Kui Levadia suudab edukalt ka palli järel joosta, näib Horvaatia neljas hetkel haavatav
FCI Levadia alustas eurohooaega muljetavaldavalt ning jättis ebaeduaastad selja taha, alistades leedukate FA Šiauliai 2:0. UEFA Konverentsiliiga teise eelringi eel ei ole võidukohustusest enam juttugi, sest Horvaatia neljas klubi NK Osijek on selles paaris selge soosik.
Põhjused on ilmsed: Horvaatia liiga on Eesti omast palju tugevam, Osijek Levadiast palju jõukam ning nende mängijad palju kõrgemalt hinnatud. Transfermarkti poolt pakutavad turuväärtused ei pruugi küll olla indiviidide puhul alati täpsed, aga suurusjärkude vahe on tohutu: Levadia mängijate turuväärtuseks on seal hinnatud ühtekokku 4,33 miljonit eurot (Eesti klubidest kõrgeim näitaja), Osijekil aga koguni 25,43 miljonit (Horvaatia neljas näitaja).
Samas räägivad nii mõnedki üksikasjad selle duelli eel ka Levadia kasuks. Raha ju ei mängi, isegi talent ei pruugi alati määrav olla, sest ennekõike mängivad jalgpalliväljakul ikkagi meeskonnad. Ning kui Curro Torres on saanud poolteist aastat Levadia meeskonda ühtseks löögirusikaks vormida, siis Osijek palkas juunis uue treeneri, kelle käe all ei ole nad veel ainsatki ametlikku mängu pidanud.
Euromängud Levadiaga ongi Osijeki esimesteks ametlikeks kohtumisteks, enne kui nad 4. augustil Horvaatia kõrgliigat alustavad.
Nii võib Levadia väravavaht Karl Andre Vallner võõrsilmängu eel julgelt edasipääsu jahtimisest rääkida: "Võtame mäng-mängu haaval. Šiauliai vastu oli meil natuke parem ülevaade vastasest ja nende tasemest. Nüüd on ühelt poolt tundmatu suurus ees, aga korralik meeskond väga heast liigast ja väga korralike mängijatega. See ei tähenda, et me läheks 90 minutit kaitses istuma. Eesmärk on kindlasti võita ja edasi saada."
Levadia kaitsemäng pannakse proovile
Kuigi Levadia esitused esimeses eelringis olid Eesti klubidest kõige veenvamad, sõltub Euroopas eduvõimalus väga suurel määral sellest, kellega sind kokku loositakse. Kolmest Konverentsiliiga teises eelringis mängivast Eesti klubist nähti avamängude eel Levadial kõige madalamat edasipääsuvõimalust.
Kui Flora edasipääsuvõimalust San Marino klubi Virtuse vastu hindasid kihlveokontorid enne avamängu umbes 90% suuruseks ja Paidele pakutakse Islandi klubi Stjarnani vastu ligi 40% edasipääsuvõimalust, siis Levadia edasipääsu tõenäosuseks hinnatakse jämedalt 25%.
Arvestades seda, kui tugev jalgpallimaa on Horvaatia ning kui suur on klubide rahalise muskli erinevus, siis võib seda hinnangut aga näha hoopis kui tunnustust Levadia võimetele: analüütikud arvavad ju, et ühel juhul neljast võiksid nad Osijeki konkurentsist välja lülitada.
Kas aga domineerivalt ja kõrge pressinguga mängima harjunud Levadial on olemas suutlikkus mängida edukalt ka kaitsest lähtuvalt?
"Eks me peame mängus ise aru saama, mis on hetkel parim viis mängida. Me teame, et me oskame kõike – rünnata, kaitsta, palli vallata –, aga tuleb aru saada, kui on vaja natuke kindlamalt mängida ja kaitses tugevam olla. Ja kui vastane on palliga nii hea, et pole võimalik kõrgelt pressida, siis tuleb nad natuke madalamalt vastu võtta. See on jalgpalliline IQ, ja meie meeskonnal on see kindlasti olemas, et saada mängu sees aru, kuidas on parim viis toimida," arvab Vallner.
Milline tulemus oleks rahuldav Horvaatiast kaasa võtta? "Tahaks öelda, et võit rahuldaks meid, aga esmalt tuleb hoida taga null - olla taga kindel ja keskenduda kaitsetööle, ja kui me suudame tekitada võimalused skoorida, siis kindlasti oleme valmis ka nende ära kasutamiseks. Raske öelda ühte tulemust, aga eesmärk number üks on taga korras hoida ja sealt saab edasi ehitada."
Kui välja arvata hooaja lõpuni vigastatud ründaja Ahmad Gero, siis sõitis Levadia Horvaatiasse täiskoosseisus. Kaasa läks ka põlvevigastuse järel vormi koguv Brent Lepistu, kes käis väljakul viimati novembris. Kahes senises euromängus on aga kasutatud identset algkoosseisu, mis sisaldab kuut välismängijat ja jätab kapten Rasmus Peetsoni vasakkaitsesse. Eeldatavasti alustatakse ka Horvaatias samasuguse kaitseliiniga, kuid ei saa välistada, et eespool eelistatakse mõnd tavapärasest kaitsvamate omadustega mängumeest.
Osijek toimetab Horvaatia tippude varjus
Kui 1999. aasta Horvaatia karikas välja arvata, ei ole Osijekil ette näidata suuri saavutusi ei kodumaal ega Euroopas, ent eurosarjades on nad siiski pidevad osalised ja paaril korral on jõutud ka alagrupiturniiri lävele. 2017. aastal alistati näiteks Euroopa liiga eelringides kolm vastast järjest, sealhulgas Luzern ja PSV Eindhoven, enne kui otsustaval tõkkel Viini Austria vastu võõrsilväravate reegli tõttu langeti.
Eelmisel aastal alustati Konverentsiliigas teisest eelringist, nagu tänavugi, ning alistati seal ungarlaste Zalaegerszeg kodus 1:0 ja võõrsil 2:1. Kolmandas eelringis jäädi aga türklaste Adana Demirsporile võõrsil alla 1:5, nii et abi ei olnud ka seejärel 3:2 võidetud kodumängust.
Koduliigas on Osijek kaheksa hooaega järjest esinelikus lõpetanud, kuid laeks on jäänud 2021. aastal võidetud hõbemedalid, mis tähistab klubi ajaloo parimat tulemust. Eelmine hooaeg lõpetati neljanda kohaga, kusjuures mahajäämus Horvaatia jalgpalli valitsejast Zagrebi Dinamost oli 36 vooru järel koguni 25 punkti.
Treenerite põli on Osijekis tavaliselt lühike ja ka enne algavat hooaega saadi omale uus juhendaja. 39-aastane itaallane Federico Coppitelli saabus Osijeki tüüri juurde alles 12. juunil, olles eelnevalt juhendanud kodumaa klubide noortemeeskondi ja viinud 2023. aastal Lecce Itaalia järelkasvuvõistkondade meistriks.
Uueks hooajaks valmistuti Austrias treeninglaagris ning peeti juulis viis kontrollmängu. Neist võideti kaks (1:0 vs Tšehhi kõrgliigaklubi Jablonec, 3:1 vs Ukraina kõrgliigaklubi Võnnõkõ Ruhh), viigistati üks (2:2 vs Ungari kõrgliigaklubi Nyiregyhaza Spartacus) ja kaotati kaks (2:3 vs Austria kõrgliigaklubi Wolfsberger AC, 2:3 vs Slovakkia kõrgliigaklubi Dunajska Streda DAC), väravate vaheks ühtekokku 10:9. Niisiis on löödud küll korralikult väravaid, kuid lubatud ka endale lüüa peaaegu kaks väravat mängu kohta.
Seejuures pole välistatud Osijeki ja Oliver Jürgensi koduklubi DAC-i peadne taaskohtumine, sest Levadia-Osijeki paari võitja läheb kolmandas eelringis vastamisi just DAC-i ja Aserbaidžaani hõbedaklubi PFC Zira paari võitjaga.
Europa u Osijeku! 😍 pic.twitter.com/QbWphIdLpU — NK Osijek (@nkosijek) July 23, 2024
Noor Itaalia treener talendika materjaliga
Osijeki koosseisus on kaks ründajat, kelle turuväärtuseks hindab Transfermarkt koguni 4 miljonit eurot ehk peaaegu sama palju kui kõigil Levadia mängijatel ühekokku. 27-aastane argentiinlane Ramon Mierez oli eelmisel hooajal Horvaatia kõrgliiga parim väravakütt 18 tabamusega – ükski teine mängija ei suutnud enamat 13 väravast. Veebruaris 18-aastaseks saanud horvaat Anton Matkovic pääses algkoosseisu vaid 9 korda ja sekkus veel 9 korda vahetusest, saades niimoodi kirja 5 liigaväravat.
Uue hooaja eel on Osijek toonud juurde ka mitmeid uusi mängijaid. Märkimisväärseimad täiendused on NK Varazdinist 800 000 euro eest soetatud keskkaitsja Luka Jelenic (24), Zagrebi Dinamost 400 000 eest toodud kaitsev keskväljamees Marko Soldo (20), AZ Alkmaarist üle tulnud paremäär Ricuenio Kewal (22) ja Luzernist hangitud ründaja Kemal Ademi (28). Samuti laenati Palmeirasest keskväljamees Pedro Lima (21) ja Zagrebi Dinamost väravavaht Nikola Cavlina (22).
"Meie prioriteet on luua eripärane mänguviis, aga samal ajal olen ma ka teadlik, et me peame olema otsekohe valmis saavutama tulemusi, mida meilt oodatakse. See ei saa olema lihtne, kuid ma ei muretse, sest tean kui palju energiat ja tahet minus peitub," ütles noor peatreener Coppitelli klubi kodulehele pärast 13. juuli kontrollmängus Ruhhi alistamist.
"On tõsi, et ma ei ole varem meestevõistkonda juhendanud, aga mul on mõningast kogemust kogenud mängijatega. Näiteks Romas juhtisin ma esindusmeeskonna mängijaid, kes paranesid tõsistest vigastustest. Nii töötasin ma Maiconi, Ljajici ja teistega. Osijeki tulek on minu treenerikarjääris oluline samm, sest ma tahan end ka sel tasemel tõestada."
Pärast hiljutist kaotust DAC-ile (samal päeval, kui Levadia kindlustas Šiauliai vastu edasipääsu) viitas itaallase sõnavõtt, et tema meeskond on veel toores: "Olen rahul näidatud tahtega ja loodud võimaluste hulgaga, ja mis puutub kaitsesse, siis peame me leidma õige tasakaalu, et reageerida paremini. Ma soovin, et me oleks ideaalsed, aga me ei ole. Siiski on meil enne Levadiaga kohtumist piisavalt aega, et teha oma mängus vajalikud korrektuurid."
Osijeki ja Levadia avamäng Horvaatias algab 25. juulil Eesti aja järgi kell 21 ning Soccernet TV näitab kohtumisest otsepilti. Mängu kommenteerivad Martti Kallas ja Johan-Kaspar Ivask.
24. juulil kell 21.00 Opus Arenal
NK Osijek - Tallinna FCI Levadia
Peakohtunik: Jacob Karlsen
Abikohtunikud: Victor Skytte, Martin Markus
Neljas kohtunik: Jens Maae (kõik Taani)
Levadia eeldatav algkoosseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta