Eesti valitseva meistri Tallinna Flora hooaja alguse hädad jätkusid Tartus, kus nad pääsesid Tammeka küüsist viigipunktiga minema peaasjalikult tänu oma väravavahi heale tõrjetööle.
- Vaata ka Imre Pühvli galeriid Tammeka ja Flora mängust siit või artikli lõpust!
Flora oli avapoolajal Tammekaga püstihädas. Palli valdasid pealinlased küll pisut enam, kuid sellega toimetati ideetult ja ümmarguselt, samas kui tartlaste sirgjoonelised lahendused külvasid pidevalt ohtu. Juba 20. sekundil oli Flora kastis penaltihõngu, aga läbimurdel Erko Jonne Tõugja surve all kukkunud Herman Pedmanson jäi tulutult käsi laiutama.
Patrick Genro Veelma 12. minuti nurgalöögi järel põrkas pall Tõugja kaudu ohtlikult viiekastis Ahmed Basherini, kuid tema esimese ürituse suutis Evert Grünvald tõrjuda ning jätkuürituse klaaris Daniil Kuraksin napilt enne väravajooneni jõudmist. 18. minutil jõudis Basher veelgi lähemale, kui Giacomo Uggeri lõikas Flora väljakupoolel Tõugja söödu vahelt ning Pedmanson mängis selle kiiresti nigeerlasele, kes mängis end kaitsjate vastu hästi löögile, aga lajatas palli vastu posti.
Flora esimene ja avapoolaja ainus hea šanss avanes 22. minutil, mil Maksim Kalimullin pääses Nikita Mihhailovi tsenderduse järel kuuelt meetrilt vabalt peaga löögile, aga saatis nõrga löögi otse Richard Alandi suunas.
Tartu publik juubeldas ennatlikult 31. minutil, mil Pedmanson võrgu sahisema pani. VAR-kontrolli järel otsustati tabamus tühistada, sest karistuslööki lahti mängides oli Tanel Tammik libastudes kaks korda palli puutunud.
Poolaja lisaminutitel pääses Olawale Tanimowo paremalt jooksu ja proovis terava nurga alt Grünvaldi valvsust, aga Flora väravavaht tegutses kindlalt. Enne vaheaega sai Flora siiski külma duši osaliseks, sest Mihhailov viibutas Veelma suunas kätt ning VAR-kontrolli järel asendati esialgne kollane kaart punasega, mis jättis florakad terveks teiseks poolajaks arvulisse vähemusse.
Teine poolaeg kujunes esialgu võrdlemisi ettevaatlikuks, aga kui ajapikku ka Flora üha enam võiduväravat ihaldama hakkas, läks heitlus aina lahtisemaks. Tammekal oli rohkem ohtlikke olukordi, aga Basheri sihik oli paigast ära ning Grünvald näitas tartlaste kauglöökide tõrjumisel kõrget taset. Kõige suuremat ärevust tekitasid Giacomo Uggeri löök 68. minutil ja vahetusründaja Akaki Gvineria üritus 88. minutil, kuid esimese lükkas Flora väravavaht üle lati ja teise koukis ta posti kõrvalt välja.
Floralgi avanesid mõned võimalused. 79. minutil pääses Tony Varjund Tõugja söödu järel terava nurga alt löögile, Aland vastas ühekäetõrjega. 86. minutil jäi Varjundil aga napilt puudu, et Rauno Alliku terav tsenderdus jalaga võrku suunata. Lõpuvile kõlades ei olnud kummalgi meeskonnal põhjust rõõmustamiseks. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Miks Tammeka värav ei lugenud?
Kodumeeskond- ja publik said kohtumise 31. minutil tükk aega rõõmustada, sest Herman Pedmansoni juhtvärav näis esmapilgul igati legaalne. David Epton andis keskelt läbisöödu Ahmed Basherile ning kuigi Evert Grünvald blokeeris tema löögi, saatis Pedmanson seejärel lahtise palli kasti tagant mitme rikošeti kaudu võrku.
Minut ja nelikümmend sekundit pärast palli võrku jõudmist joonistas peakohtunik Tanel Üprus aga õhku VAR-i märgi ning tühistas värava. Mis juhtus? Selgus, et vahetult enne palli jõudmist Eptonile oli Tanel Tammik karistuslööki lahti mängides libastudes kaks korda järjest mänguvahendit puutunud. Otseülekandesse jõudnud kaadrite põhjal selles rikkumises küll kindel olla ei saa, kuid eeldatavasti olid videokohtunikel kasutada paremad kaameranurgad.
Olukord otseülekandes:
Esimeseks meheks, kes juhtunu järel häält tõstis, oli Flora väravavaht Grünvald, ning mine tea, kas VAR oleks selle rikkumise üldse tuvastanud, kui puuriluku kullipilk ei oleks seda näinud ja kohtunike tähelepanu sellele juhtinud.
2. Mihhailov tuli, nägi ja lahkus
Flora üheks peamiseks mureks hooaja alguses on olnud pingi sügavus. Nelja vooru jooksul on peatreener Norbert Hurt kasutanud lubatud 20 vahetusest ära ainult 9 ning üks neist oli sunnitud vahetus Sergei Zenjovi vigastuse järel.
Nikita Mihhailovi naasmine vigastuspausilt ja Konstantin Vassiljevi kuulumine varumeestepingile lubasid kohtumise eel arvata, et Flora olukord on selles osas paranemas. Ent Vassiljev jäigi pingile istuma ning Mihhailov korjas avapoolaja lõpus rumala punase kaardi, viibutades käega Patrick Genro Veelmale peapiirkonda.
Olukord otseülekandes:
See tähendab, et järgmise nädala kodumäng Narva Transiga jääb Mihhailovil kindlasti vahele ning eeldatavasti määratakse talle vägivaldse käitumise eest jalgpalliliidu distsiplinaarkomisjoni poolt ka lisakaristus. Flora järgmisteks liigavastasteks pärast Transi on Pärnu Vaprus võõrsil, Paide Linnameeskond kodus ja Nõmme Kalju kodus.
Et Zenjov ja Marco Lukka on jätkuvalt vigastuspausil ning Vassiljevi seisukord kahtlane, on Hurda valikuvõimalused ka lähinädalatel piiratud. Liigamängude vahepeal ootab Florat 9. aprillil hooaja esimene suur derbi, kui FCI Levadiaga kohtutakse karikavõistluste veerandfinaalis.
3. Flora ajaloo nõrgim ja Tammeka tugevaim start
Tammekale ennustati hooaja eel viimast kohta, kuid selle asemel on Tartu esiklubi teinud oma läbi aegade parima stardi kõrgliigas. Alates 2005. aastast, mil Tammeka kõrgliigas debüteeris, ei ole nad kunagi läbinud nelja esimest mängu ilma kaotuseta.
Siiski ei maksa noorest hooajast liiga kaugeid järeldusi teha, sest tartlaste eelmine parim start pärines aastast 2021, mil nad kogusid kolme vooruga seitse punkti, aga hooaja lõpuks leiti end eelviimaselt tabelirealt ja üleminekumängudelt.
Flora jaoks on viis punkti neljast mängust aga ajaloo kõige nigelam hooaja algus. Alates 1992. aastast kõrgliigas mänginud Flora madalaimaks punktisaagiks nelja mängu järel oli enne tänavust hooaega seitse punkti, millega oldi piirdutud kuuel erineval hooajal. Tasub märkimist, et ühelgi neist hooaegadest ei tulnud Flora meistriks. Kolm korda (1995/96, 1996/97 ja 2007) lõpetati hõbedal, korra (2004) pronksil ning kaks korda (2005 ja 2016) jäädi neljandaks.
Varakevadine tabeliseis varakevadiseks tabeliseisuks, aga Flora mängupilt on samuti rabe ja murettekitav. Tammeka mängis nad üle juba avapoolajal üheteistkümnekesi üheteistkümne vastu ning lõpuks sooritasid tartlased koguni kümme lööki postide vahele, millele Flora suutis vastata vaid kahega. Lisaks jääb Tammeka kahetsema postipõrget ja tühistatud väravat.
4. Mängu parim - Evert Grünvald
Ilma Grünvaldita oleks Flora hooaja algus veel palju probleemsem. Tammeka vastu jäi tema arvele kümmekond tõrjet ning veel suur hulk olulisi sekkumisi, mis ohukolded kustutasid ja Floral viigipunktiga koduteele asuda lubasid.
Protokoll:
31. märtsil kell 12.30 Tartu Sepa Jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul
Tartu JK Tammeka - Tallinna FC Flora 0:0
Väravasöödud: -
Hoiatused: 45. Tanel Tammik - 72. Markus Soomets
Eemaldamine: 45+5. Nikita Mihhailov
Mänguolud: +7, pilves ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 376
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Egerd Pajustik
Neljas kohtunik: Jürgen Lorenz
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Tauno Rämson
Tammeka: Richard Aland, Rasmus Kallas, Tanel Tammik, Reio Laabus, Mairo Miil, Giacomo Uggeri (81. Dominic Laaneots), David Epton, Patrick Genro Veelma (75. Laurits Õunpuu), Herman Pedmanson (89. Priit Peedo), Olawale Tanimowo (81. Devid Lehter), Ahmed Basher (75. Akaki Gvineria).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Marius Vister, Dominic Laaneots, Devid Lehter, Robin Mathias Müür, Akaki Gvineria, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
Flora: Evert Grünvald, Robert Veering, Erko Jonne Tõugjas, Markkus Seppik, Kristo Hussar, Markus Soomets, Vladislav Kreida, Daniil Kuraksin (61. Rauno Alliku), Maksim Kalimullin (61. Tony Varjund), Nikita Mihhailov, Mark Anders Lepik.
Varus: Kristen Lapa, Tony Varjund, Rauno Alliku, Konstantin Vassiljev, Mihhail Kolobov, Oscar Pihela, Gregor Rõivassepp, Roland Lukas.
Tabeliseis enne Levadia-Paide mängu:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Imre Pühvel
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta