Luup peale | Alaba praak avas linnusevärava ning oranž vutivägi marssis sisse ja vormistas võidu
1988. aasta Euroopa meister Holland alistas Austria 2:0, millega tagas endale C-alagrupi esikoha ja pääsu 1/8-finaali. Ühtlasi tähendas Hollandi võit, et Põhja-Makedoonia on selle EM-i esimene võistkond, kes kindlasti alagrupist edasi ei pääse.
Hollandi esitus avakohtumises Ukrainaga andis küll 3:2 võidu, aga jättis üles küsimärgid Frank de Boeri juhendatava meeskonna kaitsevõimekuse ja vaimutugevuse osas, sest 2:0 eduseisu mahamängimine oli ohumärk. Tänane kindel esitus duellis Austriaga vaigistas arvestava osa kirjeldatud kahtlustest.
Kui tugeva meeskonna tunnusmärgiks on võita ilma tohutult hästi mängimata, siis Holland seda täpselt tegigi. Nad olid selgelt kvaliteetsem meeskond, kes ootas ja kasutas ära neile avanenud šansid ning suutis vastase võtmemängijad vaigistada. Hollandi esitus polnud midagi hiilgavat, aga töö tehti korralikult ära.
Amsterdamis kodupubliku toetust nautinud Hollandit aitas Austria kapteni David Alaba 8. minuti tormakus, kui ta kehva puute järel Denziel Dumfriesile karistusalas jala peale astus. Kohtunikul Orel Grinfeeldil (Iisrael) jäi juhtum nägemata, aga VAR kutsus ta monitori juurde ning siis polnud penaltis enam mingit kahtlust.
Memphis Depay ei saanud viiendaks penaltiga eksinud mängijaks sel EM-finaalturniiril, vaid realiseeris 11 meetri karistuslöögi tugeva löögiga vasakusse alumisse nurka. Kuuest sel EM-il määratud penaltist on nüüd väravasse jõudnud kaks ehk 33%.
Depay oli sündmuste keskmes ka edaspidi. 24. minutil pääses ta karistusalast löögile ja rammis küljevõrku. 40. minutil suunas Wout Weghorst diagonaalpalli talle peaga värava ette, aga põrge polnud mugav ja Depay lõi palli kõrgelt üle. Vaid minuti hiljem vajas Austria Andreas Ulmeri blokki, et hoida väravast eemal Georgino Wijnaldumi madal löök.
Holland jätkas domineerivalt ka vaheaja järel. 61. minutil hiilgas tõrjega Daniel Bachmann, kes sai käed ette Stefan De Vrij lähedalt sooritatud pealöögile. Kuus minutit hiljem oli aga pall Bachmanni selja taga, sest Holland pääses kontrarünnakusse. Äsja vahetusest sekkunud Donyell Malen lükkas palli paremalt tõusnud Dumfriesile, kes lõi teist mängu järjest värava ja kindlustas Hollandile võidu.
Austria ärkas alles pärast kaheväravalisse kaotusseisu jäämist. 71. minutil oli Holland austerlaste nurgalööki kaitstes lähedal omaväravale, aga pall põrkas Owen Wijndali põlvest ikkagi napilt väravast mööda. 81. minutil lendas Alaba kauglöök napilt mööda ning 84. minutil lõi peaga Stefan Lainer, aga Maarten Stekelenburg püüdis. Soccernet.ee tähelepanekud:
Austria koondis oli koos Ukraina, Türgi ja Taaniga üks neljast, keda turniiri eel kõige tõenäolisema musta hobusena mainiti. Mustaks hobuseks liigitatakse esimesse soosikuteringi mittemahtuvad ja hetkel Euroopa tugevate keskmike sekka kuuluvad koondised, kellel nähakse põhjusel või teisel potentsiaali üllatada.
Esmalt olgu märgitud, et praeguseks on need neli koondist igaüks pidanud kaks kohtumist ja kamba peale on kaheksast mängust teenitud kaks võitu ja kuus kaotust, väravate vaheks on 8:16. Samas E-alagruppi juhtivat Slovakkiat ei mainitud turniiri eel pea mitte kuskil.
Sir Alex Fergusonil oli selle kohta üks hea tsitaat ("Football, bloody hell!") ning samuti tasub meelde tuletada jätkuvalt kehtivat maksiimi, mis sätestab, et ekspert teab üha rohkem ja rohkem üha vähemast kuni lõpuks teab ta absoluutselt kõike mitte millestki.
Aga naastes mustade hobuste juurde, siis õnnestumiseks vajavad nad võistkondlikku sitkust, liidrite õnnestumist ja natuke sportlikku õnne kindlasti kah. Türgil pole olnud neist midagi, Ukrainal nappis sitkusest ja õnnest ning Taanil õnnest, sest see, kui su mängujuht platsil infarkti saab, on nii suur ebaõnn kui üldse võimalik.
Austriat vedas aga tänases mängus alt liidrite sooritus. David Alaba 8. minuti jäme eksimus, kust Holland teenis penalti, mille Memphis Depay realiseeris, pani nad edasiseks sundseisu, kus nad end kordagi mugavalt ei tundnud. Müncheni Bayerniga 10 Saksamaa meistritiitlit võitnud koondise kapten ei ole mängija, kellelt säärast praaki kartma peaks. Ometi Alaba eksis ja rikkus Austria partii kohe alguses ära.
Holland tagas võiduga C-alagrupi esikoha, sest sarnaselt neile võivad kuus punkti koguda Ukraina ja Austria, kelle mõlema suhtes ollakse omavahelise mänguga plussis. Hollandi vastaseks on Põhja-Makedoonia, kelle viimane koht sai seoses Hollandi võiduga kindlaks. Makedoonlasi oleks aidanud ainult Austria võit.
Hollandil on seega võimalik pidada alagrupiturniiri viimases voorus treeningmäng. Kas ja kui palju de Boer seda võimalust kasutab, on huvitav jälgida. Ühelt poolt tuleks võtmemeestele puhkust anda, teisalt tuleks hoiduda võistkonna rütmi lõhkumisest. Ning ühised mänguminutid on üksteistmõistmise tekitamisel tõhusam ükskõik kui heast treeningust.
Holland – Põhja-Makedoonia kohtumisega samal ajal peetavas Austria – Ukraina mängus on aga kaalul väga palju. Tegu on järjekorras teise alagrupiga, mis jõuab lõpplahenduseni. Seega pole kummalgi meeskonnal teadmist, et milline tulemus kindlasti edasipääsu tagab.
Võib üpris kindel olla, et viigist piisab, sest stsenaarium, kus nelja parema kolmanda koha omaniku sekka ei mahu võistkond, kel tabelis neli punkti ja väravate vahe nullis, on tõesti väga ebatõenäoline. Aga viigi peale mängimine pole alati nii lihtne. Ning lisaks sõltub lõppkohast ka järgmine vastane.
38-aastasest Hollandi väravavahist Maarten Stekelenburgist sai esimene EM-finaalturniiri kohtumises oma värava puutumatuna hoidnud Hollandi koondise väravavaht pärast 25-aastast Maarten Stekelenburgi, kes tegi nullimängu 2008. aasta EM-il Rumeenia vastu. Muuseas, ka too kohtumine toimus 17. juunil.
Aga see pole rekord, vaid lihtsalt vahva fakt. Rekord on asjaolu, et mängupäeval 38 aasta ja 268 päeva vanune Stekelenburg on 19 aastat ja 236 päeva vanem, kui vahetusest sekkunud Ryan Gravenbach, kel vanust 19 aastat ja 32 päeva. Tegu on EM-finaalturniiride ajaloo suurima vanusevahega platsil viibinud meeskonnakaaslaste seas.
Penalti realiseerimine on tulemus, mida lööjalt eeldatakse, aga tegu pole lihtsa väravaga. Eriti mitte EM-finaalturniiril, kus vastutus eriti suur, kuna võimalust võimaliku eksimuse korvamiseks erinevalt klubihooajast sageli tulla ei pruugigi. Depay tegi selle töö kenasti ära ja andis ka muidu Hollandi mängule hoogu juurde.
* * *
Holland - Austria 2:0 (1:0)
11. pen. Memphis Depay, 67. Denzel Dumfries
Hoiatused: 14. Marten de Roon - 10. David Alaba, 67. Daniel Bachmann
Peakohtunik: Orel Grinfeld (Iisrael)
Holland: Stekelenburg, van Aanholt (65. Wijndal), Blind (64. Ake), De Ligt, de Vrij, Dumfries, F. de Jong, Wijnaldum, de Roon (74. Gravenberch), Depay (82. L. de Jong), Weghorst (64. Malen).
Varus: Bizot, Krul, Timber, Ake, Veltman, Wijndal, Gravenberch, Klaassen, Promes, Berghuis, Malen, L. de Jong.
Austria: Bachmann, Ulmer, Hinteregger, Dragovic (84. Lienhart), Laimer, Alaba, Laimer (62. Grillitsch), Schlager (84. Onisiwo), Baumgartner (70. Lazaro), Sabitzer, Gregoritsch (62. Kalajdžic).
Varus: Pervan, Schlager, Friedl, Lienhart, Grillitsch, Ilsanker, Lazaro, Schaub, Schöpf, Trimmel, Kalajdžic, Onisiwo.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta