Nõmme Unitedi teekond Premium liigas algas meeldetuletusega, et Eesti tippliiga tase on iga uustulnuka jaoks (väga) suur väljakutse, aga millega kohanemiseks aega ega armu ei anta. Tiitlikaitsja FC Flora mängis Unitedi 1033 pealtvaataja ees rahulikult ja kindlalt 2:0 üle, kusjuures mängupildi põhjal võinuks võit olla ülekaalukamgi.
Olukord, kus Flora kohtub hooaja avavoorus kõrgliiga uustulnukaga Nõmmelt, polnud üldse unikaalne. Täpselt samasugune mäng leidis aset ka 16 aastat tagasi, 7. märtsil 2008. Toona võõrustas Flora samal staadionil äsja meistrisarja tõusnud Nõmme Kaljut ja piirdus 1:1 viigiga, mis takkajärele vaadates maksis neile võimaliku meistritiitli.
Nimelt kaotas Flora toona hooaja kokkuvõttes FC Levadiale ainult kahe punktiga (skoorid 93 ja 91). Kalju vastu avavoorus kaotsi läinud kaks punkti juurde pannes olnuks ka Flora lõppsaldo 93, mis tähendanuks toonase juhendi kohaselt lisamängu meistritiitlile.
Tegelikult muidugi niimoodi öelda ei saa, sest kui meistritiitli saatust mõjutav sündmus ei leia just aset hooaja viimases mängus, siis pole kuidagi võimalik väita, et sündmuse ja kulminatsiooni vahele jäänud asjade käik olnuks täpselt sama ka juhul, kui sündmuse tagajärg olnuks teistsugune. Vahet pole, kas aastaks 2008 või... näiteks 2023.
Aga fakt on see, et 16 aastat tagasi Flora Nõmmelt pärit uustulnuka vastu koperdas. Seekord polnud sellest haisugi, sest United oli 15-kordse Eesti meistri vastu hädas. Eriti pärast 25. minutil sündinud 1:0 väravat, mille autoriks pea terve eelmise hooaja raske põlvevigastuse tõttu vahele jätnud Markus Soomets.
Flora rõõm kiire eduseisuga maandatud pingest, hooaja avaväravast ja eelnenud kaunist kombinatsioonist oli silmnähtavalt suurem põhjusel, et tabamuse autoriks oli Soomets. Kui eelnevalt oli United suutnud korralikku vastupanu osutada, siis pärast väravat muutus liiklus väljakul ühesuunaliseks.
28. minutil tõrjus Marko Meerits posti kõrvalt Unitedi enda kasvandiku Erko Jonne Tõugja pealöögi, 37. minutil tabas Mark Anders Lepik üks-üks olukorras posti, 39. minutil kõmmutas Rauno Alliku taevasse Meeritsa tõrje järel lahtiseks jäänud palli, 43. minutil sai Unitedi väravavaht end ette seatuid Sergei Zenjovi teravale löögile.
Minimaalse kaotusseisuga United siiski vaheajale ei pääsenud, sest neljandal lisaminutil andis Robert Veering karistusalasse suurepärase madala söödu. Spurdi hästi ajastanud Lepik mängis end Meeritsast mööda ja lõi siis libisemise pealt ja väga terava nurga alt postipõrkest 2:0. Meisterlik sooritus!
Esimesel poolajal pealelöökide arvestuse 11:0 võitnud Flora mängis vaheaja järel rahulikumalt ning avapoolajal enda väljakupoolel mitmete valesöötudega endale häda kaela tõmmanud United alalhoidlikumalt. Seetõttu oli teise poolaja mängupilt võrdsem, aga tunnet, Unitedil võib tekkida variant enda mängu hiivamiseks, ei tekkinud kordagi.
Erinevalt eelmisel pühapäeval käest läinud superkarikafinaalist Narva Transiga kontrollis Flora seekord sündmusi avavilest lõpuni välja ja alustas hooaega kindla võiduga. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Norbert Hurt jäi vahetustega ettevaatlikuks
Flora jaoks oli tegu hooaja teise mänguga. Pühapäevases superkarikafinaalis anti lõpuminutitega käest 2:0 edu. 2:2 viigile järgnenud penaltiseeria Flora võitis. Seega pääseti ehmatusega ning mitmed koosseisu kuulunud noormängijad said mängu järel karjääris esimest korda täismeeste jalgpallis jagatava trofeega pilti teha.
Samas meenutas Transi vastu käest läinud mängu lõpp Florale, et noorte karastamisega kaasnevad riskid, mille võtmiseks tuleb hetki hästi valida. Transi vastu tegi Flora peatreener Norbert Hurt kolm vahetust, kui tõi teisel poolajal platsile Oliver Nikola Cekredzi, Maksim Kalimullini ja Tony Varjundi, kel vanust vastavalt 18, 17 ja 16 eluaastat.
Täna hoidis Rohevalgete juhendaja muudatusega ettevaatlikumat joont. Avavärava autor Markus Soomets, kelle jaoks oli tegu esimese võistlusmänguga pärast rasket põlvevigastust, võeti 58. minutil puhkama, aga järgmise (ja viimase) muudatuse tegi Hurt alles 90+1. minutil, kui võit oli tõesti juba täiesti kindel (Sergei Zenjovi asemel tuli platsile Gregor Rõivassepp).
Tõsi, tuleb silmas pidada, et superkarikafinaalile oli olude sunnil eelnenud suuremate koormustega treeningutest tulvil nädal, mis asetas peatreeneri sundseisu, kus mõned mehed lihtsalt ei kestnud ja vahetusi tuli teha. Täna Floral sama muret (v a Soomets mõistetavatel põhjustel) polnud.
Elu on tõestanud, et noormängijate karastamine õnnestub kõige tõhusamalt olukorras, kus nad saavad tuleristseid nii, et neid ümbritsevad kogenumad jalgpallurid. Seega kui võimalik, hakkavad Flora noored võimalusi saama ilmselt ühekaupa, nagu Roland Lukas superkarikafinaalis või Robert Veering mulluse hooaja lõpus.
Olgu tähelepaneku lõpetuseks lisatud, et Flora vahetuspingil olid lisaks 24-aastasele varuväravavahile Kristen Lapale veel 18-aastased Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo ja Mihhail Kolobov ning 17-aastased Oscar Pihela, Sander Tovstik, Gregor Rõivassepp, Roland Lukas ja Maksim Kalimullin.
2. Kas Unitedi juures võib tajuda Harju JK Laagri hukutanud vaibi?
Täiesti paratamatult võrreldakse Nõmme Unitedit mulluse uustulnuka Harju JK Laagriga. Mõlemad on positsioneerinud end kui kasvatajaklubid, paiknevad pealinnas või selle külje all (teineteisele lähedal pealekauba), räägivad pikast plaanist, omavad lojaalset toetajaskonda ehk et on tõesti igatpidi klubid, mitte võistkonnad.
Harju kogus mullu 23 punkti, aga neist 22 tulid hooaja tagumise 26 mänguga. Esimese 10 kohtumisega saadi kirja vaid üks punkt. Samasuguse stardi puhul läheb Unitedil esmase eesmärgi täitmise ehk Premium liigasse püsimajäämisega keeruliseks. Aga kui endale lubatakse sama lihtsakoelisi eksimusi nagu täna Flora vastu, siis punkte ei tulegi.
Esimese suure ämbri tegi United 12. minutil, kui Kaspar Rõõmussaar andis enda karistusala lähistel pöörde pealt keskjoone suunas söödu, mis läks aga täpselt Sergei Zenjovi jala peale. Flora ründaja proovis Marko Meeritsat kaarpalliga üllatada, aga löök läks mööda. Unitedi kogenuim mängija Meerits tõreles Rõõmussaarega ja manitses hoolikusele. Tulemuseta.
Esimese poolaja jooksul tegi United veel vähemalt neli sarnast banaalset eksimust, kusjuures lisaks Rõõmussaarele oli patustajaks ka Kevin Mätas. Mullu vastavalt Harjut ja Tartu Tammekat esindanud mängijad peaksid aga ometi olema Premium liiga standarditega nii mõnestki meeskonnakaaslasest paremini kursis.
United peab mängima kaitses hoolikamalt ja täpsemalt, sest muidu hakkab kaotuste tulp ruttu kasvama. Ning ega kiidusõnu saa jagada ka ründemängu kohta, sest sisuliselt see puudus. Esimesel poolajal ei sooritatud ainsatki pealelööki, teisel oli neid neli, aga Flora väravavahi Evert Grünvaldi sekkumist nõudis vaid üks.
Premium liiga ei halasta, õppida ja kohaneda tuleb väga ruttu. Unitedil vedas täna, et esimese poolaja lõpuks oli seis ainult 0:2, Flora parema realiseerimise puhul võinuks see olla kaks korda suurem. Samas Premium liigasse püsimajäämise määravad lõpuks ikkagi ennekõike ära mängud ülejäänud tabeli teise poole klubidega.
3. Mängu parim – Erko Jonne Tõugjas
20-aastane Erkko Jonne Tõugjas mängis oma kasvatajaklubi vastu. Just Unitedist siirdus ta 2021. aastal FC Florasse, kus talle kahel esimesel hooajal mänguaega ei jagunud. 2023. aasta kevadel pälvis Tõugjas toonase peatreeneri Jürgen Henni usalduse, aga suvel hakkasid teda kimbutama tervisemured ja otsustavaid mänge vaatas ta tribüünilt.
Nüüd on Tõugjas tagasi Flora põhikoosseisus ning näitas täna Unitedi vastu oma kasulikke omadusi nii palliga mängus, tavalises kaitsetöös kui ka mõlemas karistusalas. Tõugja suurepärane kaarpall pärast tõhusat triblamist mängis Mark Anders Lepiku 21. minutil üks-üks olukorda, seitse minutit hiljem oli keskkaitsja ise väravale lähedal, enda väljakupoolel olukordade klaarimisel oli ta läbi terve kohtumise kindel.
Protokoll:
1. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal
Tallinna FC Flora - FC Nõmme United 2:0 (2:0)
25. Markus Soomets, 45+4. Mark Anders Lepik
Väravasöödud: 25. Rauno Alliku, 45+4. Robert Veering
Hoiatused: 63. Vladislav Kreida - 62. Marko Meerits, 80. Jevgeni Demidov, 89. Mihkel Järviste
Mänguolud: +1, pilves tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 1033
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Jaan Roos, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Karl Kena
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Sander Saga
Flora: Evert Grünvald, Kristo Hussar, Erko Jonne Tõugjas, Markkus Seppik, Robert Veering, Vladislav Kreida, Markus Soomets (58. Oliver Nikola Cekredzi), Rauno Alliku, Sergei Zenjov (90+1. Gregor Rõivassepp), Daniil Kuraksin, Mark Anders Lepik.
Varus: Kristen Lapa, Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo, Mihhail Kolobov, Oscar Pihela, Sander Tovstik, Gregor Rõivassepp, Roland Lukas, Maksim Kalimullin.
United: Marko Meerits, Murad Velijev, Alexander Kapitan Bergman, Jakub Luka, Samuel Merilai, Kaspar Rõõmussaar (64. Mihkel Järviste), Oleksandr Musolitin, Kevin Mätas, Jevgeni Demidov, Henri Leoke (64. Markus Riisenberg), Mõhhailo Plohhotnjuk.
Varus: Robin Miguel Ortega, Kristjan Tamme, Aleksandr Alteberg, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Trevor Hint, Steven Salmistu, Markus Riisenberg.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta