Käit: Domžalest tulles olen koondisemängudeks palju rohkem valmis
Domžale poolkaitsja Mattias Käit (21) on oma uue koduklubi mängustiili ja Sloveenia kõrgliiga tempoga rahul. Ta nentis, et tabeli viimases meeskonnas ei ole meeleolu hetkel kiita, kuid usub tulemuste paranemisesse.
- Intervjuu Mattias Käidiga on tehtud eile hommikul ehk enne seda, kui tuli uudis Domžale peatreeneri Simon Rožmani tagasiastumisest.
Enne Domžalega liitumist kuulus Käit viis aastat Fulhamisse, kus sai ta mängida vaid noorteliigasid, kui välja arvata üks laenuperiood Šotimaa klubis Ross County. Šotimaal jäi Käidi arvele kõigest kuus meeste kõrgliiga kohtumist (neist põhikoosseisus kolm). Nüüd saab Eesti koondislane mängida täiskasvanute klassis Sloveenia kõrgliigat.
"Ross Countys liigseid riske ei võetud ja löödi pigem pikk pall ette. Aga Domžale tahab igal võimalusel palliga mängida. Vahepeal on liigse riskeerimise tõttu ka näppu lõigatud, kuid mulle endale see mängustiil meeldib," rääkis Käit Soccernet.ee-le.
"Meeste mäng on ikka teine asi kui U23 liiga. Tempo on palju kiirem ja ma arvan, et olen nüüd koondisemängudeks palju rohkem valmis. Viimased kolm kohtumist olen küll pingil olnud, aga enne seda kuulusin põhikoosseisu ja sain päris palju minuteid."
Väravaid on endale ise ehitatud
Seda, miks ta viimatistes voorudes algrivistusest välja jäi, Käit öelda ei osanud: "Ma ei olegi treeneriga rääkinud, et miks pingile jäin. Oli näha, et treener proovis raskel perioodil igasuguseid taktikaid ja erinevaid koosseise, et kuidagi võidud kätte saada, aga kahjuks pole asjad toiminud. Ma ei hakanud ise treenerit küsitlema. Mõtlesin, et käin koondises ära ja kui tagasi minnes sama olukord jätkub, siis on vaja rääkida."
Nüüdseks on teada, et Käidil pole vaja enam treener Simon Rožmaniga millestki rääkida, kuna viimane lahkus klubist. Oli ka põhjust, sest eelmisel hooajal pronksmedalid teeninud Domžale pole käimasoleval hooajal võitnud seitsmest liigamängust mitte ühtegi.
Kui Käit juunikuus Domžalega liitus, tõi ta ühe klubivaliku kriteeriumina välja asjaolu, et tahtis mängida eeldatavalt liiga tippu kuuluvas meeskonnas. Hetkel on reaalsus teistsugune. Nii nagu Ross County 2018. aasta kevadel, paikneb ka nüüd Käidi meeskond kõrgliiga tabeli põhjas.
"Ma ei ole veel selles klubis piisavalt kaua olnud, et öelda täpselt ära, milles on meie probleem. Aga meie mängustiil on selline, et alustame tagant palliga, ja oleme põhimõtteliselt ise endale mitmeid väravaid ehitanud. Praegu on kindlasti keeruline periood ja meeleolud pole nii head nagu enne hooaega, kuid pikk hooaeg on veel ees, esimene ringki pole veel läbi. Kõik mängijad usuvad, et oleme järgmistes ringides palju paremad. Uusi mängijaid on palju ja kokkumäng peaks ajaga paranema," kommenteeris Käit.
Vassiljevi nimi on heas kirjas
Suurelt pole Domžale kellelegi alla jäänud. Seitsmest kohtumisest on saadud kolm viiki, kaks minimaalset ja kaks kaheväravalist kaotust. "Sloveenia liigas ongi kõik satsid väga tasavägised. Isegi kui Maribor või Ljubljana läheb mängima uustulnuka vastu, siis nad ei võida 3:0-4:0. Me viimases mängus Maribori vastu lõime kolm väravat, neist kaks lõi [Rauno] Sappinen, aga ühtegi ei loetud ära. Ma ei ütleks, et mängime kehvasti, meil on olukordi, aga praegu lihtsalt kuidagi ei tule," selgitas 21-aastane poolkaitsja.
Kaks suluseisuväravat löönud Sappinen liitus Domžalega augustis. "Suhtlesime Sappineniga igapäevaselt. Kui sain teada, et ta on Domžale huviorbiidis ning ta küsis minult, et mis seal toimub ja kuidas õhkkond on, siis vastasin talle ausalt, et mind võtsid kõik mängijad väga hästi vastu ja treeneritetiimi liikmed on kõik väga sõbralikud, minu arust on meil ka hea peatreener. Arvan, et praegu oleme mõlemad Domžalesse tuleku üle õnnelikud," sõnas Käit.
Esimestel nädalatel elas Sappinen Käidi korteris, aga hiljuti leidis ründaja endale eraldi korteri. "Aitasin teda esimestel nädalatel nii palju kui võimalik. Loodan, et ta on hästi kohanenud, aga eks see võtab veel aega," lausus Käit.
Kui juba teistele Eesti koondislastele jutt läks, siis kuidas mäletatakse Sloveenias Konstantin Vassiljevit, kes mängis sealses liigas aastail 2008-2011? "Meie nooremad mängijad teda eriti ei mäleta, aga näiteks klubi kapten [Senijad Ibricic] mäletab väga hästi, ta on Bosnia koondisega Eesti vastu mänginud. Meie Sloveenia keskkaitsja mäletab ka Konstantin Vassiljevit koondisemängudest hästi. Vassiljevi nimi on Sloveenias heas kirjas."
Euromängudele mõeldes siiani kurb
Senistest koduliiga matšidest paremini läksid Domžalel hooaja alguses euromängud. Euroopa liiga esimeses eelringis alistati Balzan (Malta) koondskooriga 5:3. Teises eelringis mindi Malmö (Rootsi) vastu kahe mängu jooksul kokku kolm korda juhtima, kuid kaotati lõpuks koondskooriga 4:5. Malmö võitis hiljem järgmiseid vastaseid suuremalt ja jõudis alagrupiturniirile välja.
"Euromängude peale mõeldes olen siiani üpris kurb. Meil oli Malmö vastu kodus [2:2 viigimängus] piisavalt võimalusi, et 3:2 või 4:2 võita ja teistsuguses seisus võõrsile minna. See vastasseis jäigi pigem kodumängu taha, sest võõrsil oli meil kaks võimalust ja lõime kaks väravat. Kokkuvõttes pakkus rahulolu, et saime Malmöle mõlemas mängus väga hästi vastu, aga kaotuse tõttu ei ole tunne nii hea," tõdes Käit.
Domžales on ta mänginud kõige alumise poolkaitsja positsioonil. "Ma ei ütleks, et see on minu jaoks täiesti uus positsioon. Nagu ka meil treener on öelnud, et kui sa mängid number kuue peal, siis sa oled tegelikult võimeline mängima ka number kaheksa peal ja vastupidi. Inglismaal olen ka üksi alumist poolkaitsjat mänginud. Koondises olen samuti olnud sarnasel positsioonil, kuigi siin mängime kahe alumisega. Aga arvan, et mida aeg edasi, seda rohkem saan mängida ülevalpool."
"Praegu ei ole treener täpselt öelnud, kus ta mind pikemas plaanis näeb. Tundub, et ta on proovinud mind kui uut mängijat lihtsalt kuidagi tiimi taktikaga kokku viia," jätkas Käit.
"Kui viimastes mängudes pingile olen jäänud, siis on minu positsioonile pandud täiesti teistsugune mängija. Mina mängin rohkem palliga, aga tema on konkreetselt lõhkuv poolik, kes proovib ainult palle tagasi võidelda. Arvan, et treener on otsustanud ka olenevalt vastasest, et kes alustab ja kes mitte."
Voolaid on helistanud ja Domžale mänge vaadanud
Kui Domžales ootavad nüüd Käiti ees mängud uue peatreeneri käe all, siis sama seis on ka Eesti koondises. Pärast 0:8 keretäit Saksamaal pani Martin Reim ameti maha ja Eesti koondise juhtimise võttis üle Karel Voolaid.
"Arvan, et kui Martin Reim tagasi astus, siis oli uut õhkkonda või taktika muutust vaja. Karel on mulle kaks korda helistanud ja oleme telefoni teel rääkinud. Ta on näinud kõiki minu Domžale mänge ja teab, milline roll mul seal on. Praegu oleme Kareliga ainult ühe päeva trenni teinud ja täpset koondise taktikat veel ei tea, kindlasti saab huvitav olema," rääkis Käit.
Voolaidi esimesteks proovikivideks on kodused EM-valikmängud Valgevene ja Hollandiga. "Ma usun, et kõik on nõus, et Valgevenelt võiksime saada kodus kolm punkti. Holland on palju raskem vastane, aga mingi võimalus meil kindlasti on. Peame mängima oma tugevuste peale, tegema väga vähe vigu ja mitte laskma neil lihtsaid väravaid lüüa," lõpetas 20-kordne internatsionaal.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta