Premium liiga 1. vooru neljas kohtumine osutus senise hooaja kõige ühepoolsemaks, sest Paide Linnameeskond purustas võõral väljakul Tallinna Kalevi 8:1. Kaabutriki lõi Joseph Saliste, kaks väravat kanti Siim Lutsu arvele.
Paide haaras kohtumises koheselt initsiatiivi ning pani Kalevi meeskonna ränga tule alla. 23. minutiks oli Kalevi puurivahi Karl Andre Vallneri arvele kogunenud juba üheksa (!) tõrjet, millest kahte polnud patt liigitada supertõrjeteks. Kui ei löö ise, lüüakse sulle? Mitte täna. Kaugeltki mitte.
36. minutil saabus see, mis tulema pidi ehk Paide asus Karl Mööli väravast mängu juhtima. Enne vaheaega olid täpsed ka Saliste ja Luts. Teisel poolajal tabas esmalt Luts kaugelt, siis realiseeris Kristofer Piht enda teenitud penalti, mille järel lõi Saliste veel kaks väravat.
Kalevi auvärav sündis 80. minutil, kui Eduard Golovljov pääses Mait Toomiga silmitsi ja realiseeris üks-üks olukorra ära. Aga Paide ülekaal oli tohutu ja võit lõpuks ikkagi seitsmeväravaline, sest hetk pärast Bruno Caprioli eksimust penaltipunktilt lõi Ander Ott Valge 8:1.
Kalevi totaalne lagunemine ja allajäämine olid nende hooaja eesmärki - Premium liigasse püsimajäämine - silmas pidades väga muret tekitavad. Soccernet.ee tähelepanekud:
"Võib-olla on olukord Paide A-koondise jaoks paslikus vanuses mängijate jaoks veidi keerulisem, sest kuidas tuua koondisesse küpses vanuses mängijad, kes pole varem peaaegu üldse pildis olnud?" ütles Eesti koondise peatreener Karel Voolaid mullu augustis, veidi enne oma esimesi valikmänge. Üpris kindlasti pidas ta silmas Karl Mööli ja võib-olla ka Andre Frolovi.
Igatahes eelmisel sügisel ükski Paide mängija Voolaidilt koondisekutset ei saanud. Tõsi, intriigi või küsimusi Voolaidi otsused ei tekitanud, sest nii äärekaitses kui ka keskväljal olid valikud igati loogilised. Vahepeal on möödunud talv, mille eel läks teenekas Gert Kams pensionile. Koondise paremkaitses on seega vaja Taijo Tenistele usaldusväärset vahetusmeest.
Tänane kesine Kalev polnud küll suurem asi mõõdupuu. Kasvõi juba põhjusel, et eelkõige sai Mööl end näidata ründefaasis, kuna kaitsetööd Paidet ülearu palju tegema ei sunnitud. Pole põhjust arvata, et midagi samasugust ootaks Eesti koondist ees Balti turniiril või Rahvuste liigas ehk kahel võistlusel, kus tänavu head tulemust püütakse.
Aga 28-aastase Mööli stoilisus, enesekindlus ja mugavus olid ikkagi kaunid vaadata. Ning kui Voolaid hakkab märtsikuu mängudeks nimekirja koostama ning otsustama, keda äärekaitsjatest lisaks Tenistele, Ken Kallastele ja Artur Pikale koondisesse kutsuda, on Möölist mööda vaadata keeruline. Isegi olukorras, kus ta mängib Paides vasak-, mitte paremkaitses, sest tegu on kogenud paremajalgse mängijaga, kelle jaoks ääre vahetamine probleeme ei valmista.
Uuel nädalal 31. sünnipäeva tähistava Lutsu olukord on teistsugune – tema arvel on 41 koondisemängu ja 4 väravat. Kui Voolaid ametisse nimetati, taastus Luts tõsisest vigastusest. Nüüd on ääreründaja täie tervise juures ja tänase põhjal otsustades ka heas vormis. Jalg oli väle, visiooni jagus, ambitsiooni samuti.
Luts lõi kaks väravat, neist teise kaunist kauglöögist. Kogenud ja heas vormis ääreründaja kulub Eesti koondisele alati marjaks ära. Muuhulgas ka põhjusel, et tema sirgjooneline stiil on Eesti ääreründajate valikus üpris omanäoline.
Eelmise aasta aprillis raske põlvevigastuse ohvriks langenud Kevin Kauber naasis jalgpalliplatsile veebruari alguses, kui tegi Paide U21 meeskonna ridades kaasa mängu Tabasalu JK (Esiliiga B) vastu. Pühapäeval lõi Kauber kaks väravat, kui Paide U21 kaotas Taliturniiril 2:3 Viimsi JK-le.
Tema koosseisu kuulumine oli ootuspärane, aga põhirivistusse tõusmine – Paide kapten Frolov jäi pingile – üllatav. Peatreener Vjatšeslav Zahovaiko pani aga täkkesse, sest paremal äärel tegutsenud Kauberi panus oli vägev. Ta andis söödu Paide teisele, kolmandale ja neljandale väravale, kusjuures nii 2:0 kui ka 3:0 tabamustele eelnenud passid nõudsid täpsust ja kõrget meisterlikkust.
Kauberi edukas come-back tähendab Paide ja Zahovaiko jaoks justkui uut mängijat, sest eelmisel hooajal jäi tema panus vigastuse tõttu vaatamata lubavale algusele minimaalseks. Yann Michael Yao mängijaõiguste talvine müük muutus Kauberi naasmisega koheselt olematuks murekohaks.
"Ütle, mis teeksid?
Kohtad Sa seina,
mis lai nagu ilm.
Kuid edasi pääsema pead.
Sein on ees, kas näed sa?
Sein on ees, kas näed sa?"
Just see Juss Haasma poolt näosaates uuesti kuulsaks lauldud Raul Sepperi pala tuli paratamatult meelde Kalevi väravavahi Karl Andre Vallneri esimest pooltundi vaadates. Ta tassis meeskonda ainuisikuliselt. Kaitse lekkis sõelana igast otsast ja Paide iga rünnak lõppes pealelöögiga, aga Vallner tõrjus kätega, tõrjus jalgadega, püüdis alt ja püüdis ülalt.
Õnnelikku lõppu muinaslool seekord polnud. Selleks oli Paide ülekaal liiga ilmne. Ning saatuse irvena sündis Mööli 1:0 värav olukorrast, kus Vallner väljatulekuga eksis ja sattus eikellegimaale, mis võimaldas Paide äärekaitsjal palli pooltühja väravasse läkitada.
Mida näitas aga Vallneri superpooltund aga Kalevi meeskonna kohta? Küsimärke on ülal väga palju.
Ning kui mõelda neljanda eurosarjakoha tagasivõitmise kontekstis, mille tarbeks on kõigilt eurosarjades osalevatelt meeskondadelt vaja võimalikult suurt panust, oleks keeruline näha, kuidas Narva Transi või Tartu Tammeka karikavõit ja eurosarja kvalifitseerumine oleks Eesti Premium liiga jaoks kasulikum lahendus kui see, et Euroopas mängib mullune neljanda koha omanik Paide.
Mis muidugi ei tähenda, et Tammeka või Trans ei vääriks eurosarjakohta, kui nad juhtuvad selle välja teenima. Uue nädala karikasarja veerandfinaalide järel võib see pilt juba palju selgem olla.
Saliste lõi küll ühe värava rohkem, aga kõige vingema partii pakkus Paide vasakul äärel tegutsenud Luts. See oli rahvusvaheline kvaliteet!
Protokoll:
JK Tallinna Kalev - Paide Linnameeskond 1:8 (0:3)
80. Eduard Golovljov - 36. Karl Mööl, 42., 65., 77. Joseph Saliste, 44., 56. Siim Luts, 61. pen. Kristofer Piht, 88. Ander Ott Valge
Väravasöödud: 80. Sören Kaldma - 36. Sergei Mošnikov, 42., 44., 56. Kevin Kauber, 65. Karl Mööl, 77., 88. Bruno Souza Caprioli
Hoiatused: 71. Sören Kaldma - 78. Joseph Saliste
Mänguolud: +4, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 260
Peakohtunik: Grigori Ošomkov
Abikohtunikud: Aron Härsing, Lauri Salei
Neljas kohtunik: Revo Sirel
Kalev: Karl Andre Vallner, Daniil Sõtšugov, Markus Allast, Sören Kaldma, Alger Džumadil, Tanel Tamberg, Marek Kaljumäe, Mark Petrov (46. Sandor Dino Franch), Markus Vaherna (66. Selim El Aabchi), Hannes Anier (46. Reinhard Reimaa), Eduard Golovljov.
Varus: Daniil Koroljov, Jakob Tamberg, Taavi Kala, Sandor Dino Franch, Reinhard Reimaa, Brandon Bachmann, Selim El Aabchi.
Paide: Mait Toom, Karl Mööl, Mikel Gurrutxaga, Martin Kase, Muhammed Sanneh, Sergei Mošnikov (67. Andre Frolov), Bruno Souza Caprioli, Joseph Saliste, Kevin Kauber (71. Edgar Tur), Siim Luts, Kristofer Piht (82. Ander Ott Valge).
Varus: Mattias Sapp, Kristjan Pelt, Joel Kokla, Andre Frolov, Edgar Tur, Ander Ott Valge, Siim Aer.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta