnestumised ei korduks. Mäletatavasti sõlmis Tulevik mulluse hooaja eel lepingu viie leegionäriga, kelle hulgast, olgem ausad, suurem asi vutimees polnud ükski.
Tänavuseks hooajaks on Tulevikuga lisaks Eesti vutisõbra jaoks veidike tuttavamatele suurustele liitunud kuus uut ja põnevat mängumeest - kaitseliini hangiti nigeerlasest keskkaitsja Ganiu Atanda Ogungbe, poolkaitseliini asuvad täiendama usbekk Abubakir Muidinov, nigeerlased Kazeem Bolaji ja Tomi Fagbongbe ning Kamerunist pärit Arcenciel Mintongo ja ründeliini on tugevust toodud kanadalase Carson Buschman-Dormondi näol.
Reiteli hinnangul on välismängijad praeguseks hästi süsteemi sobitunud: "Kui keegi neist selle ettevalmistuse jooksul täielikult ansamblist välja oleks kukkunud, siis nad poleks siia jäänud." Kui mullu ükski välismängija meeskonna alustalaks ei kerkinud, siis kas algava hooaja eel näeb peatreener mõnes leegionäris ka tõelise põhivedaja materjali? "Absoluutselt, kindlasti!" teatas loots kõhklemata.
Peatreenerile sekundeeris ka Kask: "Tundub, et edasiminek on (võrreldes eelmise hooajaga - M. K.) toimunud küll. Praeguste kontrollmängude ja trennide põhjal paistab küll, et neist võiks rohkem abi olla, kui neist, kes eelnevatel aastatel siin olnud on. Aga noh, lõplikult on seda veel vara öelda. Õiget asja näeme siis, kui liiga pihta hakkab," ei tõtanud ründaja värsketest meeskonnakaaslastest ennatlikke järeldusi tegema. "Aga üldiselt jah, potentsiaali on!"
Eesmärkidest, konkurentidest ja favoriitidest
"Kõige suurem konkurent - raske öelda. Kui hooaeg algab, on kõigil null punkti. Võib-olla Pärnu Vaprus, võib-olla FC Flora. Ei taha kedagi eraldi välja tuua, eks hooaeg näitab," ei hakanud Kask potentsiaalsete konkurentide osas spekuleerima. Kes mängumehe hinnangul aga kõige tõenäolisemalt tiitli nimel heitleb? "Ma arvan, et ikkagi Flora. Tuumik on neil enam-vähem sama, mõned kogenud mängijad juures. Ei näe, kust nad sammu tagasi oleks teinud. Teised on kindlasti üritanud juurde panna, aga kui ma peaks praegu kellegi peale raha panema, siis tõenäoliselt oleks see Flora."
Mutle sõnul Tulevik endale kohalist eesmärki hooajaks ei sea. "Me ei sea endale numbrilisi eesmärke, ei koha mõttes, väravate arvus ega milleski muus," teatas klubijuht kindlalt. "Pigem tahaksin näha klubi tervikarengut, esindusmeeskonna arengut, et me pidevalt teeksime samme edasi. Nendeks indikaatoriteks on väga paljud erinevad aspektid, mille põhjal saame hiljem hinnata, et kas oleme siis sammu edasi astunud või mitte."
Numbrilisi eesmärke ei sea ka Reitel. "Ma arvan, et kõik inimesed, kes meie klubis töötavad ja igapäevaselt seda asja ajavad, on spordimehe hingega ja eesmärk on alati võimalikult kõrgel kohal lõpetada. Loomulikult me saame aru, et meistritiitli peale me veel ilmselt ei mängi, aga meil on igati tip-top mängijad ja meis on piisavalt spordimehelikkust, et minna võimalikult kõrget kohta püüdma. See saab mõistagi võimalik olla ainult siis, kui me suudame läbi hooaja stabiilselt mängida. Sel hooajal võib koroona veel asju ringi paisata ja võib tekkida olukordi, kus peame nädalas mitu mängu mängima ja seetõttu ongi stabiilsus ääretult oluline. See on võtmekoht!" rõhutas ta.
Meeskonna staar - Kaimar Saag
32-aastasest Saagist ei saa Tuleviku meeskonna staari valimisel üle ega ümber - kui kedagi meeskonna tänavusest koosseisust võiks pidada klubi "näoks", siis on see kahtlemata Saag. Kuigi mullu polnud tema roll Premium liigas väravate näol sedavõrd suur, kui hooaeg varem (Saag lõi 2019. aasta hooaja jooksul 37% kõigist meeskonna väravatest), on ta kahtlemata meeskonnas autoriteedi rollis.
Kuivõrd peatreener ootab kõigilt noortelt mängijatelt sammu edasi, kulub Saagi-suguse kogemustepagasiga mees noorematele mängijatele eeskujuks kahtlemata ära ning loodetavasti osutub keerulistel hetkedel ka meeskonna vedajaks ja tagantutsitajaks.
Kuigi kaptenipael kuulub uuel hooajal mulluse kapteni Saagi asemel keskkaitsja Gerdo Juhkami käsivarrele, ei vähenda see mingil määral pikalt välisklubides mänginud ründaja väärtust Tuleviku nooruslikus meeskonnas.
Kellel silma peal hoida? Arcenciel Mintongo
"Mängib keskväljal, number kuue peal. Tal on päris huvitavad omadused just kaitsetöö poole pealt. Tema võib silmapaistev olla," kiitis Tulevikuga äsjaliitunud kamerunlast meeskonnakaaslane Kristjan Kask.
Alles 18-aastane kamerunlane jättis tõepoolest hea mulje ka Taliturniiril ning kontrolliva poolkaitsja kohal mängival noormehel on eeldusi kerkimaks uuel hooajal mängumeheks, kes Tuleviku keskväljal niite tõmbama asub.
Siiski peab mehel jätkuma ka kõvasti tahtejõudu võitlemaks koha eest algrivistuses - sama positsiooni mängivad ka Nikita Komissarov ja Daniel Tuhkanen ning lisaks veel ka universaalid Abubakir Muidinov ja Tanel Lang. Peatreener Jaanus Reitel kinnitas samuti, et koosseis selgub alati enne mängu ja igale positsioonile on pidev konkurents.
Suurim küsimärk - puudulik hooaja ettevalmistus
Ikka ja jälle tuleb tagasi tulla selle jäätunud väljaku juurde, mis läbivalt nii treeneritele kui mängijatele ohtralt peavalu valmistanud on. Nagu juba eelvaate algusest lugeda võis, pole treeneritetiim inimvõimetest mittesõltuvatel põhjustel saanud hooaja ettevalmistusprotsessi kaugeltki plaanipäraselt läbi viia ning seetõttu lasub hooaja alguse kohal suur küsimärk - kui suure jälje staadionipaus mängijatesse jätnud on?
Lisaks sai Tuleviku hiljuti kätte ka koroonaviirus - ühe mängija positiivse testi tõttu veetis meeskond nädala (18.-25. veebruar) isolatsioonis ning trenni ei teinud. Reitel ei hakanud füüsilise vormi osas hetkel spekuleerima ning tõdes, et eks hooaja algus näitab, kuidas tagasilöögid kehva ilma ja koroonapausi näol meeskonnale mõjunud on.
Õnneks järgmisel aastal ei tohiks kehvad ilmaolud kõigi eelduste kohaselt enam Tuleviku hooaja ettevalmistust segada, sest sügiseks on Männimäele valmimas uhiuus jalgpallihall.
Viljandi JK Tulevik
Peatreener: Jaanus Reitel
Abi- ja väravavahtide treener: Rait Oja
Füsioterapeut: Uku Leht
Spordidirektor: Sander Post
Kapten: Gerdo Juhkam
EJL-i stipendiaadid: Karl Erik Jürisson, Alex Roosalu, Gustav-Hendrik Seeder, Nikita Komissarov, Daniel Tuhkanen, Kristjan Kask
Eelarve: 600 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljak: Viljandi linnastaadion ja Viljandi kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: kollane ja must
Duubelvõistkond: Viljandi JK Tulevik U21 (II liiga lõuna/lääs)
Koduleht: www.jktulevik.ee
Esimene mäng: 6. märtsil kell 13.00 vs. Nõmme Kalju FC (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 14. märtsil kell 13.00 vs. Paide Linnameeskond (Viljandi kunstmuruväljakul)
Meeskonna koosseis:
Väravavahid: Marten Ritson, Kaupo Kruusmäe, Karl Erik Jürisson.
Kaitsjad: Alex Roosalu, Gerdo Juhkam, Tanel Lang, Gustav-Hendrik Seeder, Martin Allik, Raimond Mets, Daniil Petrunin, Ganiu Atanda Ogungbe.
Poolkaitsjad: Abubakir Muidinov, Herol Riiberg, Nikita Komissarov, Kazeem Bolaji, Daniel Tuhkanen, Tomi Fagbongbe, Arcenciel Mintongo.
Ründajad: Kristjan Kask, Kaimar Saag, Carson Buschman-Dormond.
Võimalik algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Kazeem Bolaj (Nigeeria poolkaitsja) liitub klubiga.
Carson Buschman-Dormond (Kanada ääremängija, Vancouver Whitecapsist) liitub klubiga.
Tomi Fangbongbe (Nigeeria/Kanada kaitsja) liitub klubiga.
Arcenciel Mintongo (Kameruni poolkaitsja) liitub klubiga.
Abubakir Muidinov (Usbekistani pookaitsja) liitub klubiga.
Ganiu Atanda Ogungbe (Nigeeria kaitsja, Krškost) liitub klubiga.
Daniil Petrunin (poolkaitsja, Levadiast) sõlmis aastase laenulepingu.
Marten Ritson (väravavaht, Paidest) liitus klubiga.
Daniel Tuhkanen (poolkaitsja, Kuressaarest) liitus klubiga.
Välja:
Jude Barrow (Kanada poolkaitsja) lahkus klubist.
Marco Budic (Austria keskkaitsja) lahkus klubist.
Jeremiah Dabrowski (Poola äärekaitsja) lahkus klubist.
Sander Kapper (äärepoolkaitsja) liitus Tartu Tammekaga.
Matheas Madik (väravavaht) liitus Harju JK-ga.
Pavel Marin (äärepoolkaitsja) liitus Nõmme Kaljuga.
Karl-Romet Nõmm (väravavaht) liitus FC Floraga.
Rainer Peips (ründaja) lahkub klubist ja liitub ilmselt Vändra Vaprusega.
Jonas Tossou (Benini ründaja) lahkus klubist.
Hooajaeelsed mängud:
22.01. Pärnu JK Vaprus - Viljandi JK Tulevik 0:2 (Krutogolov*, Saag)
30.01. Nõmme Kalju FC – Viljandi JK Tulevik 1:0
05.02. Viljandi JK Tulevik - Tartu JK Tammeka 2:1 (Riiberg (pen x2))
10.02. Viljandi JK Tulevik - Tallinna FCI Levadia 1:3 (Buschmann-Dormond)
13.02. Viljandi JK Tulevik - Läänemaa JK (ELB) 9:0 (Kask x3, Juhkam, Fagbongbe x3, Bolaij, Saag)
17.02. Viljandi JK Tulevik - Narva JK Trans 3:1 (Riiberg 2, Komissarov)
Võit; kaotus.
ELB - Esiliiga B.
* - viibis testimisel, kuid ei jätka klubis.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta