Kolme aasta jooksul neljas välisklubis mänginud Sander Puri on taas uue meeskonna otsinguil ning loodab igatalvisele ringijooksmisele lõpu teha.
Kõigest 24-aastasena on äärepoolkaitsjal kirjas juba 48 koondisemängu ja 2 väravat, kuid klubikarjääris ei ole asjad nii libedalt sujunud. Probleemid jälitasid teda nii Kreekas, Poolas, Ungaris kui ka Soomes ning nüüd seabki ta klubiotsinguil esikohale stabiilse paiga leidmise.
Päev enne Šotimaale sõprusmängule sõitmist rääkis Puri Soccernetile, et praegu tal ühtegi sajaprotsendilist pakkumist laual ei ole. "Aga usun, et mingi variandi ikka leian," lisas poolkaitsja, kes on Kuopio Palloseuraga lepingu lõppemise järel vabaagent ja saab seega ka üleminekuperioodi välisel ajal klubi otsida.
Eelmise hooaja lõpus käis Puri operatsioonil ning omas KuPS-iga suusõnalist kokkulepet seal jätkamiseks, kuid tervenedes oli olukord juba muutunud. "Selline jutt jäi jah, aga neil tekkisid omad probleemid. Seal olid suured muudatused, paljud mängijad lahkusid ja see võimalus langes kuidagi ära," kommenteeris Puri.
Talvel hoidis ta end vormis Nõmme Kaljuga treenides, otsides samal ajal klubi välismaalt. Võimalus tekkiski, kui ta käis testimisel Stara Zagora Beroes ja Bulgaaria kõrgliigaklubi pakkus talle ka lepingut, aga selle lükkas mängija ise tagasi. "Põhjuseid oli rohkem kui üks, ei oleks klubi vastu aus neid meedias arutada. Samas ei olnud mul ka vaja tormata," poetas ta selgituseks.
Bulgaariast naasmise järel liitus ta jälle enda venna Eino Puri koduklubi treeningutega, kusjuures välistatud ei ole ka püsivalt Eestisse naasmine: "Kunagi ei tea..."
Pool Euroopat läbi sõidetud
Neli-viis aastat tagasi sai Sander Purist üks meedias enimkajastatud Eesti jalgpallureid. Kõik algas sellest, kui Tallinna Levadias säranud poolkaitsja läks 2008. aasta mais testimisele Dortmundi Borussiasse. Kuu aega hiljem kirjutas Eesti Päevaleht, et Puri üleminek Dortmundi on juba kokkulepitud ja sisuliselt kindel.
Lumepall oli sellega veerema löödud ning kasvas aina suuremaks. Kui Dortmundi huvi venima hakkas, seostati Puriga üha uusi kosilasi, üks uhkem kui teine: Schalke 04, Bremeni Werder (Saksamaa), Glasgow Celtic (Šotimaa), Doncaster Rovers, Fulham, Wigan (Inglismaa), Tilburg Willem II, NAC Breda (Holland), FC Luzern (Šveits). Osad testimise, osad läbirääkimiste ja osad lihtsalt kuulduste tasemel.
"Suudaks kokku lugeda küll [klubid, kus testimas sai käidud], kui nüüd meenutama hakata, aga kas sellel on mõtet. Käidud sai igal pool, sain igasuguseid vastuseid ja kogemusi," meenutas Puri, kes ei kahetse sellest perioodist midagi: "Lugesin hiljuti Marek Lemsalu lugu, kuidas tema käis ka tulutult igal pool – eks nii see asi käib. Eestist suurde liigasse potsatada ei ole kerge."
Möödus poolteist aastat, kuniks otsingud lõpuks tulemust andsid: Puri sõlmis viieaastase lepingu Kreeka kõrgliigaklubiga AE Larisa. Kolgata tee sellega aga ei lõppenud, pigem isegi algas. Kreekas ilmnesid kiiresti probleemid, Larisa kaotas ühe mängu teise järel ja langes esiliigasse, Puri vajus varumeestepingile. "Ei oska öelda [kas Kreekasse siirdumine oli õige otsus]. Alguses oli kõik hästi ja sain treeneriga hästi läbi, aga vist juba kolm mängu hiljem lasti ta lahti, treenerid vahetusid kogu aeg ja siis läks väga keeruliseks."
2011. aasta alguses saadeti ta Poola kõrgliiga kevadringiks laenule Kielce Koronasse. "Poolas oli ka algus tip-top, aga pärast kolme mängu sain juba trauma ja siis Eesti-Serbia mängul sain veel vigastada, nii et see läks paljuski selle nahka."
Samal aastal järgnes teinegi laenuleping, seekord Ungari kõrgliigaklubiga Papa Lombard. Koostöö lõpetati ennetähtaegselt 2012. aasta alguses. "Ungaris olid teistsugused probleemid. Mänguaega sain seal küll stabiilselt, aga lõpus tekkisid klubiga rahalised probleemid ja oli keeruline seal jätkata."
Ning mullu kevadel lõi Puri käed Soome kõrgliigaklubiga KuPS. "Sealgi tekkisid omad probleemid. Kõigepealt oli mul valida, kas minna Kreekasse tagasi või lõpetada leping ja otsida uus klubi. Otsustasin lepingu lõpetada, aga tagantjärgi tuli välja, et see ei käinudki nii ladusalt – paberimajanduse tõttu ei saanud ma esimeses viies-kuues mängus osaleda. Aga välisklubidest sain seal ikkagi kõige rohkem mängida, selles suhtes võib rahule jääda."
"Ma ei ole veel nii vana mängija"
Senisele karjäärile tagasi vaadates nõustub Puri, et tema potentsiaal on klubijalgpallis veel realiseerimata: "Probleeme on olnud igasuguseid, nagu ma kirjeldasin, aga samas on kindlasti palju ka minus endas kinni olnud."
Pärast kõiki neid suurklubisid, kellega meest seostati, on tema senine käekäik poolehoidjatele mingil määral pettumuse valmistanud. Puri sõnul ei jälgi ta, mis foorumites ja kommentaariumides kirjutatakse, kuid ka tema enda ootused on aastatega muutunud: "Kui hakkasin Eestist välja minema, siis olid sihid küll kõrgemad. Nüüd on pilt reaalsem ja mingeid ulmeklubisid nagu Barcelona ma enam ei vaata."
"Aga teisest küljest ei ole ma veel nii vana mängija. Sellises vanuses ligi 50 mängu koondises mängida – selliseid mängijaid palju ei olegi. Järelikult mingi tase peab ikka olema," ei viska ta püssi põõsasse.
Puri ei soovi avaldada, kes temale uue klubi otsimisega tegelevad. Küll aga kinnitas ta, et lepinguliselt ta enam ühegi agentuuri klient ei ole. Veel Eestis mängides sidus ta end Hollandi agentuuriga Sports Entertainment Group (SEG) ning agentidega seonduv tekitas palju kõneainet. Ühelt poolt üritas mängijat rahaks teha Levadia, kes jättis Puri lepingupikendusest keeldumise tõttu 2009. aasta lõpus isegi mänguajata, teiselt poolt tegeles klubiotsingutega SEG ning kolmandalt poolt tahtsid Eesti agendid teda ise välismaale vahendada.
"Mängijale on see kahe otsaga asi. Mõnes mõttes on hea, kui erinevad inimesed otsivad erinevatesse kohtadesse variante, aga eks nemad seisavad oma huvide eest ja ei taha, et teised sellega tegeleks," vihjas Puri, et agendid töötasid mingil määral üksteisele vastu. "Ametlikult oli mul üks agentuur, kes mind aitas. Teised tegutsesid omal käel."
See, et kõikvõimalikest spekulatsioonidest kirjutati pidevalt meedias, ei olnud Puri hinnangul agentide huvi, vaid pigem kaevas ajakirjandus ise info välja. "Eks meedia on alati selline, kõik tuhnitakse välja. Nüüd see mind enam ei häiri, aga kui noor mängija läheb kuskile suurde klubisse testimisele ja sinust tehakse ajakirjanduses juba selle klubi mängija, siis milleks seda vaja on?"
Praeguseks teab Puri, et kõrgendatud huviga jalgpalluri tegemiste vastu tuleb lihtsalt arvestada ja leppida. "Info jõuab niikuinii meediasse, olgu see siis kohaliku meedia või klubide kaudu," nentis ta.
Mis edasi? "Oleks vaja sellist klubi, kus leiaks stabiiilsuse, et ei peaks võimlema iga talv," vastas Puri, kes soovitab kõigil noortel Meistriliigast edasipürgijatel võimalustest kinni haarata: "Andke ainult tuld! Kui on võimalus minna, siis on vaja minna ja endast maksimum anda. Midagi ei tule kergelt, aga proovima peab."
Sander Puri
Sünniaeg: 07.05.1988 (Tartu)
Klubi: -
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Pikkus: 177 cm
Kaal: 72 kg
Saavutused: Meistriliiga kuld 2006, 2007, 2008 ja 2009; hõbe 2005; karikavõitja 2005 ja 2007; Soome karikafinalist 2012; Eesti parim noormängija 2009; Meistriliiga fännide lemmik 2009.
Senine karjäär:
2012 - Kuopio Palloseura (FIN) 19/2
2011/12 - Lombard-Papa TFC (HUN, laen) 12/-
2010/11 - MKS Korona Kielce (POL, laen) 8/1
2010/11 - AE Larisa 1964 (GRE) 10/-
2009/10 - AE Larisa 1964 (GRE) 11/1
2009 - Tallinna FC Levadia 20/10; Levadia II (EL) 1/-
2008 - Tallinna FC Levadia 34/11
2007 - Viljandi Tulevik (laen) 13/4
2007 - Tallinna FC Levadia 1/-; Levadia II (EL) 14/4
2006 - FC Levadia Tallinn 6/1; Levadia II (EL) 29/18
2005 - FC Levadia Tallinn 14/2; FC Levadia II (EL) 22/6
2004 - SK 10 Premium Tartu (III liiga) 18/12
...
Eesti A koondis 48/2
Eesti U-21 koondis 14/-
Eesti U-21 koondis 2/-
Eesti U-19 koondis 10/2
Eesti U-18 koondis 1/-
Eesti U-17 koondis 6/-
Statistika: Soccernet.ee, jalgpall.ee, "Estonian Football 100 Years".
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta