MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

VÄLISMAA
Link kopeeritud

Karjääri suurimatel hetkedel kõhutundele toetuv Hürzeler: selle põlemise ja võitjamentaliteedi sain Bayernist kaasa

Link kopeeritud
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Fabian Hürzeler kerkis St. Paulis kõrgesse hinda. Foto: Scanpix / Christian Charisius / dpa

Karol Metsa koduklubi St. Pauli Bundesligasse viinud, kuid seejärel Inglismaale kolinud Fabian Hürzeler on jõudnud praegusesse punkti tänu karmile, samas õiglasele pilgule. Seda eelkõige enda suunas: Bayerni noortesüsteemis üles kasvanud Hürzeler sai varakult aru, et temast tippmängijat ei saa. Võitjamentaliteet jäi aga alles.

31-aastane Hürzeler sündis Ameerikas, kust ta kolis 2-aastasena Saksamaale. Seal kasvas temast Müncheni Bayerni fänn, kes liitus 11-aastasena klubi akadeemiaga. Samm-sammult käis ta erinevad vanuseklassid läbi, kuid üheks hetkeks oli pilt selge - sellest, et saada profimängijaks, jääb midagi puudu. 

"Ma olin nutikas mängija, aga mitte kuigi kiire. Ma ei olnud oma kasti kaitsmises hea ning väravate löömine ei tulnud mul samuti välja. Nii tuligi aeg olla iseendaga aus, sest sain aru, et minust ei saa kunagi ülimalt talendikat ning tugevat mängijat," meenutas Hürzeler The Athleticule antud intervjuus.

See ei seganud tal siiski olla oma tiimi eest igal hetkel väljas. "Olin alati liider, olin kapten. Mulle meeldib võtta vastutust ja olla see, kes on tiimi eest alati väljas. Alati kaitsmas. Kui kohtunik langetas vale otsuse, võtsin ta kohe ette!" rääkis nüüdne juhendaja. "Ja ma tahtsin alati mänge võita. Alati."

Säärane põlemine on juba Inglismaalgi silma paistnud, kus suvel Brighton & Hove Albioniga diili teinud peatreener on juba läinud kohtunikega rasku. Augustis näitas ta oma pahameelt tugevalt välja mängus Arsenaliga, kui Declan Rice hakkis veahinnaliselt maha Joel Veltmani. Septembris Nottingham Foresti vastu saadeti Hürzeler platsi äärest sootuks ära, sest ta sisenes ägestumise järel loata väljakule.

"See on miski, mille ma sain Bayernist oma DNA-sse. Sa pead minema ja võitma iga mängu. Vahet ei ole, kas sa oled 12, 14 või 16. Sa pead minema võitma. See ongi ainus asi, mis mu peast läbi käib," kirjeldas ta. "Väljaspool platsi oskan ma lõbutseda ka, aga kui mäng käib, siis loeb vaid võit. Kusjuures sama on ka perekeskis. Kui me näiteks jõuludel midagi mängime ja ma kaotan, siis saab õhtu minu jaoks varajase lõpu," avaldas Hürzeler.

Mugavustsoonist Inglismaale

2020. aasta suvel St. Pauliga end sidunud Hürzeler viis meeskonna eelmisel hooajal 2. Bundesliga meistriks, mis ühtlasi andis meeskonnale pääsme Saksamaa kõrgliigasse. Nii kaugele ta ise ei jõudnud, sest enne tuligi pakkumine Brightonist, mis justkui "tuli" vastu võtta.

"Muidugi rääkisid mitmed asjad St. Paulisse jäämise poolt, kuid samas oli see minu jaoks mugavustsoon. See oli koht, kus ma jõudsin suurte saavutusteni, kus mind ümbritses hea klubi ja head inimesed," kiitis ta. "Kuid päeva lõpuks on see minu elu, minu vastutus. Ja ma tundsin, et pean selle väljakutse vastu võtma."

Hürzeleri sõnul on neid karmi otsust nõudnud kohti olnud palju. Seda just mängijakarjääris. "Küsisin endalt palju, et hästi, sa ohverdad meeletult, aga mida sa päriselt oma elus saavutada tahad?" tõi ta välja, jätkates kirjeldusega järgmisest endale kui mängijale suunatud mõttekäigust. "Sa võid küll mängida tugevuselt kolmandas liigas, võib-olla isegi ka teises, aga sa ei jõua kunagi Bundesligasse!"

"Paljud ei pruugi seda mõista. Nende arvates võin ma neis madalamates liigades rahumeeli mängida, aga nad ei saa kunagi aru sellest, mis minu enda seest läbi käib. See tunne, et kuhu ma päriselt oma eluga jõuda tahan. Mis on mu visioon," selgitas Hürzeler. "Neil hetkel lööbki mul välja selline kõhutunne, mis ei pruugi alati kõige ratsionaalsem näida."

Hürzeler aitas enne St. Paulisse liikumist treenida ka Saksamaa noortekoondisi. Kusjuures tema enda nimele mängijana kogunes 21 noortekoondiste (U15, U16, U17, U19) kohtumist. Brightoniga, kel on kaheksa mänguga kirjas 15 punkti, seob Hürzeleri 2027. aasta suveni kehtiv leping.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK