Kümnest üks: Levadia euroedunälg nõuab Leedu debütandi mahamurdmist
Aastaid eurosarjades Eesti klubide lipulaevaks olnud Levadia leiab end täna olukorrast, kus viimasest kümnest vastasest on seljatatud ainult üks. UEFA Konverentsiliiga esimese eelringi eel võib rääkida soodsast loosiõnnest, aga lähiminevikku vaadates meenub mitu hoiatavat näidet, kus oodatud edasipääsupiletid on valusalt käest libisenud.
Levadia eurohooaeg algab neljapäeva õhtul võõrsil, kui vastaseks on Leedu kõrgliiga keskmik FA Šiauliai. Levadia kuldaegadel tähendanuks selline loos kohustuslikku võitu, kuid viimaste aastate läbikukkumised sunnivad ettevaatlikkusele.
"Et nad tabelis sellisel kohal asuvad, see näitab pigem liiga ühtlust ja tugevust. Kindlasti ei lähe me sinna sellise mõttega, et me oleme tugevam meeskond ja sõidame neist üle. See on väga huvitav meeskond ja ma usun, et kaks võrdset meeskonda lähevad vastamisi," lausus mängueelsel päeval Levadia kapten Rasmus Peetson.
"Eelmiste aastate ebaedu on üks põhjuseid, miks me ei saa mingil juhul tulla sellistele mängudele mõttega, et me oleme soosikud. Euroopas ei saa sellist luksust olla," lisas ta. Tiimi ühe pikaajalisema liikmena mäletab Peetson hästi varasemaid pettumusi ega taha lubada vähimatki alahindamist.
Levadia sõitis Leetu peaaegu täiskoosseisus, puuduvad vaid juba pikemat aega eemal olnud Ahmad Gero ja Brent Lepistu. Kaasas on ja pallitrenni tegid kaasa nii õlavigastusest taastuv Michael-Schjönning Larsen kui ka värske täiendus, 18-aastane Guinea ründaja Mousta Bah.
The team inspects the stadium ⚽️👊 pic.twitter.com/couJuf0XX2 — FCI Levadia Tallinn (@LevadiaFCI) July 10, 2024
Eesti lipulaeva mõõna-aastad
Levadia hoiab tänaseni enda käes Eesti rekordit võidetud euroduellide arvestuses. Nad on seljatanud eurosarjades aastate jooksul 12 vastast ning selles arvestuses teisel kohal oleval Nõmme Kaljul on ette näidata vaid seitse duellivõitu.
Ent kui aastatuhande alguses kogunes Levadial õnnestumisi tihedalt ning nii mõnigi skalp kooriti vastastelt, kes tulid kõrgematest kaalukategooriatest, siis eelmise kümnendi jooksul jäid võidud üha harvemaks ja sekka sattus üha rohkem piinlikke allajäämisi vastastele, kelle vastu oodati edasipääsu. Esimesest 29 vastasseisust Euroopas kallutas Levadia enda kasuks 11, pärast seda on aga kümnest vastasest seljatatud üksainus.
Seejuures ei saa pugeda kehva loosiõnne taha, sest paberi peal on Levadia saanud enamusel aastatest omale mängitavad vastased, kuid ometi alistati ainult Gibraltari klubi St. Josephs's. Alla on jäädud teiste seas klubidele Islandilt, Fääri saartelt ja Maltalt.
Kõige häbistavam löök saadi kahe aasta eest, kui valitseva Eesti meistrina külastati Meistrite liiga eelringis suurte lootustega Reykjaviki Vikinguri, aga naasti koju 1:6 keretäiega. See vallandas Levadias suurte muutuste perioodi, misjärel asuti eelmisel aastal Curro Torrese juhendamisel uut meeskonda üles ehitama.
Premium liigas sel hooajal saavutatud suveräänne liidrikoht pakub lootust, et paremad ajad tulevad tagasi, kuid uus kvaliteet vajab kinnitamiseks ka tulemusi eurosarjadest. Tänaseks 29-aastane Peetson saabus Levadiasse juba 2014. aasta suvel Pärnust ning on sealt alates veetnud klubis kõik hooajad peale 2017. aasta, mil ta viibis laenul Pärnu Vapruses. Kui tugev on tänane Levadia selle kümne aasta kontekstis?
"Seda on raske võrrelda. Varasemate aastatega võrreldes on meil kindlasti väga palju noorem meeskond. Vihasem, näljasem. Ma arvan, et see võiks ka üks meie trump olla. Muidu varasemalt on Levadia ikkagi panustanud mängijate kogemusele. Viimased aastad on see läinud nooruse, uljuse, nälja peale."
Mis puust see Šiauliai on?
Kui Levadia jaoks on tegemist klubi ajaloo 77. euromänguga 25 aasta jooksul, siis FA Šiauliai teeb Euroopas debüüdi. See klubi kerkis alles 2022. aastal Leedu A Lygasse, saavutas seal debüüthooajal seitsmenda ja mullu kolmanda koha, mis tõigi neile pääsu Konverentsiliigasse.
Rohkem kui saja tuhandega Šiauliai linnas on ka varem kõrgliigaklubisid olnud. 12 aastat tagasi seljatas Levadia Euroopa liiga eelringis tänu võõrsilväravate reeglile 2:2 seisuga FK Šiauliai, kuid too klubi läks hingusele 2016. aastal ning tänasele vastasklubile pandi algus 2007. aastal.
Käimasoleval hooajal jagab FA Šiauliai kodumaal tihedas liigatabelis viiendat-kuuendat kohta, ent hiljutised tulemused on olnud tugevad. Šiauliai püsib kuus mängu järjest kaotuseta ning pole juba neli mängu järjest endale ainsatki väravat lüüa lubanud.
"Nad on väga agressiivsed, palli võites näiteks tulevad nad väga kiiresti ja suurte jõududega kontrarünnakutele. Väga palju tsenderdusi, nad on ohtlikud nurga- ja karistuslöökide ajal. Kastis on neil tsenderduste ajal alati palju mehi – peame olema kasti kaitsmisel väga tähelepanelikud ja mehed kinni võtma," kirjeldas vastast Peetson.
Kogenud tegijad igas liinis
Pilk meeskonna koosseisule kinnitab, et kogenud ja suhteliselt tuntud mängijaid jagub Šiauliais igasse liini. Näiteks kannab keskkaitses põhiraskust Sigitas Olberkis (27), kes mängis 2021. aastal TJK Legionis. Esiväravakütiks on aga Läti koondislane Davis Ikaunieks (30), kes liitus Šiauliaiga selle hooaja eel pärast aastaid Tšehhi kõrgliigas mängimist ning on löönud 22 liigamänguga 9 väravat. Sellega jagab ta A Lyga väravaküttide tabelis teist kohta.
Teiseks välismaalaseks Ikaunieksi kõrval on Ukraina äärekaitsja Jevhen Jefremov (30). Lõviosa koosseisust moodustavad siiski kodumaa mehed. Šiauliai kaptenipaela kannab Leedu koondise keskväljamees Domantas Šimkus (28). Sel suvel täienes keskväli ka teise 28-aastase koondislasega – seda Daniel Romanovskij näol, kes toodi koju tagasi Tbilisi Dinamost.
Koondise kogemusega mängijaid on Šiauliai koosseisus veel mitmeid. Näiteks veterankaitsja Egidijus Vaitkunas (35) on kandnud Leedu särki koguni 57 korda. Samuti vasakul äärel tegutseval Rolandas Baravykasel (28) on kirjas 35 koondisemängu ja 2 väravat, kusjuures erinevalt Vaitkunasest kuulub ta ka praegu Leedu koondisse.
Postide vahel on esikindad endale haaranud 23-aastane Gustas Baliutavicius, kes on endine Leedu U21 koondise esiväravavaht ning jõudis hiljuti A-koondise pingiotsale. Meeskonda juhendab 45-aastane leedukas Mindaugas Cepas, kes saabus tüüri juurde 2021. aastal ja juhtis Šiauliai esiliiga meistritena kohe A Lygasse.
Konverentsiliiga esimese eelringi avamäng peetakse Šiauliais 11. juulil kell 18, kordusmäng A. Le Coq Arenal 18. juulil kell 19. Kihlveokontorite silmis on kahe meeskonna võimalused avamängus sisuliselt võrdsed, kuid kahe mängu kokkuvõttes peetakse Levadiat selgeks soosikuks. Edu korral on Levadia teiseks vastaseks Horvaatia kõrgliiga neljas meeskond NK Osijek.
11. juulil kell 18.00 Šiauliai keskstaadionil
FA Šiauliai - Tallinna FCI Levadia
Peakohtunik: Mervan Bejtullahu
Abikohtunikud: Edmond Zeqiri, Fatmir Sekiraqa
Neljas kohtunik: Lirim Jashar (kõik Kosovo)
Soccernet TV näitab mängu otsepildis. Kommenteerivad Marko Susi ja Siim Martti Kubensky.
Levadia eeldatav algkoosseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta