Luup peale | Eesti tõmbus edukalt kaitsetihnikuks, kuid Iisrael teadis teist teed


Eesti naiste koondis alustas Rahvuste liiga uut peatükki 1:3 kaotusega Iisraelile. Mängus, mille otsustasid ära kolm eriilmelist, kuid üsnagi võrdselt ilusat-valusat standardolukorda.
- Vaata artikli lõpust ka Liisi Troska galeriid mängust!
Avaminutist peale oli Eesti kaitsvaks pooleks, kes hoidis madalat blokki ja üritas vastast vähemasti oma kastist eemal hoida. Sellega saadi iseenesest hästi hakkama ning kui Iisrael vähegi löögile sai, kukkus üritus välja pigem lahjalt või ebatäpselt. Samal ajal panustas Eesti ise kiiretele tulekutele, mida avapoolajaga kogunes kolm-neli. Alguses pigem mööda vasakut äärt, kus hoidis laiust Kelly Rosen, siis leiti mitmel puhul uhkest üksindusest paremäär Anette Salei.
Ungari areenil kodunaiskonnaks peetud Iisrael sai oma kätte 35. minuti karistuslöögist, mille tekitas Helina Tarkmeele liigne kaitseagarus oma väravast ligi 20 meetri kaugusel. Võimaluse mängis suurepäraseks aga Iisrael ise: kohese pealelöögi asemel otsustati lühikese söödu kasuks, mis läks vastaste vahelt vabaks jooksnud Noa Selimhodzicile, kes tegi puute värava poole ja lõi pea segamatult - 1:0.
Teise poolaja alguses näitas Iisrael taas, et standardolukordadele on selgelt pühendatud oma aeg. Sel korral hargnes olukord lahti nurgalöögist, millega tekitati Eesti väljakuserval 3 vs. 2 ülekaal. Pall viidi seejärel aga kasti taha umbes 25 meetri peale, kust keskkaitsja Elianna Beard põrutas peale ühe tugeva puutega - Katarina Elisabeth Käpa näppudest posti, aga paraku ka võrku ehk 2:0.
Teise poolaja jooksul harrastas Eesti kohati rohkem kõrget pressi ja üritas survet peale kruttida, mis andis avapoolajaga võrreldes rohkem võimalusi rünnata, kuid ikka tulid apsakad sisse. Kas sai sööt liiga pikk või läks kaaslasest mööda, kas pall jäi kuidagi ebamugavalt jala alla kinni või lihtsalt suutis vastane end vahele sättida.
Ega ka 78. minutil ei kukkunud kõik näiliselt ideaalselt välja, aga ikka lõpetas pall Eesti värava märgiks Iisraeli võrgus! Selleni viis Tarkmeele, Liselle Paltsi, Vlada Kubassova ja Lisette Tammiku kokkumäng, mille järel jõudis pall karistusala küljele Katrin Kirpule. Vahetusest sekkunud ääreründaja lahendas kõrge sissekruttiva palliga, mis kukkus väravavahi pingutustele vaatamata tagumisse nurka - 2:1.
Paraku tõmmati eestlannade tagasitulekuplaanidele vesi koheselt peale. Iisrael teenis 80. minutil keskringi äärelt karistuslöögi, mis toimetati ühe kõrge sööduga üle kaitseliini tsooni, kuhu oli lidunud ka Irena Kuznezov - ühe suunava puutega 3:1.
Kuigi Eesti üritas viimasest kümmekonnast minutist maksimumi võtta ja tegi mitu ründavat vahetust, läks mäng hoopis eriti lahtiseks ning ärevaks. Löökideni jõudsid veel ka Kirpu - kusjuures vägagi sarnaselt väravaolukorraga - ja Kubassova, üleminutitel oli suurepärane võimalus veel Kirkeliis Lillemetsal, kes lasi luhta võimaluse enam-vähem tühja lüüa. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Katarina Elisabeth Käpa on uus esikinnas?
Kui Karina Kork eelmise aastaga koondisekarjääri lõpetas, kerkis väikestviisi paanika - kes on valmis esikindad haarama?! Eesti esiklubis Tallinna FC Floras oli see töö olnud aastaid Victoria Vihmani oma, ent eeskätt noortekoondiste perioodiga olid suutnud endast suurepärase märgi maha jätta ka Liisa Liimets ja Katarina Elisabeth Käpa. Mõlemad olid hästi pildis ka eelmisel liigahooajal, kusjuures Käpa hakkaski minuteid näksama just klubikaaslaselt Vihmanilt.
Sellest kolmikust näis esile kerkivat Käpa, kes tõrjus eelmise aasta lõpus koondisedebüüdil Kosovo vastu penalti ning oli enne seda, Floraga Euroopas käies, teinud ühe ahhetamapaneva tõrje teise järel. Mingisugune sarnane pilt oli ees ka Aleksandra Ševoldajeva treeneritetiimil, kes usaldas Käpa postide vahele üheks selle aasta olulisemaks mänguks - kõikide eelduste kohaselt on Iisrael keerulisim vastane.
Seda, milline valik tehakse aprillis ja siis mais-juunis, jääb juba aja vastata. Käpa väljavaated peaksid igal juhul olema head, sest kõik kolm väravat olid vastase poolt suurepäraselt löödud. Eks kripeldama võib jääda teine tabamus, mis sündis niivõrd kaugelt, et andis tegelikult aega reageerida ja sekkuda.
2. Puuted-puuted-puuted!
Meil, kes me vaatame mänge kõrvalt, on ikka hea näpuga näidata, et küll tema tegi praaki ja siis tema ka. Paratamatult jäi aga silma, et nii mõneski momendis lasid eestlannad puuted liiga pikaks ja andsid sellega käest hea võimaluse rünnakule minna. Praaki tuli sisse nii söödujärgsel pallikontrollimisel kui sellele järgnenud katsel mänguvahendit vedada, ning nii enam-vähem kõikidel mängijatel.
Teame, et rahvusvaheline tase on erinev kodusest kõrgliigast ning paljusid elemente ei saagi Eestimaal sellisel tasemel korrata, aga mingi võimalus tuleb leida, kui tahta Euroopa suures mängus püsida. Midagi otseselt katki ei olnud ning kohati jäi mulje hoopis vastupidisest: eriti just Lisette Tammik, Vlada Kubassova ja Karola Purgats valisid mitmel puhul pallimänguks hoopis efektse trikitamise tee, mis tõi ka tulu.
3. Noored on tulnud, et jääda
Aleksandra Ševoldajeva on oma ametiajal tutvustanud mitmeid talente: ega ei Karola Purgatsi, Helina Tarkmeele ega Liselle Paltsita ei oskaks koondist enam ettegi kujutada. Eelmisel nädalal debüüdi teinud Purgats on aga vast kõige säravam, tuues palliga mängu rahu ja kvaliteetseid (liineläbistavaid) lahendusi. Nii Tarkmeele kui Paltsi plussid tulevad samuti välja palliliigutamisel, samas vastupidavat kaitsemootorit on neilgi.
Ning kiita tuleb otseloomulikut ka Katarina Elisabeth Käpat, kes jättis väravas meeldivalt enesekindla ja seeläbi toetava mulje. Ta pakkus tiimile võimalusi ka jalaga mängus ning liigutas palli kiirelt ning enamasti probleemideta, mis oli varem ka Karina Korgi leib. Just see, et mängijatest õhkaks enesekindlust ja tahet palliga mängida, on üks võtmekohti. Hindaks, et see on hetkel tõusuteel, mis sest, et seekordne mänguplaan nägi ette rohkem kannatlikku kaitsmist.
4. Noppeid taktikalistest nüanssidest
Jah, enamuse esimesest poolajast veetis Eesti oma poole peal ning nii ääred kui ründajad Vlada Kubassova ja Liisa Merisalu olid vajaduse korral valmis plagama. Kuigi neist viimast oleme koondises näinud mängimas peamiselt äärel - kuhu ta ka teisel poolajal suundus - alustas ta justnimelt ühe tipmise mängijana. Usutavasti oli selle taga soov mängida kiirrünnakutele: Merisalu, kelle jaoks on tipus mängimine tuttav klubijalgpallist, on selle koondise üks kiiremaid mängijaid.
Kui aga 5-4-1 formatsioonis kaitsesse tõmbuti, vajus Merisalu kohati pisut sügavamale, jättes Kubassova üksinda tippu. Seal tegi Ungari kõrgliigas palliv ründaja palju musta tööd ning katsus olukorra tekkimisel pakkuda ka sööduliini, et jätkata siis pigem kõrvale- või tagasisööduga.
Teisel poolajal, kui Merisalu äärele lükati, vajus Kelly Rosen seal kolmesesse kaitseliini. Sealt tõusis omakorda kõrgemale, vahetusse läinud Jaanika Volkovi positsioonile, Karola Purgats, kes, ülla-ülla, tundis end sealgi marumugavalt. Kuigi mäng oli teisel poolajal pisut teist ilmet, tundus, et selline kooslus toimis isegi paremini - on ju Purgats, Liselle Palts ja Helina Tarkmeel teineteisega väga hästi tuttavad ühisest klubist FC Florast.
5. Eesti ja Bulgaaria on täpipealt samal pulgal
Eesti kuulub Rahvuste liigas C3-alagruppi, kus on lisaks Iisraelile ka Bulgaaria. Nemad kaks mängisid oma avakohtumise reedel, kui täpselt sama skooriga jäi võitjaks Iisrael. See tähendab, et Iisrael on kahest matšist saanud kuus punkti, samal ajal kui ühel olevad Eesti ja Bulgaaria on nullil. Järgmisena - 4. aprillil - sõidabki Bulgaaria Eestisse mängima.
6. Eesti mängu parim - Katrin Kirpu
Oleks õnne olnud rohkem, oleks sündinud duubel! Katrin Kirpu tegi väga hea energilise sekkumise, mis sütitas teisigi. Ja nagu ülejäänud jutt ka viitas, kiita tuleb ka Karola Purgatsit.
Protokoll:
25. veebruaril kell 15.30 Gyirmoti staadionil (Györ, Ungari)
Iisrael - Eesti 3:1 (1:0)
35. Noa Selimhodzic, 48. Elianna Beard, 80. Irena Kuznezov - 78. Katrin Kirpu
Hoiatused: 66. Irena Kuznezov - 44. Jaanika Volkov, 70. Inna Kiss-Zlidnis
Mänguolud: +10, pilves ilm; väljak väga heas seisukorras
Peakohtunik: Briet Bragadottir (Island)
Abikohtunikud: Michelle Jane Portelli, Laura Griffiths (mõlemad Wales)
Neljas kohtunik: Johann Ingi Jonsson (Island)
Iisrael: Fortuna Rubin, Irena Kuznezov, Itaf Alkisi (75. Tomer Zecharia), Elianna Beard, Eden Avital (84. Adee Goulden), Noa Selimhodzic (46. Shira Elinav), Rahel Steinschneider, Talia Sommer (75. Maayan Ben Israel), Marian Awad, Michaelit Workou (84. Hili Shalom), Maia Cabrera.
Varus: Amit Beilin, Noa Kosak, Batoul Khalil, Hili Shalom, Maayan Ben Israel, Shani David, Keren Or Edri, Hadas Morin, Shira Elinav, Meytal Sharabi, Tomer Zecharia, Adee Goulden.
Eesti: Katarina Elisabeth Käpa, Inna Kiss-Zlidnis, Siret Räämet, Karola Purgats (88. Kirkeliis Lillemets), Anette Salei (61. Katrin Kirpu), Helina Tarkmeel, Jaanika Volkov (46. Liselle Palts), Lisette Tammik, Kelly Rosen, Liisa Merisalu (88. Kristina Teern), Vlada Kubassova (88. Katriin Saulus).
Varus: Victoria Vihman, Liisa Liimets, Liselle Palts, Rahel Repkin, Katriin Saulus, Katrin Kirpu, Valeria Liik, Lisandra Rannasto, Loviise Männiste, Eva-Maria Niit, Kristina Teern, Kirkeliis Lillemets.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta