Konverentsiliiga esimeses finaalkohtumises alistas AS Roma tänu Nicolo Zaniolo 32. minuti väravale 1:0 Rotterdami Feyenoordi. Triumf Albaania pealinnas Tiranas on Romale nende ajaloo esimene eurosarjatiitel. Nende peatreener Jose Mourinho püsib eurofinaalides alistamatuna.
Nagu finaalidele kombeks, oli mäng, eriti esimesel poolajal ja enne skoori avamist, kinnine ja ettevaatlik. Nii ajalooline statistika kui ka jalgpallurite sisetunnetus väidavad ju sama – finaali võidab reeglina esimese värava löönud võistkond. Suure saavutuse lävel viibides toob see teadmine tahes tahtmata hinge ja tegutsemisse paraja doosi ettevaatust.
Nii ka Konverentsiliiga esimeses finaalkohtumises. Esimene tähtis sündmus oli… vahetus. Veerand tunni möödudes oli Armeenia jalgpallilegend Henrik Mkhitarjan sunnitud vigastuse tõttu mängu pooleli jätma, tema asemel saatis Jose Mourinho väljakule Sergio Oliveira. 25. minutil sai Feyenoordi keskkaitsja Gernot Trauner kohtumise esimese kollase kaardi.
Läbimurre saabus 32. minutil, kui AS Roma läks juhtima. Gianluca Mancini andis väga hea pika diagonaali karistusalasse, kus Nicolo Zaniolo võttis palli rinnaga hiilgavalt omaks ja koksas siis varbaga üle Feyenoordi väravavahi Justin Bijlowi väravasse.
Roma juhtvärav muutis kohtumise iseloomu, mis muutus agressiivsemaks. Avapoolaja viimasel veerandtunnil nägi platsil päris mitut nagistamist, kus prooviti vastast provotseerida ja talle naha alla pugeda. Rumeenia kohtunik Istvan Kovacs suutis olukorrad lahendada finaalidele omaselt – kaarte näitamata.
Vaheajalt naastes võttis Feyenoord mängu väga selgelt enda kontrolli alla ning surus Roma kaitsesse. 47. minutil mängis Hollandi klubi nurgalöögi lahti nii, et Mancini oli lähedal omaväravale, kui kõksas vastast kattes palli enda värava posti. Kohe seejärel sai proovida Lutsharel Geertruida ja siis jõudis pall Guus Tilile, kes tulistas 13 meetri pealt, aga Rui Patricio tõrjus suurepäraselt.
Roma väravat kaitsnud portugallane pidi uuesti oma oskusi näitama juba kolm minutit hiljem, kui lükkas posti Tyrell Malacia põrgulikult tugeva kauglöögi. Feyenoord ohustas ka järgnenud nurgalöögist, ent sihile Hollandi klubi ei jõudnud ja pidi sügavalt kahetsema, sest turmtule alla jäämise järel suutis Roma oma rivid korrastada ja võistkondliku kaitsemängu taastada.
Üritavamaks pooleks jäi mänguseisust tulenevalt siiski Feyenoord, aga Patriciot proovile panna neil ei õnnestunud. 73. minutil pidi oma oskusi näitama hoopis Bijlow, kui korneri järel sai kaugelt proovida Jordan Veretout. Mängumeeste minutitel ehk viimasel veerandtunnil tõestas Roma kõva võidutahet ja distsipliini, sest Feyenoordil ühtegi selget šanssi ei tekkinudki.
Kohtumise lõpusirge parim võimalus avanes hoopis 85. minutil Lorenzo Pellegrinil, aga Biljow suutis lähilöögi tõrjuda. 90+3. minutil tõttas Feyenoordi puurivaht nurgalöögi ajaks vastase karistusalasse, aga Roma kaitse pidas vastu ka sellele proovile. Kovacsi lõpuvile fikseeris Roma ajaloo esimese eurosarjatiitli. Soccernet.ee tähelepanekud:
Kohe, kui AS Roma poolfinaalis Leicester Cityst jagu sai, oli selge, et Tiranas mängitava finaali keskne persoon on Jose Mourinho. Ükski teine osaline ei oma ju jalgpallimaailmas ligilähedaseltki sama suurt staatust. Keegi teine pole nii palju võitnud või nii paljusid välja vihastanud, nii värvikalt sõna võtnud ja vastuolusid külvanud. Aga milline on Mourinho jalgpallitreenerina?
"Ta on parim treener maailmas. Küsimus on tema motiveerimisoskustes. Tal on oskus mängijatele naha alla pugeda ja ta oskab jalgpalluritest parima esile tuua," kirjeldas portugallast Roma ründaja Tammy Abraham.
Konverentsiliiga finaali eel rõhutati, et Mourinho on võitnud kõik oma karjääri neli varasemat eurosarjafinaali (FC Portoga UEFA karikasari 2003 ja Meistrite liiga 2004, Milano Interiga Meistrite liiga 2010 ja Manchester Unitediga Euroopa liiga 2017). Mourinho vaenlased – ja neid jagub – võivad ju proovida end lohutada jutuga, et see on juhus, aga saavad sisimas ise ka aru, et ei ole.
Mourinho on tohutu auraga treener. Kui tema senise karjääri jooksul on aura sisaldanud väga palju arrogantsi, siis väike faasinihe toimus juba eelmises töökohas Tottenham Hotspuris ja hoopis suurem nüüd Romas, kus näeb Mourinho südamlikku poolt. Leicesteri alistamise järel valatud pisarad või see, kuidas ta Zaniolo värava üle ülevoolavalt rõõmustanud Roma vahetuspingil tuure maha võtta manitses, olnuks 2000ndatel või 2010ndatel mõeldamatu. Enam ei ole.
Et Mourinho lõpuvile järel treenerite puntratantsu keskel viit võidetud eurosarjafinaali tähistanud viie harali sõrmega kätt taeva poole hoidis, ei mõjunud mitte mingilgi moel ülbitsemise, vaid teeneka jalgpallitreeneri siira rõõmuna. Neutraalsel vutisõbral oli Mourinhoga praegu hoopis lihtsam samastuda kui tema karjääri varasemas faasis.
Euroopa suuremate jalgpalliriikide poolt varjamatu skepsisega vastu võetud Konverentsiliiga debüüthooaeg läks igati korda. Võistlus tarnis eurosarja alagrupiturniiri ainulaadseid emotsioone riikidesse, kus neid oli seni kogetud harva või üldse mitte – Eesti, Soome, Armeenia, Gibraltar – ning tagas, et eurosarjade kevadhooajal oli mängus sees rohkem riike kui varem.
Konverentsiliiga on Euroopa jalgpalli solidaarsusprojekt, et ka keskmikel ja väiksematel oleks midagi, mille nimel rahvusvahelisel rindel mängida. Osalisi, kelle jaoks Konverentsiliiga oli tähtsusetu, peaaegu polnudki. Kui mäng läheb hinge, pingutavad klubi, võistkond, peatreener, mängijad ja fännid selle nimel tuliselt ning hingestatus jõuab ka platsile, mis tagab huvitava jalgpalli.
Argument "keda huvitab, kes võidab tugevuselt kolmanda eurosarja?" lükati ammendavalt ümber. See tekitas huvi, intriigi ja ažiotaaži, sest UEFA kvaliteedikontroll ja rangelt sportlikul printsiibil põhinev kvalifitseerumissüsteem tagavad, et võistlus on usaldusväärne ja esinduslik. Konverentsiliiga debüüt õnnestus ja see on ainult hea uudis.
Portugallase tõrjed teise poolaja alguses olid võtmetähtsusega. Roma oli mõtetega veel selgelt rõivistus, kui Feyenoord ahnete terjeritena nende kallale sööstis. Hollandi klubil olid väga head võimalused, aga Patricio suutis teha meisterlikud ja tähtsad tõrjed, millega säilitas meeskonna 1:0 eduseisu, mis püsis lõpuni välja.
Protokoll:
Roma - Feyenoord 1:0 (1:0)
32. Nicolo Zaniolo
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta