Seni Venemaa koondiseid suurvõistlustelt tõrjunud UEFA tegi eile ootamatu kannapöörde ja andis eile teada, et U17 vanuseklassis tohivad Venemaa noored taas kaasa teha. Otsus vallandas mitmel pool pahameeletormi, ukrainlaste arust õigustatakse sellise käiguga Venemaa tegusid. Teiste seas protestis rahvusvahelise alaliidu otsuse vastu Läti Jalgpalli Liit, teatades, et nende riiki ei ole Venemaa koondised jätkuvalt oodatud. Lätlased peaksid seejuures U17 EM-i korraldama 2027. aastal ehk aasta pärast turniiri toimumist Eestis.
"Läti Jalgpalli Liit kinnitab veel kord, et mitte ükski Läti rahvuskoondis ei mängi Venemaa võistkonna vastu sõltumata sellest, kus või mis kujul niisugused võistlused peetakse ja millisel moel Venemaa on seal esindatud. See läheks vastuollu alaliidu kindla seisukohaga, mis puudutab Venemaa algatatud sõda Ukrainas, ja see seisukoht ei muutu kuni vaenutegevuse lõppemiseni," seisab Läti alaliidu (LFF) teates.
"LFF kinnitab veel kord, et toetab Ukraina ja ukrainlastest kolleegide mis tahes vastavaid otsuseid. Samuti toetab ja järgib LFF täielikult Läti seadusandluse kõiki punkte, mis puudutavad selliste võistluste toimumist ja Venemaa sportlaste või võistkondade Läti pinnale lubamist," lisati.
LFF atkārtoti apstiprina, ka visu līmeņu Latvijas futbola izlases nespēlēs pret Krievijas komandām neatkarīgi no šādu spēļu norises vietas vai Krievijas sportistu pārstāvniecības formas.https://t.co/p9aja5qKt4 — Futbola federācija (@kajbumba) September 27, 2023
Sarnaselt Lätile kehtib ka Eestis praegu Venemaa kodanikele sissesõidukeeld. "Alates 18.08.2022 keelatakse Eestisse siseneda kõigil Venemaa Föderatsiooni kodanikel, kellel on kehtivad viisad turismi ja ärireisi eesmärgil, sh osalemiseks Eestis toimuval spordivõistlusel või kultuuriüritusel," kinnitab siseministeeriumi kodulehekülg praegugi selgesõnaliselt.
Jalgpallis tuli neid reegleid rakendada näiteks juulikuus, kui eurosarjas Narva Transiga vastamisi loositud Armeenia klubi Jerevani Pjunik pidi Eestisse ja seejärel ka Rootsi reisima ilma kahe venelasest abitreeneri ning põhimeeste sekka kuulunud poolkaitsja Mihhail Kovalenkota.
Pohlak: loodame, et turniiri ajaks on sõda lõppenud. Seniks täidame mõistagi valitsuse otsuseid
Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak vastas Soccernet.ee-le antud teema kohta järgmist: "Tänase olukorra jätkumisel täidab Eesti Jalgpalli Liit enesestmõistetavalt Eesti Vabariigi valitsuse siduvaid otsuseid Venemaa sportlaste riiki mittelubamise kohta ning me ei näe võimalust erandi taotlemiseks ka sellisele suurturniirile, välja arvatud juhul, kui saame selge signaali, et alaealiste sportlaste suhtes on hoiakut muudetud.
Seoses võimalike valikmängudega Eesti ja Venemaa U17 koondiste vahel jälgime olukorra arengut ning võtame vastu otsuse reaalse mängukohustuse tekkimisel, sest kõnealuse teemaga seotud asjaolud võivad ajas muutuda."
Täiendatud kell 14.30: Läti alaliiduga sarnase avalduse tegi ka Soome Jalgpalli Liit, kes peaks korraldama 2027. aastal neidude EM-finaalturniiri. "Oleme UEFA-ga Venemaa noortekoondiste rahvusvahelistele tiitlivõistlustele tagasilubamise osas eri meelt. Venemaa ja Valgevene koondiste osalemist ei tohi jätkuvalt lubada. Arutame asja nii UEFA-ga kui ka Põhjamaade jalgpalliliitudega, ent jätkuvalt kehtib meie kindel seisukoht, et Soome jalgpalli- ja futsalivõistkonnad ei mängi mitte üheski vanuseklassis Venemaa võistkondadega."
Ceferin: lapsed pole süüdi
Kui Venemaa mullu veebruaris Ukrainale kallale tungis, viskas UEFA otsustavalt nii Venemaa koondised kui ka klubid enda egiidi all toimuvatest sarjadest välja. Samuti võeti Peterburilt ja Kaasanilt vastavalt 2022. aasta Meistrite liiga ja 2023. aasta Superkarika finaali korraldusõigus, lisaks lõpetati koostöö Venemaa energiahiiu Gazpromiga.
Nüüd on aga sõja jätkumisest hoolimata leitud, et Venemaa noored ei ole milleski süüdi. "Oleme endiselt vägivalla ja agressiooni vastu, seega jääb täiskasvanute võistkondadele määratud keeld kehtima. Antud hoiakust UEFA ei tagane, kuniks sõda on läbi ja rahu taastatud," lausus alaliidu president Aleksander Ceferin.
Re-admitting Russian U-17 teams because 'children must have the right to play football'? 🤬
Stepan Chubenko, 🇺🇦 goalkeeper, is forever 16; he was killed in 2014 by pro-russian separatists. What about him and hundreds of children killed by 🇷🇺?@UEFA, deal with terrorists? https://t.co/VfdaivazCB pic.twitter.com/LAnfvoluVF — ФК Карпати Львів (@KarpatyLvivFC) September 26, 2023
"Ent kui tõrjume oma võistlustelt lapsi, ei võta me neilt ära mitte ainult põhiõigusi täielikuks arenguks, vaid tegeleme ka otsese diskrimineerimisega. Kui lubame neil võistelda vastastega üle kogu Euroopa, tähendab see investeeringut loodetavasti helgemasse ja võimekamasse uude põlvkonda ning paremasse homsesse," selgitas sloveen UEFA nägemust.
UEFA täitevkomitee on palunud BBC teatel võistlusi korraldavatel osakondadel leida tehniline lahendus, mis võimaldaks Venemaa U17 võistkondadel liituda valiksarjadega isegi siis, kui seal on mängud juba alanud. Küll rõhutati, et mänge ei peeta Venemaa pinnal, samuti ei tohi võistkonnad kasutada riigi värvides vormi ega demonstreerida Venemaa lippu. Ka ei lasta neile mängude eel riigihümni.
Kui Eestis peaks U17 EM-finaalturniir vastavalt UEFA eilsele otsusele toimuma alles 2026. aastal, siis juba järgmisel aastal peetakse selle vanuseklassi EM Küprosel. Neidude sama vanuseklassi turniir toimub järgmisel aastal Rootsis.
Inglased: meie Venemaa vastu ei mängi
Otsuse vastu on juba avalikult protestinud Inglismaa jalgpalliliit, teatades, et nende võistkonnad ei kavatse Venemaa noorte vastu mängida. "Me ei toeta UEFA seisukohta, et Venemaa tuleks noortevõistlustele tagasi lubada. Meie seisukoht jääb samaks - Inglismaa koondised Venemaa koondistega ei mängi," kõlas inglaste ametlik reaktsioon.
Loomulikult mõistis otsuse selgesõnaliselt hukka ka Ukraina jalgpalliliit. "Kinnitame, et me ei osale jätkuvalt ühelgi võistlusel koos Venemaa sportlastega. Ühtlasi kutsume teisigi riike üles boikotiga liituma. Venemaa võistkondade järkjärguline tagasitoomine osalejate sekka on alusetu ja kujutab endast sisuliselt heakskiitu Venemaa agressiivsusele," teatati omapoolses avalduses.
We appeal to other UEFA member associations to boycott possible matches with the participation of teams from the russian federation, subject to their admission.
More – https://t.co/kCBcuM33Fp — Ukrainian Association of Football (@uafukraine) September 27, 2023
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta