Lewandowski tekitatud sügavaid hingepiinu saab ravida vaid Lewandowski ise. Aga mitte üksinda
Poola parimaid poegasid ootab ees koguni üheksas MM, suurimad lõviteod jäid küll eelmisesse sajandisse. Siiski on Robert Lewandowski ja teised taas valmis oma au, unistuste ja riigi eest võitlema, et 2018. aastast hinge jäänud emotsioonidest lõplikult priiks saada.
- Ikooni lõppsõna. Hirmuäratava Argentina kultuskangelane Messi jahib Maradona staatust
- Mis teistele nuhtlus, see saudidele rõõm! Aga Messi ja Lewandowski peatamiseks tulebki pikalt valmistuda
- Ochoa muutub jälle maailma parimaks väravavahiks, aga kas sellest Mehhikole piisab, et seekord kaheksandikfinaalist kaugemale jõuda?
Poola madistas Euroopa kvalifikatsioonis I-alagrupis, kus jäädi Inglismaa järel teisele pulgale. Kohustuslikuna näivad võidud kõrvale jättes (San Marino, Andorra ja Albaania üle üle), korra mängiti viiki ka Inglismaa ja tänavu Rahvuste liigat hullutanud Ungariga. Teine tabelirida tõi play-off’id, kus ilmselgetel põhjustel partneriks saadud Venemaaga ei mängitud ning seejärel alistati tähtsas finaalis Rootsi tulemusega 2:0.
Rahvuste liiga A tasandile kuuluv Poola sai MM-i eel päris "karastavaid" kohtumisi, sest grupis olid võimsad Holland ja Belgia. Kui viimastelt saadi Brüsselis 1:6 sahmakas krae vahele, hakati hoolega peeglisse vaatama: 11 väravat päriselt ohustanud pealelööki enda kahe vastu (millest üks ka siis võrku läks). Erilise šoki sai oma teist koondisemängu pidanud Bartlomiej Dragowski, kelle esitus puurisuul negatiivsete kommentaarideta ei jäänud.
"Ütlesin mängijatele, et see kohtumine jääb mõtteisse pikaks ajaks, kuid seda peaks kasutama just meeldetuletusena, kuidas mängivad tipptasemel vastased," kommenteeris 2022. aastal ametisse nimetatud peatreener Czeslaw Michniewicz matši järel.
Ka ainsa värava löönud kapten Robert Lewandowski tunnistas, et mõttetööd on. "See oli kohtumine, mis jättis palju küsimärke nii meie mänguplaani kui üldise strateegia kohta. Ründavad mängijad pidid tegema palju tagasitööd, mistõttu oli raske leida jõudu, et ka ise rünnata," tõdes ainsa kesktormajana toimetanud poolakas.
Järgnevad mängud näitasid, et mõistus poolakatel töötab ning oma keedetud supi sisse klimbiks ei hüpatud. Siiski oli ehk palju tahta, et tippkoondistele tehakse veenvalt säru, kuid palli pea 70% ajast vallanud Hollandilt saadi 2:2 viik kätte. Peale selle kaks võitu Walesi üle jätsid Lewandowski ja sõbrad A tasandile pidama.
Siiras pettumus, mis püsib hingel ka neli aastat hiljem
Pole mingi ime, et on satse, kus suurem trall käib ühe staari ümber, nii on ka Poola koondises. 34-aastane Robert Lewandowski on poolakate au ja uhkus; firmamärk, kes ikka ja jälle puna-valgeid vaatama kutsub.
Poola koondist 134 kohtumises esindanud Lewandowski läheb oma teisele MM-ile tundega, et kui sel korral ei tule, siis jääbki tulemata. Jutt käib nii grupist välja pääsemisest, aga ka väravast. Venemaal kõigis kolmes kohtumises täismängud saanud Poola kapten ei jõudnud kordagi sihile, mis mõistagi ei viinud ka koondist alagrupist kaugemale.
"Muidugi olen ma pettunud selles, kuidas me mängisime. Terve meeskond tunneb nii, mitte ainult mina. Ühest küljest tunnen end nende kaotuste eest vastutavana. Samas, ma ei oleks suutnud teha midagi enamat," kommenteeris Kolumbia, Senegali ja Jaapaniga gruppi jaganud Poola kapten nelja aasta eest.
Eelmise MM-i pettumus on Lewandowskil endiselt hinge peal. "See oli mu karjääri üks suurimaid pettumusi. Mitte ainult seetõttu, et langesime peale grupifaasi, aga suuresti seepärast, et me ei loonud väga palju võimalusi. Ma ei löönud ühtegi väravat ja see teeb endiselt haiget," selgitas ta hiljutises usutluses FIFA-le.
Peale pikki ning edukaid aastaid Bundesligas toimetanud Lewandowski on tänaseks jõudnud Barcelonasse, kus ta jättis sisseelamisperioodi vahele ja hakkas põhimõtteliselt kohe kõmmutama. Käimasoleval hooajal 18 mänguga 18 tabamust koos nelja väravasööduga - MM finaalturniiri eel päris lubavad numbrid.
Poola pallurid püsivad pildis
Nimekaid või muidu uudiskünnist ületanud mehi on Poolal aga veelgi. Aasta eest sai Inglismaal sündinud Matty Cash Poola passi ning on tänaseks teinud kaasa seitsmes kohtumises. Aston Villa paremkaitsja toetus ründefaasis on andnud Michniewiczi hoolealuste mängule uue dimensiooni, lisaks toonud ka olulise värava Hollandi vastu.
Vastupidine saatus on tabanud Maciej Rybust, kes on klubijalgpalli juba aastaid Venemaal mänginud. Ukraina sõja puhkemise tõttu leidsid mitmed Venemaa kõrgliigas toimetanud pallurid endale uue koduklubi mujal riigis, kuid piiri taga pere loonud Rybus otsustas hoopis Moskva Lokomotivi särgi asendada Spartaki omaga. Niisiis arvati 66 koondisematši pidanud Rybus Poola parimate poegade valikust välja.
Sarnasel positsioonil olid ka 32-aastane Grzegorz Krychowiak ja 23-aastane Sebastian Szymanski, kes on löönud käed vastavalt Al-Shababi (Saudi Araabia) ja Feyenoordiga. Tänavu enam kui pooltes matšides osalenud mängumehed on samuti olnud Michniewiczi plaanis olulisteks lülideks.
Lewandowski kõrval annab Poola mängule kindlust ka esikinnas Wojciech Szczesny. Mehe koduklubi on aga keerulises kohas: Meistrite liiga grupifaasis vaid korra võidutsenud Juventus langes Euroopa liigasse, Serie A-s ollakse alles kaheksandal tabelireal. Poola kindameest oleks nimetatud äpardustes küll ebaõiglane süüdistada, sest koduliigas lastud seitsme värava puhul on ta noppijaks olnud vaid kolmele pallile. Meeskonna ebaedu võib enesekindlusele siiski põntsu panna, sama kehtib hiljutise vigastusipausi kohta.
Meeskonna staar – Robert Lewandowski
Robert Lewandowski on Poola koondise süda. Korduvalt maailma parima ründajana välja hõigatud poolakas on võimeline satse võimatutest olukordadest välja tõmbama, pigistades samal ajal ka meeskonnakaaslastest maksimumi välja. 134 kohtumise ja ja 76 tabamusega on ta Poola koondise tippude tipp ning hetkeseisuga tundub, et lagi pole isegi silmapiiril.
Lewandowski on mitmekülgne ründaja, kelle jaoks pole vahet, millisest kehaosast mänguvahend üle väravajoone jõuab. Teisalt pole Poola ründeäss vaid sutskaja: Lewandowski suudab palli säilitada ning leida järgmisi käike jõudmaks võimalikult kiiresti vastase värava alla. Lewandowski kvaliteeti näitab ka võimekus tekitada ohtu olles seljaga värava poole.
Meeletult igasuguseid individuaalseid auhinud teeninud Lewandowski on ka skoorimise kõrval võitnud rahva südameid. Sõja tõttu võõrustab Ukraina kodumänge Poola ning tiheda sideme tõttu viib Lewandowski MM-ile ka killukese naaberriigist. Nimelt on ta otsustanud tõmmata käe ümber sini-kollase kaptenipaela, mille andis isiklikult üle Ukraina läbi aegade resultatiivseim mees Andri Ševtšenko. Niisiis hoiavad poolakatele pöialt ka Ukraina jalgpallisõbrad - nende koondis suurele jalgpallipeole ei pääsenud.
Silm peale – Piotr Zielinski
Oma karjääri jooksul vaid Itaalia klubides palli tagunud Zielinski on Poola keskvälja aju. 2013. aastal debüteerinud poolkaitsja on kaasa teinud 74 matšis ning olnud osaline kokku 22 tabamuse sünnis. Puna-valgete peamine niiditõmbaja tunnetab täpselt ära, kuidas on vaja mängu tempot timmida ning millisest tsoonist tasub söötu läbi lasta. Peale Lewandowski ja sõprade toetamise on Zielinski ka ise oluline skooritegija: play-off’is virutas ta Rootsi võrku 2:0 ning Poola lunastas MM-i pääsme.
2016. aastast Napoli särki kandnud Zielinski on jõudnud 300-klubisse, virutanud 44 väravat ning jaganud välja pea sama palju resultatiivseid sööte. Käimasoleval hooajal on ta Meistrite liiga fänne hullutanud kolme tabamuse ja nelja väravasööduga, mistõttu pole ime, et Napoli A-alagrupist ka esimesena välja murdis.
Suurim mure – kes passib Lewandowskile appi?
Lewandowski nimi esimene, mille Michniewicz algkoosseisu üles märgib. Aga ülejäänud kümme? Sõltub sellest, millise formatsiooniga peale minnakse. Kuigi 2022. aastal ametisse nimetatud loots on katsetanud Lewandowskit üksiku ründaja kohal, siis aina enam tundub toimivat ikkagi varasemast tuttav kahene liin.
Kõige paremini tundub Lewandowski kõrvale passivat Karol Swiderski. Koos poolkaitsja Piotr Zielinskiga moodustatakse tõsiselt ohtlik trio.
POLISH MOTM DUO 🇵🇱
Robert Lewandowski and Piotr Zieliński were awarded MOTM awards for their performances in the UEFA Champions league on Wednesday.
Lewandowski scored a hat-trick, while Zieliński fired home a brace and recorded an assist. 🔥
🔝 showing by both Poles. 💪#UCL pic.twitter.com/VHpAducrKq — PSN Futbol (@PSN_Futbol) September 7, 2022
Võtame ette numbrid. Poola koondis lõi 2021. aastal kõikide võistlussarjade peale kokku 37 väravat, trio ühine noos koos tabamuste ja väravasöötudega oli 26 (olgu öeldud, et neist kahel juhul söötis Zielinski just Lewandowskile). Tänavu on puna-valged sahistanud üheksal korral ning iga nimetatud mees vastutanud kahe värava löömise eest, lisaks Lewandowski kaks väravsöötu justnimelt Swiderskile.
Lewandowski-Swiderski duot võiks kõige tõenäolisemalt "lõhkuda" Juventuses toimetav Arkadiusz Milik. Kogenud mängumees on küll käimasoleval aastal jätnud suurema portsu koondisepause vigastuse tõttu vahele, kuid aastaid Itaalia kõrgliigas ässanud Milik tunneb Lewandowskit läbi ja lõhki.
Pall jääb veel siiski Michniewiczi poolele, sest veel septembris toonitas ta, et Lewandowski saab ainsa ründajana hakkama ideaalselt (Müncheni Bayerni ja Barcelona näitel). Niisiis mängiti pausi esimene matš ühe ründajaga, teisel korral oli Swiderski taas platsis ning kuuldavasti just Lewandowski tungival soovil.
Treener - Czeslaw Michniewicz
52-aastane Michniewicz alustas oma treenerikarjääri 2003. aastal Poznani Lechis. Mitmeid Poola kõrgliiga meeskondi juhendanud poolakal on ette näidata kaks meistritiilit ning kolm karikavõitu. 2020/21 hooajal tüüris Michniewicz Varssavi Legia 15. korda Poola tšempioniks ning üle aastate taas Euroopa liiga grupifaasi.
Paulo Sousa järel Michniewiczi valimise eest kritiseeriti Poola alaliitu kõvasti. Nimelt on avalikkus tõmmanud jooni Poola jalgpalli suurima korruptsiooniskandaali ja Michniewiczi vahel, kuigi ametlikku süüdistust mehele esitatud pole. Siiski närib poolakate hinge asjaolu, et 20 aasta eest Poznani Lechi tüürinud Michniewicz oli tihedas suhtluses (711 telefonikõne perioodil 2003 juuli – 2005 oktoober) hiljem süüdi mõistetud allilmategelasega. Kuigi Michniewiczi nimi käis ka uurimisest korduvalt läbi, siis jäid mehe käed täiesti puhtaks. Igasugust seotust on Poola koondise loots ka ise eitanud.
Korraliku kriitikalaviini alla jäänud Michniewicz visati seejärel kogu täiega vette. Kuigi debüütmänguks sai sõpruskohtumine Šotimaaga, siis nädalapäevad hiljem peeti aastate kaalukaim play-off matš Rootsi vastu. Kaheksa kohtumisega on saadud kirja kolm võitu, kaks viiki ning kolm kaotust.
Laura Jaansen: "Poola koondisel on igas liinis kogenud ning tipptasemel stabiilseid esitusi näitavaid lülisid, mistõttu on neilt oodata küpset ning tugevat esitust. Ründekolmiku Lewandowski-Swiderski-Zielinski kasutamises peaks peituma poolakate edu võti, koduste asjade eest kannavad erilist hoolt Wojciech Szczesny, Kamil Glik ja Jan Bednarek. Usun, et Poola pääseb alagrupist teisena edasi ning Lewandowski lööb vähemalt kaks väravat."
Mängud alagrupis:
T, 22. novembril kell 18.00 vs Mehhiko (Ras Abu Aboud)
L, 26. novembril kell 15.00 vs Saudi Araabia (Al Rayyan)
K, 30. novembril kell 21.00 vs Argentina (Ras Abu Aboud)
Kinnitatud koosseis:
Väravavahid: Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna), Kamil Grabara (Kopenhaagen).
Kaitsjad: Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Jan Bednarek (Aston Villa), Matty Cash (Aston Villa), Robert Gumny (Augsburg), Artur Jedrzejczyk (Varssavi Legia), Jakub Kiwior (Spezia), Mateusz Wieteska (Clermont), Nicola Zalewski (Roma).
Poolkaitsjad: Krystian Bielik (Birmingham City), Przemyslaw Frankowski (RC Lens), Kamil Grosicki (Szczecini Pogon), Jakub Kaminski (Wolfsburg), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab Riyadh), Michal Skoras (Poznani Lech), Damian Szymanski (AEK FC), Sebastian Szymanski (Feyenoord), Piotr Zielinski (SSC Napoli), Szymon Zurkowski (Fiorentina).
Ründajad: Robert Lewandowski (FC Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus FC), Krzysztof Piatek (Salernitana), Karol Swiderski (Charlotte FC).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta