MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
Link kopeeritud

Kas üks valesööt maksab lepingu Manchester Unitedis? Selles suhtes Mbappel veab

Link kopeeritud
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Hetk, mil vähemalt pool Euroopat oli nõutu - miks sa söödad?! Foto: Scanpix / EPA/ Mohamed Messara

Klubi ja koondis ei käi käsikäes, vaid vaatavad teineteise toimetusi parem ohutult kauguselt. Kuigi nad võivad üksteisest moel või teisel sõltuda, siis päriselt käsi mustaks ei tehta. See lihtsalt ei käi nii. Pole erandiks ka seekordne EM ja mitme mängumehe 30. juuniga lõppevad diilid.

Üldiselt jäävad suurturniirid juunisse-juulisse, nagu on ka seekordsete Euroopa meistrivõistlustega. Ent mäletatavasti peeti Katari MM hoopis novembri- ja detsembrikuus ning siis tuli igasugune üleminekutrall selgelt pärast igasuguseid lõvi- ja/või seatempe.

Need, kes vaatavad Saksamaal toimuvat EM-i eestikeelse kommentaariga, vast märkasid reede õhtul peetud Hollandi ja Prantsusmaa matši ajal, kuidas kommentaatorid Mephis Depayle "kaasa elasid". See ei tulenenud mingisugusest isiklikust sümpaatiast (kuigi sedagi võis olla), vaid rohkem sellest, et teda ei oota suurturniirilt lahkumise järel mitte keegi.

Jutt on muidugi klubist, mitte lähedastest ja sõpradest. Sest 2023. aasta alguses FC Barcelonast Atletico Madridi liikunud mängumees sõlmis 2,5-aastase lepingu küll, ent see oli väikese agaga. Nimelt tuli tal kokkuleppe säilitamiseks kaasa teha 50% mängudest ning sealjuures madistada iga kord vähemalt 45 minutit. Numbrid ei toetanud hollandlase jätkamist: ta tegi lõppenud hooajal erinevates sarjades kaasa 31 kohtumises, kuid neist 19 mängis ta vähem kui poolaja. Ehk teda ei oota EM-i järel mitte keegi ning kindlat soovi seda teha pole väljendanud veel mitte ükski klubi. Lootust võiks anda aga näiteks AC Milan.

30-aastane Depay pole ainus, kes seisab silmitsi tulevikuga, mis pole kuigivõrd kindlustatud. Suurtest nimedest saab välja käia taanlaste Kasper Schmeicheli (Anderlecht) ja Simon Kjaeri (AC Milan) omad, tundmatutesse vetesse võivad sukelduda ka prantslane Adrien Rabiot (Juventus) ja belglane Koen Casteels (Wolfsburg).

"Leping on lõppemas ja mitte midagi kindlat veel pole. Anderlecht on jätkuvalt valikus. Aga olen kogu aeg mõelnud nii, et ma ei langeta ühtki otsust enne EM-i lõppu. Ma ei taha sel ajal oma pähe mitte ühtegi teist mõtet, ma ei taha enda energiat suunata mujale kui EM-ile. Klubi on sellest teadlik," avas 37-aastane väravavaht Schmeichel kodumaa väljaandele Tipsbladet.

See tsitaat väljendabki üldist mõttelaadi, mis puudutab üleminekuid suurturniiri ajal - üks asi korraga. See ei tähenda muidugi, et poleks erandeid. Mõnda mängijat hoopis rahustab teadmine, et töö taustal käib ning ta väljavaated on nii- või naasugused.

Samas ei pea alati nõnda pikalt ootama, teame sellest suvest Kylian Mbappe näitel. Ta on suurfavoriidi Prantsusmaa tähtsaim lüli, kes lahendas tähtsa küsimuse ära enne Saksamaale sõitu. See, et ta liitub Real Madridiga, on kindel ning kogu õhin selle ümber on tänaseks vaibunud. Jällegi, kogu fookus saab olla EM-il, milles õnnestumine või ebaõnnestumine diili vast murda ei saa.

Kui lepingut pole, siis ära väravast mööda löö!

Sellisessse paati tahtnuks jõuda ka Mbappe koondisekaaslane Adrien Rabiot, kellelt eeldatakse Juventuses jätkamist. 29-aastane poolkaitsja ja Itaalia tippklubi ei jõudnud enne EM-i asju ära otsustada, kuigi kaheaastane pakkumine olla lauale jõudnud. Juttude tasandil on läbi käinud, et Rabiot ootab Manchester Unitedi koputust.

"Arvasin tõesti, et mu tulevik saab enne EM-i otsustatud. Aga nii ei läinud, samas ei tee see mind murelikuks. Keskendun praegu turniirile. Kuigi oleme agendiga suhtluses olnud, siis on igasugused klubijutud hetkel tagaplaanil," kinnitas Rabiot, vahendab väljaanne The Athletic.

Niisiis, kuna parimas jalgpallurieas olev prantslane loodab ehk uuele turule siseneda, on tema jaoks Saksamaal õnnestumine oluline. Alustades sellest, kas ta kuulub põhikoosseisu, ning lõpetades iga viimse kui otsusega platsil. Näiteks hiljutise mängu näitel: miks pagan ei löönud ta Hollandiga mängides varakult peale, vaid otsis hoopis söötu!? Mäletame, et see mäng lõppeski seisuga 0:0. Vast ei tähenda see ei Prantsusmaa ega Rabiot' jaoks maailma lõppu.

Ohtlik on EM-i järel koduklubi otsimine ka selle poolest, et tihe andmine võib külge tuua mingisuguse mure. Eks kergeid vigatusi tuleb niikuinii ette ja need ei tohiks üleminekutel takistavaks saada, aga mis saab siis, kui me räägime mitmekuulist taastumist nõudvast vigastusest? Sülitagem kolm korda üle õla

Et peale jääks ikka positiivne: kaks aastat vahelduva eduga põlve ravinud Jose Luis Brown läks 1986. aasta MM-ile klubita, kuid naasis parima võimaliku tähesäraga - sest ta lõi Argentina 3:2 võiduga lõppenud finaali avavärava! See oli tema esimene ja ainus värav koondises.

Rääkides lõunaameeriklastest, siis sealgi on mehi, kelle tulevik pole eriti selge. Näiteks jätavad Copa America ajal senise koduklubiga hüvasti Tšiili 35-aastane ründaja Alexis Sanchez (Milano Inter) ja argentiinlane Angel Di Maria (Benfica). Kui neist esimest seostatakse mõne Lõuna-Ameerika klubiga, siis 36-aastast Di Mariat on juttude tasandil (taas) paari pandud Benfica ja Miami Interiga.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK