Luup peale | Flora küpsetas Tammekale juubelitordi ja Basher puhus küünlad ära (galerii!)
Tartu Tammeka 35. sünnipäeva tähistamine lõppes klubi ajaloo ühe võimsaima resultaadiga, kui valitsev meister FC Flora pandi Ahmed Basheri väravatest 2:0 selili.
Avapoolaeg Tamme staadionil kulges pigem Flora initsiatiiviga, kuid Tammeka vasturünnakud olid vähemalt sama ohtlikud. Üliohtlikke olukordi esines harva, kuid poolohtlikke oli mõlema värava all palju. Seejuures katsetati ka mõlema väravakonstruktsiooni tugevust. 9. minutil tabas Basher terava nurga alt posti ning 23. minutil põrkas Kristo Hussari tsenderdus Tanel Tammiku puute kaudu ka vastu Tammeka väravaposti.
Flora tipuründajal Rauno Allikul jäi paaril korral napilt puudu, et värava ees tsenderdused võrku suunata ning standardolukordades pääses Erko Jonne Tõugjas kaks korda ohtlikult peaga löögile. Üks ohtlikumaid lööke leidis aga aset Tammeka pika audi järel, kui Giacomo Uggeri penaltipunkti juurest palli posti kõrvale saatis ja Kristen Lapa selle pantrihüppega tõrjuma pidi.
Teist poolaega alustas paremini kodumeeskond ning kui Basher 50. minutil skoori avas, siis oli tegu juba nende kolmanda võimalusega lühikese aja jooksul. Reio Laabus pikendas Rasmus Kallase pika audisisseviske edasi ning pall jäi korraks lahtiseks, kuni Tanel Tammik suunas selle viiekasti taha Basherile, kes pöördelt skoori tegi - 1:0!
Flora tõi vahetusest sisse Sergei Zenjovi ja Vladislav Kreida, aga ei saanud mängu kuidagi enda kätte, samas kui Tammeka kontrad olid pidevalt ohtlikud. Tartlased suruti sügavamale kaitsesse alles pärast seda, kui kolmanda vahetusena sekkus 69. minutil Mark Anders Lepik.
Markus Soometsal ja Lepikul avanesid ka võimalused viigistamiseks, kuid need jäid kasutamata ning 78. minutil tuli Tammeka otsustavalt vastu. Basher söötis kõigepealt Ezekiel Tanimowo löögile ning oli siis ise õigel ajal õiges kohas, et Lapa poolt tõrjutud pall 12 meetrilt posti kõrvale saata - 2:0!
Teine värav tegi Flora kõige paremale perioodile lõpu ning Tammeka kogus iga õnnestumisega enesekindlust juurde, et nullimängust kinni hoida ja 20 kõrgliigahooaja jooksul Flora üle alles neljas võit kirja saada. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Flora kõikuv mängurütm
Juba mängu eel oli selge, et Flora võib olla tavaolukorraga võrreldes palju haavatavam, sest alles kolm päeva varem mängiti Sloveenias rohkem kui 30 soojakraadi ja kõrvetava päikese käes. Peatreenerina oma Premium liiga debüüdi teinud Taavi Viik otsustas värskete jalgade kasuks, tehes algkoosseisus euromänguga võrreldes koguni seitse vahetust.
Teist mängu järjest alustasid ainult Daniil Kuraksin, Erko Jonne Tõugjas, Kristo Hussar ja Markus Soomets. Võrreldes hooaja alguse vigastustest räsitud koosseisuga on Flora pink aga tänaseks oluliselt esinduslikum, nii et enamik algkoosseisu lülitatud mängijatest olid varasemalt Premium liigas juba põhiraskust kandnud. Oliver Nikola Cekredzi pääses siiski alles teist korda Premium liigas algkoosseisu ning Gregor Rõivassepp kolmandat korda. Konstantin Vassiljev kuulus sel hooajal esmakordselt põhikoosseisu.
Flora haaras seisusele kohaselt initsiatiivi enda kätte, kuid tavatu kooslus ei toiminud nii sujuvalt, et Tammeka kaitse tõsise surve alla panna. Kui tartlased ohtlikult vastu nõelasid, siis tõmbus Flora pallivaldamine veel natuke Tammeka väravast kaugemale, säilitades ettevaatuse. Mõneti üllatuslikult ei muutunud Flora mäng aga ka teisel poolajal veenvamaks, vaid pigem vastupidi - Tammeka muutus üha julgemaks ja ohtlikumaks, samas kui Floral ei tahtnud miski õnnestuda.
Tiitlikaitsja suutis Tammeka sügavale kaitsesse suruda alles kaotusseisus ning vahetusest toodud Zenjovi, Kreida ja Lepiku toel. Ent siis nõelas Tammeka veelkord valusalt vastu ja Flora kaotas taaskord rütmi, mida ei toonud tagasi ka Rauno Sappineni sekkumine.
2. Tammeka juubeliroog
77 omavahelise liigamängu jooksul oli see Tammeka jaoks alles neljas võit, kusjuures kunagi varem ei olnud nad Florat alistanud mitmeväravalise vahega. 2019. aastal võideti A. Le Coq Arenal 1:0, 2016. aastal Tamme staadionil 3:2 ning 2010. aastal Tamme staadionil 2:1.
Ajastus oli ideaalne, sest just selle mängu raames tähistas Tammeka 35 tegutsemisaasta täitumist ja mis saanukski olla paremaks kingituseks kui üks klubi ajaloo parimaid resultaate.
FlashScore'i statistika kinnitab, et võit ei sündinud tühja koha pealt, vaid Tammeka mängis valitseva meistriga võrdselt, kui mitte pareminigi: pealelöögid 20:17, löögid väravale 6:6, nurgalöögid 5:4, pallivaldamine 42%-58%.
3. Lang pääses vist ehmatusega
32. mänguminutil jäid Tammeka toetajad hinge kinni hoidma, sest Tanel Lang jäi väljakule pikali ja hoidis kinni põlvest. Teatavasti vigastas tartlaste keskväljamees eelmisel kevadel põlve niivõrd tõsiselt, et tema mängupaus kujunes peaaegu terve aasta pikkuseks.
Videokordused kinnitasid, et seekord sai Langil viga parem põlv, samas kui pika vigastuspausi oli põhjustanud vasak põlv. Sellegipoolest oli pilt häiriv, sest Markus Soometsalt palli röövida üritanud Langi jalg paindus ebaloomulikku asendisse, nii et tõsise vigastuse oht on ikkagi õhus:
Õnneks tõusis Lang püsti ja lahkus omal jalal, kuid ta ei teinud katsetki mängu jätkata, vaid suundus otsejoones pingile, kust sekkus tema asemele David Epton. Esimesed märgid kohtumise järel viitavad, et Lang pääses seekord ehmatusega, kuid lähipäevad peavad andma täpsema vastuse.
4. Sappinen tagasi väljakul!
Kui Lang sai tagasilöögi, siis Rauno Sappinen omakorda lõpetas enda pika vigastuspausi, sekkudes 79. minutil vahetusest. Napi mänguajaga jõudis ta sooritada ka ühe pealelöögi, saades trahvikasti paremast küljest palli raamide vahele, kuid Richard Alandi jaoks oli see võrdlemisi lihtne saak.
Niiehknaa võivad Eesti jalgpallifännid rõõmsad olla, et üksteist kuud kestnud paus on läbi ning 2020. ja 2021. aastal Eesti parimaks jalgpalluriks valitud ründaja peaks peagi ka uuesti koondiseuksele koputama. Nagu ta ise mängu järel ütles, oli ärevus küll suur, kuid põlvega oli kõik korras.
5. Mängu parim - Ahmed Basher
Tammeka väravamasin teatas hooaja eel, et plaanib lüüa sel hooajal 20 väravat, mis paistis väga optimistlikuna, sest eelmisel hooajal piisas Premium liiga väravakuninga tiitliks vaid 16 tabamusest. Basher on aga kenasti graafikus, jõudes 20 vooru järel juba 12 tabamuseni - ainult et väravaküttide edetabelis annab see hetkel alles neljanda koha.
Protokoll:
19. juulil kell 19.00 Tartus Tamme staadionil
Tartu JK Tammeka - Tallinna FC Flora 2:0 (0:0)
50., 78. Ahmed Basher
Väravasöödud: 50. Tanel Tammik, 78. Ezekiel Tanimowo
Hoiatused: 45+2. Mihhail Kolobov, 82. Marco Lukka
Mänguolud: +19, vahelduv pilvisus, hoovihmad, mõõdukas tuul, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 569
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Dmitri Vinogradov
Neljas kohtunik: Jürgen Lorenz
VAR: Martti Pukk
AVAR: Sander Saga
Tammeka: Richard Aland, Rasmus Kallas, Tanel Tammik, Reio Laabus, Mairo Miil, Tanel Lang (35. David Epton), Giacomo Uggeri, Ezekiel Tanimowo, Herman Pedmanson (89. Priit Peedo), Patrick Genro Veelma, Ahmed Basher (89. Akaki Gvineria).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Mait Vaino, David Epton, Akaki Gvineria, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
Flora: Kristen Lapa, Marco Lukka, Erko Jonne Tõugjas, Mihhail Kolobov, Kristo Hussar, Markus Soomets, Konstantin Vassiljev (79. Rauno Sappinen), Daniil Kuraksin, Oliver Nikola Cekredzi (59. Vladislav Kreida), Gregor Rõivassepp (59. Sergei Zenjov), Rauno Alliku (69. Mark Anders Lepik).
Varus: Evert Grünvald, Andreas Vaher, Vladislav Kreida, Robert Veering, Rauno Sappinen, Sergei Zenjov, Mark Anders Lepik, Sander Alamaa, Mark Hendrik Kukk.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Imre Pühvel
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta