Luup peale | Flora küpsetas Tammekale juubelitordi ja Basher puhus küünlad ära (galerii!)

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst

Tammeka pidupäev. Foto: Imre Pühvel

Tartu Tammeka 35. sünnipäeva tähistamine lõppes klubi ajaloo ühe võimsaima resultaadiga, kui valitsev meister FC Flora pandi Ahmed Basheri väravatest 2:0 selili.

Avapoolaeg Tamme staadionil kulges pigem Flora initsiatiiviga, kuid Tammeka vasturünnakud olid vähemalt sama ohtlikud. Üliohtlikke olukordi esines harva, kuid poolohtlikke oli mõlema värava all palju. Seejuures katsetati ka mõlema väravakonstruktsiooni tugevust. 9. minutil tabas Basher terava nurga alt posti ning 23. minutil põrkas Kristo Hussari tsenderdus Tanel Tammiku puute kaudu ka vastu Tammeka väravaposti.

Flora tipuründajal Rauno Allikul jäi paaril korral napilt puudu, et värava ees tsenderdused võrku suunata ning standardolukordades pääses Erko Jonne Tõugjas kaks korda ohtlikult peaga löögile. Üks ohtlikumaid lööke leidis aga aset Tammeka pika audi järel, kui Giacomo Uggeri penaltipunkti juurest palli posti kõrvale saatis ja Kristen Lapa selle pantrihüppega tõrjuma pidi.

Teist poolaega alustas paremini kodumeeskond ning kui Basher 50. minutil skoori avas, siis oli tegu juba nende kolmanda võimalusega lühikese aja jooksul. Reio Laabus pikendas Rasmus Kallase pika audisisseviske edasi ning pall jäi korraks lahtiseks, kuni Tanel Tammik suunas selle viiekasti taha Basherile, kes pöördelt skoori tegi - 1:0!

Flora tõi vahetusest sisse Sergei Zenjovi ja Vladislav Kreida, aga ei saanud mängu kuidagi enda kätte, samas kui Tammeka kontrad olid pidevalt ohtlikud. Tartlased suruti sügavamale kaitsesse alles pärast seda, kui kolmanda vahetusena sekkus 69. minutil Mark Anders Lepik.

Markus Soometsal ja Lepikul avanesid ka võimalused viigistamiseks, kuid need jäid kasutamata ning 78. minutil tuli Tammeka otsustavalt vastu. Basher söötis kõigepealt Ezekiel Tanimowo löögile ning oli siis ise õigel ajal õiges kohas, et Lapa poolt tõrjutud pall 12 meetrilt posti kõrvale saata - 2:0!

Teine värav tegi Flora kõige paremale perioodile lõpu ning Tammeka kogus iga õnnestumisega enesekindlust juurde, et nullimängust kinni hoida ja 20 kõrgliigahooaja jooksul Flora üle alles neljas võit kirja saada. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora kõikuv mängurütm

Juba mängu eel oli selge, et Flora võib olla tavaolukorraga võrreldes palju haavatavam, sest alles kolm päeva varem mängiti Sloveenias rohkem kui 30 soojakraadi ja kõrvetava päikese käes. Peatreenerina oma Premium liiga debüüdi teinud Taavi Viik otsustas värskete jalgade kasuks, tehes algkoosseisus euromänguga võrreldes koguni seitse vahetust.

Teist mängu järjest alustasid ainult Daniil Kuraksin, Erko Jonne Tõugjas, Kristo Hussar ja Markus Soomets. Võrreldes hooaja alguse vigastustest räsitud koosseisuga on Flora pink aga tänaseks oluliselt esinduslikum, nii et enamik algkoosseisu lülitatud mängijatest olid varasemalt Premium liigas juba põhiraskust kandnud. Oliver Nikola Cekredzi pääses siiski alles teist korda Premium liigas algkoosseisu ning Gregor Rõivassepp kolmandat korda. Konstantin Vassiljev kuulus sel hooajal esmakordselt põhikoosseisu.

Flora haaras seisusele kohaselt initsiatiivi enda kätte, kuid tavatu kooslus ei toiminud nii sujuvalt, et Tammeka kaitse tõsise surve alla panna. Kui tartlased ohtlikult vastu nõelasid, siis tõmbus Flora pallivaldamine veel natuke Tammeka väravast kaugemale, säilitades ettevaatuse. Mõneti üllatuslikult ei muutunud Flora mäng aga ka teisel poolajal veenvamaks, vaid pigem vastupidi - Tammeka muutus üha julgemaks ja ohtlikumaks, samas kui Floral ei tahtnud miski õnnestuda.

Tiitlikaitsja suutis Tammeka sügavale kaitsesse suruda alles kaotusseisus ning vahetusest toodud Zenjovi, Kreida ja Lepiku toel. Ent siis nõelas Tammeka veelkord valusalt vastu ja Flora kaotas taaskord rütmi, mida ei toonud tagasi ka Rauno Sappineni sekkumine.

2. Tammeka juubeliroog

77 omavahelise liigamängu jooksul oli see Tammeka jaoks alles neljas võit, kusjuures kunagi varem ei olnud nad Florat alistanud mitmeväravalise vahega. 2019. aastal võideti A. Le Coq Arenal 1:0, 2016. aastal Tamme staadionil 3:2 ning 2010. aastal Tamme staadionil 2:1.

Ajastus oli ideaalne, sest just selle mängu raames tähistas Tammeka 35 tegutsemisaasta täitumist ja mis saanukski olla paremaks kingituseks kui üks klubi ajaloo parimaid resultaate.

FlashScore'i statistika kinnitab, et võit ei sündinud tühja koha pealt, vaid Tammeka mängis valitseva meistriga võrdselt, kui mitte pareminigi: pealelöögid 20:17, löögid väravale 6:6, nurgalöögid 5:4, pallivaldamine 42%-58%.

3. Lang pääses vist ehmatusega

32. mänguminutil jäid Tammeka toetajad hinge kinni hoidma, sest Tanel Lang jäi väljakule pikali ja hoidis kinni põlvest. Teatavasti vigastas tartlaste keskväljamees eelmisel kevadel põlve niivõrd tõsiselt, et tema mängupaus kujunes peaaegu terve aasta pikkuseks.

Videokordused kinnitasid, et seekord sai Langil viga parem põlv, samas kui pika vigastuspausi oli põhjustanud vasak põlv. Sellegipoolest oli pilt häiriv, sest Markus Soometsalt palli röövida üritanud Langi jalg paindus ebaloomulikku asendisse, nii et tõsise vigastuse oht on ikkagi õhus:

Õnneks tõusis Lang püsti ja lahkus omal jalal, kuid ta ei teinud katsetki mängu jätkata, vaid suundus otsejoones pingile, kust sekkus tema asemele David Epton. Esimesed märgid kohtumise järel viitavad, et Lang pääses seekord ehmatusega, kuid lähipäevad peavad andma täpsema vastuse.

4. Sappinen tagasi väljakul!

Kui Lang sai tagasilöögi, siis Rauno Sappinen omakorda lõpetas enda pika vigastuspausi, sekkudes 79. minutil vahetusest. Napi mänguajaga jõudis ta sooritada ka ühe pealelöögi, saades trahvikasti paremast küljest palli raamide vahele, kuid Richard Alandi jaoks oli see võrdlemisi lihtne saak.

Niiehknaa võivad Eesti jalgpallifännid rõõmsad olla, et üksteist kuud kestnud paus on läbi ning 2020. ja 2021. aastal Eesti parimaks jalgpalluriks valitud ründaja peaks peagi ka uuesti koondiseuksele koputama. Nagu ta ise mängu järel ütles, oli ärevus küll suur, kuid põlvega oli kõik korras.

5. Mängu parim - Ahmed Basher

Tammeka väravamasin teatas hooaja eel, et plaanib lüüa sel hooajal 20 väravat, mis paistis väga optimistlikuna, sest eelmisel hooajal piisas Premium liiga väravakuninga tiitliks vaid 16 tabamusest. Basher on aga kenasti graafikus, jõudes 20 vooru järel juba 12 tabamuseni - ainult et väravaküttide edetabelis annab see hetkel alles neljanda koha.