2 Link kopeeritud

Luup peale | Flora andis kõva lahingu, aga mitusada tuhat eurot maksnud eksimused saatsid Vikinguri edasi

Marko Susi, A. Le Coq Arena

Floral jäi jõudu väheks, et murda Vikinguri. Foto: Katariina Peetosn / Jalgpall.ee

Võõrsilt 1:1 viigiga naasnud Tallinna FC Floral oli koduväljakul suurepärane võimalus, et olla Reykjaviki Vikingurist üle ja pääseda Konverentsiliiga play-off-ringi, aga totrad kingitused viisid edasi hoopis islandlased.

Kui sai selgeks, et Flora kohtub kolmandas eelringis Vikinguriga, võis arvata, et islandlased teevad eestlastele uut ja vana. Aga avamängu 1:1 tekitas optimismi, mis on mõneti veider, sest rohevalgete tänavune hooaeg on olnud nigel - näiteks liigas ollakse kolmandal kohal, liider Tallinna FCI Levadia edestab neid 19 punktiga.

Floral oli suurepärane võimalus pääseda põhiturniirile, sest pääsme eest oleks järgmises ringis võideldud Andorra meistri Santa Colomaga, kes kaotas lätlaste RFS-ile 0:9. Seda, et loos oli soodne, tunnetas enne mängu ka Vikinguri peatreener Arnar Gunnlaugsson. "Ma ei aja paska, kui ütlen, et neljapäeval on klubi ajaloo kõige tähtsam mäng. Päriselt," ütles ta enne mängu Soccernet.ee-le. Islandlased pinge all ei murdunud ning tõusid ühe paarivõidu kaugusele klubi ajaloo esimesest eurosarja põhiturniirist.

Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:

• Vikingur valdas viiendal minutil Flora karistusala juures palli. Markus Soomets proovis söötu vahelt lõigata, ent ei saanud, sest vilemees Michal Ocenaš jäi talle ette. Mäng jätkus ja külalised teenisid nurgalöögi, millest Aron Thrandarson skooris - 1:0 Vikingurile. Ründaja sai olukorras Mark Anders Lepikult põlvega näkku ning ta viidi kanderaamil minema.
  • Flora oli pidevalt domineerivam pool ning see tõi tulu 26. minutil. Kristo Hussari sööt Sergei Zenjovi suunas jäi pikaks ning väravavaht oli valmis palli üles korjama, aga siis tuli Zenjov spaagega ja jätkas Konstantin Vassiljevile, kelle löögi väravavaht tõrjus. Jätkupall kukkus ette Zenjovile, kes skooris. Staadion juubeldas, Flora ka, aga ... Zenjov oli suluseisus, värav ei lugenud.
  • Kuigi Vikingur ei surunud oma mängu peale, siis võib öelda, et seda polnud vajagi. Flora keskkaitsja Andreas Vaher proovis enda karistusalas palli katta, ent põrus totaalselt, kui Valdimar Ingimurdarson hüppas tema tagant välja ning söötis värava ette, kust Nikolaj Hansen skooris - 2:0!

Mäng algas kodumeeskonna jaoks krahhiga, sest Vikingur haaras varakult eduseisu. 0:1 Florat ei heidutanud, sest seejärel saadi enda mäng käima ning oldi mõneti ohtlikud, ent ainus löödud värav ei lugenud. Kui rohevalged võisid enda rünnakuga jääda rahule, siis kaitseliin oli ebakindel - eeskätt teise tabamuse puhul selgelt liiga nõrgaks jäänud Vaher ja korduvalt palliga ebalev olnud Robert Veering. Et eurosarjas karistatakse eksimused rängalt ära, oli Flora vaheajaks 0:2 kaotusseisus.

Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:

• Flora lõi ühe tagasi 52. minutil, kui vaheajal vahetusest sekkunud Marco Lukka leidis diagonaaliga paremalt äärelt Zenjovi. Ääreründaja tegi konksu keskele ja söötis mööda äärt tõusnud Kristo Hussarile, kes leidis ideaalse madala sööduga kasti otsast Markus Soometsa. Too saatis palli esimese puutega posti kõrvale - 1:2!
  • Ja sellega Flora rünnakud ei piirdunud, sest juba viis minutit hiljem saatis Soomets vasakul äärel vastase kohvile ning tsenderdas värava ette, kust Konstantin Vassiljev lõi peaga (!) posti.
  • Flora viimane võimalus tekkis 90+2. minutil, kui Zenjov viis palli värava ette, kust Rauno Sappineni löök takerdus kaitsjatesse.

Kuigi seis oli 0:2, siis poolaja alguses oli tunne, et siit võib veel mängu tulla. Ja seda florakad ka näitasid, kui kontrollisid mängu ning surusid vastased nende enda kolmandikule. Lisaks toimis hästi kõrge press, tänu millele tekkis olukord, kust Vassiljev lõi posti.

Aga poolaja keskpaigas jäi Flora initsiatiivist ilma (sellest saab lähemalt lugeda esimeses jutupunktis) ning mida aeg edasi, seda selgemaks sai, et Flora eurosuvi saab lõpu. Nii ka läkski, ent mehed võivad pea hoida püsti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Taavi Viik andis mängujärgsel pressikonverentsil enda eurosuvele hindeks kolm. Foto: Katariina Peetson / Jalgpall.ee

1. Viik maksis meeletut kooliraha

Flora domineeris teisel poolajal kuni 63. minutini, mil peatreener Taavi Viik tegi vahetuse: väljakult lahkus Vladislav Kreida, tema asemele sekkus Sappinen ning 4-2-3-1 formatsiooniga alustanud Flora läks 4-4-2 peale. Kreida, kes on viimastel aastatel jooksund pigem lati alt läbi, tegi Vikinguri vastu lõhkuva poolkaitsjana väga head mängu.

Vahetus oli küsitava väärtusega, sest kui varem hiilgas Flora ainuvärava löönud Soomets vastase kolmandikul - oli väga loov ning andis rohevalgete rünnakule lisakäigu -, siis vahetuse järel pidi ta langema ning võtma Kreida rolli. Soometsa roll jäi Vassiljevile, kelle jalad - oh üllatust! - said viie minuti pärast otsa. Sellega sai Vikingur initsiatiivi endale ning mäng oligi sisuliselt tehtud.

Viik ja teised treenerid oleksid saanud mängu lõpus oma käkki päästa, kui oleksid toonud Vassiljevi asemele Nikita Mihhailovi, ent nad ei teinud seda. Sestap oli täiesti mõistetav see, mis juhtus lõpuvile järel - Kreida ja väravavahtide treener Aiko Orgla läksid väljakul tõuklema.

Olgu, Viik on alles roheline ning sellest on hea õppida, aga kooliraha tuli sel korral maksta meeletult - Flora kaotas sellega, et ei pääsenud edasi, 375 000 eurot. Ja et järgmises ringis oleks vastu tulnud Santa Coloma, on üsna tõenäoline, et Flora oleks jõudnud Konverentsiliiga põhiturniirile. Praegu teenis Flora eurosarjaga 1,34 miljonit eurot, ent põhiturniirile jõudmine oleks kokku toonud 4,13 miljonit eurot - matemaatika tehke ise.

2. Totrad eksimused maksid kätte

Vikingur haaras eduseisu väga varakult nurgalöögist, kus Lepik jäi palli vaatama ning kaotas sellega väravaautori Thrandarsoni ära - sealt tuli avavärav. Teise värava puhul peab tuhka endale pähe raputama Vaher, kes kattis vastast umbes nii, nagu saab Premium liigas teha - ilmselgelt liiga pehmelt. Kuigi rumalaid eksimusi oli veel, siis Vikingur karistas ära vaid need kaks.

3. Põlvega näkku ja pool hinge kehast väljas? Pole muret

Vikinguri avavärava autor Thrandarson sai Lepikult kuuendal minutil põlvega näkku. Mees jäi kolmeks minutiks murule ning ta viidi kanderaamiga minema. Võiks ju eeldada, et kui lamav mees viiakse kanderaamil ära, siis ta ei tule enam väljakule tagasi, eks? Aga ei: Thrandarson jooksis 13. minutil riietusruumist tagasi väljakule - tõeline viiking! Siiski sai saatus ta kätte 33. minutil, kui mängumees pidi verise näo tõttu platsilt lahkuma ja vahetusega leppima.

Vikinguri mehed püüdsid Flora fännide pahna. Foto: Katariina Peetson / Jalgpall.ee

4. Flora fännid olid hingega asja juures, võib-olla isegi liiga palju

Eesti klubide puhul on eurosarjas võrdlemisi tavaline, et isegi kodumängudel laulavad vastasfännid neid üle, aga nüüd oli pilt teine. Olgu, VIkinguri fänne oli umbes kümme, aga siiski tegi Eesti publik kõva lärmi. Näiteks kui Soomets lõi ühe värava tagasi, skandeeris 3000 inimest "Flora, Flora, Flora", mis tekitas staadionil päris jalgpalli tunde.

Üleminutitel mindi aga üle piiri, kui Vikinguri kindamees Ingvar Jonsson püüdis kõrge tsenderduse. Flora fännid viskasid selle peale karistusalasse pudeleid ja topse, mis tõenäoliselt toovad rohevalgele klubile UEFA poolt kaela trahvid.

5. Flora parim - Markus Soomets

Soomets oli ülekaalukalt kõige silmapaistvam mees väljakul. Ta võitis pidevalt palle, tekitas vastase kolmandikul ohtlikke olukordasid, lõi värava ning küttis võistkonnakaaslasi tegudega üles. Tõeline kapten, kes tegi väga hea mängu.