Liverpool ja Real on juba Euroopa kuningad. Aga kumb krooni pähe saab?
Liverpooli ja Reali vastasseis Meistrite liigas on nagu klassikaline Vestmann-Piibelehe duell, sest kord jääb peale üks, siis jälle teine. Salah või Benzema? Klopp või Ancelotti? Kättemaks või ... kättemaks?
- 28.05. kell 22.00 Liverpool - Real Madrid
- Osale ka Meistrite liiga ennustusmängus!
Kolmkümmend protsenti. Täpselt nii suur osa Meistrite liiga ja selle eelkäija Euroopa Karikasarja trofeedest on pärast tänavust hooaega rännanud Real Madridi või Liverpooli auhinnakappi. Hispaanlastel on tiitleid 13 ja Liverpoolil 6, mis tähendab, et laupäeva õhtuks jõutakse kahe peale kahekümneni. Ning ehkki Real on võitude arvult viimase kümnendiga teistel jõudsa sammuga eest ära läinud, pole ka Liverpoolil midagi häbeneda. Kui võidetaks seitsmendatki korda, kerkitaks ühele pulgale Milaniga - ning siis jääkski ettepoole veel vaid Real.
Kahe kange omavahelised madinad said alguse juba 1981. aastal, kui finaal nad Pariisis kokku viis. Nüüd, 41 aastat hiljem, saab ring taas samas linnas omal moel täis. Toona piisas poolfinaalis Müncheni Bayerni seljatanud Liverpoolile klubi ajaloo kolmandaks tiitlivõiduks Alan Kennedy hilisest väravast. Järgmisi kohtumisi tuli oodata 2009. aastani, ent ka siis alistas Rafael Beniteze Liverpool 16 parema seas Reali esmalt võõrsil 1:0 ning kolkis neid seejärel kodus koguni 4:0.
Vaevalt võisid inglased tollal aimata, et need võidud jäävadki neile Reali üle tänaseni viimasteks. Kui 2014. aastal alagrupis uuesti kokku mindi, oli Reali kord 3:0 ja 1:0 võita. Järgnes 2018. aasta meeldejääv finaal, kus Sergio Ramos end Liverpooli fännide seas vihatuimate jalgpallurite nimekirjas tippu sikutas ning Karim Benzema ja pingilt tõusnud Gareth Bale'i teravad liigutused õnnetust Loris Kariusest äparduja sünonüümi tegid. 3:1 võit tõi Realile kolmanda järjestikuse ning viie aasta peale juba neljanda karika.
Mulluses veerandfinaalis tegi Real juba avamängu 3:1 võiduga suurema osa tööst ära ning Anfieldil piisas neile ka 0:0 viigist. Seega on Liverpoolil küllaga, mille eest kätte maksta - aga kõige rohkem ikkagi selle 2018. aasta Kiievi ebaõnneõhtu eest.
We’re not done yet. pic.twitter.com/IiBuC0d9WN — Mohamed Salah (@MoSalah) May 23, 2022
"See oli meie jaoks karm. Raske oli seedida just kõiki asjaolusid, mis lõpuks kaotuse tõid - tobedad väravad, Mo vigastus, varasemad probleemid," meenutas Jürgen Klopp Liverpooli ja Reali eelmist finaali. "Aga ma ei usu kättemaksu. Mõistan seda, kuid ei pea seda heaks ideeks. Sakslastel on ütlus, et elu viib sind inimestega ikka kaks korda kokku. Nii et parem on esimesel korral hästi käituda. Meie ja Reali vahel pole mingit vimma, läheme mängima tipptasemel jalgpalli. Kui meil avaneb võiduvõimalus, siis seetõttu, et langetame väljakul õigeid otsuseid, mitte selle pärast, mis 2018. aastal juhtus," arutles sakslane.
Muresid on Kloppil selgi korral rohkem kui küllaga. Oluliste keskväljameeste Fabinho ja Thiago Alcantara vigastused annavad siiski paranemislootust. Mõlemad lendasid ülejäänud meeskonnag Pariisi ning Klopp võib loota, et brasiillase reis ja hispaanlase Achilleuse kõõlus lubavad mõlemal või vähemalt emmal-kummal alustada.
Ebavajalikke pööriseid tekitab meeskonna ümber ka jätkuv spekuleerimine seoses põhiründajate Salahi ja Sadio Mane uute lepingutega. Esimese kontraht lõpeb järgmise hooajaga, teist seostatakse väga tugevalt Bayerniga. Mõlemad mehed on vastavaid jutte praegu tõrjunud, nii kinnitas Salah, et on uuel hooajal kindlasti rivis ning Mane lubas tuleviku osas vastuse anda pärast finaali.
Nii vaimselt kui ka füüsiliselt on Liverpooli kindlasti mõnevõrra kurnanud ka liigahooaja viimaste sekunditeni tiitli pärast võitlemine, selle võitluse kaotamine ja kaasnenud tõdemus, et ajaloolise nelikvõidu võimalus libises ühes sellega käest. Mõlema koduse karika võitmine tähendab samas, et Liverpool on hooaja jooksul mänginud maksimaalse võimaliku arvu mänge - 63. Võrdluseks on Real koos finaaliga hooaja jooksul kirja saanud 56 kohtumist.
Klopp nurises mängueelse päeva pressikonverentsil küll veidi selle üle, et finaali eel otsustati välja vahetada Stade de France'i muruvaip, kuid lubas, et ei lase sellel end häirida - muru olevat ikkagi mõlemale meeskonnale ühesugune. Ent kumb on soosik? "Mul pole sellele lihtsat vastust. Kui vaadata ajalugu ja seda, milliseid seise Real on ümber pööranud, siis kogemuste põhjal nemad. Aga ma tahan, et meie jääksime iseendaks. Kui mängime oma parimal võimalikul tasemel, on igaühel meiega raske," pakatas Klopp enesekindlusest.
Ancelotti jahib rekordilist neljandat võitu
Carlo Ancelottil ja Realil seevastu muresid justkui polekski. Kõik mehed on terved, La Liga tiitel kindlustati juba ammu ning isegi Gareth Bale, kellele finaali jääb tõenäoliselt viimaseks mänguks Reali särgis, on valmis vajadusel nelja aasta taguseid kangelastegusid kordama. Vaikseks geeniuseks nimetatud Ancelotti ise seisab ajaloo lävel - neljal korral ei ole varem ühtegi peatreenerit Meistrite liiga võitjaks kroonitud. Lisaks on temalgi oma võlg klaarida, sest ainsa finaalikaotuse sai ta 2005. aastal Milaniga "Istanbuli ime" raames just Liverpoolilt.
Kui on üks mees, kes mõistab Liverpooliga hakkama saada, on see just Ancelotti. 1984. aastal pidi ta mängijana vigastuse tõttu kõrvalt vaatama, kuidas Liverpool finaalis penaltitega Romast jagu sai. 2005. ja 2007. aastal oli ta nendega silmitsi juba peatreenerina. Kaks aastat Liverpoolis elanuna ja Evertoni juhendanuna tunnistas ta, et mäng on tema jaoks otsekui derbi.
Kui nii, tasub Liverpoolil karta, sest peatreenerina on Ancelotti nende vastu astunud koguni 16 korda. Pooltel juhtudel on tema meeskond lahkunud platsilt võitja ja vaid viiel korral kaotajana. Isegi Evertoniga suutis ta Liverpooli vastu kolmest liigamängust ühe võita ja kaks viigistada.
Ancelotti 🤨 #UCLfinal https://t.co/GSsS3ROQQz pic.twitter.com/ZZEJIVH8nJ — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) May 27, 2022
Tema käe all on Real näidanud kohati uskumatut võitlusvaimu. Koduse hooaja alustuseks anti esimesest kümnest mängust neljas punkte ära, kuid lõpuks kindlustati klubi ajaloo 35. liigatiitel nii võimsalt, et viimases neljas voorus sai pealinnaklubi endale lubada luksust leppida vaid ühe võiduga. Nii sai Ancelottist ka esimene mees, kes viinud enda hoolealused meistriks kõigis viies Euroopa tippliigas.
"Kui saad tiitlivõitu tähistada, annab see riietusruumis lisaenergiat. Sel juhul polegi tihti vaja eraldi motiveerimisega tegeleda. Oleme olnud hooaja lõikes järjekindlad," märkis 62-aastane itaallane enne finaali. Sama järjekindlust ja eneseusku ilmutati ka Meistrite liigas, sest nii PSG, Chelsea kui ka Manchester City vastu pöörati raske seis lõpuspurdiga edasipääsuks.
"Klubi võlu ja suurus seisnebki just sellistes saavutustes. Siin ei lase keegi iial käsi rüppe, isegi kui tundub, et kõik on läbi," iseloomustas Ancelotti poolfinaali ülinappi pääsemist. "Selliset tundest on võimalik ammutada jõudu, mis aitab uskuda. Leidsime väga tugeva vastase vastu otsustaval hetkel kuskilt veel killukese energiat ja see aitas meid."
Kui palju Ancelotti ajaloole mõtleb? Nagu selgus, siis natuke ikka. "Jalgpall on muutunud ja ma olen suutnud nende muudatustega kohaneda. 2003. aastast praeguseni on aset leidnud palju positiivseid muutusi. See mäng on alati põnev ja mul on lihtne kohaneda, sest mind toidab kirg mängu vastu. Mis tunne on võita? Selline tunne, et oled oma tööd hästi teinud. Mängijana võitmine erineb treenerina võitmisest - viimasel juhul on emotsioonid tugevamad, sest mängijana teed seda teistega koos, treenerina on sul aga rohkem vastutust," kirjeldas Ancelotti.
Ancelotti vahedaim relv on finaalis mõistagi igihaljaks pürgiv Karim Benzema, kellel on sel hooajal kõigis sarjades 45 mängust kirjas 44 väravat. Meistrite liigas on tema arvel 15 tabamust ning teoorias on tal veel võimalik püüda Cristiano Ronaldo nimel olevat ühe hooaja väravaterekordit - selleks tuleb finaalis skoori teha "vaid" kaks korda.
LIVERPOOL
Tiitleid: 19-kordne Inglismaa meister (viimati 2020), 8-kordne karikavõitja (viimati 2022)
Meistrite liiga võite: 6 (1977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019)
Peatreener: Jürgen Klopp (Saksamaa)
Hooaja suurim väravakütt Meistrite liigas: Mohamed Salah (8 väravat)
Teekond finaali:
- Alagrupis vs Milan (k) 3:2, vs Porto (v) 5:1, vs Atletico Madrid (v) 3:2, vs Atletico Madrid (k) 2:0, vs Porto (k) 2:0, vs Milan (v) 2:1
- 1/8 finaalis vs Inter (v) 2:0, (k) 0:1, kokkuvõttes 2:1
- Veerandfinaalis vs Benfica (v) 3:1, (k) 3:3, kokkuvõttes 6:4
- Poolfinaalis vs Villarreal (k) 2:0, (v) 3:2, kokkuvõttes 5:2
REAL MADRID
Tiitleid: 35-kordne Hispaania meister (viimati 2022), 19-kordne karikavõitja (viimati 2014)
Meistrite liiga võite: 13 (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018)
Peatreener: Carlo Ancelotti (Itaalia)
Hooaja suurim väravakütt Meistrite liigas: Karim Benzema (15 väravat)
Teekond finaali:
- Alagrupis vs Inter (v) 1:0, vs Šeriff (k) 1:2, vs Šahtar (v) 5:0, vs Šahtar (k) 2:1, vs Šeriff (v) 3:0, vs Inter (k) 2:0
- 1/8 finaalis vs PSG (v) 0:1, (k) 3:1, kokkuvõttes 3:2
- Veerandfinaalis vs Chelsea (v) 3:1, (k) 2:3 (la), kokkuvõttes 5:4
- Poolfinaalis vs Manchester City (v) 3:4, (k) 3:1 (la), kokkuvõttes 6:5
Vaata Meistrite liiga finaali otseülekandes Viaplayst! Liitu juba täna ning saad kolme kuu jagu spordielamusi ühe kuu hinnaga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta