Kolmapäeval kell 22 saab avavile tõenäoliselt aegade suurim vutimatš, mis iial Eestis toimub, kui UEFA Superkarika nimel asuvad Lillekülas heitlema maailma absoluutsed tipud Madridist - Meistrite liiga võitja Real ja Euroopa liiga tšempion Atletico.
Rekordilised kolm hooaega järjest Meistrite liiga võitnud Real Madridi edu näoks on viimastel aastatel olnud karismaatiline peatreener Zinedine Zidane ning viiekordne maailma parim vutimees Cristiano Ronaldo. Kui Zidane otsustas vahetult pärast viimast triumfi üllatuslikult ametist taanduda ja võistkonnale värskust kinkida, siis müstiliste väravanumbritega Ronaldo liitus kuu aja eest Juventusega.
Kuigi Real kubiseb staaridest, alustatakse uut hooaega Tallinnas justkui ilma oma kahe sümbolita. Hoolimata sellest, et nii Zidane kui Ronaldo on oma elus pööranud uue lehekülje, ei saadud neist mängueelsel pressikonverentsil kuidagi mööda.
"Zidane oli fantastiline treener, aga see on minevik," lausus Reali uus peatreener Julen Lopetegui, vaid kaks päeva enne MM-i algust Hispaania eesotsast vallandatud mees. "Tahame jätkata tiitlite võitmist ja selleks peame olema hea meeskond igas aspektis. Me ei vaata tagasi, vaid tulevikku. Usume endasse ja anname endast kõik," kinnitas endine väravavaht, kes on aastate eest juhendanud ka Reali duublit.
Reali keskkaitsjast kapten Sergio Ramos usub, et ka Ronaldo lahkumine ei mõjuta neid. "Kui sellisest mängijast ilma jääme, siis on see mõistagi negatiivne, aga see ei ole põhjus, miks me peaksime võitmise lõpetama," arvas Ramos. "Realil on olnud palju suuri mängijaid, kes on lahkunud, aga Real on sellest üle. Me jätkame võitmist, sest see on osa klubist. Kunagi lahkume ka meie, aga Real jätkab võitmist. Ta otsustas selle peatüki lõpetada, me austame tema otsust ja soovime talle kõike parimat, aga ka endale."
Vihaleaetud meeskond
Atletico on pikalt Reali varjus püsinud. 90ndate lõpus algas periood, kus Atletico ei suutnud enama kui 13 aasta jooksul mitte kordagi Reali võita. Madridi derbi väärtus oli selleks hetkeks kahanenud minimaalseks. Aga Diego Simeone käe all on Atletico justkui fööniksina tuhast tõusnud. Viimastel aastatel on Atleti korduvalt Reali alistanud, aga kõige olulisematel hetkedel pika ninaga jäänud.
Meistrite liiga finaalis kaotas Atletico Realile nii 2014. kui ka 2016. aastal. 2015. aastal kaotati Meistrite liiga veerandfinaalis ja 2017. aastal sama võistluse poolfinaalis. Kõigest hoolimata tõstsid needsamad lahingud aga El Derbi Madrileno prestiiži ja tänasel päeval on see duell maailma üks olulisematest vastasseisudest.
Kogu eelnev ajalugu on Atletico ajanud tagajalgadele ja just Tallinnas toimuv superkarikas on ideaalne kohaks, kus võtta vihaselt rivaalit revanš. "Oleme väga põnevil, et mängime järjekordset finaali. Finaalis vastane väga ei loe, aga Reali vastu mängimine on alati eriline meie jaoks," lausus Atletico poolkaitsja Koke.
"Pakatame entusiasmist ja loodame karika koju viia. Tunneme end tugevalt, oleme optimistlikud ja usume, et võime võita, aga peame hoidma ka jalad maas, sest mängime meeskonnaga, kes on võitnud Meistrite liiga kolm korda järjest," lisas ta.
Atletico Euroopa tippu viinud Simeone ei teinud saladust sellest, mis on nende trump: "Atletico eelarve pole kaugeltki sama, mis on Real Madridil, aga me elame unistusest ja tahtest minna järjest ja järjest kaugemale. Jalgpallurid on peamiselt huvitatud võitmisest ja see on põhjus, mis nad on meiega. Kõige tähtsam asi finaali puhul on emotsioon ja usun, et just sellega suudame mängu enda kasuks kallutada." Teisipäevased treeningud tõestasid mehe öeldut: Atletico tegi harjutuskorral kõike ülimalt intensiivselt ja suure põlemisega, samas kui Reali mehed võtsid trenni oluliselt lõbusamalt ja pingutasid vaid siis, kui tõesti vaja oli.
Hispaania siseasi Tallinnas
UEFA Superkarikas saadi Eestisse vabariigi 100. sünnipäeva ja EJL-i tugeva töö koosmõjul. Reklaam, mida mäng Eestile pakub, on meeletu. Ometi on ülimalt ainulaadne, et taoline tippmatš nii väikesel staadionil toimub. Kolmapäeval mahub tribüünidele umbkaudu 13 500 pealtvaatajat, mida on mitu korda vähem sellest, millega need klubid muidu harjunud on.
"Muidugi tahaksime, et kõik Reali fännid oleksid meiega, aga see ei ole faktor, mis mõjutab mängu. Meie ei saa võõrustajastaadionit valida ja seega oleme lihtsalt rõõmsad, et oleme järjekordses finaalis," lausus Reali vasakkaitsja Marcelo.
Sergio Ramos lisas: "Võib-olla oleksime eelistanud kodule lähemal mängimist, aga oleme suur klubi ja meil on fänne üle kogu maailma. See on võimalus Eestile nautida meie kohalolekut ja saada sellest osa. Staadioni mahutavus on veidi väiksem, aga me ei peaks sellele keskenduma. Finaali võõrustamine annab riigile suurepärase võimaluse sellise ürituse korraldamiseks ja mul on hea meel, et siinsed inimesed saavad seda mängu nautida."
Tallinnas on varem mängimas käinud mitmed mõlema võistkonna pallurid, kuid ühed parimad mälestused on kahtlemata Reali lootsil Lopeteguil, kes võitis 2012. aastal just A. Le Coq Arenal Hispaania U19 koondisega EM-i. "See on üks elu kokkusattumustest," viitas ta, et oma esimese ametliku matši Reali tüüri taga enda jaoks just nii õnnelikul staadionil peab. "See on väga eriline mälestus ja nüüd on mul teine võimalus siin midagi võita." Sama võimalus on Atletico poolkaitsjal Saul Niguezil, kes toona Lopetegui alluv oli.
Paksu vere tekitajad istuvad tõenäoliselt pingil
Nagu ikka, tekitavad derbimängudes fännides alati vastakaid tundeid mehed, kes on esindanud mõlemat klubi. Värskelt liitus Realiga väravavaht Thibaut Courtois, kes just Atleticos omale nime tegi. Samas ei ole ta täna ainus mõlemas satsis mänginud puurilukk. Atleticoga liitus sel suvel Antonio Adan, kes on oma elust üle 15 aasta Reali süsteemi kuulunud - läbi ja lõhki madridista, kes naasis kodulinna teise meeskonda pärast edukat perioodi Real Betisis.
Suure tõenäosusega jäävad mõlemad mehed aga täna pingile, sest Atletico kindel esinumber on hetkel maailma üheks parimaks kiipriks peetav sloveen Jan Oblak ning Courtois naasis puhkuselt nii värskelt, et tal on raske praeguse vormiga Keylor Navast troonilt tõugata. Mängueelsel treeningul ei kaasatud Courtois'd isegi mängulistesse harjutustesse.
Sestap on ilmselt ainus mõlemas satsis mänginud mees, kes väljakule pääseb, Atletico paremkaitsja Juanfran. Tema karjäär sai alguse Realis, kus läbilööki ei tulnud ja kust ta Osasuna kaudu 2011. aastal Atleti ridadesse jõudis. Real laenas oma Atletico taustaga vasakkaitsja Theo Hernandeze möödunud reedel Sociedadi, seega tema isa Jean-Francois' elu muutus oluliselt kergemaks, kuna nüüd ta saab endise Atletico mängijana hoida pöialt just punavalgetele, kelle ridades mängib ta vanem poeg Lucas, vastne maailmameister Prantsusmaaga.
MM-iga on seotud ka suurimad algkoosseise puudutavad küsimused. Atleticost on küsimärgi all nende ründestaar Antoine Griezmann, Realist MM-i parimaks mängijaks valitud keskväljamaestro Luka Modric. Seejuures keegi ei kahtle nende oskustes, vaid selles, kas viimastena puhkuselt naasnud meestena on nad piisavas vormis, et kuuluda põhirivistusse.
Kui vahel on superkarikas nähtud mitte just kõige tugevamaid koosseise, siis kõigi eelduste kohaselt saab täna platsile jooksmas näha ikkagi hetke parimaid pallureid, kuna hooaja avamänguks olev derbifinaal lihtsalt ei luba lõdvat suhtumist. "Kõik, mida enne mängu räägime, on hüpoteetiline. Loeb see, mis juhtub väljakul. Me tahame võita," võttis Atletico kapten Diego Godin üsna tabavalt kokku mõlema meeskonna mõtted.
15. augustil kell 22 Lilleküla staadionil
Real Madrid - Atletico Madrid
Peakohtunik: Szymon Marciniak
Abikohtunikud: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz
Otsakohtunikud: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial (kõik Poola)
Neljas kohtunik: Ovidiu Hategan (Rumeenia)
Eeldatavad algkoosseisud:
Huvitavaid fakte:
- Esmakordselt ajaloos mängivad UEFA Superkarikale sama linna meeskonnad.
- Real Madrid on esimene klubi, kes võib superkarika võita kolmandat korda järjest. Võit tõstaks nad viie tiitliga jagama vastavat rekordit Milani ja Barcelonaga.
- Atletico pole kordagi UEFA Superkarikat kaotanud, olles võitnud nii 2010. kui ka 2012. aastal.
- Igal juhul läheb juba viies järjestikune superkarikas Hispaaniasse. Kokku on tegemist Hispaania 15. superkarikaga. Itaalia klubid on võitnud üheksal korral ja inglased seitsmel.
- Seitsmendat korda mängivad superkarikat sama riigi klubid ja viiendat korda on tegu Hispaania siseasjaga.
- Real Madrid on skoorinud oma viimases 30 euromängus.
- Antoine Griezmann on löönud Atletico viimasest kaheksast euroväravast viis.
- Reali peatreener Julen Lopetegui tegi ka oma mängijadebüüdi Reali eest mängus Atletico vastu. Toonane väravavaht osales 1990. aastal 3:3 viigimängus, kui Real oli juba liigatiitli kindlustanud.
- Kui Lopetegui oli hooajal 2008/2009 Reali duubli peatreener, viigistas ta Atletico duubliga mõlemad mängud.
- Diego Simeone on treenerina viimasest 17 mängust Reali vastu kaotanud vaid kolm, kui mitte arvestada penaltiseeriaga lõppenud 2016. aasta Meistrite liiga finaali. Kokku on ta Reali vastu saanud 8 võitu, 9 viiki ja 8 kaotust.
- Tänase kohtumise kohtunike vaatleja on eestlane Uno Tutk.
Betsafe'i koefitsiendid:
Reali võit - 2,55
Viik - 3,20
Atletico võit - 3,05
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Brit Maria Tael
Fotograaf: Gertrud Alatare
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta