On laupäeva varahommik. Nagu Inglismaal kombeks, on ilm niiske ja udune. Jõuan kümmekond minutit enne seitset Norwichi bussijaama, et asuda teele Londonisse etendusele, mille esitavad täna pärastlõunal Londoni staadionil, Kuninganna Elizabethi olümpiapargis, West Ham United ning West Bromwich Albion ja seda inglise FA karikasarjas.
Bussil eristuvad teistest reisijatest mõned: üks ameerika-inglise keelt kõnelev paar, kelle peamiseks jututeemaks on ameerika jalgpall, paar vanemat inglise härrasmeest, kes ligi kolmetunnise bussisõidu jooksul Stratfordi, Londoni äärelinna, ainult jalgpallist räägivad, ning üks ema ja tütar, kellel mõlemal on kaelas West Hami fännisallid. Kui viimase kahe puhul võis eeldada, et ilmselt on ka neil suund sama mis mul, siis nagu õhtul tagasiteel Norwichi selgub, käivad kõik ülesloetletud kaemas sama etendust ning nii avastan tagasiteel bussis juba hommikust tuttavad näod.
Jõuan Stratfordi bussijaama veidi enne kümmet hommikul ning võtan suuna lähima Wetherspoon’s pubiketi pubi poole. Kuigi on mängupäev, siis tänavapildis tundub kõik tavaline, ei ühtki märki, et sealsamas kandis oleval staadionil koguneb õhtul ligikaudu 60 000 pealine publik vaatamaks kohaliku meeskonna ponnistusi inglise karikasarjas.
Astun pubi uksest sisse ja jõuab kohale teadmine – täna on tõesti mängupäev. Kuigi mänguni on veel ligi neli tundi aega, on klientideks peamiselt West Hami särkides ja sallides inimesed, sealhulgas pered väikeste lastega, kellel seljas fännisärgid oma lemmikute nimedega. Pubi nurgas on viis lauda, kus vanemad meesterahvad, välisel vaatlusel samuti West Hami toetajad, endale mängueelse pindi õlut lubavad ning omavahel tänase mängu võimalikke algkoosseise arutavad. Luban endale samuti ühe pindi kesvamärjukest ning linnupetteks traditsioonilise inglise hommikusöögi. Mõnekümne minuti jooksul täitub pubi Hammers’ite fännidega pea täielikult ning järjekord baarileti taga kasvab iga minutiga.
On keskpäev, väljun pubist ning võtan suuna staadionile, mille tee peale jääb Westfieldi ostukeskus. Läbi keskuse jalutades on nüüd juba märgata üha enam jalgpallisümboolikat kandvaid inimesi. Staadioni ning kaubanduskeskuse vahele jääb 2012. aastaks ehitatud olümpiaujula, mille ees juba käputäis kohalikke müügimehi mängupäeva salle müüvad. Ostan endale mälestuseks West Hami Unitedi fännisalli ning luban endale jalutuskäigu olümpiapargis, haaran kosutava karastusjoogi seal asuvast West Ham Unitedi fännide pubist ning seejärel sean sammud juba staadioni suunas.
Erinevalt varasematest külaskäikudest jalgpallimängudele, toimub siinne turvakontroll enne staadionialale sisenemist ning tund enne mängu avavilet on sealsed järjekorrad juba päris pikad. Pärast mõningast ootamist pääsen sealt läbi ning jõuan staadionialale, mis on palistatud erinevate söögi- ja joogikioskitega. Ühes neist mängimas koduklubi fännilaul "I’m forever blowing bubbles" ning sealsed kliendid on seda kindlameelselt kaasa laulmas. Melu staadioni ümber on võimas ning erinevalt paljudest varasematest kordadest Inglismaal jalgpallimängudel paistab siin olevat meeste ja naiste osakaal publiku hulgas võrdsem.
Avavileni veerand tundi. Otsin üles oma sektori ning lähen oma kohale kolmandas reas küljetribüünil. Staadion on uus ja uhke, küll aga puudub vanakooli inglise jalgpallistaadioni tunne, kuna tribüünid on mänguväljakust omajagu kaugel. See aga ei vähenda vähimalgi määral seda, mis kohe algamas on. Meeskonnad sammuvad väljakule, staadionil pannakse mängima ikooniline fännilaul "Bubbles" ning kogu staadionitäis, kui välja arvata West Bromwichi fännisektor, üürgab üht tuntuimat jalgpallilaulu kaasa laulda. Kõlab mängu avavile ning kogu laulmisprotseduur kordub taas. Staadion hingab ühes.
David Moyesi käe all mängiv West Ham on mängu algul krampis, kuigi alustatakse eeldatavalt vaat et parimas võimalikus koosseisus. Viis korda oma ajaloo jooksul FA karika võitnud West Bromwich alustab seevastu mängu isukalt ning asub juba 9. minutil tänu West Hami mängijate lohakusele Conor Townsendi väravast juhtima. Staadionitäis fänne vakatab. Haudvaikus. Kuulda on ainult staadion teises otsas asuvate West Bromwichi fännide juubeldamist. Lisaks väljakul olevale kodumeeskonnale paistab šokis olevat ka kogu kodupublik. Ja kui häält tehaksegi, siis tuleb sealt sõim ning vandesõnad oma lemmikute tegutsemise kohta, eriliselt jäävad fännide pahameeletormi alla keskväljamees Carlos Sánchez ning kaitseliinis tegutsev Fabián Balbuena.
Mitme kaitseprohmaka ning West Bromi väga sümpaatse mängu saatel kulgeb kogu esimene poolaeg ning poolaja lõpuvile kõlades saadavad kohalikud oma meeskonna puhkama üle kogu staadioni kajava vile ning "buutamise" saatel. Poolajal lahutab meelt kahe maskoti võidujooks ning loetakse ette skoorid samal ajal toimuvatest teistest karikamängudest. Minu selja taga arutavad paar poolehoidjat teemal, kuidas vastu saada sel nädalal eesootavas Liverpooliga vastasseisus hetke liiga ülekaalukatele liidritele. Lisaks pakutakse, et poolajal tuleks mängu tuua nii klubi kapten Mark Noble kui ka edurivi mees Michail Antonio.
Poolajapaus on läbi ning väljakule jookseb mängijate tunnelist esimesena Michail Antonio. Publik juubeldab maruliselt. "Nüüd tuleb koju!", hüüavad noormehed minu taga. Lisaks on peatreener Moyes teinud veel kaks vahetust ning väljakule pääseb ka Noble ning Balbuena asemele tuuakse kaitseliini lappima Angelo Ogbonna. Paraku pakub aga kodumeeskond fännidele pettumuse. Mängupilt paraneb veidi, kuid teise poolaja keskel kontrollib mängu siiski aste madalamas liigas, Championship’is mängiv ning seal hetkel liidrikohta omav West Brom. Viimane lootus tärkab ligi 20 minutit enne mängu lõppu, kui vastaste kaitsija Semi Ayayi oma teise kollase kaardi saab ning varakult dušši alla saadetakse.
Külla sõitnud West Brom tõmbub kaitsesse ning olenemata vähemuses mängimisest kontrollitakse mängu edasi. Viimasel kümmekonnal minutil suudavad West Hami mängijad küll korduvalt end löögile mängida, kuid iga kord lähevad löögid napilt väravaraamidest mööda. Ilmselgelt frustratsioonis kodumeeskonna fännid otsustavad end hakata välja elama turvameeste peal, kes väljaku ääres seisavad. Ja seda teevad nii mehed kui naised, ka minu lähedal istuva pere järeltulijad võtavad vanematest eeskuju ning kostitavad turvamehi inglisekeelsete roppustega. Korrakaitsjad on ilmselt aga juba taoliste olukordadega harjunud – kes muigab, kes ütleb viisakalt vastu, et tema teeb ainult oma tööd ning kes jälgib tuima näoga tribüünidel olevaid inimesi edasi. Kolm minutit enne mängu lõppu on suurepärane võimalus kapten Mark Noble’il, kuid ka tema suudab nahkkera sisuliselt tühjast väravast üle virutada.
Kõik. Mäng on läbi. West Ham United kaotab esimest korda pärast 1997. aastat FA karikamängu madalamas liigas pallivale meeskonnale. Juba mõni minut enne mängu lõppu tühjenema hakanud tribüünid on nüüdseks juba pooltühjad ning pettunud Irons’ite poolehoidjad lahkuvad kiirel sammul väljapääsude suunas. Seevastu vastasmeeskonna poolehoidjad juubeldavad ning tänavad ilusa mängu eest omi, mõnetunnine sõit Birminghamist pealinna sai tasutud väärika esitusega oma sangarite poolt.
Lahkun staadionilt suunaga Westfieldi kaubamaja suunas. Teekond sinna on aeglane – kogu rahvamass staadionilt liigub samuti sinnapoole. Seega kujuneb tavaliselt kümmekond minutit kestev teekond rohkem kui poole tunniseks. Rahvahulgas valitseb täielik leinameeleolu, isegi mitte niivõrd kaotuse pärast, kuivõrd klubi otsuste ning juba mitmendat mängu näidatud viletsa mängupildi pärast. Maha tehakse nii mängijaid, äsja uuesti klubiga liitunud David Moyes’i kui ka klubi juhtimispoliitikat. Paari fänni ebasündsam vihapurse ning kõnekasutus sunnib aga rahvamassiga liikuvaid lapsevanemaid oma järeltulijatele selgitama, mis siis tegelikult pahasti on. Fännide meeleolu ei tõsta ka see, kui saadakse teada, et vihane rivaal Millwall on oma samal ajal toimunud karikamängu samuti kaotanud.
Ootan bussi. Julgen öelda, et olen taaskord rikkam inimene, just elamuste ja kogemuse mõttes. Suurepärane melu ja meeleolu enne mängu staadionil ja selle ümbruses, näha kurbust ja viha mängu ajal ja pärast seda fännide seas – igal juhul võimas emotsionaalne laeng ja võimalus kogeda midagi uut. Buss sõidab peatusesse, reisijad hakkavad peale minema ning kohtan juba tuttavaid nägusid hommikusest reisist, kõigil West Hami sümboolikaga sallid kaelas. Jõuan bussijuhini, kes piletit kontrollib ning seejuures küsib ka, mis mängu seis jäi. Vastasin üks-null, West Bromwich võitis. Bussijuhi pilk ütles kõik, sealt peegeldus pettumus ja hämmeldus. Aga selline on jalgpall – puhas emotsioon.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta