Liverpooli peatreener Jürgen Klopp teatas, et käimasolev hooaeg jääb talle klubis viimaseks. Ent kellest võiks saada klubis legendi staatusesse tõusnud sakslase mantlipärija?
Saapad, millesse astuda, on kahtlemata suured - Klopp viis Liverpooli 30-aastase pausi järel taas Inglismaa meistriks ja tabelisse vaadates on neil võimalus seda saavutust tänavugi korrata. Lisaks on tema ametiajal mängitud kolmes Meistrite liiga finaalis ja üks neist võidetud, pealekauba on kogunenud mõni kodune karikas ja esmakordselt ka klubide MM-tiitel.
Kes oleks Kloppi pärandi ülevõtmiseks piisavalt väärikas mees? Üks peamisi kandidaate olnuks ehk sakslase pikaaegne abiline Pep Lijnders, kuid ühes Kloppi lahkumisteatega andis Liverpool teada, et hooaja lõpus lahkuvad klubist ka senised abitreenerid. Lisati, et varem vaid korra - ja üsnagi ebaõnnestunult - kodumaal Hollandis peatreeneriametit proovinud 41-aastane Lijnders tahab nüüd taas omal käel läbilööki proovida, kuid kui see juhtuks Liverpoolis, oleks nii ka öeldud. Niisiis - kes?
Xabi Alonso (kihlveokontorite pakutav keskmine koefitsient 8/11)
Kes on viimase aasta jooksul Bundesligat jälginud, mõistab hästi, miks on 42-aastasest hispaanlasest saanud kiiresti Euroopa treeneriteturu kuumim kaup. Alustuseks Real Madridi noorte ja Real Sociedadi duubli juhendamisega kogemusi korjanud Alonso saabus Leverkusenisse 2022. aasta sügisel, kui hooaeg oli kestnud kaheksa vooru ja tabelis asuti viie punktiga tagantpoolt teisel real.
3-4-3 asetuse ja ründava jalgpalli toel lõpetati seevastu kuuendana, lisaks jõuti Euroopa liigas poolfinaali. Alonso pikendas lepingut 2026. aastani ning käimasolev hooaeg on kulgenud nagu muinasjutt - Leverkusen on 18 liigamängust kolm viigistanud ja kõik ülejäänud võitnud, mis annab tabelis mõistagi esikoha; ka Euroopa liigas võideti alagrupp täiseduga ja väravate vahega 19:3.
Pikast lepingust hoolimata võib Liverpool aastail 2004-09 nende eest 210 mängu pidanud hispaanlase kergesti kätte saada, sest tema lepingus on klausel, mis lubab tal hooaja lõppedes liituda ühega kolmest suurklubist, kus ta on mänginud. Real Madrid pikendas hiljuti koostööd Carlo Ancelottiga, msitõttu jäävadki alles vaid Müncheni Bayern ja Liverpool. Inglismaa kihlveokntorite hinnangul on Alonso igatahes Liverpooli peatreeneri kohale asumise suurim soosik.
Roberto De Zerbi (17/2)
Pooleldi hädalahendusena 2022. aasta septembris Brightonisse saabunud itaallane suutis Graham Potterist maha jäänud saapad väga edukalt täita. Nelja-aastase lepingu sõlminud itaallane alustas kohe 3:3 viigiga Liverpooli vastu, jaanuaris löödi Liverpool tagatipuks välja ka Inglismaa karikasarjast. Karika poolfinaalis kaotati penaltitega küll Manchester Unitedile, aga võeti liigas lõpuks kuues koht, mis tähendas Brightonile klubi ajaloo esimest eurohooaega.
Käimasolevat hooaega alustati kuuest mängust viie võiduga, ent seejärel on tulnud tihedamale graafikule lõivu maksta - järgnenud 15 liigamängust on võidetud vaid kolm ja tehtud ohtralt viike. Ent samas ollakse tabelis ikkagi seitsmendad ja ka Euroopa liigas jõuti alagrupi võiduga 16 sekka. Ka De Zerbi viljeletav atraktiivne mängustiil ühes oskusega leida soodsaid, aga väärtuslikke täiendusi sobiks Kloppi pärandi jätkamiseks igati.
Julian Nagelsmann (14/1)
36-aastane sakslane on juba saanud tunda tipptreeneri ameti karmimat poolt, kui ta Müncheni Bayernist tseremoonitsemata minema löödi, et teha ruumi Thomas Tuchelile. 25 miljoni euro eest viieks aastaks toodud mehe saagiks jäid Bayernis üks liigatiitel ja kaks superkarikat, ent teist hooaega ta lõpetada ei saanudki - enne tuli suusapuhkusel vastu võtta vallandamisteade.
Hoffenheimis ja Leipzigis tehtud väärt töö andsid talle siiski Saksamaa koondise peatreeneri ameti, kuigi vaid suve ehk koduse EM-i lõpuni. Ettevalmistused pole loodetult kulgenud, ses neljast mängust on võidetud üksainus, aga et Nagelsmannile pole võõras ei Kloppi poolt kuulsaks tehtud gegenpressing ega taktikaline paindlikkus, on ta siiski arvestatavate kandidaatide seas.
Steven Gerrard (25/1)
Liverpooli legendi treenerikarjäär näis ühel hetkel jooksvat väga loogilist rada mööda. Pärast mängijatee lõppu MLS-is naasis ta Liverpooli noortetreeneriks, võttis 2018. aastal üle Glasgow' Rangersi ja viis nad hooajal 2020-21 ainsagi kaotuseta Šotimaa meistriks. Loogilise käiguna naasis Gerrard Inglismaale, asudes juhendama Aston Villat. Kuid tulemused jätsid soovida - hooaeg lõpetati 14. kohal ehk eelmise aastaga võrreldes kolm pulka madalamal, uue hooaja alustuseks võideti tosinast mängust vaid kaks ning tunamullu sügisel sai Gerrard ametist priiks.
Uue töökoha leidmiseni kulus 43-aastasel Gerrardil omajagu aega. Alles mullu juulis sai temast Saudi Araabia klubi Al-Ettifaqi peatreener ja ehkki tulemused pole olnud üleliia säravad, pikendas ta alles äsja klubiga lepingut 2027. aastani. Kuid Villas veedetud kesine periood, mille jooksul klubi võitis 40 mängust vaid 13, kahandas Gerrardi aktsiate väärtust märkimisväärselt.
Diego Simeone (25/1)
Mängustiili poolest on väga raske ette kujutada, et kaitset üle kõige hindav argentiinlane võtaks juhendada Kloppi käe järgi vormitud meeskonna. "Arvestades, kui palju nende meeskonnas klassi on, ei saa ma aru, miks nad niisugust jalgpalli mängivad. Nad võiksid mängida päris jalgpalli, aga seisavad vaid kaitses ja panustavad vasturünnakutele," torises sakslane nelja aasta eest, kui Liverpooli oli Meistrite liiga kaheksandikfinaalis Atleticole alla jäänud.
Lisaks on Atletico vahepealsest mõõnast hoolimata Simeone käe all taas ülesmäge liikumas. Argentiinlane on teinud Atleticost samavõrd enda meeskonna kui Klopp Liverpoolist ja see on ilmselt ka peamine põhjus, miks teda loetakse tõenäolisemaks kandidaadiks kui allpool toodud mehi. Loogiliselt võttes ei tohiks tal siiski Liverpooli asja olla juba kasvõi keskpärase inglise keele oskuse tõttu. Pealekauba pikendas temagi hiljuti praeguse tööandjaga lepingut - uus kontraht kehtib 2027. aastani.
Luis Enrique (25/1)
Praegu PSG-d juhendavat hispaanlast seob prantslastega kaheaastane leping, aga Katari omanike puhul ei pruugi selle enneaegne lõpetamine olla eriline probleem. Nii Romas kui ka Barcelonas on Enrique näidanud, et suudab autoriteedi nimel maha suruda ka selliste tähtmängijate nagu Francesco Totti ja Lionel Messi egod, mistõttu oleks tal kindlasti Liverpoolis hakkama saamiseks vajalikku iseloomu.
Konflikte ei peljanud ta ka Hispaania koondise tüüri juures olles. Liverpooli poolkaitsja Thiago Alcantara on märkinud, et Enriques on koos Pep Guardiola taktikaline tarkus ja Kloppi agressiivne lähenemine, samuti poleks nii kiireid üleminekuid kui ka pallivaldamist hindav stiil Kloppi käekirjast liialt erinev.
Jose Mourinho (25/1)
Äsja Romast vallandatud portugallasele on Inglismaa kõrgliiga läbi ja lõhki tuttav. Chelseas veedetud aeg oli kokkuvõttes edukas, Manchester Unitedis läks nii ja naa, Tottenhamis pigem kehvasti - seega on Mourinho karjäär saareriigis olnud täpselt sama vastuoluline kui ta isegi. Ehkki ka Klopp armastab teatud olukordades vastandumist, oleks Mourinho sulandumine Liverpoolile omaseks saanud kultuuriruumi siiski märksa keerulisem. Ning nagu viimased aastad on näidanud, kipub 61-aastane mees end uues klubis võrdlemisi kiiresti ammendama, sellal kui Liverpool otsib tõenäoliselt Kloppile pigem niisugust järglast, kes võiks seda tööd veel kaua teha.
Ange Postecoglou (33/1)
Austraaliast Jaapani ja Šotimaa kaudu Inglismaale Tottenhami peatreeneriks jõudnud Postecoglou kasuks räägib iseloom, mida ta on mõne kuuga juba märkimisväärselt ilmutanud. Mõistagi toetavad seda ka tulemused, sest enne vigastustelainet mängis suvel oma pikaaegsest superstaarist Harry Kane'ist loobunud Tottenham niihästi haaravat kui ka resultatiivset jalgpalli. Ent kas pole Postecoglou jaoks järgmise sammu tegemiseks veel natuke liiga vara?
Graham Potter (33/1)
Veel 2022. aasta sügisel oli Potter mees, keda ihaldasid enda tüüri juurde pea kõik Inglismaa kõrgliigaklubid. Kuus kuud hiljem ehk kevadel lasi Chelsea ta aga vaid 31 mängu järel lahti, kui võitude-kaotuste suhe oli ülinapilt plussis, ning sestsaadik ei ole Potter tööd leidnud. Või tahtnud leida - näiteks sügisel ütles ta ära Lyoni pakkumisele. Samas on teda seostatud ka Manchester Unitediga, kui Erik ten Hag peaks sealt lähiajal sule sappa saama.
Thomas Frank (33/1)
Brentfordiga suurepärast tööd teinud taanlane tüüris meeskonna Premier League'i debüüthooajal 13. kohale ja eelmisel aastal juba esikümnesse. Temagi tuleks Liverpoolil Londoni klubilt välja osta, samuti räägib 50-aastase Franki vastu võrdlemisi õhuke CV tipptasemel - peale Taani noortekoondiste on ta enne Brentfordi saabumist juhendanud vaid Brondbyt.
Antonio Conte (33/1)
Juventuse, Chelsea ja Interiga tiitleid võtnud Conte seni viimased poolteist aastat Tottenhamis kulgesid kahetiselt. Enda kohta tehti korralikke tulemusi, samas oli üsna selge, et Conte taktikaga sellest meeskonnast rohkem välja ei pigista ning tagatipuks kirus ta pressikonverentsil oma mängijad maapõhja, misjärel läksid klubi ja 54-aastase itaallase teed mullu märtsis lahku. Hiljutine lause, et ta eelistaks olla edaspidi perele lähemal ehk leida tööd Itaalias, kahandavad Liverpooli-võimaluse isegi teoorias kaunis napiks.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta