Eesti U21 koondise niigi ebaõnnestunud EM-valiksari on võtmas erakordselt süsimustasid toone, sest kahest mängust eeldatavalt jõukohaseima vastasega saadi kirja kaks suurt kaotust. Kui võõrsil jäädi Aserbaidžaanile alla 0:3, siis täna kodus koguni 0:5. Üheksa mängu järel pole Eestil kirjas ainsatki punkti ega väravat ning ees seisab vaid kodumäng alagrupi liidri Horvaatiaga.
Eesti koondis ei olnud jõudnud Pärnu Rannastaadionil veel ainsatki söötu lükata, kui aserid kolmandal minutil oma esimese võimaluse juba juhväravaks lõid. Nurgalöögi järel viis diagonaaltsenderdus punasärgid Eesti kaitseliini seljataha, Rufat Abdullazade lükkas palli keskele ja Musa Gurbanli realiseeris värava eest - 0:1! Aserid jätkasid domineerivalt ja kuuendal minutil pääses Gurbanli viiekastinurgast proovima, aga saatis meie õnneks palli tagumisest postist mööda.
Seejärel õnnestus Eestil mängu mõnevõrra võrdsustada ning kuigi pallivaldamine kuulus endiselt külalistele ja eestlaste rünnakud ei kujutanud mingit ohtu, siis pikemaks ajaks kadus teravus ka meie värava eest. 33. minutil kaotasid aga Rocco Robert Shein ja Robi Saarma keskväljal palli ning järgnes kiire kontra, mis viis Gurbanli Carl Kaiser Kiidjärvega silmitsi, ja ta tõstis palli üle Eesti väravavahi võrku - 0:2.
Eesti avapoolaja ainus šanss avanes 35. minutil, kui Henri Välja lõikas vastaste kasti lähistel palli vahelt ning söötis selle Saarmale, kes pääses seitsmel-kaheksal meetril vastaste väravavahiga vastamisi, kuid ei suutnud palli temast mööda toimetada.
Ka teine poolaeg algas Eesti jaoks kiire šokiga, sest Michael-Schjönning Larsen sai paariminutilise mängu järel hakkama penaltiveaga ning Rufat Abdullazade realiseeris penalti tugeva löögiga - 0:3. Ning 50. minutil keerutas Jeyhun Nurijev kastijoonelt täpse löögi tagumise posti kõrvale - 0:4.
Sealt alates oli Eesti ainsaks küsimuseks see, kas valiksarja väravatearve saab täna avatud või mitte. Aserid olid küll jätkuvalt ohtlikumaks pooleks, aga 70. minutil jõudsid lähedale ka sinisärgid. Otto-Robert Lipp sooritas hea kauglöögi, mille Akbar Valijev tõrjus enda ette, aga esimesena jaole jõudnud Kristoffer Grauberg Lepik ei suutnud seda temast mööda lüüa.
Aserbaidžaan leidis nüüd rohkelt ruumi ja omas mitut head võimalust, kuni 84. minutil tuligi lisa. Aserid jõudsid Eesti penaltipunkti juures veel söötu lükata, enne kui Ismayil Zulfugarli palli lati alla virutas - 0:5. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Eesti räsitud rivid
Võrreldes märtsikuise omavahelise kohtumisega alustas tänagi põhikoosseisus üheksa Aserbaidžaani mängijat, aga ainult neli Eesti koondislast. Seejuures tegid Carl Kaiser Kiidjärv, Sander Alex Liit ja Markus Allast täna alustades oma U21 koondise debüüdid. Need faktid ilmestvad koosseisuprobleeme, millega Eesti U21 koondis valiksarja lõpufaasis silmitsi seisab.
Kui loetleda üles kõik need mängijad, kes lõppevas valiksarjas Eesti U21 koondise eest väljakul on käinud, aga viimasteks mängudeks koosseisu ei kuulu, saame kokku koguni 19 nime. Reastame nad seniste mänguminutite järgi, alustades enim mänginuist:
Mairo Miil, Georgi Tunjov, Alex Matthias Tamm, Kristen Lapa, Markus Soomets, Mattias Männilaan, Markkus Seppik, Mattias Sapp, Gleb Pevtsov, Ats Toomsalu, Nikita Komissarov, Evert Grünvald, Tanel Tammik, Mark Anders Lepik, Daniel Tuhkanen, Nikita Mihhailov, Kristofer Piht, Dominic Laaneots, Siim Aer.
Paljud puuduvad vigastuse tõttu, osad mehed on kaasatud A-koondise juurde (Soomets, Lepik, püsivalt ka Karl Jakob Hein ja Maksim Paskotši) ning mõned mängijad on lihtsalt valikust välja langenud. Erijuhuks on Rocco Robert Shein, kes kutsuti küll A-koondisse, aga liitub täismeestega alles pärast U21 mänge.
2. FC Kuressaare Aserbaidžaani kõrgliiga vastu
FC Kuressaare mängijaid on puudujate nimekirjas neli (Miil, Lapa, Männilaan ja Tuhkanen), aga sellest hoolimata mahub U21 koondisse rohkem Kure mängijaid (seitse) kui ühestki teisest klubist: Michael-Schjönning Larsen, Joonas Soomre, Sander Alex Liit, Markus Allast, Otto-Robert Lipp, Oliver Rass ja Rasmus Saar. Neist kolm kuulusid täna põhikoosseisu.
Niisiis võiks U21 valikusse mahtuda terve algkoosseisu jagu mängijaid peatreener Roman Kožuhhovski koduklubist.
Muidugi ei ole see iseenesest probleem, sest Kuressaare kasuks räägivad selles valikus mitmed argumendid. Üks asi on see, et peatreener töötab nende mängijatega nädalast nädalasse. Teiseks tuginebki Kuressaare valdavalt just sel aastatuhandel sündinud Eesti noortele. Ning kui neljas Eesti tippklubis on noortel keerulisem mänguaega teenida, siis Kuressaare ongi praegusel hetkel faktiliselt Premium liiga tugevuselt viies meeskond.
Paraku on valiksari näidanud, et Eesti kõrgliiga keskmiku tase ei ole U21 vanuseklassi rahvusvahelises konkurentsis mingi näitaja. Erinevalt teistest alagrupikaaslastest ei ole Aserbaidžaani U21 koondisel ette näidata nimekate Euroopa klubide mängijaid, kuid suur osa nende põhimeestest teevad tegusid oma koduliigas, mis on UEFA klubide koefitsiendi järgi Euroopa tugevuselt 26. liiga (Premium liiga on 45.).
3. Terve valiksari värava ja punktita?
Aasta aega tagasi alanud EM-valikturniir on Eesti U21 koondise jaoks kulgenud äärmiselt õnnetult, pakkumata väiksemaidki rõõmuhetki. Kõigepealt jäädi juunis võõrsil 0:2 alla Austriale. Septembris järgnesid kodus 0:3 kaotus Soomele ja 0:5 Norrale. Oktoobris jäädi kodus 0:4 alla Austriale ja võõrsil 0:3 Norrale. Novembris alistuti võõrsil 0:2 Horvaatiale ja 0:1 Soomele. Ning sel aastal on nüüd kirjas 0:3 ja 0:5 kaotused Aserbaidžaanile.
Kõik kokku niisiis üheksa mänguga üheksa kuiva kaotust, väravate vahe 0:28.
Valiksari lõppeb 8. juunil jällegi Pärnu rannastaadionil, nii et häbistavaid nulle on võimalik veel maha kriipsutada, aga vastaseks on seal tugev Horvaatia. Horvaadid juhivad valikgruppi ning nende U21 koondis on kahel eelmisel katsel EM-finaalturniirile välja jõudnud, nii et nende väravaluku murdmine saab igal juhul väga keeruline olema.
4. Eesti parim - Rocco Robert Shein
Eesti esitus tervikuna ei kannatanud erilist kriitikat, mistõttu ei oleks ehk vaja üldse kedagi esile tõsta, aga ei maksa salata, et Shein paistab praegu välja Eesti U21 koondise parima mängijana. Ei saa kunagi teada, kuivõrd on vaatlejate hinnangud mõjutatud tema läbimurdest Hollandis, aga ta tõusis täna keskväljal selgelt esile, võttes julgelt mängu enda peale ja tehes isukalt edukat pressingut.
Protokoll:
3. juunil kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil
Eesti U21 - Aserbaidžaan U21 0:5 (0:2)
3., 33. Musa Gurbanli, 49. pen. Rufat Abdullazade, 50. Jeihun Nurijev, 84. Ismayil Zulfugarli
Hoiatused: 7. Markus Allast, 61. Sander Alex Liit - 77. Farid Jusifli, 89. Rauf Hüseynli
Peakohtunik: Robert Ian Jenkins
Abikohtunikud: Ian David Bird ja Ashley Davis
Neljas kohtunik: Alex Mcinch (kõik Walesist)
Eesti: Carl Kaiser Kiidjärv, Kristo Hussar (85. Joonas Soomre), Sander Alex Liit, Kristjan Pelt, Markus Allast, Michael Schjönning-Larsen (59. Oliver Rass), Mihkel Järviste (75. Daniil Petrunin), Rocco Robert Shein, Henri Välja (85. Daniil Kuraksin), Kristoffer Grauberg Lepik, Robi Saarma (59. Otto-Robert Lipp).
Varus: Kaur Kivila, Kaspar Laur, Daniil Kuraksin, Otto-Robert Lipp, Artur Šarnin, Rasmus Saar, Daniil Petrunin, Oliver Rass, Joonas Soomre.
Aserbaidžaan: Akbar Valijev, Elvin Jafargulijev, Nihad Gulijev, Zamig Alijev, Rauf Hüseynli, Jeihun Nurijev (59. Ildar Alekperov), Rufat Abdullazade, Šakir Sejidov (72. Farid Jusifli), Rustam Akmedzade (59. Ismayil Zulfugarli), Adilhan Garahmadov (79. Sabuhi Abdullazade), Musa Gurbanli (72. Emil Safarov).
Varus: Jusif Imanov, Arsen Aghjabajov, Ildar Alekperov, Sabuhi Abdullazade, Farid Jusifli, Abdullah Haibulajev, Rufat Ahmadov, Ismayil Zulfugarli, Emil Safarov.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Mauri Levandi
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta