Alex Matthias Tamm lõi igast asendist väravaid ning kerkis Premium liiga täpsusküttide edetabeli tippu, juhtides kiire kübaratrikiga Nõmme Kalju 3:0 võidule Tartu Tammeka üle.
- Vaata ka Robert Markus Liiva galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust!
Tamm alustas õhtut Hiiu staadionil juba 5. minutil superväravaga. Nikita Komissarov andis keskväljalt läbisöödu ning ründaja vajutas põrkava palli vasaku jalaga ühe puutega tagumise posti kõrvale - 1:0!
27. minutil tuli madal läbisööt Ivans Patrikejevsilt ning Tamm lahendas olukorra taas ühe puutega, saates seekord parema jalaga pehme tõste üle vastujooksnud Richard Alandi - 2:0! Ning 36. minutil luges ta David Eptoni tagasisöödu läbi, lükkes palli esimese puutega Alandist mööda ja teisega tühja võrku - 3:0!
Tamm võinuks juba poolajaga lüüa ka neli või viis, aga kord jõudis Reio Laabus värava ees viimasel hetkel päästma, kord vastas Aland tema lähilöögile jalatõrjega. Tammeka ründas avapoolajal isegi isukamalt kui Kalju ja valitses statistiliselt nii pallivaldamist kui ka löögiüritusi, aga neil puudus ründaja, kes end vastaste trahvikastis kehtestaks ja pallid võrku paneks.
Teine poolaeg osutus paljuski tulemuse vormistamise küsimuseks. 56. minutil pääses Tamm Pavel Marini söödu järel viiekastis toimetama, aga Aland suutis terava nurga alt sooritatud löögi blokeerida. Premium liigas esmakordselt Kalju väravat kaitsnud Maksim Pavlov pidi tihti mängu sekkuma, aga tõsist tõrjet nõudis temalt vaid Giacomo Uggeri 62. minuti kauglöök. 89. minutil oli Kalju lähedal neljandale, aga Rommi Siht saatis Tamme eeltöö järel palli ristnurga juurde vastu posti. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Basher puudus, Perk istus pingil
Kui mängu eel jagatud info kohaselt pidi kahe meeskonna peale kokku olema vaid üks puuduja, Tammeka poolkaitsja Tanel Lang, siis algkoosseisud pakkusid nii mõnegi üllatuse. Tammeka esiväravakütt Ahmed Basher puudus rivistusest ning tema asemel alustas Priit Peedo. Kalju koosseisust puudusid omakorda keskväljahing Reginald ning klubi suvine ründetäiendus Lucas Serravalle, esiväravavaht Henri Perk jäi aga pingile.
Tammeka peatreener Marti Pähn kinnitas, et Basheri puudumise põhjused on "tehnilised või juriidilised" ning klubist lahkumas ta ei ole.
Tammeka peab lootma, et bürokraatlikud takistused võimalikult kiiresti kõrvaldatakse, sest väljakul tunti Basherist kõvasti puudust. FlashScore'i statistika kohaselt valdas Tammeka palli 53% mänguajast, sooritas 18 pealelööki Kalju 10 vastu (raamide vahele 10 lööki Kalju 7 vastu) ning teenis 4 nurgalööki Kalju 2 vastu, kuid need on kõigest kuivad numbrid. Reaalsuses ei valmistanud ohtrad üritused Kalju väravale tõsist ohtu, sest trahvikastis puudus domineeriv ründaja.
Reginald jäi mängust kõrvale kerge vigastuse tõttu, Kalju väravasuul taheti aga Maksim Pavlovile võimalust pakkuda.
21-aastane Pavlov tegi endale nime juba kolm aastat tagasi Narva Transis, aga ei olnud pärast 2023. aastal pealinna suundumist veel kordagi Premium liigas platsile pääsenud. Oma võimalust ootas ta esmalt pool hooaega FCI Levadias ja seejärel aasta jagu Kaljus. Tammeka vastu tegi ta igati kindla esituse, olgugi et väga tõsiselt tartlased tema võimeid proovile ei pannud.
2. Tamm ei jäta põhjust Davidit igatseda
Kui Kalju hooaja esimese poole parim väravakütt Promise David klubist lahkus, võis karta probleemide tekkimist, aga Alex Matthias Tamm on väravakütimantli otsekohe enda õlule tõmmanud. Pärast Davidi lahkumist on ta kaasa teinud Kalju viiest liigamängust neljas ja löönud neis kokku lausa kaheksa väravat. Nii on ta oma tänavuse väravasaldo lühikese ajaga juba duubeldanud ning 16 tabamust teevad temast kogu Premium liiga hooaja parima täpsusküti.
Kui varasemalt tuli peatreener Nikita Andrejevil kaks pikakasvulist ründajat korraga väljakule mahutada, mis tõi kaasa ebasümmeetrilisi lahendusi ning jättis Tamme pigem toetavasse rolli, siis pärast Davidi lahkumist mängib Kalju enamasti 3-4-3 asetuses ning Tamm on vaieldamatu esiründaja.
Kalju ei ole Davidi lahkumise järel väravate löömisega sugugi hätta jäänud. Viies mängus ilma Kanada ründajata on löödud kokku 14 väravat ehk 2,8 väravat keskmiselt mängus. Enne seda löödi koos Davidiga 16 mänguga 31 väravat ehk 1,94 väravat keskmiselt mängus.
Tõsi, tippklubidega Davidi lahkumise järel veel kohtutud ei ole, mängitud on kaks korda Tammekaga ning korra Pärnu Vapruse, Narva Transi ja Nõmme Unitediga.
3. Premium liiga sai kaks uut debütanti
Teine poolaeg kujunes paljuski vormistamise küsimuseks ning muuhulgas pakkus see treeneritele võimaluse usaldada väljakule noori mängumehi, kes Premium liigas alles oma esimesi samme teevad.
Tammeka vahetas juba 63. minutil sisse 17-aastase Robin Mathias Müüri, kelle jaoks oli tegemist kõrgliigadebüüdiga ning kes jõudis vasakul äärel ka teravate jooksudega silma paista. 81. minutil pääses platsile 17-aastane Mattis Karis, kes võttis koha sisse keskväljal. Karis oli eelmisel suvel juba korra lõpuminutitel sisse vahetatud, aga sel hooajal oli temalgi tegemist esimese mänguga.
Kalju poolelt sai paremal äärel oma esimesed Premium liiga minutid kirja 18-aastane Ramaz Kardava, kes liitus meeskonnaga kahe hooaja vahel Ida-Virumaa FC Alliance'ist.
4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm
Kui üks mees lööb kõik kolm väravat ja otsustab mängu saatuse kiiresti ära, ei ole parima mängija valikus küsimustki. Ideaalsel päeval võinuks ta oma võimalustest lüüa veel kolm ning oleks lõpu eel kirja saanud ka väravasöödu. Siiski realiseerib ta hetkel olukordi nagu tippvormis ja enesekindlusest tulvil ründaja.
Protokoll:
27. juulil kell 17.00 Hiiu kunstmurustaadionil
Nõmme Kalju FC - Tartu JK Tammeka 3:0 (3:0)
5., 27., 36. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud: 5. Nikita Komissarov, 27. Ivans Patrikejevs, 36. x
Hoiatused: 31. Kaspar Paur, 69. Daniil Tarassenkov - 22. Tanel Tammik, 38. David Epton, 67. Patrick Genro Veelma, 90+1. Akaki Gvineria
Mänguolud: +21, vahelduv pilvisus, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 325
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Petteri Schultz, Sandra Nigulis
Neljas kohtunik: Tanel Üprus
VAR: Kristjan-Eric Lääne
AVAR: Erkko Liiv
Kalju: Maksim Pavlov, Aleksandr Nikolajev, Maksim Podholjuzin, Danõl Maštšenko, Daniil Tarassenkov (82. Ramaz Kardava), Rommi Siht, Nikita Komissarov (82. Koki Hayashi), Kaspar Paur (57. Marlone Foubert), Pavel Marin (57. Nikita Ivanov), Ivans Patrikejevs (70. Mihhail Orlov), Alex Matthias Tamm.
Varus: Henri Perk, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Marlone Foubert, Ramaz Kardava, Stanislav Agaptšev, Arkadi Butenko, Mihhail Orlov.
Tammeka: Richard Aland, Rasmus Kallas (64. Laurits Õunpuu), Tanel Tammik, Reio Laabus, Mairo Miil, Giacomo Uggeri, David Epton (81. Mattis Karis), Ezekiel Tanimowo (64. Robin Mathias Müür), Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma (84. Mihkel Sepp), Priit Peedo (64. Akaki Gvineria).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Marius Vister, Akaki Gvineria, Egert Naruson, Robin Mathias Müür, Mattis Karis, Mait Vaino, Mihkel Sepp.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Robert Markus Liiv
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta