MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EESTLASED VÕÕRSIL
Link kopeeritud

Kuidas mõjutab koroonakriis Klavani šansse teenida Cagliarilt lepingupikendus?

Link kopeeritud
Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt
Ott Järvela

Cagliari keskkaitsja Ragnar Klavan. Foto: Cagliari Calcio Twitter

Kuus aastat järjest Eesti parimaks jalgpalluriks valitud Ragnar Klavani liitus praeguse koduklubi Cagliariga 2018. aasta suvel Liverpoolist. Toona sõlmitud 2+1 lepingu esimene pool lõpeb seega eesootaval suvel. Kuidas mõjutab koroonakriis Klavani võimalusi teenida lepingupikendus?

Vastavalt FIFA reeglitele on jalgpallurite lepingutesse kirjutatud optsioonid alati kahepoolsed ehk pikendamisega peavad nõustuma nii mängija kui ka klubi. Arvestades, et koroonakriisi tõttu märtsis kulgenud hooaeg oli Klavani jaoks tolle hetkeni olnud pigem edukas, pole ilmselt põhjust arvata, et ta ise sooviks Cagliarist maksu mis maksab lahkuda.

Detsembris tegi Postimees Klavaniga intervjuu, kus küsis, kas ta soovib Cagliaris pärast käesolevat hooaega jätkata. Klavani vastus: "Kindlasti. Ent praeguses vanuses ja varasemat vigastust arvestades võtan päeva korraga. Me pole teinud pikki plaane. Hooaja lõpus vaatame koos klubiga, millises seisus oleme."

Detsembris filmitud ja märtsis Eesti Jalgpalli Liidu Youtube'i-kanalil linastunud portreesaates tõdes Klavan: "Peafookus on asjad uuesti korda saada, et saaksin tippliigas veel maksimaalselt karjääri teha. Jalgpalluri viimastel aastatel tuleb olla hoolikas. Peab olema väga läbimõeldud plaan, kui tahta endast maksimumi kätte saada."

Hooaega bravuurikalt alustanud ja eurosarjakohakonkurentsis püsinud Cagliari sattus detsembri alguses mõõna, mille järel pole võidetud ainsatki kohtumist. Eelmisest 11 mängust on Cagliaril kirjas neli viiki ja seitse kaotust. Vahetult enne koroonakriisist tingitud seisaku algust vabastati ametist peatreener Rolando Maran, keda palgati asendama Walter Zenga.

1990. aasta kodusel MM-il pronksmedali võitnud Itaalia koondise esiväravavahiks olnud mees, kes peatreenerina töötanud lisaks kodumaale ka USA-s, Rumeenias, Serbias, Türgis, Araabia Ühendemiraatides ja Inglismaal, pole seni saanud meeskonda veel ainsaski mängus juhendada. Eile pikendati Serie A seisakut vastavalt Itaalia valitsuse korraldustele 3. maini.

Cagliari keskkaitsja Ragnar Klavan. Foto: cagliaricalcio.com

Mõnede klubide, näiteks Fiorentina ja Torino juhid on avaldanud kahtlust, kas käesolev hooaeg üldse õnnestub lõpuni mängida. Samas Itaalia jalgpalliliit töötab selle nimel, et meistrivõistlused ikkagi jõuaksid lõpule. Aga mingu nii või naa, on Zenga juhendataval Cagliaril ja sügisel 35. sünnipäeva tähistaval Klavanil vaja suvel otsustada, kas koostööd jätkata või mitte?

Kui sageli ei soovi klubid vanemate jalgpalluritega lepinguid sõlmida vigastusriski tõttu, siis 2019-20 on tõestanud, et Serie A koormus on Klavanile jõukohane. Cagliari 25 Serie A kohtumisest 19 on Klavan kuulunud põhikoosseisu ja kolmel korral sekkunud vahetusest. See statistika, samuti otsus loobuda Eesti koondise esindamisest, räägivad kindlasti Klavani kasuks.

Vabad agendid, nagu Klavan, lähevad keerulisel turul hinda

Aga klubi otsust mõjutavad paljud muud faktorid, sealhulgas ka üldine jalgpalliturg. Inglismaa kvaliteetportaal The Athletic konsulteeris erinevate mängijaturuga kursis olevate spetsialistidega ning proovis prognoosida, milliseks kujuneb üleminekuturg koroonakriisijärgses jalgpallimaailmas.

Esimene oluline muutus puudutab praegust aega. Kui tavaolukorras on agentidel kevadkuudel kibekiire tööaeg, sest suvised üleminekud vajavad korraldamist, siis koroonakriisi tingimustes valitseb vaikus. Põhjuseks teadmatus, mistõttu ei kipu klubid olulisi samme astuma. Passitakse ja oodatakse, et vesi selgineks.

"Enne hooaega 2020-21 domineerivad üleminekuturgu tasuta üleminekud (Bosmanid) ja soodsa hinnaga mängijad," prognoosib The Athletic, et üleminekusummad langevad märgatavalt, sest klubidel pole enam raha, mida endistes kogustes kulutada.

Üks agent selgitas olukorda nii: "Seni oli tippjalgpallis raha piisavalt, et klubi sai osta endale täpselt selle mängija, keda soovis. Nad ei värvanud vaba agenti põhjusel, et ta on vaba agent ehk üleminekutasu maksta ei tule. Ta värvati ainult siis, kui ta oli piisavalt hea. Sel suvel võib olukord muutuda, sest koroonakriisi tõttu valitseb üleminekuturul segadus ning vabad agendid võivad seetõttu kõrgesse hinda tõusta."

Teine agent lisas: "Saan klubidelt kõnesid, kus uuritakse, kas tolle mängija leping lõpeb? Kui jah, siis võtame ta! Enne koroonaviirust olid nad valmis kulutama mingi positsiooni täitmiseks 3-4 miljonit eurot, aga nüüd mõeldakse teisiti. Vabad agendid on nüüd väga nõutud mängijad, kes napsatakse turult esimesena ära."

Ragnar Klavan (paremal) proovimas takistada Torino Juventuse ründajat Cristiano Ronaldot. Foto: Cagliari Twitter

Kui see stsenaarium peab paika, on Klavani olukord hea, sest sisuliselt on ta sel suvel vaba agent. Eesti keskkaitsja kohustused Cagliari ees lõpevad 2+1 lepingu esimese kahe aasta täitumisega.

Kui üleminekuturu uut reaalsust kirjeldatud teooria peab paika, kahaneb Sardiinia klubi innukus otsida eestlasele nooremat alternatiivi, kelle käest tuleb ilmselt välja käia ka üleminekusumma, vaid tuttav ja äraproovitud variant Klavani näol muutub ahvatlevamaks.

Äkki hakatakse eestlase allkirjale hoopis jahti pidama?

Muidugi võib kõik olla hoopis lihtsam. Äkki on Zenga juba praeguseks otsustanud, et soovib Klavanit kindlasti ka järgmisel hooajal enda meeskonnas näha ning lepingupikendus aktiveeritakse mõlema poole rõõmsal nõusolekul.

Samuti on olemas ka variant, et Klavan ei soovi Cagliaris jätkata, sest saab kuskilt mujalt parema või põnevama pakkumise, sest ta on ju rikkalike kogemustega (7 hooaega Eredivisies, 4 Bundesligas, 2 Premier League'is, 2 Serie A-s) vaba agent, kelle eest üleminekusummat välja käia ei tule.

Näiteks kui mõni klubi oleks valmis sõlmima temaga kahe-aastase lepingu, siis oleks see Eesti keskkaitsjale kindlasti mõttekoht, sest peagi 35-aastaseks saava mängija jaoks oleks kahe-aastane kontraht erandlik variant.

Võimalusi, nagu näha, on mitmeid.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK