2022. aasta 4. jaanuaril teatas Nõmme Kalju uue peatreeneri palkamisest. Tüürile asus portugallane Cardoso, kes võitis 2018. aastal abitreenerina Küprose suurklubi APOEL-iga meistritiitli.
Möödunud hooaja eel oli Kalju sihiks tulla kolmandat korda Eesti meistriks ning võita Evald Tipneri karikasari. Karikavõistlustel jõuti finaali, kus alistuti Paide Linnameeskonnale lisaajal 0:1, mis tähendas, et Euroopasse neil tol suvel asja polnud. Koduliigas polnud Kaljul asja ka kullaheitlusesse, ent kuni oktoobrikuuni võideldi visalt pronksmedalite nimel.
Augusti keskpaigast kuni oktoobri alguseni oli Kaljul mõõnaperiood. Pitseri vajutas 8. oktoobril saadud kaotus Tartus, kui Kalju alistus Tammekale 0:3. Pea nädal hiljem, kui hooaja lõpuni oli veel viis vooru minna, andis Nõmme klubi portugallasele hundipassi. Ohjad võttis üle Cardoso abitreener Kaido Koppel, kelle käe all lõpetas meeskond neljandal kohal.
Eestisse saabudes ning Kaljuga liitudes omas Cardoso UEFA A-taseme litsentsi ning ootas UEFA PRO kursustele minekut. Liigamängudes oli peatreeneriks vormiliselt märgitud abitreener Koppel, kel oli PRO-litsents olemas, ent vägesid juhatas ikkagi Cardoso.
Soccernet.ee käsutuses olevatele dokumentidele tuginedes sõlmisid klubi ja peatreener 2021. aasta 21. detsembril eellepingu, kus mõlemad osapooled teadvustasid, et ametikohale on vaja PRO-taset, ent lepiti sellega, et Cardosol on ühe kraadi võrra lahjem treenerikutse.
Kahe-aastast töölepingut sõlmides leppisid klubi ja treener omavahel kokku, et juhendaja omandab PRO-taseme nii kiiresti kui vähegi võimalik. Cardoso saatis enda taotluse Eesti Jalgpalli Liidu korraldataval PRO koolitusel osalemiseks, mis algas selle aasta jaanuaris. ERIS-es (Eesti Jalgpalli Liidu registreerimise ja infosüsteemis) oli portugallase taotlus kinnitatud, mis tähendas, et treener oli astunud sammud enda tööks vajaliku taseme omandamiseks.
Siiski leidis Kalju 2022. aasta hooaja jooksul – tulemuste halvenedes –, et Cardoso pole alustanud PRO-litsentsi omandamiseks ühtegi protsessi, mistõttu üritasid mõlemad osapooled kehtiva kontrahti austamiseks leida treenerile klubis alternatiivset positsiooni. 11. oktoobril saatis Cardoso klubi presidendile Kuno Tehvale sõnumi, et ta on nõus aitama Kaljut teistes projektides, kui klubi tagab tema jaoks viis tingimust:
- Töötasu jääb samaks
- Auto
- Maja
- Tööleping pikendatakse 2023. aasta detsembrini (algne leping kehtis 10. novembrini)
- Klubi maksab 40% tema UEFA PRO-litsentsi õpingute tasust
Väidetavalt sobisid Tehvale need tingimused, ent viis päeva hiljem pärast osapoolte kohtumist potsatas Cardoso e-posti kiri, milles öeldi, et klubi lõpetab peatreeneriga töösuhte, sest portugallane ei suutnud vajalikku PRO-litsentsi omandada. Lisaks paluti kirjalikku selgitust seoses 18. augustil aset leidnud sündmusega, kus pärast Levadia vastu 2:0 võidetud karikamängu ründas Cardoso Tehvat füüsiliselt ning verbaalselt.
Peatreeneri hinnangul lõpetati töösuhe kehvade tulemuste, mitte puuduva PRO-litsentsi tõttu.
Mullu 12. detsembril tegi Cardoso FIFA-sse avalduse. Treeneri hinnangul lõpetas klubi temaga lepingu alusetult, sest ta oli end registreerinud PRO-kursusele. Samuti heitis ta ette, et Kalju kompensatsioon oli marginaalne.
Cardoso tööleping Kaljuga pidi kestma tänavuse aasta 10. novembrini. Kuna kontraht lõpetati mullu oktoobris, jäi Cardosol saamata 14 kuu töötasu, ent tema kontole laekus vaid kahe kuu palk.
Portugallane nõudis läbi FIFA, et Kalju maksaks talle 31 200 eurot, intressiga viis protsenti, kuniks summa on lõplikult tasutud.
FIFA lõplikuks otsuseks tänavu 23. mail jäi, et Kaljul tuleb Cardosole lepingu lõpetamise kompensatsiooniks tasuda 20 837,19 eurot netona, ilma intressita. Koos maksudega ulatub kogusumma seega ligi 36 000 euroni.
Otsusele lisati juurde klausel, et kui makse pole sooritatud 45 päeva jooksul, siis keelatakse Nõmme Kaljul uute mängijate – riigisiseselt või rahvusvaheliselt – registreerimine, kuniks summa on tasutud. Keelu maksimumpikkuseks oleks kuni kolm üleminekuakent, mis tähendaks, et Kalju ei tohiks poolteist aastat endale uusi mängijaid juurde tuua.
7. juulil pöördus Nõmme Kalju FIFA otsusega rahvusvahelise spordiarbitraaži CAS poole, lootuses asi vaidlustada.
Soccernet.ee uuris Kalju presidendilt Kuno Tehvalt, kuidas protsess kulgeb, ent jutu käigus selgus, et Kalju viskas ringi valge rätiku, leppides endise juhendaja soovidega. CAS-i protsess on Tehva sõnul lõppenud.
"Mingit võitlust polnud. Oleme kõik kokku leppinud ja olukord on lahenenud. Olid lihtsalt erinevad tõlgendused, kriisist ei saa rääkida," lausus Tehva Soccernet.ee-le.
Milline lahendus leiti? "Ütleme nii, et oli kahe poole erinev arusaam mitte väga suure lepingulise tasu üle. Leppisime Cardoso soovidega ning lõpetasime selle vaidluse. Maksame selle summa ära talle. Mingit probleemi pole, see on tavaline olukord," leidis Tehva.
FIFA-poolseid sanktsioone Kalju klubi ei karda. "Need on täiesti tavalised FIFA-sanktsioonid. Meil on aega tasuda kuni järgmise üleminekuakna avamiseni. Midagi karmi ei ole. Meil oli võimalus otsust CAS-is edasi vaidlustada, aga me ei pidanud seda vajalikuks. Polnud mõtet seal energiat kulutada.
Jõudsime Cardosoga vestluses sinnamaani, et me ei tahtnud seda teha. Meil pole tema vastu isiklikult midagi, vestleme sõbralikult. Cardoso saab oma raha ilusti kätte sellel hetkel, kui see meile sobib," sõnas klubijuht.
Cardoso advokaat asja nii ei jäta
Soccernet.ee kontakteerus ka teise osapoole ehk Eddie Cardoso advokaadi Duarte Costaga (treener ise ei soostunud olukorda kommenteerima), kelle sõnul lõppes CAS-i protsess seetõttu, et Kalju polnud võimeline tasuma kohtukulusid vaatamata sellele, et nad said lühiajalise majandusprobleemi tõttu ajapikenduse – esialgu tuli neil apellatsioonitasu maksta 7. augustiks, ent seda tärminit viidi edasi 18 päeva jagu.
Costa toonitas, et FIFA-poolne algne ajaraamistik ehk 45 päeva töötasu väljamaksmiseks on tänaseks lõppenud, mistõttu tuleks klubi sanktsioneerida.
"Minu hinnangul on ilmne, et Eesti jalgpalliklubi Nõmme Kalju on käitumas pahauskselt, näidates üles lugupidamatust CAS-i ja FIFA suunas. Kuna klubi president Kuno Tehva andis Eddie Cardosole mõista, et endine tööandja ei kavatse talle kuni uue aastani sentigi maksta, taotlen ma FIFA-lt Kaljule üleminekuembargot, millega keelatakse neil mängijate registreerimine kahel järjestikusel üleminekuaknal FIFA otsuse rikkumise tõttu alates juunist, mis on rahvusvahelise jalgpalliliidu lahendis kirjas," ütles Costa.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta