Mullu Euroliiga B-divisjoni võitnud ja Euroopa eliidi täieõiguslikuks liikmeks kerkinud Eesti rannajalgpallimeeskond peab reedel ja laupäeval oma esimesed kohtumised tõotatud maal ehk A-divisjonis. Mängudele minnakse ahnelt, aga oma võimeid teadvustades.
Esmalt võistlusformaadist. B-divisjonist tõusja jaoks on hea uudis see, et sinna tagasi langeda pole seekord võimalik, sest 2023. aastaks laiendatakse A-divisjoni 16 võistkonnani ja keegi allapoole tänavu ei kuku. Tavapärase 12 meeskonna asemel toimub A-divisjoni turniir 10 tiimi osalusel, sest Venemaa ja Valgevene eemaldati seoses agressiooniga Ukraina vastu.
10 võistkonda on jagatud kahte viieliikmelisse alagruppi. Esimesed kohtumised peetakse sel nädalavahetusel Portugalis, Nazares, tagumised aga septembrikuu alguses Itaalias, Algheros. Mõlema alagrupi kaks paremat pääsevad poolfinaalidesse, kolmanda ja neljanda koha omanikud selgitavad kohad 5.-8., kus sõltuvalt Poola lõppkohast mängus kaks või kolm pääset 2023. aastal Krakowis toimuvatele Euroopa mängudele.
Eesti kuulub teise alagruppi, kus vastasteks Portugal (Euroopa edetabeli 2. koht), Šveits (4.), Prantsusmaa (9.) ja Poola (12.). Nazares kohtutakse reedel Portugaliga (avavile Eesti aja järgi kell 19.45) ja laupäeval Poolaga (17.00). Šveitsi ja Prantsusmaaga mängitakse septembris Algheros. Eesti meeskond reisis Portugali eile, eesmärgiks saada Poola käest võit kätte.
"Nad on meie masti meeskond, kellega kohtudes tuleb endast maksimum välja pigistada," sõnab meeskonna kapten Kristian Marmor. Edetabelikoht ja saavutusteleht viitavad, et poolakate alistamine on kõige loogilisem ja tõenäolisem koht vältida alagrupis viimast kohta ning pääseda seeläbi A-divisjoni 5.-8. mängudele.
Prantsusmaa stabiilsus pole viimastel aastatel teab mis hea olnud, aga Portugal ja Šveits on Euroopa ja maailma absoluutne tipp. Muuseas, Portugal kutsus märtsikuus Eesti koondise kaheks maavõistluseks külla. Esimene mäng saadi 0:10 tappa, aga teises oli skoor juba hoopis viisakam 2:6. "Kevadel tõestasime, et õige fookusega on võimalik ka nendega mängida," märgib Marmor.
Kuigi punktide teenimine Portugali või Šveitis vastu on väga ebatõenäoline, ei tähenda see, et Eesti mängijad neid matše nautida ei saaks. "Pinget meeskond ei tunne, ootusärevust küll. Saame lõpuks ometi Euroopa kõrgeimal tasemel mängida ja loomulikult tuleb seda võimalus nautida. Täpselt nii palju, kui ise pingutame, saamegi nautida. Ühest küljest hangime sel tasemel kogemusi, aga teisalt oleme piisavalt kaua koos mänginud, et osata tegutseda nii targasti, et saame ka naudingut kogeda. Aga vastased on muidugi väga tugevad."
Samas tähendab A-divisjoni tõusmine, et ka Eesti meeskonna tase on tõusuteel. Rannajalgpalli juhtiv Kari Andri Kask kinnitab, et pärast A-divisjoni pääsu taganud võitu Türgi üle hakkas ta postkasti laekuma varasemast võrreldamatult rohkem kutseid. Euroopa tipud näevad Eestis väärikat vastast, kes suudab pakkuda korralikku sparringut.
Eesti meeskonna 10 mängijast kaheksa kuuluvad meisterklubi SK Augur Enemat ridadesse, kes mängis juuni alguses eurosarjaturniiril Euro Winners Cup, kus kolm võitu ja kolm kaotust andsid 32 meeskonna seas 18. koha. Maikuu teises pooles võõrustas Eesti koondis Pärnus kevadturniiri, kus kohtuti Taani, Tšehhi ja Lätiga. Nagu mainitud, peetud märtsis kaks matši Portugaliga. "Nii palju rahvusvahelist praktikat pole Eesti mängijatel kunagi varem olnud," rõhutab Kask.
Ja see pole veel kõik. Jaaninädala eel toimus Pärnu rannas vast loodud Läänemereliiga esimene etapp, kus Eesti klubide kõrval löövad kaasa Läti, Rootsi ja Taani võistkonnad. "Eesti kolm-neli esimest on teistest väga selgelt paremad, mistõttu puudub Esiliiga võistkondadel huvi kõrgliigasse tõusta. Teistes riikides on sama olukord. See kõik lõigi soodsa pinnase Läänemereliiga tekkeks," selgitab Kask.
Marmor ütleb, et mängija vaatevinklist on vastloodud liiga hiilgav motivaator. "Pärnus peetud kohtumistest oli väga palju kasu. Nagu tulemused näitasid, siis on liiga väga ühtlane. Igas mängus olid vastas Läti, Ukraina, Taani ja Rootsi koondislased. Kõik võivad kõiki võita. Kuna pole ühtegi tiimi, kes ise ära kukuks, tuleb igas mängus maksimaalselt pingutada.
Just see ootab meid koondisena ees A-divisjonis. Jalga ei tohi hetkekski sirgeks lasta. Tase on Euroopa tipus nii kõrge, et iga väiksemgi keskendumise puudumine ja olukord, kus meeskond ei tegutse täpselt nii nagu kokku lepitud, karistatakse vastase poolt kohe ära," räägib Eesti koondise kapten.
"Kardan, et Euroliiga poolfinaali jõudmine on meie jaoks liiga suur amps, sest nõuaks Portugali või Šveitsi alistamist. Aga kui tuleme alagrupis nelja sekka, saame mängida kohtadele 5.-8. See on meie eesmärk," lausub Marmor ja kutsub jalgpallisõpru rannakoondise mänge jälgima: "Oleme ju ainuke Euroopa kõige kõrgemal tasemel mängiv Eesti jalgpallikoondis."
Eesti koondise kogenud kaptenit (68 A-maavõistlust ja 13 väravat) ootab ees omapärane turniir. Kuna Rauno Rahnik, Eesti koondise üks kahest tavapärasest väravavahist, ei saanud isiklikel põhjustel Portugali reisida, kuulub meeskonda ainsa väravavahina Kaspar Kotter. Seega tavapärase kaks väravavahti + kaheksa väljakumängijat mudeli asemel kasutab Eesti Portugalis valemit 1+9. Tärniga.
Tärniks on Marmor, kes on karjääri jooksul tegutsenud ka väravavahina ning kel on Nazares kaasas väravavahivorm, mis võimaldab tal mängu käigus Kotterile puhkust anda. Rannajalgpallis pole harv taktika, kus väravavahid mängivad kolmandikke kordamööda. Vahetusi tehakse, sest puurivahid on ka põhilised mängujuhid, mis muudab positsiooni füüsiliselt väga nõudlikuks.
"Ideaalis oleksin ikkagi ainult väljakumängija, aga olen varem väravas mänginud. Midagi uut see minu jaoks pole ja vajadusel olen valmis. Minu roll annab taktikalises plaanis väikese lisalükke, sest kui väravas on põhikohaga väljakumängija, siis peaks palliga mäng sel hetkel meie käes olema," selgitab Marmor.
Nazare on nii Marmorile kui teistele Eesti koondislastele igati tuttav, sest rahvusvahelise rannajalgpallielu juhtiv Beach Soccer World Wide armastab tegutseda põhimõttel, et ühe võistluspaigaga sõlmitakse mitme-aastane koostööleping. Nii on Nazaret tänavu ja varemgi külastatud nii klubi- kui ka koondisemängude raames.
"Väike armas kaluriküla pika rannaga Hea keskkond, võimaldab sportimisele keskenduda. Segavaid faktoreid pole. Platsid on Nazares väga head ja kõik on käe-jala juures. Pakutakse päikest liiva ja väga head toitu, sealhulgas muidugi kalatoitu. Rannajalgpallur midagi enamat ei tahagi," sõnab Marmor.
Reede, 1. juuli kell 19.45 (Eesti aja järgi): Portugal – Eesti
Laupäev, 2. juuli kell 17.00: Eesti – Poola
Eesti koondise kohtumiste otseülekannet on võimalik vaadata rakenduse ReCast kaudu või nende koduleheküljel.
12 | Kaspar KOTTER (vv) 31/5 SK Augur Enemat
8 | Kristian MARMOR (k) 68/43 SK Augur Enemat
5 | Ragnar RUMP 43/33 SK Augur Enemat
6 | Argo ALAVÄLI 12/3 SK Augur Enemat
9 | Rasmus MUNSKIND 49/19 SK Augur Enemat
11 | Sander LEPIK 53/48 SK Augur Enemat
13 | Joosep JUHA 37/1 SK Augur Enemat
14 | Edwin STÜF 13/5 BSC Thunder Arvutitark
15 | Rauno NÕMMIKO 23/8 SK Augur Enemat
16 | Martin THOMSON 0/0 Copenhagen BSC
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta