Luup peale | Eestile jälle viik! Aga sel korral inspireeriv ja kannustav (galerii!)


Eesti naiste koondis läbis aprillikuise akna kaotuseta, sest mängis viiki ka Lätiga. Paraku jääb mäng parajalt kripeldama, sest lisaks jooksva mängu arvukatele võimalustele oli eestlannadel kasutada ka penalti.
- Vaata ülevaate lõpust ka Liisi Troska galeriid kohtumisest!
Mäng algas Eesti jaoks ärevalt. Juba teisel minutil lasi Läti staarmängija Karlina Miksone terava söödu värava alla ning Anastasija Poluhovica pääses ühe puutega löögile. Katse vihises Eesti õnneks üle väravalati. Sekundid hiljem ebaõnnestus Katarina Elisabeth Käpa lahtimäng: ta põrutas palli mõnelt meetrilt vastasele keresse ning vedas, et Siret Räämet oli ligidal ärevat olukorda lappima.
Nende mõne minuti järel kahmasid eestlannad mängu endale ja sõid kohalikud justkui täiesti ära. Riburadapidi ehitati rünnakuid läbi mõlema ääre - selleks korraks põhikoosseisu nimetatud Anette Salei ja Mari Liis Lillemäe töötasid söötude jagamiseks usinalt. 7. minutil proovis Lisette Tammik skoorida ligi 25 meetrilt karistuslöögist, kuid pall sai pisut nõrk ja madal.
Minut hiljem kombineeriti löögile Lillemäe, siis jäeti Karola Purgats nurgalöögi ajaks üksi, kuid tema pealöök ei saanud piisavalt ründav. Kaitseliini eest rünnakuid julgelt toetama tõusnud Purgats sai täpsust proovida veel korduvalt.
14. minutil sai Eesti teenitud tasu. Tammik keerutas palli üle kaitseliini Vlada Kubassovale, kes tormas väravale ja lõi suurepärase volley lati alla - 0:1!
Eduseis andis Eestile enesekindlust ja seeläbi magusaid momente juurde. 35. minutil lasi Kelly Rosen palli üle kaitseliini Saleile, kes sai kiiruse üles ning lõi karistusalasse jõudes tugevalt peale. Sofja Nesterova tõrjus palli lahtiseks, mis andis Katriin Saulusele võimaluse vabalt proovida - napilt üle! Ka 44. minutil oli Eesti Salei tuleku järel värava ees vaba proovima, kuid sel korral vedas alt Tammiku jalg.
Pausilt naastes üritas Eesti eduseisu suurendada. 54. minutil otsis vahetusest sekkunud Kristina Teerni terav madal sööt Saulust, kuid tagumisse posti jõudnud duellis jäi peale väravavaht Nesterova. Viis minutit hiljem jõudis ohtlikusse tsooni Lillemäe, kelle mahavõtt tõi penalti. Punktile läks kapten Inna Kiss-Zlidnis, kelle fookus lõhuti - tulemuseks nõrk löök keskele, mille Nesterova tõrjus.
Läti nõudis selle pealt mängu aina rohkem ka endale ning pani nii Käpat kui Eesti kaitseliini hästi proovile. Korra ei suutnud eestlannad ikkagi vastu saada: 69. minutil leiti kaitsjate tagant Santa Sanija Vuškane, kes tegi puute terava nurga alla ning lõi palli Käpa ja posti vahelt võrku - 1:1.
Viigitabamus ning mitmed vahetused muutsid kohtumise üsna lahtiseks ning algas üles-alla torm, sest mõlemad huvitusid ikka sellest, et saaks naabrist parem olla. Lõpuminutite parimaks variandiks jäi Tammiku katse kruttida pall kümmekonnalt meetrilt üle Nesterova, kuid kõrgust sai ikkagi vähe. Läti ja Eesti lahkusid platsilt 1:1 viigiga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Purgats ja Palts Eesti kaitseliini ees - super!
Karola Purgats jäi esimesest valikust väikse mure tõttu kõrvale, kuid ta liideti koondisega enne kohtumist Lätiga, mille omakorda jättis vahele Bulgaaria vastu täismängu teinud Helina Tarkmeel. Purgats kuulus Eesti põhikoosseisu ning koos Liselle Paltsiga tegutsesid nad kaitseliini ees suurepärase duona.
Nad mõlemad toetasid kaitseliini ja ründavamaid mängijaid pidevalt, pakkudes kas lihtsalt sööduvarianti või tehes oma paiknemisega kaaslastele ruumi. Kui Purgats ja Palts ise palli said, tegutsesid nad pea veatult (hästi, apse tuleb kõigil sisse) ning juhtisid Eesti mängu julgelt ja loovalt. Seekordse mängu põhjal olid Purgats ja Palts, kes tunnevad teineteist aastaid koduklubist Tallinna FC Florast, Eesti südameks ja mootoriks.
2. Eesti koondises on piisavalt sügavust
See, et meiesuguse väikse riigi valikud jalgpallis on ahtakesed, on ilmselge. Ent vähemasti Eesti naiste koondises ei tehta sellest ülemäära suurt numbrit ning latti ei lasta allapoole isegi mitte millimeetri võrra. Võrreldes Bulgaaria mänguga erines Eesti algkoosseis kuue palluri võrra - nii suur muutus võiks iseenesest üllatada ja miskit kuskil ära lõhkuda! Aga ei! Eestlannad tundsid end väljakul hästi algusest peale ning kuigi Lätil õnnestus lõpuks vastata, püsis komplekt päris hästi koos lõpuni välja.
3. Vilipuu lõpetas kaheksa aasta ja kaheksa kuu pikkuse põua
Poolkaitsja Anett Vilipuu kuulus enne seekordset akent koondisesse viimati 2016. aasta augustis. Pikaks ajaks jäi tema viimaseks mänguks Riias Balti turniiril saadud 0:2 kaotus Lätile, mis tõi talle endale 11 mänguminutit. Kuna ta Bulgaaria vastu väljakule ei pääsenud, aga Läti vastu pääses, said põud lõpetatud seal, kus ta alguse sai - Riias Läti vastu. Muuseas, sel korral lisandus tema arvele 16 mänguminutit - viie võrra rohkem kui kaheksa aastat ja kaheksa kuud tagasi.
4. Kiss-Zlidnis peab veel ootama
Eesti koondise kapten Inna Kiss-Zlidnis pole oma seniste 105 koondisemängu jooksul väravani jõudnud. Sel korral oli tal suurepärane võimalus püss viimaks paukuma saada - Mari Liis Lillemäe teenis penalti ning keskkaitsjast kapten läks enesekindlalt lööma. Segadusest ümbritsetud hoojooks läks aga rappa ning sellega ka löök ise. Lisaks sellele, et Kiss-Zlidnis jätkab väravate arvestuses nullil, maksis eksimus Eestile vast ka võidu.
5. Õnneks väravaid oskame ikkagi lüüa!
Naiste koondis on tänavu löönud nelja mänguga kaks väravat. See pole teab mis uhke saldo, aga arvestades neid väravaid, on vägevust küllaga. Aasta esimese värava lõi Katrin Kirpu, kelle tsenderduse ja löögi ristsugutis sai nõnda kaval, et lendas karistusala nurgast püüdmatult ristnurka. Sel korral lõi Vlada Kubassova ühe puutega kauni volley lati alla. Ehk aastast on kolmandik möödas ja meil on juba kaks tugevat Annika-kandidaati.
6. Aprilli saak - viik ja viik
Kui reedel mängis Eesti Bulgaariaga viiki nii, et pigem sai punkti üle kõvasti rõõmu tunda, siis sel korral näis võrdne seis väärana. Kui reedel jõuti vaid kahe pealelöögini, mis ei läinud raamidelegi, siis sel korral oli sama saak käes mõne üksiku minutiga. On hea, et kohtumised just niipidi mängitud said, sest matš Lätiga oli inspireeriv ja sütitav ka kõrvaltvaataja jaoks - selle pealt on palju parem edasi minna. Seitse nädalat ja läksime jälle.
7. Mängu parimad - Purgats ja Palts
Kuna Karola Purgats ja Liselle Palts olid ikka tõesti head, väärivadki nad kahte eraldi punkti. Väga sümpaatse esituse tegid ka Anette Salei ja Mari Liis Lillemäe. Tahaks kangesti kiita ka Katriin Saulust, aga ühe momendi võinuks ju ikka ära lahendada ...
Protokoll:
8. aprillil kell 17.00 Riias LNK Sporta Parksis
Läti - Eesti 1:1 (0:1)
69. Santa Sanija Vuškane - 14. Vlada Kubassova
Realiseerimata penalti: 60. Inna Kiss-Zlidnis
Hoiatused: 58. Signija Šenberga - 88. Karola Purgats
Mänguolud:
Peakohtunik: Michalina Diakow
Abikohtunikud: Julia Bukarovicz, Aleksandra Mostowska (kõik Poola)
Neljas kohtunik: Tatjana Lavrentika (Läti)
Läti: Sofja Nesterova, Marina Telukevica, Sofija Gergeležiu, Sandra Voitane, Karlina Miksone, Katrina Danilova, Paula Linda Linina, Viktorija Zaicikova, Diana Suvitra, Anastasija Poluhovica, Santa Sanija Vuškane.
Vahetusest: Elza Renate Strazdina, Aleksandra Torgošova, Laura Sondore, Amelija Lipšane, Gabriela Annija Andersone, Anna Hropataja, Anastasija Rocane, Olga Ševcova, Anastasija Cemirtane, Anna Kristine Gornela, Fanija Mežecka, Signija Šenberga
Eesti: Katarina Elisabeth Käpa, Kelly Rosen (74. Rahel Repkin), Inna Kiss-Zlidnis (90+1. Eva-Maria Niit), Siret Räämet, Anette Salei (64. Liisa Merisalu), Mari Liis Lillemäe, Karola Purgats, Liselle Palts (64. Loviise Männiste), Katriin Saulus (74. Anett Vilipuu), Lisette Tammik, Vlada Kubassova (46. Kristina Teern).
Varus: Victoria Vihman, Roberta Jürna, Rahel Repkin, Eva-Maria Niit, Annegret Kala, Jaanika Volkov, Anett Vilipuu, Loviise Männiste, Liisa Merisalu, Kristina Teern, Emma Treiberg, Katrin Kirpu.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta