Kalev sihib uue meeskonnaga eurokohtade piirimaid
Tallinna Kalev on ehitanud paari kuuga meeskonna üles peaaegu nullist ning ihkab vahetada Meistriliiga üleminekumängude koha tabeli esimese poole vastu.
Uue peatreeneri Frank Bernhardti juhtimisel alustati tööd juba detsembri keskel, peetud on kümme kontrollmängu ning meeskonnast on läbi käinud ligikaudu 30 värsket nägu.
Klubi ei ole talvel ametlikult teatanud ühegi uue mängija hankimisest, kuid Bernhardt kinnitas Soccernet.ee-le veidi vähem kui kaks nädalat enne hooaja algust, et meeskond on komplekteeritud ning tema pea sees on juba selge ka 2. märtsil FC Flora vastu astuv algkoosseis!
Probleeme valmistab vaid väravavahi positsioon, sest iirlane Gary Hogan pidi perekondlikel põhjustel sõitma tagasi Norra, kus ta viimati mängis, ning ei ole veel selge, kas ta naaseb hooaja avamänguks. Noortekoondise väravavaht Mart-Mattis Niinepuu on pikal vigastuspausil ja kolmanda numbrina aitab meeskonda amatöörjalgpalli kasuks otsustanud Daniil Savitski.
"Hooaja ettevalmistus on kõvasti tugevam," võrdles ründaja Rasmus Tomson, kes on üks käputäiest eelmise hooaja Kalevist alles jäänud mängijaid. "Amatöörse ja poolprofisatsi vahe on alati suur. Teeme seitse trenni nädalas pluss nädalavahetuse mäng."
"Ta on range ja nõuab palju," kirjeldas endine Tartu Tammeka, FC TVMK ja Viljandi Tuleviku mängija uut juhendajat. "Ta loodab väga palju, välismaalased on ju ka toodud ja eks siis hooajal ole näha. Aga tase on meil korralik ja me kõik loodame palju - nii mängijad, treenerid kui ka juhatus."
Pikk ettevalmistusperiood
Kalev alustas hooaja ettevalmistust teistest klubidest varem ning on pidanud ka rohkem treeningmänge. Bernhardt kinnitas, et see oli vajalik täiesti uue meeskonna tõttu.
"Aga tegelikult tahan ma alati hooaja eel võimalikult palju mänge pidada, et kõik saaksid aru, kuidas ja millises stiilis me mängime," lisas sakslane, kes juhendas pikki aastaid Eesti noortekoondiseid ning enne seda kodumaal erinevaid klubisid, sealhulgas FC St. Pauli reservmeeskonda.
Eelhooaeg algas kalevlaste jaoks suurepäraste tulemustega, kui üksteisejärel loputati treeningmängudes Esiliiga võistkondi ning samuti võideti ära Meistriliiga klubide turniir Kalevi spordihallis.
Tugevamate vastastega kontrollmängud ei ole enam nii libedalt sujunud ning mõlemad duellid kõrgliiga konkurentidega kaotati tulemusega 0:3 - nii FC Florale kui ka Narva Transile. Lisaks on Kalev pidanud mänge Lätis ja Soomes ning ees seisab veel külaskäik Läti eelmise hooaja neljandale klubile Liepaja Metalurgs.
"Alguses ei olnud vastased ehk nii hästi valmis ja see tegi meie jaoks asja lihtsamaks. Nüüd on aga kõik klubid töörežiimil ja meie peame samal ajal vaeva nägema, et uus meeskond kokku sulandada ning et leegionärid ja eestlased üksteist mõistaksid. See on keeruline, kuid normaalne," selgitas Bernhardt hooajaeelset progressi.
Aastalõputurniiri karikast ei tee peatreener suurt numbrit, sest see oli siiski siseturniir. "Jah, näitasime seal potentsiaali üllatamiseks, aga esialgu on tippude üllatamisest tähtsam see, et võtaksime ära punktid, mis me peame võtma," lisas Bernhardt. "Seejärel vaatame edasi - hooaeg on pikk."
Kuues koht miinimum, mitte maksimum
Kui palju neid kohustuslikke punkte on? "Meil ei tohiks olla midagi tegemist viimaste kohtadega, nii et peame võtma punktid neilt võistkondadelt, kes on samuti osati amatöörsed," vastas peatreener, kes loeb nn. amatööride meistritiitlit absoluutseks miinimumiks: "Mis puutub tabeli tippu, siis jalgpallis on kõik võimalik, aga kuues koht peaks olema meie jaoks minimaalne, mitte maksimaalne eesmärk."
"Eesmärgid on ikka kõrged. Tagumised neli tuleb kõik ära võtta," kinnitas Rasmus Tomson, kelle sõnul võiks sihikule võtta viienda või neljanda koha. See eeldaks viie profiklubi vahele kiilu löömist. "Praeguse seisuga on arvatavasti Narva Trans neist kõige nõrgem," arvas ta.
Kalevi presidendi Raimo Nõu sõnul on poolprofessionaalseks muutumine (esindusmeeskonna eelarve kasvas mullusega võrreldes neljakordseks) ka ootused kõrgele viinud, kuid klubi poolt tulemuslikke sihte paika pandud ei ole. "Minu erinevus kolleeg Aleksandr Starodubtseviga Sillamäelt on see, et kui tema ütleb, et tal pole aega tulemust oodata - mis on meie vanusevahet arvestades arusaadav -, siis mina pole täna seadnud küll mingisguseid eesmärke."
"Mulle vaid meeldiks, kui mängijatel ja treeneritel oleks kõrged ambitsioonid. Nii et juhtkonna tasandil ei ole eesmärke seatud, aga treenerid ja mängijad on ise öelnud, et tahetakse mängida 4.-5. kohale. Olen nendega päri ja seda ütleme ka oma toetajatele, et me tahame olla eurokohtade piirimail," lisas Nõu.
Millise täisprofiklubi (Nõmme Kalju, FC Levadia, FC Flora, Narva Trans, Sillamäe Kalev) skalbi võtmine on reaalseim? "Vaatame, mis Ida-Virumaal tehakse, aga me oleme iga aasta olnud pind Levadia tagumikus - miks ei võiks ka see aasta nii minna. Olen üpris veendunud, et suudame sel aastal ka Florat ja Nõmme Kaljut üllatada, kuigi mõlemad on muljetavaldavad meeskonnad. Aga näitasime juba eelmisel aastal, et oleme üllatuseks võimelised," usub ta.
Meistriliiga favoriidiks peab klubijuht tiitlikaitsjat Kaljut ning teisena Florat. "Levadia on vist natuke nõrgenenud. Arvan, et see aasta tuleb veel oluliselt põnevam vutiaasta kui eelmised. Olen veendunud, tugevamad satsid on võrdsemad - võib-olla vaid Kalju on natuke eespool - ja teisest viienda kohani tuleb kindlasti väga põnev võitlus."
Värvikas seltskond mängijaid
Poolprofessionaalsus tähendab Kalevi puhul seda, et trenni tehakse iga päev ning peatreeneri nõudmised mängijatele on kõrgemad. "Välismaalased on professionaalid ja samuti uued Eesti mängijad, kes klubiga lepingu sõlmivad. Vanad Kalevi mängijad on rohkemal või vähemal määral amatöörid," selgitas Bernhardt.
"Mõned võõrleegionärid on väga huvitavad mängijad, aga ma ei tahaks kedagi esile tõsta, vaid rõhutada meeskonna tähtsust. Viis mängijat on näidanud juhiomadusi - nende seast valime kapteni," lisas 43-aastane sakslane.
Uued mängijad on saabunud Kalevisse enamjaolt läbi Bernhardti tutvuste kas välismaalt või siis tema endiste hoolealuste seast noortekoondistest. Lisaks osad leegionärid agentide kaudu ning abitreener Daniel Meijelile tuttavad kodumaised mängijad.
Lisaks mainitud iirlasest väravavahile, kes esindas viimati Norra esiliigaklubi HamKam, on välismaalaste seas mitmeid Saksamaa madalamates liigades pallinud mehi, aga ka Ekvatoriaal-Guinea koondist esindanud kaitsja Daniel Evuy, Türgi U-21 koondises mänginud kontrolliv keskpoolik Serhat Yapici ning Bosnia ja Hertsegoviina U-19 koondises mänginud ründaja Aladin Šišic.
Väravavaht Niinepuu jääb põlvevigastusega veel pikaks ajaks kõrvale ja eelhooajal on veel mõned mehed pisivigastustega hädas olnud, kuid peatreeneri kinnitusel peaksid kõik peale Niinepuu olema avamänguks Flora vastu valmis.
Meeskonna staar - Maksim Paponov
Kalevi täienduste nimekiri on pikk ja küllaltki esinduslik, kuid ühtegi väga selgelt esile tõusvat tähte sealt ei paista. Välismaalastest saame parema pildi hooaja käigus, endistest Eesti koondislastest vääriks väljatoomist Maksim Paponov ja Ats Sillaste, kes mängisid viimati Sillamäel. 22-aastane keskpoolkaitsja Paponov on mänginud koondistes olulist rolli ning ennast tõestanud väga terava jalaga väravalööjana.
Kellel silma peal hoida - Alex Sander Sepp
17-aastane poolkaitsja on Kalevi oma kasvandik ning teenis juba eelmisel hooajal esimesed mängud Meistriliigas. Ohtratest täiendustest hoolimata kuulub ta tänavugi peatreeneri valikusse. "Alex Sander Sepp on üsna lubav mängija, kes on end ka hooaja eel näidanud. Samuti on meil üks 1993. aastal sündinud võõrleegionär, aga ülejäänud Eesti mängijad ei ole enam nii noored," kommenteeris Bernhardt noormängijaid, kellel tasub silma peal hoida.
Suurim küsimärk - kokkumäng
Meeskond on praeguseks küll komplekteeritud, kuid sellegipoolest täiesti uus - Soccerneti poolt pakutavas eeldatavas põhikoosseisus ei ole näiteks ainsatki pallurit, kes mängis Kalevis ka mullu. Seega nõuab ühtse löögirusika moodustamine kindlasti veel omajagu aega. "Väga uus meeskond, vanasid Kalevi mängijaid on väga vähe jäänud. Kokkumäng annab veel soovida, aga eks ta läheb paremaks," kinnitas Rasmus Tomson, kes loodab ise siiski põhikoosseisukoha eest võidelda.
JK Tallinna Kalev
Peatreener: Frank Bernhardt
Kapten: lahtine
Duubelvõistkond: JK Kalev II (teine liiga)
Eelarve: 160 000 eurot (esindusmeeskonna eelarve)
Värvid: valge, sinine ja must
Koduväljak: Kalevi Keskstaadion / Sportland Arena
Koduleht: www.jkkalev.ee
Esimene mäng: 2. märtsil kell 17.00 Tallinna Floraga võõrsil (Sportland Arenal)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Gary Hogan, Mart-Mattis Niinepuu, Daniil Savitski.
Kaitsjad: Daniel Vazquez Evuy, Yasar Koca, Elvis Liivamägi, Aleksei Savitski, Mikk Sillaste.
Poolkaitsjad: Risto Kägo, Ilja Monakov, Maksim Paponov, Alex Sander Sepp, Ats Sillaste, Aladin Sisic, Alen Stepanjan, Edwin Stüf, Ervin Stüf, Martin Tšegodajev, Ian-Erik Valge, Serhat Yapici.
Ründajad: Fatih Altundag, Tarik Cosgun, Rasmus Tomson.
Eeldatav põhikoosseis:
Gary Hogan
Daniel Evuy Mikk Sillaste Yasar Koca Elvis Liivamägi
Ats Sillaste Serhat Yapici Maksim Paponov Martin Tšegodajev
Tarik Cosgun
Fatih Altundag
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Fatih Altundag (ründaja, Saksamaalt)
Tarik Cosgun (ründaja, Saksamaalt)
Daniel Vazquez Evuy (kaitsja, Hispaaniast)
Gary Hogan (väravavaht, Norra esiliigaklubist HamKam)
Yasar Koca (kaitsja, Saksamaalt)
Elvis Liivamägi (kaitsja, FC Viljandist)
Ilja Monakov (poolkaitsja)
Maksim Paponov (poolkaitsja, Sillamäe Kalevist)
Ats Sillaste (poolkaitsja, Sillamäe Kalevist)
Mikk Sillaste (kaitsja, Egersunds IK-st)
Aladin Sisic (poolkaitsja, ilmselt duublisse)
Martin Tšegodajev (poolkaitsja, Nõmme Kaljust laenul)
Ian-Erik Valge (poolkaitsja, SC Realist)
Serhat Yapici (poolkaitsja, Türgist)
Lahtine:
Sander Karu (kaitsja, FC Viljandi)
Janek Remmelgas (kaitsja, SC Real - pigem ei ole liitumas)
Välja:
Rejal Alijev (poolkaitsja)
Ionel Armean (kaitsja)
Garreth Wayne Gunther (poolkaitsja)
Deniss Jõgiste (poolkaitsja, laenuleping Kaljust lõppes)
Marek Kahr (kaitsja)
Martin Kase (kaitsja/ründaja, FC Florasse)
Johannes Kukebal (kaitsja, laenult tagasi FC Florasse)
Aleksandr Kulikov (kaitsja)
Hiroyuki Mitsuyama (poolkaitsja)
Daniil Ratnikov (poolkaitsja)
Eduard Ratnikov (poolkaitsja)
Eric Ntambue Tshibangu (väravavaht)
Denis Vnukov (poolkaitsja, laenuleping Kaljust lõppes)
Sean Tremaine Whalen (kaitsja)
Hooajaeelsed kontrollmängud:
21.12. FC Levadia II (EL) - Tallinna Kalev 2:6 (pen. Cosgun, Tomson, Paponov, Stepanjan, Koca, Vnukov)
07.01. Tallinna Kalev - FC Puuma (EL) 6:1 (Tšegodajev, Edwin Stüf, Tomson 2, Stepanjan, Mütt)
12.01. FC Flora II (EL) - Tallinna Kalev 1:5 (Bebikh 2, Evuy, Tomson, Ervin Stüf)
19.01. FC Flora (ML) - Tallinna Kalev 3:0
22.01. Narva Trans (ML) - Tallinna Kalev 3:0
26.01. Tallinna Kalev - Kiviõli Irbis (EL) 2:0 (Cosgun, Tomson)
01.02. FC KooTeePee (FIN1) - Tallinna Kalev 0:1 (Ats Sillaste)
10.02. FS Metta (LAT) - Tallinna Kalev 3:1 (Kägo)
16.02. HIFK (FIN2) - Tallinna Kalev 1:0
18.02. FC Levadia II (EL) - Tallinna Kalev 2:3 (Altundag, Yapici, Ervin Stüf)
23.02. Liepaja Metalurgs (LAT) - Tallinna Kalev, Liepaja
Võit; viik; kaotus.
ML - Meistriliiga; EL - Esiliiga; FIN1 - Soome esiliiga; FIN2 - Soome teine liiga; LAT - Läti meistriliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta