Luup peale | Barcelona toibus šokkalgusest, aga ei suutnud Yamali juubelimängus väravatesadu enda kasuks kallutada


Barcelona ja Milano Inter pidasid Meistrite liiga poolfinaali avamängus maha kuueväravalise lahingu, mis lõppes seisuga 3:3. Koduväljakul mänginud Barcelona domineeris palliga ja ründas rohkem, aga ei juhtinud kohtumist kordagi.
Prantsusmaa kohtunik Clement Turpin andis Barcelona olümpiastaadionil avavile, Inter pani palli mängu, tegi mõned söödud ja leidis paremalt äärelt uhkes üksinduses Denzel Dumfriesi. Tema madala söödu klaaris esmalt värava eest Jules Kounde, kuid pall jõudis seejärel uuesti Dumfriesini. Uus sööt karistusalasse, Inigo Martinez libastus ja Marcus Thuram lõi palli efektselt väravasse – 30. sekundil 0:1! Ajaloo kiireim värav Meistrite liiga poolfinaalis.
Marcus Thuram's OUTRAGEOUS finish after 30 seconds, is the fastest goal in a Semi-final in Champions League history. ⏱️ pic.twitter.com/fCUsnpUD3p — Squawka (@Squawka) April 30, 2025
Barcelona sai seejärel palliga mängu oodatult enda kätte ja võõrustajate esimene korralik võimalus avanes 12. minutil, kui Ferran Torres pääses karistusalast kaitsjate vahelt löögile, aga saatis palli napilt väravast mööda. Torres sai mõned minutid hiljem uuesti karistusalast proovida, kuid pall lendas taas napilt posti kõrvalt mööda.
Seejärel läks tulevärk lahti. Inter teenis oma esimese nurgalöögi ja Federico Dimarco tsenderdas palli karistusalasse, kus Francesco Acerbi võitis õhuvõitluse Gerard Martini vastu ja Dumfries saatis mõnelt meetrilt akrobaatilise löögi väravasse - 21. minutil 0:2! Barcelona vastas kolm minutit hiljem, kui Lamine Yamal driblas karistusalasse ja sattus Interi mängijate piiramisrõngasse, aga keerutas palli postipõrkest väravasse - 24. minutil 1:2!
LAMINE YAMAL WITH A WORLD CLASS DRIBBLE AND FINISH TO BRING BARCELONA BACK WITHIN A GOAL ✨ pic.twitter.com/BGqwkEIkUj — ESPN FC (@ESPNFC) April 30, 2025
Barcelona sai väravast indu juurde ja mõne minuti jooksul pääsesid ohtlikult löögile nii Yamal kui ka Dani Olmo - Interi väravavaht Yann Sommer tõrjus esmalt Yamali löögi latti ja sättis ennast osavalt ette ka Olmo löökidele. Lisaks sekkus Sommer mitu korda tsenderduste püüdmisel või klaarimisel.
Barcelona aina surus ja surus, kuni jõudis enne poolajavilet viigini. Pedri riputas palli karistusalasse, kus Raphinha söötis selle peaga edasi värava ette, kus Acerbit ennetanud Torresel oli mõnelt meetrilt vaid vormistamise vaev - 38. minutil 2:2! See jäi avapoolaja viimaseks väravaks.
Teine poolaeg algas võrreldes avapoolajaga väga rahulikult - veerand tundi vaikust enne tormi. Seejärel taastas Inter eduseisu, kui Dumfries hüppas nurgalöögi olukorras Ronald Araujo ja Olmo selja tagant välja, lüües palli peaga väravasse - 63. minutil 2:3! Eduseis ei püsinud kaua, sest järgmise nurgalöögi järel sündis Barcelona viigivärav, kui Raphinha keerutas umbes 20 meetrilt palli latti, kust see põrkas Sommeri selja kaudu väravasse - 65. minutil 3:3!
Kümme minutit hiljem sahises Barcelona väravavõrk neljandat korda, kui Henrih Mhitarjan skooris Dumfriesi söödust, aga see ei lugenud suluseisu tõttu. Ekraanigraafika näitas, et Mhitarjani varbad olid suluseisus. Barcelona otsis seejärel võiduväravat, aga selleni ei jõutud, kuigi oli võimalusi. Sommer püüdis Raphinha karistuslöögi ja tõrjus ka brasiillase kauglöögi, lisaks lendas Yamali löök-tsenderdus latti. 3:3 jättis kordusmänguks asjad lahtiseks. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Yamali juubelimäng ja rekordid
Yamal jättis mängueelse soojenduse pooleli ja sotsiaalmeedias hakkasid ringlema jutud, et võib-olla ei saa Barcelona staarründaja lihasmure tõttu väljakule sammuda. Murepilved kadusid aga kiiresti, sest Yamal oli piisavalt terve ja alustas suurt mängu algkoosseisus. Lõpuks sai Yamal kirja täismängu ja ühe värava.
Yamal sai 17 aasta ja 291 päeva vanuselt noorimaks mängijaks, kes Barcelona esindusmeeskonna eest pidanud kõikide sarjade peale kokku 100 mängu. Eelmine rekord kuulus 19 aasta ja 29 päeva vanuselt Gavile. Yamal on Barcelona eest 100 mänguga löönud 22 väravat ja andnud 33 väravasöötu.
17 years old. 100 games.
Congratulations, Lamine Yamal! 👏👏👏#MadeInLaMasia pic.twitter.com/4sowl8GYpy — FC Barcelona (@FCBarcelona) April 30, 2025
Lisaks sai Yamal enda nimele kõigi aegade noorima väravalööja tiitli Meistrite liiga poolfinaalis. Varasem tippmark oli 18 aasta ja 140 päeva vanuselt endise PSG ja praeguse Real Madridi ründaja Kylian Mbappe nimel. Yamalist nooremana on Meistrite liiga poolfinaalis väljakul käinud vaid Julian Draxler, kes mängis 2011. aastal Schalke eest Tottenhami vastu, olles siis 17 aasta ja 226 päeva vanune.
2. Inter lonkab koduliigas, aga mitte Meistrite liigas
Inter oli enne Meistrite liiga poolfinaali koduliigas kaotanud kolm mängu järjest nii, et ise ei löödud ühtegi väravat - 0:1 Bolognale, 0:3 AC Milanile ja 0:1 AS Romale. Seetõttu on liidrikoht kaotatud Napolile, kellele jäädakse neli vooru enne hooaja lõppu alla kolme punktiga.
Kolmemänguline väravapõud lõpetati Barcelonas juba 30. sekundil ja lõpuks välditi ka kaotust. Kui lisame juurde veerandfinaali korduskohtumise Müncheni Bayerniga, mis lõppes seisuga 2:2, siis on Inter viimasest viiest mängust kaks viigistanud ja kolm kaotanud.
Kui vaatame ainult Meistrite liiga statistikat, siis Inter on sel hooajal olnud kaotusseisus umbes 15 minutit. See juhtus veerandfinaalis Bayerni vastu. Põhiturniiril mängiti lühikest aega kaotusseisus ka Leverkuseni Bayeri vastu, kui kaotati 90. minuti väravast 0:1.
Barcelonas lasti endale lüüa kolm väravat, aga ei mängitud kordagi kaotusseisus. Viimati lasti endale Meistrite liigas lüüa kolm väravat 2023. aasta sügisel alagrupiturniiril võõrsil Lissaboni Benfica vastu, kui esimesel poolajal jäädi 0:3 kaotusseisu, aga see pöörati teisel poolajal 3:3 viigiks.
3. Kes on kordusmängus soosik?
Kuigi korduskohtumine toimub järgmisel teisipäeval Interi koduväljakul San Sirol, siis kihlveokontorite hinnangul on soosik endiselt Barcelona. Tõsi, enam mitte nii kindlalt nagu enne avamängu. Interi ohtlikud standardolukorrad ja kiired üleminekud kaitsest rünnakule tõestasid, et kõrge tagaliiniga mängiv Barcelona on alistatav.
Lisaks mängivad mõlemad meeskonnad kahe mängu vahel ka koduliigas ja mõlemad heitlevad meistritiitli nimel. Barcelona kohtub laupäeval kodus punase laterna ja Hispaania kõrgliigast välja kukkuva Real Valladolidiga. Inter läheb samal päeval kodus vastamisi 15. kohal asuva Hellas Veronaga, kes ei ole Itaalia kõrgliigasse püsimajäämist kindlustanud.
What a performance by Dumfries today 😮💨 pic.twitter.com/ljPuyqv7Xa — 433 (@433) April 30, 2025
4. Mängu parim - Denzel Dumfries
Üks väravasööt ja kaks väravat. Dumfriesi jaoks olid need hooaja esimesed resultatiivsuspunktid kuninglikus eurosarjas. Kui Mhitarjani varbad poleks 75. minutil napilt suluseisus olnud, siis oleks Dumfries saanud kirja 2+2.
Varem pole ükski Interi mängija Meistrite liiga poolfinaalis kahte väravat löönud. Hollandi mängijatest on seda suutnud Phillip Cocu 2005. aastal PSV Eindhoveni eest AC Milani ja Georginio Wijnaldum 2019. aastal Liverpooli ridades Barcelona vastu. Kolmes väravas pole aga ükski hollandlane Meistrite liiga poolfinaalis osaline olnud.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta