Luup peale | Eestlannade arvukad kangelasteod ei lubanud Saksamaa trammidel tipptunni intervalliga käia (galerii!)
Eesti koondis pidas neidude U17 EM-finaalturniiril oma teise lahingu, kui Kadrioru staadionil tervitati Saksamaad korraliku surve ja raudse blokiga. Nagu ikka, võimsa masinavärgiga vastane leidis vajalikud praod ikka üles.
- Vaata ka Katariina Peetsoni galeriid kohtumisest siit või uudise lõpust.
3. minut nõudis Liisa Liimetsalt esimest püüdmist, kui kasti tagant pääses löögile Melina Bünning. Törts hiljem kasutas vastane ründamiseks paremat äärt: terve avapoolaja vältel teravust näidanud Meline Krüger lasi madala söödu värava alla, kuid kohalike õnneks polnud ühtegi valget jalapaari sutskamas.
Kuuendal minutil koputas esimene tõeline pahandus juba uksele ja nõudis tuppagi. Olukorra harutamist alustas Leni Wileschek, kes lõi eemalt peale ning Liimetsa sõrmede minimaalsel abil vihises pall väravast mööda. See tõi sakslannadele nurgalöögi, mis mängiti lühidalt lahti, pall jõudis Estrella Gonzalezile, kes keeras end Viktoria Todingust maha ning suunas palli Liimetsast mööda - 0:1.
Kuigi Kadriorgu käivad trammid küll, siis päris jalkaplatsile mitte. Nii näitas Eesti, et sellest ühest väravast veel ärakukkumist ei tule.
10. minutil tegi Mirtel Kalamees keskväljal hiilgavat tööd, sai kiiruse üles ning aitas sellega Sinisärkidel rünnakule jõuda. Üheskoos Jane Mirjamiga survestati vastast suure hurraaga, seltsis ka teised pallurid ning lõpuks õnnestus Kalamehel lasta kasti ka tsenderdus, millele Karola Purgats napilt jala vahelegi sai, kuid Thea Farwicki püüdmine oli lihtsate killast.
Kümmekond minutit hiljem oli Eesti taas rünnakul, veetes vastase poolel ligi kolm minutit. Esimest tulemist vedas Aleksandra Kelli, kes leidis söödu paremale äärele Anna Mariin Juksarile. Kui paremääre palliga said sakslannad hakkama, siis kasti taha löögile lidunud Annegret Kala löök sundis Farwicki palli kinnaste vahele haarama. Järgmisest olukorras sai Juksar taas keerutada, kuid pallile lähimaks liikunud Kalamees ei jõudnud napilt löögile.
Otseloomulikult ründas Saksamaa suurema tuhhiga. Enim leiti paremalt äärelt Krügerit, kelle kord kõrged, siis madalad pallid omasid õigetest tsoonidest väga palju üles ei leidnud.
39. minutil kirjutati valmis juba uus stsenaarium. Eesti kaitseliin oli liialt paremale äärele vajunud ning nii oli Krügeril kümnetes meetrites vaba maad. Pall läks sakslannade paremäärele, kes mõõtis täpse söödu välja ning Laila Portella pani jala kindlalt vastu - 0:2.
Ja minutid hiljem jõudis vastane taas sihile. Saksamaa proovis esmalt rünnata paremalt äärest, kuid pall toimetati mängleva kergusega vasakule üle. Maj Schneider leidis lühikese söödu Melina Walheimile, kes tõmbas Kala konksu otsa ja saatis palli pehme tõstega tagumisse nurka - 0:3.
Teiseks poolajaks tegi Saksamaa kaks vahetust, tuues sisse ka Delice Boboy. Kõnealune äss hakkas tasapisi tormi ja hoogu koguma. 49. minutil sai Boboy küll liduma, kuid Ilisson suunas ta värava teelt oskuslikult kõrvale. Õnnega pooleks õnnestus sakslannal eestlannat siiski edestada ning värava alla pandud söödu abil leiti löögikohtki, kuid Portella katse nurjas joonele libistanud Ilisson.
Minutid hiljem oli Portella taas kollitamas, ent tabas posti. Selle lükkega saadi tõrjele hüpanud Liimets mängust välja ning tagasi väljakule põrganud pall oli praktiliselt juba võrgus. Aga ei! Kala takistas löögile läinud Walheimi ja Ilisson oli taas joonelt päästmas. Sarnaseid stsenaariume jagus veel.
83. minutil kärises aga uuesti. Wileschek lasi palli kasti Boboyle, kes oli küll seljaga värava suunas, kuid leidis pööramiseks ja löögiks täpselt piisava augukese - 0:4.
Niigi korraliku edu sisse käristanud sakslannad said abi mujaltki. 88. minutil langes Boboy dramaatiliselt, jättes muljet, nagu Purgats oleks midagi määrustevastast korda saatnud. Ent korduste põhjal tundus nagu oleks vahetuste järel keskkaitsesse saadetud eestlannale liiga tehtud. Marina Scholzi penalti tegi lõppseisuks 0:5. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Sarapiku naasmise abil mängiti kaarte edukalt ümber
Vaatamata kaotusele oli eestlannade mängus mitmeid õnnestunud nüansse. Neile aitas kahtlemata kaasa avamängust haigestumise tõttu kõrvale jäänud Mia-Lisette Sarapiku naasmine, mis lubas teisi mängijaid tavapärasematele positsioonidele liigutada. Nii sai Karola Purgats võrreldes avamänguga pisut ründavama rolli, Aleksandra Kelli liigutati sooduks ründesse Jane Mirjami kõrvale.
Sarapik sai kaitseliini ees möllata täie raha eest: terve matši kaasa teinud kaitsva poolkaitsja toimetustest ei õhanud grammike väsimust. Selle asemel kumas Sarapiku mängust vaid see, et kodus sai puhata liiga palju - jalkaisu oli suur.
Purgats sai mustema töö asemel keskenduda rohkem palliga mängule (nii palju kui seda oli) ja tegi seda oma heas mahlas. Eriliselt jäi silma ka Kelli, kes säilitas rünnakul palle päris edukalt ning aitas sellega omadel rünnakuid luua. Samal ajal on tegemist ka ülimalt targa mängijaga - kui ikka koks käib vastu jalgu, tasub kukkuda küll, sest standardolukorrad annavad võimaluse palli kasti toimetada.
2. Aga oli siis Saksamaa nii võimas?
Fakt on see, et Saksamaa saatis Eesti võrku viis palli. Seda kuidagi ümber mängida ei saa. Aga silma jäi ka see, et tegelikkuses ei kruttinud valitsev Euroopa meister ning kvalifikatsioonis näiteks Põhja-Makedooniale 13 väravat ja Türgi võrku üheksa palli saatnud Saksamaa tempot ülemäära suureks.
Nii jäi Sinisärkidele võimalus paljudes olukordades ikkagi tempos püsida või vähemasti blokki jõuda. Tähendab see seda, et enamaks Saksamaa võimeline polegi? Tähendab see seda, et Eesti on füüsiliselt väga-väga palju juurde pannud?
Kahtlemata segas sakslaste mängu ka see, et Eesti proovis vastast võimalikult palju oma poolele suruda. Ehk liinid aeti kohe üles, kui kaitsjad omakeskis palli lükkasid, või vastane oli näoga oma värava poole. Säärased toimetused lubasid sakslannadelt mõnes olukorras palli näpata ning teatavat ohtlikkust tekitada. Teisalt tekkis liinide kergitamisega vaba tsoon ka enda selja taha, mis võinuks väga valusalt kätte maksta.
3. Peaaegu kõik eestlannad on finaalturniiril mängida saanud
Peale põhituumiku, mis on mõlemas matšis olnud praktiliselt sama, on Aleksandra Ševoldajeva koos staff'iga usaldanud ka kõiki varumängijaid. Avamängus sekkusid vahetusest Kadriorus kuivale jäänud Aliset Esna, Lola Boberg ja Karmen Vapper. Kohtumises Saksamaaga said põllule ka Egle-Eliise Kurg ja Ranele Valk. Nii on mänguminutitest ilma jäänud veel vaid Katarina Elisabeth Käpa.
Ševoldajeva rääkis matši eel, et üheks eesmärgiks on anda võimalus kõikidele mängijatele, kes koosseisu kuuluvad. Olgu kasvõi tegemist loetud minutitega. Koondise juhendaja näeb, et on oluline, et kõik mängijad saaksid uhkusega rääkida, et on finaalturniiril platsile astunud.
4. Pilvine ja jahedavõitu ilm tõi Kadriorgu 630 pealtvaatajat
Võrreldes pühapäevaga oli päike puhkepäeva võtnud ehk et pilvisele ilmale lisas halba maiku kohati lõikav tuul. Võttes arvesse sügisemaiguga ilma ja tõsiasja, et mängu avavile kõlas nädala sees kell 17, oli igati kiiduväärt, et Kadriorgu oli omasid toetama tulnud 630 pealtvaatajat.
Ka sakslaste fänne oli arvukalt ning nii võitlesid kaks tribüüni tiiba igati sportlikult, kas valjemini kõlab "Eesti-Eesti" või "Deutschland-Deutschland".
5. Eesti piirdub ajaloolisel finaalturniiril alagrupiga
Mõistagi ei minda mitte ühtegi mängu kaotama, kuid turniiri eel oli päris keeruline näha, et Eesti võiks maha koksata kas Saksamaa või Hispaania ja ise alagrupist välja tõusta. Ja selleks oleks pidanud ka avamängus Šveitsi alistama. Ent teise mängu järel, kus jagasid maid grupikaaslased Hispaania ja Šveits, sai selgeks, et poolfinaalidesse asja pole.
Seda enam on oluline võtta viimasest ja sellest kõige surramurralisemast (keerukast, samas supermagusast) vastasest - Hispaaniast - maksimum. Mine tea, kas või millal suurturniir Eestisse uuesti jõuab.
6. Eesti parim - Anni Iiris Ilisson
Kuigi platsil oli arvukalt tegijaid, siis eriliselt jäi silma ikkagi hulgaliselt blokke teinud Ilisson. Lisaks oli ta ka palliga mängus piisavalt julge, et lükata kaaslannade söötu ka siis, kui surve oli peale tükkimas. Ka hea kolleeg Kris märkas Ilissoni toimetusi: "Tabasalu jääb varsti Ilissonist ilma, kui ta samamoodi edasi mängib. Saksamaa klubid jooksevad tormi."
Protokoll:
17. mail kell 17.00 Kadrioru staadionil
Eesti - Saksamaa 0:5 (0:3)
6. Estrella Merino Gonzalez, 39. Laila Portella, 45. Melina Walheim, 83. Delice Boboy, 88. pen. Marina Scholz
Hoiatused: -
Pealtvaatajaid: 630
Peakohtunik: Anahi Fernandez (Uruguay)
Abikohtunikud: Daiana Fernandez (Uruguay), Nargis Magau (Kasahstan)
Neljas kohtunik: Caroline Lanssens (Belgia)
Eesti: Liisa Liimets, Anna Mariin Juksar (89. Egle-Eliise Kurg), Annegret Kala, Anni Iiris Ilisson, Viktoria Toding, Liisi Karilaid (67. Kätrin Välba), Karola Purgats, Mia-Lisette Sarapik, Mirtel Kalamees (89. Ranele Valk), Aleksandra Kelli (67. Dajana Smirnova), Jane Mirjam (55. Elisabeth Õispuu).
Varus: Katarina Elisabeth Käpa, Ranele Valk, Aliset Esna, Dajana Smirnova, Kätrin Välba, Lola Boberg, Karmen Vapper, Elisabeth Õispuu, Egle-Eliise Kurg.
Saksamaa: Thea Farwick, Leni Wileschek, Lina Backhaus (46. Merita Gashi), Emily Wallrabenstein, Lisa Baum, Maj Schneider, Melina Bünning (61. Milena Röder), Laila Portella (77. Marina Scholz), Melina Krüger (46. Delice Boboy), Melina Walheim, Estrella Merino Gonzalez (69. Georgia Stanti).
Varus: Sina Tölzel, Nadine Bitzer, Lilith Schmidt, Marina Scholz, Georgia Stanti, Merita Gashi, Delice Boboy, Milena Röder, Olesja Arslan.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta