"Eesti noorus versus Gruusia uljus," teatas Nõmme Kalju mängupäeva hommikul Facebookis enne Premium liiga 2. vooru kohtumist Narva Transiga. Kui Eesti noorus näitas end platsil heast küljest, siis Gruusia uljus end seekord näole ei andnud. Kaljule kindel 3:0 võit.
Kalju põhikoosseisus oli noorust tõesti rohkesti. Sinna kuulusid ju Rommi Siht (17), Aleksandr Nikolajev (20), Daniil Tarassenkov (21), Danõl Maštšenko (21), Alex Matthias Tamm (22) ja Promise David (22). Ning ega Nikita Komissarov (23) ja Henri Perk (24) vanadeks mängijateks liigitu.
- Alex Matthias Tamm: see ei ole minu jaoks kaotus, kui ma koondisekutset ei saa
- Beglarišvili: kaitsefaas on vundament, aga me pole seal piisavalt tugevad
- Šlein: tore oli kaljukaid näha, aga väljakul enam sõpru ei ole
Ilmselt pole senise 15 kõrgliigas veedetud aasta jooksul reeglina kogenud mängijatele toetunud Kalju mitte kunagi varem Premium liigas nii noore koosseisuga platsile tulnud. Ning see nooruslik Kalju paistis silma töökusega, mis murdis Transi maha kiiresti ja konkreetselt.
Hooaja eel neli grusiini palganud Transi ridadest seda Gruusia uljust ei paistnud. Ründaja Sergo Kuhhianidze oli vigastusega eemal, poolkaitsja Vaja Nemsadze sekkust vahetusest ja jäi nähtamatuks, keskkaitsja Šalva Burjanadze oli üks süüdlasi kõigi kolme värava sünnis. Zakaria Beglarišvili proovis, aga jättis talle avanenud topeltšansi realiseerimata.
Kõik see kokku tähendas, et kohtumise järel avanes A. Le Coq Arena fuajees vaatepilt, kus ühes nurgas pidas Transi ajutrust oma presidendi Nikolai Burdakovi juhtimisel murelikul ilmel (kriisi?)koosolekut, aga Kalju mängijad lõid patsu neid kaema tulnud sõpradega, kallistasid emasid ja musitasid pruute. Transil on praegu asjad halvasti, Kaljul aga päris hästi.
Väravavõimaluste poolest võinuks Kalju võit olla suuremgi
Kalju avas skoori 13. minutil. Trans sai küll vastase nurgalöögi kastist välja tõrjutud, aga siis kaotas Denis Poljakov palli. Promise Davidi tugeva löögi tõrjus Aleksei Matrossov posti, kust see põrkas värava ette. Seal ennetas Danõl Maštšenko Transi keskkaitsjat Šalva Burjanadzet ning viis võõrustajad juhtima.
Avavärava tagajärg oli Kalju võimaluste laviin. 18. minutil mängis Davidi meisterlik sööt üks-üks olukorda Pavel Marini, kes aga 40-meetrise spurdi järel mööda lõi. 22. minutil noolis David vahelt ära Artjom Škinjovi hooletu tagasisöödu ja mängis end Matrossovist mööda, aga pealelöögini ei jõudnud.
Kohe pärast seda näitas korraks hambaid ka Trans, kui German Šleini ja Leonardo Roloni eeltöö järel sai peaga lüüa Poljakov, aga kogenud poolkaitsja löök maandus värava katusel. 28. minutil tegi Daniil Tarassenkjov paremal äärel kena soolo ja leidis tsenderdusega Davidi, kelle pealöök tabas küljevõrku.
32. minutil lahendas Kalju karistuslöögi kombinatsiooniga, mille lõpetuseks pääsesid löögile nii Maksim Podholjuzin (blokki) kui ka Nikita Komissarov (üle). 38. minutil pääses Matrossoviga silmitsi avavoorus kübaratriki löönud Alex Matthias Tamm, aga välisküljelöögi suutis Transi väravavaht summutada.
43. minutil sai Kalju aga oma 2:0 värava kätte. Komissarov võitis vasakul äärel palli, möödus efektse lükkega Rolonist ja andius välisküljega söödu kaitseliini taha spurtinud Davidile, kes Burjanadze tõhusa kehamänguga elimineeris, siis keskele liikus ning lõpetuseks karistusala joonelt raketi Transi värava ristnurka tulistas. Võimsusest pakatanud värav!
Transi lootused mäng vaheaja järel ümber pöörata said otsa juba 51. minutil, kui Burjanadze – jälle tema! – kukutas karistusalas Tamme. Penalti realiseeris kannatanu isiklikult ja 3:0 edu ei jätnud enam üles mingeid arvestatavaid kahtlusi. Kalju oli teel teise ülekaaluka võidu ja Trans teise kainestava sahmaka suunas.
71. minutil pidanuks Trans värava kirja saama, aga Maksim Podholjuzin suutis sekundi jooksul väravajoonel blokeerida kaks Zakaria Beglarišvili lööki. Väravahõngu tekkis ka väljaku teises otsas, aga Matrossov tõrjus 82. minutil üks-üks olukorda pääsenud Tamme ja minut hiljem Nikita Ivanovi terava kauglöögi. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kas Kalju ongi nii hea?
Pragmaatikust peatreener Nikita Andrejev on meeskonna väga korralikult toimima saanud. Kaljul on väljakul selge struktuur ja plaan. See ei ole tingimata tohutult ilus stiil, aga efektiivne küll. Transi vastu tekitatud väravavõimaluste arvu poolest oleks skoor võinud olla ka 6:0 ehk sama, mida mõlemad esimeses voorus kogesid. Kalju võitjana, Trans kaotajana.
Kalju meeskond püsib kaitses kompaktsena ja järgib kenasti distsipliini. Palli võitmise järel hakatakse aga Alex Matthias Tammest ja Promise Davidist koosneva edurivi võimsust ära kasutama. Selle duo peatamine on suur väljakutse kõigi Premium liiga kaitseliinide jaoks, Trans jäi täna lootusetult hätta.
Aprillis Kaljut ootavad duellid Levadia, Paide ja Floraga tõotavad kujuneda maiuspaladeks just Tamm – David ründepaari tõttu. Nad kehastavad nii-öelda erikvaliteeti. Lisame sinna juurde muretult esiväravavahi koha üle võtnud Henri Pergi, korraliku kaitseliini ja stabiilse keskvälja, ning ongi koos väga huvitav meeskond.
2. Kas Trans ongi nii kehv?
Superkarikafinaal, kus Flora vastu 0:2 kaotusseis lõpuminutitega viigiks pöörati, tekitas Ida-Virumaa esindusmeeskonna võimekuse kohta ilmselt valepositiivse signaali. Asjad ikkagi nii hästi ei ole, sest meeskond on ilmselgelt toores. Kui kollektiivne kaitsemäng ei toimi ning individuaalselt tehakse kaitsemängus vigu, siis pikka pidu pole.
Vahed liinide vahel rebenesid liiga suureks, kubemevigastuse tõttu tribüünil istunud Sergo Kuhhianidze asemel edurivis mänginud Taaniel Usta jäi isoleerituks, keskväljal leidis German Šlein end liiga sageli üksinda mitme kaljuka vastu toimetamas.
Transi suurim probleem oli aga puudulik reaktsioon pallikaotustele, millele järgnenud vastupress oli sisuliselt olematu. Trans ei hakanud sellistes olukordades ka taganema, vaid justkui tardus, mille peale sööstis Kalju ikka ja jälle kontrarünnakusse, mille pidurdamiseks ei jagunud Transi kaitseliinis jooksurammu.
Hooaja hakatuseks saadud kaks kuiva kaotust (0:6 Levadialt ja 0:3 Kaljult) näitavad Transi puudused ausalt ära. Leegionäride tase ei pruugi olla nii kõva, nagu superkarikafinaalis paistis. Täna kuulusid neist põhikoosseisu Leonardo Rolon, Šalva Burjanadze, Kelsey Egwu ja Landry Kabore. Keegi ei suutnud endast korralikku märki maha jätta, Transi tugitalad olid väravavaht Matrossov ning keskväljamehed Šlein ja Beglarišviliš.
3. Kas Alex Matthias Tamm saab koondisekutse?
Avavoorus Kuressaare kübaratrikiga kostitanud Tamm sai värava kirja ka täna, kui realiseeris enda teenitud penalti. Ent samas jättis ta ka kaks üks-üks olukorda löömata, mille eest ründaja end ise kohtumise järel sarjas. Lähipäevad annavad vastuse, kas hooaja kahes esimeses voorus näidatu on piisav, et mahtuda 21. märtsil Poolas peetavaks EM-i sõelmänguks Thomas Häberli valikusse.
4. Mängu parim – Promise David
2:0 värav oli igatpidi võimas. Nikita Komissarovi elegantne eeltöö oli jõhkras jalgpallilises kontrast järgnenud lammutustööga, mille David Transi kallal halastamatult läbi viis. Esmalt andis ta Burjanadzele niimoodi keha, et grusiin justkui põrkas Kalju ründajast eemale. Paarile ettevalmistavale puutele järgnes väga tugev löök, mis Matrossovile šansse ei jätnud.
Davidi kasutegur ei piirdu üksnes tema arvele kantud väravatega, vaid seisneb ka kaaslastele tekitatavas lisaruumis, oskuslikult jätkatud söötudes ja meeskonnale teenitud standardolukordades. Väga suure potentsiaaliga ründaja, kes suudab ainuisikuliselt pealtvaataja staadionile meelitada.
Protokoll:
9. märtsil kell 14.30 Sportland Arenal
Nõmme Kalju FC - JK Narva Trans 3:0 (2:0)
13. Danõl Maštšenko, 44. Promise David, 52. pen. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud: 13. Promise David, 44. Nikita Komissarov, 52. x
Hoiatused: 33. Danõl Maštšenko, 89. Stanislav Agaptšev - 62. Jegor Žuravljov
Mänguolud: 0, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 206
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Sander Saga, Kristjan Kruk
Neljas kohtunik: Jürgen Lorenz
VAR: Grigori Ošomkov
AVAR: Erkko Liiv
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko (67. Roko Vukušic), Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Rommi Siht (85. Stanislav Agaptšev), Nikita Komissarov (75. Reginald), Alex Matthias Tamm, Daniil Tarassenkov (67. Mihhail Orlov), Pavel Marin, Promise David (75. Nikita Ivanov).
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Alfred Jüriöö, Roko Vukušic, Reginald, Stanislav Agaptšev.
Trans: Aleksei Matrossov, Leonardo Rolon, Šalva Burjanadze, Kelsey Egwu, Artjom Škinjov (46. Aleksandr Ivanjušin), German Šlein, Deniss Poljakov (46. Vaja Nemsadze), Zakaria Beglarišvili, Aleksandr Jegorov (61. Jegor Žuravljov), Landry Kabore, Taaniel Usta.
Varus: Aleksandr Kraizmer, Valeri Šantenkov, Aleksandr Ivanjušin, Vaja Nemsadze, Irie, Jegor Žuravljov, Viktor Kudriašov.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta