MEISTRITE LIIGA
Link kopeeritud

Luup peale | Borussia tegi kõik õigesti ja paremini veel, aga võita oskab ikkagi ainult Real

Ott Järvela, Wembley staadion

Madridi Reali 2:0 värava autor Vinicius Junior. Foto: Michael Regan - UEFA / UEFA via Getty Images

Meistrite liiga finaaliga on asi lihtne. Kui üheks osaliseks Madridi Real, jääb teise meeskonna osaks hõbemedalite vastuvõtmine. Wembley staadionil juhtus niimoodi üheksandat korda järjest. Dortmundi Borussia tegi hiilgava esimese poolaja, aga kaotas finaali 0:2.

Wembley'l nägi Reali tavalist. Kombinatsiooni, mis legendaarne nagu "Kalevi üks" või "Tammeka üks". Ilmar Kullami nimelises korvpallilaboris sündinud "Kalevi üks" mängis ääre keskele vabaks. Tulemuseks kaks punkti. Hillar Otto leiutatud "Tammeka üks" aga seda, et kolm meest lasid madalalt mängitud nurgalöögi jala alt läbi ja neljas sooritas pealelöögi. Tulemuseks värav.

Reali tavaline tähendab seda, et esiteks peetakse mingil ainult neile omasel moel keerulises seisus kuidagi ikkagi vastu ja välditakse veel keerulisemasse seisu sattumist. Teiseks tullakse sellest keerulisest seisust mingil moel – kord kasutatakse ühte, siis jällegi teist viisi; variante on tegelikult lõputult – välja ja võidetakse mäng ära.

Tänavuses Meistrite liigas koges seda veerandfinaalis Manchester City, poolfinaalis Müncheni Bayern ja nüüd finaalis Borussia. Varasemate hooaegade ohvreid oma rüpes hoidev kalmistu on pikk ja lai. Sinna on maetud lademetes kõikvõimsa Reali poolt purustatud lootusi, mille endiste omanike hinge jäid kripeldused, kahetsused ja tusk.

Borussia vastavat tunded on praegu põhjatult valusad, sest tegelikult tehti kõik õigesti ja rohkemgi veel. Plaan oli õige ja hea, see teostati julgelt ja innukalt, aga viljad jäid lõikamata, sest viimistlemine polnud piisavalt täpne. Tõsi, seda ei tohi nimetada ebaõnneks, sest see ei ole seda. See on tasemevahe. Kui üks ei suuda, aga teine suudab, siis see teine ongi parem, kõvem ja tugevam.

Madridi Reali fännid Meistrite liiga finaalil. Foto: Christopher Lee - UEFA / UEFA via Getty Images

Londoni jalgpallikatedraali kogunenud 86 212 pealtvaataja ees mängitud 69. Meistrite liiga finaalis oli selleks meeskonnaks Madridi Real, kes võitis klubi ajaloo 15. Euroopa klubide meistritiitli. Nad on sel võistlusel mänginud 18-s finaalis ja kaotanud neist vaid kolm. Viimati juhtus see asi 1981, kui Pariisis jäädi 0:1 alla Liverpoolile. Järgmised üheksa Meistrite liiga finaali on Real võitnud.

Säärase seeria puhul pole pääsu tundest, et tegu on rutiiniga. Lõpuvilele ei järgnenud arutut rõõmutralli, kus mängijad ei oska neid valdavate ülevate tunnetega midagi peale hakata. Euroopa liiga võitjat Atalanta ja Konverentsiliiga võitjat Olympiakos end täpselt säärasest situatsioonist avastasid. Aga mitte Real. Meistrite liiga võitmine on nende jaoks tuttav tunne, töö ja rõõm. Hetke muidugi nauditakse täiega, aga teadlikult.

Kui kuldmedalid kaelas ja klubi legendi Zinedine Zidane'i poolt postamendile asetatud tiitel vastu võetud, siirduti oma toetajate ette. Staadionil hakkas kõlama "¡Hala Madrid!" ja tema kuninglik kõrgus – kuidas muudmoodi Reali nimetama peakski? – tähistas, et oli taas kinnitanud oma võimsust, löömatust ja ülimuslikkust. Nii on neil kombeks.

Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:

• 14. minutil leiti liini tagant Niclas Füllkrug, kes jätkas teisest lainest lülitunud Julian Brandtile. 10 meetrilt sooritatud pealelöök läks mööda.
  • 21. minutil vältis Karim Adeyemi osavalt suluseisu jäämist ja pääses Thibault Courtois'ga silmitsi. Väravavahist mängis ründaja palli mööda, aga see lipsas kaugele, ja terava nurga alt sooritatud löögi summutasid kaitsjad.
  • Kaks minutit hiljem oli Borussial järgmine üks-üks olukord, kui liini taha vabanes edukalt Füllkrug, kelle löök tabas posti sisekülge ja põrkas värava eest läbi.
  • 28. minutil tungis Borussia taas teravalt Reali kasti. Adeyemi löögi tõrjus Courtois, pall põrkas Füllkrugi suunas, kes aga ei ulatanud korralikku pealelööki sooritama.

Kõrge kaitseliini taguse kaitsmisega hädas olnud Real ei sooritanud terve esimese poolaja jooksul mitte ainsatki lööki raamidesse. Pallivaldamine oli küll 58:42 Reali kasuks, aga kõik muud olulised statistilised näitajad kuulusid pika puuga Borussiale: xG 1,68:0,09, pealelöögid 8:2, löögid raami 2:0, nurgalöögid 5:1.

Borussia liigutas palli julgelt ja täpselt, eriti silmapaistvad olid nende üleminekud kaitsest rünnakule. Hiilgavaks näiteks 30. minuti Reali esimene nurgalöök, millest sai viie-kuue sekundiga Borussia rünnak, kus neil oli ülekaal kuus kolme vastu. Lõppviimistlus oli aga jälle ebatäpne. Kõiki neid raisatud šansse nutab Borussia taga siiani, sest teisel poolajal tuli seda kõike kahetseda.

Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:

• 49. minutil koukis Gregor Kobel esmalt ristnurgast välja Toni Kroosi karistuslöögi ja järgnenud nurgalööki pääses puskima Dani Carvajal, aga pall lendas üle värava.
  • 57. minutil sattus pall karistusalas rünnakule lülitunud Carvajalile, kes lajatas, aga Ian Maatsen blokeeris.
  • Esimesel poolajal posti tabanud Füllkrugil avanes võimalus ikkagi Borussia juhtvärav lüüa 63. minutil, aga tema pealöök läheb liiga värava keskele ja Courtois tõrjus. See jäi ka Borussia viimaseks tõeliselt heaks šansiks.
  • 69. minutil oli Reali värav väga lähedal, kui esimesel poolajal täiesti nähtamatuks jäänud Jude Bellingham küll ei küündinud Viniciuse tsenderduseni, aga tagumisest postist napilt mööda suunas palli ainult Kobeli riivav puude.
  • Erinevalt esimesest poolajast sai Real teisel standardolukordi arvukalt ja 74. minutil löödi sealt ka juhtvärav, kui Toni Kroos leidis taas sissepoole keriva tsenderdusega üles õhuvõitluses Füllkrugi ennetanud Carvajali, kelle pealöök lõpetas seekord võrgus.
  • 77. minutil sai Viniciuse eeltöö järel löögile Bellingham, aga Nico Schlotterbecki varbapuude lükkas palli ümber posti. Borussia jäi ellu.
  • Kuus minutit hiljem aga enam mitte. Maatsen tegi ränga sööduvea, lükates palli otse Bellinghami jalale, kes jätkas selle Viniciusele. Brasiillase pallitabamus ei olnud puhas, aga piisav, et pall Kobeli sõrmede kaudu võrku saada. Kõik oli selge.

Esimesel poolajal hädapätakana näinud Real tõestas, et head meeskonnad endale kahte kehva poolaega ei luba. Kogemusi, oskusi ja tont teab mida appi võttes vinnati end mängu tagasi. Borussia kaitsjad ei mänginud enam sama puhtalt ja Real sai arvukalt standardolukordi. Üks neist lõpuks mängu ära otsustaski.

25 minutit pärast autasustamistseremoonia lõppu oli Borussia meeskond riietusruumis ja enamik nende fänne areenilt lahkunud. Real aga nautis võitu. Beatlesi "Hey, Jude!" saatel lauldi oodi kodumaa pinnal Meistrite liiga võitnud Bellinghamile. Hõisati vaimustunult, kui 64-aastane Ancelotti oma mängijate innustusel hoogsalt tantsu lõi. Rõkati rajult, kui klubijalgpallis oma viimase mängu pidanud Toni Kroos karika tõstis. Soccernet.ee tähelepanekud Wembley'lt:

1. Võidu võtmed olid Borussia käes

Esimesel poolajal realiseerimata jäänud supervõimalused (Adeyemi ja Füllkrug) ning lihtsalt head võimalused (Brandt ja Adeyemi) võtsid Borussialt võimaluse klubi ajaloo teist Meistrite liiga tiitlit püüda. Ei tasu arvata, et kui Borussia läinuks vaheajale 1:0 või 2:0 eduseisus, siis oleks nad mängu kindlasti võitnud.

Nagu eespool märgitud, siis kaotusseisudest väljatulemine on Madridi Reali firmamärk ja mitte miski poleks välistanud, et nad oleksid teinud täna Wembley'l sama, millega nad 2022 Meistrite liiga tiitlini sammusid. Aga kahtlemata olnuks eduseisus Borussia šansid palju-palju suuremad, kui nad olid seisul 0:0.

Borussia esimene poolaeg oli küll suurepärane, sest Real mängiti igast asendist ja põhjalikult üle. Aga sellest ei piisanud, sest väravat ei löödud ja vaheajalt naasis platsile juba hoopis teistsugune Real.

Borussia fännid olid just teise poolaja alguses valmistanud ette eraldi tifo, mis kuulutas: "Edasi, Dortmund! Võidelge ja võitke!" Real ei andnud Borussiale selle juhtnööri järgmiseks võimalust.

2. Carvajal, Kroos, Modric, Nacho ja teised rekordimehed

Meistrite liiga ajaloos on nüüd viis jalgpallurit, kes on selle trofee kuuekordsed võitjad. Enne laupäeva Wembley'l oli ainsaks selliseks meheks 1956-60 ja 1966 Reali ridades tiitli võitnud Francisco "Paco" Gento. Nüüd lisandusid talle Dani Carvajal, Toni Kroos, Luka Modric ja Nacho.

Nende viie mehe 30-st Meistrite liiga tiitlist vaid üks ei ole võidetud Reali särgis (Kroos avas oma saldo 2013. aastal Müncheni Bayerni ridades). Meistrite liiga rekordeid, mis veel moel või teisel seotud Realiga, ei tasu hakata kokku lugema. Neid on väga palju ja neid on võimalik alati juurde nuputada, sest 15 triumfi pakuvad rikkalikku ainest.

Olgu lihtsalt mainitud Carlo Ancelotti saavutus – mängijana kaks Meistrite liiga tiitlit võitnud itaallane on nüüd peatreenerina tassinud koju viis pütti, kusjuures tema esimest (AC Milani bossina 2003) ja praeguse seisuga viimast lahutab koguni 21 aastat. Ancelotti karjäär on meie silme all lahti rulluv fenomen, millest räägitakse veel aastakümnete pärast.

3. Terzici ootamatu lohutaja

Üks Ancelotti imetleja on Borussia peatreener Edin Terzic. Ta kinnitas päev enne finaali, et itaallane on tema jaoks suur eeskuju. Meistrist jagu saada 41-aastasel Terzicil ei õnnestunud, vaid vastu tuli võtta kaotus, mis ilmselt umbes sama valus, kui 2023 kevadel Bundesliga viimases voorus mahamängitud meistritiitel.

Kaotuste läbi õpitakse, aga kõigil kaotajatel ei avane võitmiseks uut võimalust. Oma panuse selleks, et Terzic nende sekka ei kuuluks, proovis anda Jose Mourinho. Inglismaa telekanali TNT Sports stuudiospetsialistina töötanud Mourinho astus autasustamise ajal oma tööpostilt ära ja läks Terzici juurde teda lohutama.

Mehed rääkisid ja embasid pikalt. See oli südamlik episood.

4. Mängu parim – Thibault Courtois

Borussia esimese poolaja neljast šansit kolm luhtas belglane. Kaks tõrjetega ja kolmanda õnnestunud vastutulekuga, mille tõttu pall Adeyemilt eest ära lipsas. Läbi terve kevade Meistrite liigas Reali väravas seisnud Andriy Lunin haigestus grippi ja nii usaldas Ancelotti väljakule äsja raskest vigastusest taastunud Courtois', kes sai tööga hiilgavalt hakkama.

Näljaseid vastaseid tunnustanud Terzic: saime aru, miks Real on 15-kordne meister

Saksamaa fänni lugu
Veerandfinalistid on paigas
Erinevaid mõtteid
Suured läksid edasi
MEELELAHUTUSLIK VIKTORIIN

Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?

object(Poll)#314 (6) { ["poll_id"]=> string(3) "470" ["question"]=> string(17) "Kes võidab EM-i?" ["order_nr"]=> string(0) "" ["date_added"]=> string(10) "1718305646" ["vote_count"]=> string(4) "1468" ["variant"]=> array(9) { [0]=> object(PollVariant)#317 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2323" ["answer"]=> string(8) "Saksamaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "1" ["vote_count"]=> string(3) "345" } [1]=> object(PollVariant)#318 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2324" ["answer"]=> string(11) "Prantsusmaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "2" ["vote_count"]=> string(3) "252" } [2]=> object(PollVariant)#319 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2325" ["answer"]=> string(9) "Inglismaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "3" ["vote_count"]=> string(3) "236" } [3]=> object(PollVariant)#320 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2326" ["answer"]=> string(9) "Hispaania" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "4" ["vote_count"]=> string(3) "261" } [4]=> object(PollVariant)#321 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2327" ["answer"]=> string(8) "Portugal" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "5" ["vote_count"]=> string(3) "122" } [5]=> object(PollVariant)#322 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2328" ["answer"]=> string(7) "Itaalia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "6" ["vote_count"]=> string(2) "76" } [6]=> object(PollVariant)#323 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2329" ["answer"]=> string(7) "Holland" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "7" ["vote_count"]=> string(2) "57" } [7]=> object(PollVariant)#324 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2330" ["answer"]=> string(6) "Belgia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "8" ["vote_count"]=> string(2) "29" } [8]=> object(PollVariant)#325 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2331" ["answer"]=> string(11) "Keegi teine" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "9" ["vote_count"]=> string(2) "90" } } }