Kas Arsenalist lahkunud spordidirektor Edu oli geenius või rahapõletaja?
Londoni Arsenal jäi ilma tähtsast tegelasest, kelle abil plaaniti tippmängu naasta ja lõpuks saadi sellega hakkama. Spordidirektor Edu Gaspar teatas, et tema aeg on klubis lõppenud. Kas tegu oli oma ala geeniusega või meeldis talle lihtsalt raha põletada?
Arsenal on kahel viimasel aastal kuulunud Premier League'i tiitlimängu, ent mõlemal korral on jäädud alla Manchester Cityle. Kuigi tänavusel aastal tundub, et karikarong läheb uuesti nende nina alt mööda, saab tõdeda, et Kahurimehed kuuluvad taas parimate Inglismaa klubide hulka - asi, mida mõned hooajad tagasi ei saanud öelda.
Mängijakarjääri jooksul kaks korda Inglismaa meistriks kerkinud Edu taasliitus pealinnaklubiga 2019. aastal, asudes tehniliseks direktoriks, kes samal ajal kuulus gruppi, mis tegeles värbamispoliitikaga. Kolm aastat hiljem nimetati ta spordidirektoriks ehk siis keskendus ta täielikult ostmisele, müümisele, laenamisele ja vahetamisele.
Alati karismaatiline Edu oskab inimestega suhelda. Samuti on teda kiidetud selle poolest, et ta näeb mängijates potentsiaali, mida saaks ära kasutada meeskonna peatreener. Ta moodustas Mikel Artetaga väga hea duo, sest neil oli ühine vaade jalgpallile, mis aitas tiimi paremini ehitada. Arsenaliga liitudes oli Edu laual viie-aastane plaan, millega tuli klubi tagasi tippu viia.
"Mäletan oma esimest päeva, esimest nädalat ja esimest kuud tagasi Arsenalis. Mäletan kõiki neid ideid, kuidas viie aasta jooksul meeskonda komplekteerida. Pidin läbi viima erinevaid vestlusi, veenma inimesi ning seejuures tegema ka raskeid otsuseid," rääkis Edu selle aasta kevadel The Athleticule.
Saabudes valitses bardakk
2019. aasta suvel Arsenali saabudes nägi Edu, milline korralagedus tema endises koduklubis valitseb. Kahurimehed olid Unai Emery käe all lõpetanud Premier League'i hooaja viiendal kohal, Euroopa liiga finaalis nüpeldas neid linnarivaal Chelsea. Niisiis asus brasiillane kohe tegudele.
Kahes esimeses üleminekuaknas pandi hakkama ligi 160 miljonit eurot, millest pool läks Prantsusmaa kõrgliigaklubile Lille, kes andis ära oma säravaima poja Pepe. Superstaariks toodud Elevandiluuranniku ääreründaja ümber hakati meeskonda ehitama. Muuhulgas toodi Prantsusmaalt 30 miljoni euroga keskkaitsja William Saliba, Šotimaalt 27 miljoniga äärekaitsja Kieran Tierney, Chelseast kaheksa miljoniga keskkaitsja David Luiz ning Brasiiliast seitsme miljoniga tundmatu ääreründaja Gabriel Martinelli. Real Madridist laenati poolkaitsja Dani Ceballos.
Olukord koduliigas läks hullemaks, kui Arsenal jäi 2020. aastal kaheksandaks, ent läbi karikavõidu pääseti Euroopa liigasse, kus samuti lõpuks põruti. Vahepealsel ajal sai Emery hundipassi, tema asemele saabus peatreenerina kogenematu Arteta.
Järgmisena toodi 50 miljoni euroga lõhkuv poolkaitsja Thomas Partey, 26 miljoniga keskkaitsja Gabriel Magalhaes, vabaagendina allkirjastati leping Willianiga ning laenule toodi Real Madridi ründav poolkaitsja Martin Ödegaard. Tulemus 2021. aastal: jälle kaheksas.
Kahel järjestikusel aastal alla igasugust arvestust esinenud Arsenal tegi 2021 suvel kaks ostu, mispeale hakkasid vutisõbrad laginal naerma. Brightonist soetati 58 miljoni euroga keskkaitsja Ben White ning Sheffield Unitediga esiliigasse kukkunud väravavaht Aaron Ramsdale'i eest käidi välja 28 miljonit. Inimesed hakkasid mõtlema, kas tõesti vihkab Edu raha, et selliste meeste eest üle maksis? Lisaks meelitati omale 35 miljoniga Ödegaard ning 18 miljoniga Takehiro Tomiyasu.
Hooajal 2021-22 õnnestus Arsenalil tabeliseisu ja mängupilti parandada, lõpetades viiendana. Ihaldatud Meistrite liiga koht jäi neist kahe punkti kaugusel. Kui haavale soola peale raputada, siis antud positsiooni hõivas Kahurimeeste vihaseim rivaal Tottenham.
Tasa sõuad, kaugele jõuad?
Edu ja Arteta olid oma visiooni realiseerimisega poole peal. Vana rasv Pierre-Emerick Aubameyangi, David Luizi, Williani, Sead Kolašinaci, Lucas Torreira, Calum Chambersi ja paljude teiste näitel pesti pannilt maha, müües või laenates need mehed mujale. Ehitamisel oli noor ja näljane meeskond.
Manchester Cityst saabunud Arteta tõi 2022. aastal enda juurde vanad kamraadid Gabriel Jesusi ja Oleksandr Zintšenko, kellega võideti uhkeid karikaid. Brasiilia ründaja läks maksma 52 miljonit eurot, Ukraina äärekaitsja 35 miljonit. Lisaks saabus suvel ründav poolkaitsja Fabio Vieira 35 miljoniga, talvel soetati 24 miljoniga ääreründaja Leandro Trossard, 19 miljoniga kaitsja Jakub Kiwior ja 11 miljoniga poolkaitsja Jorginho. Nende meeste abil oli Arsenal pikalt tabeliliider, lõpuks lepiti hõbemedalitega.
Mullu tegutseti turul halastamatult: David Raya toodi laenule, 40 miljoniga osteti kaitsja Jurrien Timber, 75 miljoniga poolkaitsja Kai Havertz ja 115 miljoniga keskväljamees Declan Rice. Tulemuste poolest jällegi ainult tühjad pihud: Premier League'is teine koht, Meistrite liigas pudeneti veerandfinaalis.
Vaatamata tühjadele pihkudele mängis Arsenal atraktiivset jalgpalli, millega kuuluti uuesti tippude sekka. Edu viimasteks ostudeks jäid 45 miljoniga universaalne kaitsja Riccardo Calafiori, 32 miljoniga poolkaitsja Mikel Merino, 32 miljoniga Raya, samuti laenati Chelsealt ääreründaja Raheem Sterling.
Kas geenius või rahapõletaja?
Kokkuvõttes nii üht kui teist. Väga paljud mängijad, näiteks Ödegaard, Saliba, Rice, Gabriel, Martinelli, White, Havertz, Timber, Trossard, Jorginho, Partey ja Raya on näidanud ennast väga heast küljest, sest nende abil ongi Arsenal tagasi suures mängus ehk antud ostud on ennast õigustanud.
Siiski ei saa kõrvale vaadata näiteks Pepe soetamisest, sest 80 miljoni eurose hinnalipikuga mängija osutus väga lahjaks, lõpuks läks ta klubist ära tasuta. Samuti tekitavad küsimusi Jesusi, Zintšenko, Luizi, Tierney ja Williani värbamised, kes selgelt ei mänginud või jätkuvalt ei mängi oma taset välja.
Spordidirektori tööd on raske hinnata, sest väga paljud asjad sõltuvad juhendajast ja mängijast endast. Sellegipoolest jäädakse Edut Arsenalis meenutama hea sõnaga. Kõigi kuulduste kohaselt liigub ta edasi Nottingham Forestisse, kes on paljude üllatuseks kümne vooru järel 19 punktiga kolmandal kohal, Arsenal on neljas. Veel mullu heitles Forest püsimajäämise nimel, lõpetades napilt 17. positsioonil.
***
Arsenali hooaeg jätkub kolmapäeval, kui Meistrite liiga raames sõidetakse külla tunamullusele finalistile Milano Interile. Avavoorus said Kahurimehed Itaalias mängides kirja viigipunkti, kui Bergamo Atalantaga jäi seis 0:0. Järgmisena võõrustati koduplatsil Prantsusmaa giganti PSG-d, kes alistati veenvalt 2:0. Seejärel saadi Emiratesil 1:0 jagu Donetski Šahtarist.
Koduliigas kolme viimase mänguga ühe viigi ja kaks kaotust teeninud Arsenal sai tähtsa euromängu eel hea uudise, kui kapten Martin Ödegaard on laatsaretist tagasi ning teeb meeskonnaga trenni. Kehv uudis oli see, et lõhkuv poolkaitsja Declan Rice jäi tervise tõttu 23-mehelisest nimekirjast välja.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta