Luup peale | Curro-pall parimas mahlas! Uut ajajärku kehtestav Levadia pühkis oma teelt ka Kalju (galerii!)
FCI Levadia kinnitas enda staatust Premium liiga hetkevalitsejana, pühkides seni kaotuseta püsinud Nõmme Kalju 5:1 paremusega enda teelt.
Levadia haaras mänguohjad kiiresti enda kätte, samal ajal kui Kalju jäi vasturünnakutel lootma Promise Davidi võimsuse peale. Juba kümneminutilise mängu järel tõi Levadia surve tulemuse penalti näol, mille põhjustas Felipe Felicioga hätta jäänud Yohan Mannone. Til Mavretici penaltilöök lendas aga suhteliselt keskele ja Henri Perk tõrjus enda paremale käele suunduva löögi vastu kaugemat posti, enne kui ta selle enda valdusse sai.
Kalju ammutas penaltitõrjest energiat ja asus peagi ka juhtima. Nikita Komissarov mängis 21. minutil keskväljalt karistuslöögi kiiresti ette ning Rasmus Peetson hindas olukorda valesti, lubades Davidil Karl Andre Vallneriga silmitsi pääseda. Kanada ründaja lõpetas olukorra võimsa löögiga - 1:0!
Levadial kulus aga vaid üheksa minutit, et tulemus ümber pöörata. 26. minutil saatis Joao Pedro nurgalöögijärgses olukorras kavala tsenderduse viiekastijoonele, kust Felipe Felicio palli peaga tagumise posti kõrvale suunas - 1:1! 30. minutil jagas omakorda Edgar Tur täpse söödu viiekastijoone taha, kust Richie Musaba palli jalaga võrku suunas - 1:2!
Levadia jätkas sõiduvees ja 41. minutil tuli lisa, kui Roko Vukušici sööt langes oma kasti ees Joao Pedro saagiks ning brasiillase söödu järel lõpetas Mihkel Ainsalu olukorra ühepuutelöögiga ristnurka - 1:3!
Nikita Andrejev tegi vaheajal keskväljal kaks vahetust ning Kalju alustas teist kolmveerandtundi aktiivselt, püüdes veel mängu tagasi tulla, kuid 54. minuti tabamus võttis mängust suurema pinge maha. Felipe Felicio suunas Mavretici nurgalöögi peaga värava ette ja Musaba lükkas seal uhkes üksinduses palli võrku - 1:4.
Lõppseisu vormistasid 89. minutil vahetusmehed, kui Ahmad Gero kerkis Mark Oliver Roosnupu karistuslöögi ajal kõige kõrgemale ja koksas palli kuuelt meetrilt segamatult võrku - 1:5. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kas Levadiale leidub üldse vastast?
Alex Matthias Tamm nimetas kohtumise järel Levadiat parimaks meeskonnaks, mida ta Eesti liigas mängides näinud on. Kuna tegemist oli Levadia jaoks viienda järjestikuse kindla võiduga, siis võib juba hakata küsima, kas sel aastal korralikuks tiitliralliks üldse lähebki või sõidab üks meeskond teistelt lihtsalt eest ära?
Kahest penaltieksimusest hoolimata on Levadia väravate vaheks ülivõimas 21:1. Eelmises voorus ei jäetud üheks pearivaaliks peetud Paide Linnameeskonnale sisuliselt variantigi ning nüüd tehti Kaljuga veelgi võimsamalt sotid selgeks, olgugi et tööõnnetuste tõttu leiti end avapoolaja keskel veel kaotusseisust.
Traditsioonilisest "suurest nelikust" on Levadial kohtumata veel vaid FC Floraga, kelle hooaja algus on kulgenud üle kivide ja kändude. Juba teisipäeval minnakse omavahel vastamisi karikavõistluste veerandfinaalis ning tiitlikaitsja Flora leiab end derbi eel autsaideri rollist.
2. Curro-pall surus Kalju ära
Levadia edu aluseks on tasemel komplekteerimine. Küsimus ei ole vaid selles, et neil oleks kasutada Premium liiga kvaliteetseimad mängijad, aga ka meeskonnasiseses konkurentsis ja sellega kaasnevates kõrgetes standardites, mis sunnivad kõiki mehi endast pidevalt maksimumi välja pigistama.
Tähelepanuta ei tohi jätta ka endise tippmängija Curro Torrese tööd treeneripingil. Eelmise hooaja jooksul vormis ta täiesti uue meeskonna üha tugevamaks löögirusikaks, kuniks sügisel oli mänguliselt tegu juba tugevaima tiimiga Premium liigas, olgugi et tiitel kaotati napilt Florale. Torres jätkas tööd meeskonnaga, mis muutus talve jooksul minimaalselt, ja on suutnud sellega veel sammu või paar edasi astuda, samal ajal kui Flora on noorenduskuuri tõttu tasemes järele andnud. Nii ongi Levadia kerkinud suureks tiitlisoosikuks ja domineerib hooaja alguses väga võimsalt.
Curro-palli üheks eduvõtmeks on agressiivne kõrge pressing, millega Eestis kõik vastased hätta jäävad. Muljetavaldav on ka Levadia ründemäng, mis rivistub küll pea alati üles samas 4-3-3 algasetuses, kuid mängijad on mitmekülgsed ja omavad väljakul üsna palju vabadust. Levadia rünnak voolab loomulikult, sundimatult, järeleandmatult.
Mängijad ei ole surutud jäikadesse rollidesse, vaid nad on valitud oma positsioonidele vastavalt oma tugevustele, millele nad võivad julgelt rõhuda. Näiteks paremkaitsja Edgar Tur teeb pidevalt overlap'e ja Joao Pedro liigub keskele, külvates kasti tagant ohtu; vasakul äärel hoiab laiust aga äärepoolik Ioan Yakovlev, samas kui Michael Schjönning-Larsen harrastab tihti underlap'e ehk liigub ise vasakkaitsest tõustes keskele. Samuti sõltub Levadia ründemängu iseloom valdavalt sellest, millised tüübid on sinna parasjagu valitud, ja mitte niivõrd neile kaasa antud juhtnööridest.
Curro-palli südamikuks on aga keskväli, kus Til Mavretic ja Mihkel Ainsalu hoiavad mängu enda kindlalt kontrolli all, tasakaalustavad teiste liikumisest tekkinud tühimikke ning tunnetavad ideaalse teineteisemõistmisega, millal tõusta rünnakut toetama.
Täna oli mõlema poolaja alguses näha, kuidas Kalju püüdis keskvälja kontrollida ning Alex Matthias Tamm ja Pavel Marin toimetasid number kümnete kohal üsna ründavates positsioonides. Nikita Andrejev ei andnud sihilikult mängu Levadia kätte, et siis Promise Davidi võimsat kuju kontrarünnakutel ära kasutada, vaid Levadia ise surus nõmmekad sügavale kaitsesse, nii et David jäi ette üksinda Kalju ainsaks lootuskiireks.
3. Kalju tuleproovide seeria
Kalju keskmine vanus senistes voorudes on olnud 22-23 aastat, Levadial 24-26 aastat. Levadia näitaja on tüüpiline parimas löögihoos meeskonnale, kus kogemused ja noorus on parajas tasakaalus. Kalju jaoks on tänavune koosseis aga kui mitte noorim, siis kindlasti üks nooruslikumaid meeskondi, millega nad kunagi kõrgliigas mänginud on.
Hooaja algus lubas loota, et Kalju noorenduskuur on tõstnud nad tagasi kõrgesse mängu, sest kahekordne Eesti meister ei ole neli aastat järjest ju isegi mitte medaliteni küündinud. Levadia pani nad nüüd aga konkreetselt paika ning tegi selgeks, et tiitlikonkurentsi ei tohiks Kaljul asja olla.
Medalivõimaluste kohta peavad vastuse andma lähinädalad, sest järgemööda kohtutakse nüüd ka Paide Linnameeskonna ja FC Floraga. Enne neid mänge ootab Kaljut aga ees ülioluline karikamäng Tallinna Kaleviga, sest karikavõit on Nõmme meeskonna ainsaks võimaluseks suveks eurosarjapääse lunastada.
4. Mängu parim - Joao Pedro
Levadia ründavad mängijad tegutsesid kõik säravalt ja tulemuslikult, kuid brasiillasest paremäär paistis veel eriti hästi silma, olles pidevalt sündmuste keerises ja tekitades Kalju kastis järjepanu ohukoldeid. Selle tunnistuseks jäid kaks väravasöötu, mis kasvatasid tema hooaja kogusaldo juba nelja väravasööduni, mille kõrval on ta ka ise korra sihile jõudnud.
Protokoll:
6. aprillil kell 12.30 Sportland Arenal
Nõmme Kalju FC - Tallinna FCI Levadia 1:5 (1:3)
21. Promise David - 26. Felipe Felicio, 30., 54. Richie Musaba, 41. Mihkel Ainsalu, 89. Ahmad Gero
Väravasöödud: 21. Nikita Komissarov - 26., 41. Joao Pedro, 30. Edgar Tur, 54. Felipe Felicio, 89. Mark Oliver Roosnupp
Realiseerimata penalti: 11. Til Mavretic (Perk tõrjus)
Hoiatused: 38. Alex Matthias Tamm, 45. Aleksandr Nikolajev, 56. Pavel Marin, 84. Nikita Ivanov - 67. Ahmad Gero, 78. Rasmus Peetson
Mänguolud: +2, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 547
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Sander Saga, Veiko Mõtsnik
Neljas kohtunik: Rasmus Maalinn
VAR: Marko Liiva
AVAR: Tauno Rämson
Kalju: Henri Perk, Roko Vukušic, Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin (84. Alex Boronilštšikov), Aleksandr Nikolajev (74. Mihhail Orlov), Daniil Tarassenkov (58. Danõl Maštšenko), Rommi Siht (46. Koki Hayashi), Nikita Komissarov (46. Nikita Ivanov), Pavel Marin, Promise David, Alex Matthias Tamm.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Reginald Mbu Alidor, Marlon Liivaru, Danõl Maštšenko, Stanislav Agaptšev.
Levadia: Karl Andre Vallner, Edgar Tur, Rasmus Peetson, Bourama Fomba, Michael Schjönning-Larsen, Mihkel Ainsalu, Til Mavretic (79. Alexandre Lopes Gomes), Joao Pedro (79. Frank Liivak), Richie Musaba (66. Ahmad Gero), Ioan Yakovlev (66. Mark Oliver Roosnupp), Felipe Felicio (88. Robert Kirss).
Varus: Oliver Ani, Heitor, Mark Oliver Roosnupp, Robert Kirss, Alexandre Lopes Gomes, Ahmad Gero, Frank Liivak, Ken Kallaste, Nikita Vassiljev.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta