Eesti meister 2021 selgub detsembris. 31. vooru viimases mängus FC Flora ja Paide Linnameeskonna vahel ei tõusnud kordagi tõsiselt päevakorda variant, et tiitlikaitsja selle mängu kaotab. 3:0 võit tähendab, et meister pannakse paika uue nädala Tallinna derbides.
Vahetult enne Flora – Paide matši avavilet sai FCI Levadia võõrsil Narva Transi vastu kätte 2:0 võidu, mis tähendas, et Sportland Arenal oli mängus meistritiitel, sest Paide võidu korral olnuks kõik selge ja Levadia meister.
- Zahovaiko: see oli märkamatu kõrvalt tulnud hoop ja arvan, et võistkond teadis enne mind
- Vassiljev enne lõpusirget: paneme kõik mängu ja loodetavasti õnnestub
- Jürgen Henn: meeskond tunneb, et meil on hoog sees!
Tõsi, Soccernet.ee luureinfot Ragnar Klavani puudumise kohta kinnitanud koosseisuleht sundis Paide šansse alla hindama, sest neljapäeval Konverentsiliigas Belgradi Partizani üle mänginud valitsevat Eesti meistrit asuti pidurdama keskkaitsepaariga Kristjan Pelt – Rasmus Kallas, kel vanust vastavalt 20 ja 18 aastat.
Flora haaraski ohjad maru kiirelt. Käimas oli alles teine minut, kui Sergei Zenjov paremal äärel palli täpse puutega endale ette mängis ja Paide surve alla pani. Karistusala juurde jõudnuna saatis ääreründaja värava ette madala tsenderduse, mille kapten Konstantin Vassiljev eespostist sisse sokutas.
4. minutil oli Flora lähedal 2:0 tabamusele, kui Vassiljev ja Ken Kallaste mängisid karistuslöögi osavalt lahti ning äärekaitsja leidis tsenderdusega peaaegu üles Markkus Seppiku. Aga ainult peaaegu. Paidel oli raskusi enda käima saamisega. Asjad ei laabunud kuidagi. Näiteks Ründaja Henri Anieri esimene pallipuude leidis aset alles 12. minutil, sest pall lihtsalt ei jõudnud temani.
Veerand tunni möödudes külaliste mäng paranes. 19. minutil oli Paidel kasutada teine nurgalöök, millega leiti üles Hindrek Ojamaa, kelle pealöök lendas siiski küljevõrku. 26. minutil proovis kaugelt Foday Trawally, aga lõi mööda. Ent need mõlemad liigitusid paremal juhul ikkagi poolvõimalusteks, ei enamat.
Flora teenis esimesel poolajal viis nurgalööki, mille lahendused varieerusid ning viimane neist tõi ka 2:0 värava. Pall mängiti trahvikasti nurga juures oodanud Michael Lilanderile, kes liikus keskele ja lõi. Mihkel Aksalu tõrjus meeste summa sisse, kust Kallaste palli madalalt võrku lõi. Kaks minutit hiljem oli aktsioonis Henrik Ojamaa, aga Aksalu tõrje päästis Paide 0:3 kaotusseisust.
Teise poolaja alguses oli aga Aksalu võimetu, kui Flora rünnaku tulemusel sattus pall ette trahvikasti keskel asetsenud Ojamaale, kes lõi madalalt ja tugevalt posti kõrvale. 3:0 värav kaotas igasuguse kahtluse mängu lõpptulemuse osas – Flora edu oli kindel ja kuna tiitlivõitluse mõttes polnud rohevalgete jaoks vahet, kas võit või viik, oli selge, et Eesti meister täna ei selgu.
Pingelangus vähendas ka kohtumise intensiivsust ning kuigi viimasel 40 minutil toimunust võiks paar lõiku kirjutada, siis mõtet sellel poleks. Seega liigume järgmise päevakorrapunkti juurde. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:
Floral oli käik, millel Paidele puudus igasugune vastus. Nimetagem see eurosarjakäiguks. Tempo, millega Flora mängis neljapäeval Partizani vastu ja mis on neile hooaja jooksul peetud 13 eurosarjakohtumisega (Eesti klubijalgpalli rekord) tuttavaks saanud, paistis neil mugavalt varnast võtta olevat.
Kui see mingites episoodides sisse lülitati, mängiti Paide üle hämmastava kergusega. Flora ühepuutesöötude kaskaadid olid kaunid vaadata ja efektiivsed pealekauba, kahevõitlused lõppesid nende kasuks ehmatavalt suure protsendiga ning füüsiline toonus paistis samuti olevat vastase omast parem.
Arvestades, et Paide jaoks oli tegu sportlikus mõttes tühja, ent Flora jaoks üliolulise matšiga, oli see kõik üpris loogiline. Aga samas natuke üllatav kah, sest meeskondade kolm eelmist tänavust matši oli kõik lõppenud viigiga.
Päev enne mängu Floraga teatas Paide, et meeskonda alates 2017. aastast juhendanud Vjatšeslav Zahovaiko pärast käimasolevat hooaega ametis ei jätka. Paratamatult kaasnes uudisega küsimus, kas ja kuidas mõjutab see võistkonda viimases kahes mängus, kus neid juhendab treener, kelle osas on teada, et uuel hooajal ta enam ametis ei ole?
"Ei näe mingit mõtet mängust rääkida. Oli raske võistkonda ette valmistada ja häälestada. Olen tänulik meestele, et üldse välja tuldi," sõnas Zahovaiko pärast mängu ETV otse-eetris. Ilmselgelt oli uudis Paidet mõjutanud. Iseasi, kas ilma selleta olnuks midagi teisiti, sest Flora jaoks oli mängus kõik, aga Paide jaoks mitte midagi.
Nädal varem andis Paide samal staadionil südika lahingu Levadiale. Vastu tuli võtta 0:1 kaotus, millele jäi mängupildi ja tekitatud võimaluste põhjal otsustades manu kerge ülekohtuse maik. Ka toona oli Paide jaoks juba selge, et hooaeg lõpeb igal juhul kolmanda kohaga, ent Zahovaiko lahkumisest juttu polnud.
Ent peamine vahe nädala eest ja täna platsil käinud Paide meeskondade vahel seisnes Ragnar Klavanis. Toona ta mängis, täna mitte, sest on hädas kerge vigastusega ning hooaja lõpusirge tühjades mängudes pole mõtet riske võtta, vaid tähtsam on tagada kogenud keskkaitsjale võimalus teha 2022. aasta hooajaks korralik ettevalmistus.
Levadia vastu oli Klavani roll kandev nii kaitse- kui ka ründefaasis, sest just tema kaudu ehitas Paide üles rünnakuid, valdas palli ja dikteeris mängu. Tundus tõenäoline, et ilma Klavani kindluse ja meisterlikkuseta jääb Paide surve alla. Täpselt nii ka läks.
4. Mängu parim – Martin Miller
Argumente leiaks kõigi Flora poolkaitsjate ja edurivimängijate tunnustamiseks, sest sarnaselt neljapäeval Partizani vastu näidatule, oli tegemist väga tervikliku esitusega, kus säras võistkondlik mäng, mitte individuaalsed mängijad. Ent Milleri tarmukus keskväljaduellides on põhjus, miks Soccernet.ee valik langeb seekord neljapäeval Partizani võrku võiduvärava löönud poolkaitsjale.
Protokoll:
28. novembril kell 15.00 Sportland Arenal
Tallinna FC Flora - Paide Linnameeskond 3:0 (2:0)
2. Konstantin Vassiljev, 37. Ken Kallaste, 48. Henrik Ojamaa
Väravasöödud: 2. Sergei Zenjov, 37. Michael Lilander, 48. Martin Miller
Hoiatused: 17. Foday Trawally, 75. Andre Frolov, 76. Henri Anier
Mänguolud: -2, pilves lumine ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 219
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Saga
Neljas kohtunik: Kevin Kaivoja
Flora: Matvei Igonen, Ken Kallaste, Märten Kuusk, Markkus Seppik, Michael Lilander, Martin Miller, Markus Soomets (84. Rocco Robert Shein), Henrik Ojamaa (84. Daniil Kuraksin), Konstantin Vassiljev, Sergei Zenjov (62. Rauno Alliku), Rauno Sappinen.
Varus: Karl-Romet Nõmm, Marco Lukka, Rauno Alliku, Rocco Robert Shein, Henrik Pürg, Markus Poom, Daniil Kuraksin.
Paide: Mihkel Aksalu, Edgar Tur, Rasmus Kallas, Kristjan Pelt, Hindrek Ojamaa, Kevor Palumets, Andre Frolov, Foday Trawally, Deabeas (66. Kristofer Piht), Henri Anier, Siim Luts.
Varus: Mattias Sapp, Kristofer Piht, Sander Sinilaid, Matrix Einer, Ishaku Konda, Kevin Kauber, Kevin Metso.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta