Luup peale | Birminghamis ime ikkagi ei sündinud. Aston Villa võitis mängu, PSG seeria
Teisipäevaõhtuses Meistrite liiga veerandfinaalis pakkus põnevust Aston Villa ja Paris Saint-Germaini vaheline kohtumine, mis lõppes numbritega 3:2.
Mehed rivistuvad üles sajusel Villa Parki staadionil. Kõlab hümn. Kuid mitte Meistrite vaid hoopis Euroopa liiga oma. Ehk oli see mõeldud tribüüdina neljal korral veidi madalama taseme Euroopa jalgpalli võistlussarja võitnud praegusele Aston Villa (ning endise PSG) peatreener Unai Emeryle? Või oli tegu ettekuulutusega, et Hispaania lootsi purjed suudavad karika koju tüürida vaid gramm kehvemas sarjas. Tehakse korrektuurid. Kõlab ka Meistrite liiga ülistuslaul.
Avavile. Tormiline inglaste surve. Vastu tuleb pidada vaid esimesed kümme. Bradley Barcola saab inglaste väljakupoole vasakust äärest jooksma, pall liigub Ousmane Dembele suunas, kes saadab teele tsenderduse. Emiliano Martinez klaarib palli enda ette ebakindlalt ja Hakimi on seal, et pall penalti punkti äärest peaaegu et tühja lüüa. Martinezelt kehv eksimus. 11. minut. 1:0.
Enne pooltunni täitumist tulevad prantslased veelkord. Hakimi paneb punuma, Dembele toimetab palli karistusala keskele, Nuno Mendese jalast saadetud pall tabab Emiliano Martineze vasakut posti. Ja põrkab vasakust postist võrku. 2:0. Mäng käib mõlemal pool väljakut, kuid vaid ühes väravas. 28. minutil löödi Nuno Mendese nimelise haamriga Villa Parkis mängivale meeskonnale ja kodupubliku nimelisele kirstule palli nimeline nael sisse. Või kas ikka löödi?
Kodumeeskond ärkab. Ja tõuseb kodupuubliku häälekaja saatel tuhast. Rashfordilt hea sööt McGinnile, kes nahkkera Youri Tielemansile toimetab, pall põrkab vastu Pachot ja suundub eeldatavast löögi trajektoorist risti vastupidises suunas ja Villal on tablool esimene. 1:2. Kokkuvõttes 2:5. Kolme on ikkagi veel vaja. Kas ärkab ka PSG uuesti?
Teise poolaja 55. minut. John McGinn hakkab oma väljaku poolse keskringi joone äärest tõusma. Jookseb ja jookseb šotlane palliga. Paneb pallile jala sisekülje pihta, Donnarumma on kaugel. Pall tabab taaskord Pachot. Külalised magavad ikka. Võrk sahiseb ja mängu seis on viigis. 2:2. Kahe mängu kokkuvõttes 3:5.
Möödub minut. Möödub kaks. Marcus Rashfordi nurgalöök tabab tumesinises särgis kaitsjat. Hetke pärast on pall jälle Unitedi kasvandiku jalgades. Rashford liigub osavalt kahest PSG mängijast mööda. Sööt täiesti vabale karistusala ääres ootavale Ezri Konsale, kes viib kodumeeskonna juhtima. 57. ja 3:2 ja 4:5!
Villa on ohtlik. Villa on tahtmist täis. PSG on haavatav. Aga PSG hoiab ära. Viimasel üleminutil saadab Ian Maatsen õhust esimese pealt teele terava kuuli. Aga ees on see sama prantslaste Ekvadori keskkaitsja Willian Pacho. Pacho annab ja Pacho võtab ka. Mäng lõppeb, kodumeeskond võidab 3:2, aga jääb kahe mängu kokkuvõttes üle La Manche'i väina tulnud vastastele 4:5 alla.
Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Villa surve jättis prantslaste jalad pehmeks
Esimene kohtumine lõppes 3:1. Mõistagi pidi Villa olema see, kes survestab. Neil oli vaja vähemalt kahte, et mäng lisaajale viia. Nad vajanuks vähemalt kolme, et mäng võita. Ja nii palju ju löödi ka.
Nii esimesel, kuid eriti just teisel poolajal jäid külalised palliga hätta. Otsused ebakindlad, söödud ebatäpsed. Mäng toimus küll mõlemal pool väljakut, kuid Villa pallurite takjalik pallil peale käimine pani häirekellad korralikult tirisema. PSG võimalused pandi kinni – saadi küll korduvalt mõlemalt Villa värava poolelt löögile, kuid reeglina nii, et lööginurk oli ründajaile liiga terav, kaitsja segas üritust ja Martinez tegi end suureks. Positsiooni rünnaku ehitusel ja erinevates jätku olukordades vaid eksiti. Ja sellel hoomamatult pingelisel teisel poolajal prantslased skoori teha ei suutnudki.
2. Libe pooltund
Esimesel poolajal sadas Birminghamis korralikult. Vähemalt telepildist vaatajale tundus väljak olevat äärmiselt libe. Mõlemad võistkonnad olid selgelt palliga ettevaatlikud, jooksusamm ja söödud seetõttu pehmemad, mis tõi omakorda kaasa ka söödu eksimusi. Ja pigem oli kodumeeskond see, kes surve näol olukorda ära paistis kasutavat. Kuid Paris Saint-Germain see, kes tabamused vormistas.
Ka esimene värav nagu mainitud sai, tuli Aston Villa väravavahi ebakindlast klaarimisest – pall maandus Maroko paremkaitsja Hakimi jalgel ja end veel püsti upitav Martinez lööki segada ei suutnud. Ja kuni võõrustajate esimese väravani tundus see olevat kodumeeskonna täielikku peata olukorda suutnud viia. Pea terve mängu kestnud surve palliga tegutsevatele prantslastele pandi selleks perioodiks pausile.
3. Martineze käkk maksis lõpuks kätte
Hoolimata mängu tulemusest jäi väravavahtide duellis peale itaallasest puurilukk. Mitmed otsustavad tõrjed suurte eksimusteta. Ka argentiinlasest Martínez tegi tegelikult adekvaatse seeria, aga esimesel veerandtunnil tehtud pahandus jääb talle tõenäoliselt pikaks ajaks meelde. Väljak oli libe. Villa värava tagumises postis oli olemas terava jalaga Dembele. Argentiinlane tuli vahele. Kuid kehvasti. Tõmmates kriidiga prantslaste nime taha numbri üks ja oma meeskonnale ämbri vett pähe.
4. Mängu parim – John McGinn
Mängu võitjate poolelt parim oli šotlane McGinn, kes Pariisi meeskonna mängu keskväljal täielikult laiali lõhkus. Mees tegi kõik 66 minutit, mis ta väljakul veetis prantslaste jaoks täielikuks põrguks. Mitu olulist palli võitu tõid mehele ka kasti tagant teele saadetud ilusa tabamuse. Mõningal määral soosis poolkaitsja sooritust ka mängu peakohtuniku, Jose Maria Sancheze pigem konservatiivne vile, kes lasi mängida üsna jõuliselt ning kui ka oli kuskil viga, jättis hispaanlane tihtipeale palli valdavale meeskonnale edu.
5. Prantslaste päästjad – Hakimi ja Donnarumma
Seeria kokkuvõttes võitnud meeskonna poolelt tuleks välja tuua kaks olulist sekkujat. Gianluigi Donnarumma tegi mängus kokku kuus tõrjet. Ja kõik neist olid olulised ja suurepärased. Kasti tagant heast kohast keerutatud kauglöögid, mille mees tiigrihüpetega ära tõi. Üks-ühele olukorrad Villa ründajatega. Oma meeste suunas teele saadetud ergutavad sõnumid. Kuigi Itaalia väravavaht pidi tagant kolm ära korjama, oleks ilma tema sooritusteta järgmisesse vooru edasi läinud Birminghami sats.
Hakimi pani end Pariisi meeskonna eest maksma mõlemal pool väljakut. Maroko mees töötas paremkaitsjana kastist kasti ja see kulmineerus ka kohtumise avaväravaga, kui too argentiinlasest väravavahi eksimuse realiseeris.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta