Premium liiga 2023. aasta hooaja esimeseks mänguks Sportland Arenale kogunenud 530 pealtvaatajat nägid nelja väravat ja ekstreemset lumejalgpalli, ent ei midagi üllatavat, sest tiitlikaitsja FC Flora alistas uustulnuka Harju JK Laagri kindlalt 4:0.
Lillekülas paarkümmend enne avavilet vallandunud tugev lörtsisadu kattis avavileks platsi valge vaibaga, kust jooni tuli lisaks nägemisele ka aimata. Aga mäng vilistati õigel ajal lahti ning kodumeeskonna Flora labidabrigaad andis läbi terve esimese poolaja nutikalt ja hoolikalt tegutsedes oma tõhusa panuse, et jooned kätte paistaksid.
Tiitlikaitsja haaras mängu kohe algusest peale enda initsiatiivi alla ning lõi ka kiire värava, kui 4. minutil lükkas Sten Reinkort peaga sihile Rauno Alliku tsenderduse. Flora uus ründepaar – nii, et Reinkort tipus ja Alliku tema all, tegutsetakse ju alles tänavu talvest – sai seega kiiresti punni pealt ning tiitlikaitsja esmase ärevuse maandatud, sest talijalgpall on ju ettearvamatu.
Lisaks on lörtsilumega kaetud platsil mängitav jalgpall paratamatult aeglasem ja kohmakam, sest mängijatel pole suunamuutuste jaoks tavapärast pidamist. Lisaks käitub pall ettearvamatult, näiteks jääb paksemasse lumme kinni, aga liigub hoopis väledamalt teisal, kus mängijad rohkem jooksmisega platsi puhastanud.
Võtmesõna on sellises olukorras kohanemine. Ning teatavasti ütleb üks kindel jalgpallitõde, et kohanemisoskus kõikvõimalikuga, mida üks matš võib teele visata, on tugevate jalgpallurite ja võistkondade tunnusmärk. Flora tõestas üpris kiiresti, et lörtsist ollakse üle. Mäng haarati enda kontrolli alla, Harju suruti kaitsesse ja asuti otsima teist väravat.
Lubavaid rünnakuid oli Floral omajagu, aga Harju suutis mitmel puhul pealelöögid blokeerida. Või osutusid väljakul valitsenud tingimused osavuse maksma panekuks ikkagi liiga keeruliseks. Aga 40. minutil jõudis Flora taas sihile. Reinkorti lähilöögi tõrjus Ivans Baturins, Sergei Zenjovi oma blokeeris väravajoonel Marten Niilop, aga sealt põrkas pall Allikule, kes tegi seisuks 2:0.
Teisel poolajal said meeskonnad mängida puhastatud platsil, mis mõjus tempole turgutavalt. Samas paistis, et 2:0 eduseisus otsustas Flora mängida võimalikult riskivabalt ja see tähendas väiksemat teravuste hulka. Kolmanda väravani jõudis tiitlikaitsja 62. minutil, kui Alliku sööt leidis paremalt äärelt kenasti avanenud Nikita Mihhailovi, kelle madal tsenderduse suunas sihile Zenjov.
Kammertoon ei muutunud, vaid Flora domineeris kohtumist lõpuni välja. Ühtegi arvestatavat olukorda Harju oma ajaloo esimeses Premium liiga mängus tekitada ei suutnud. Flora oli neljandale väravale lähedal 83. minutil, kui Märten Kuusk läkitas peaga napilt väravast mööda Konstantin Vassiljevi toimetatud nurgalöögi.
Minu hiljem leidis Vassiljev järgmise nurgalöögiga üles Marko Lipu, kelle pealöök aga ebaõnnestus. Flora neljanda värava sepistasid 87. minutil vahetusmehed, kui Danil Kuraksini tugeva ja madala tsenderduse suunas väravasse Martin Miller. Kahjuks kadudeta mäng ei möödunud, sest lisaminutite ajal pidi platsilt vigastusega lahkuma Markus Soomets. Soccernet.ee tähelepanekud:
Mängu alguses ja läbi esimese poolaja valitsenud tingimused tundusid olema ekstreemsemad 2021. aasta 5. detsembril peetud kuulsast Flora – Levadia tiitlimängust, kus 2:2 viigiga lõppenud kohtumise esimene poolaeg samuti lumesajus, valgel ja jäisel väljakul peeti. Teisel poolajal lörtsisadu Lillekülas lakkas ja vaheajal traktori poolt puhtaks lükatud plats oli parem, aga järelduste tegemiseks oli tänane kohtumine ikkagi kõlbmatu.
Seda põhjusel, et teine poolaeg toimus ikkagi juba üpris pingevabas õhkkonnas, kuna asjad olid Floral kontrolli all ja täisgaasiks puudus vajadus. Esimene poolaeg oli aga lörtsipudrus sumpamine, mille kohta tuleb ja saab öelda ainult üht – hea, et keegi vigastada ei saanud, sest tingimused tundusid jalgpallurite jaoks ohtlikud.
Flora osas oleks mäng pakkunud järeldusi vaid juhul, kui Harju murdmine valmistanuks neile raskusi. Nii ei läinud, vaid mäng kulges ootuspäraselt ja Flora võitis kindlalt. Selles, et Flora tabeli teise poole tiimide vastu punktid ära nopib, pole midagi uut. Nad on seda mõne üksiku erandiga teinud ka neljal eelmisel hooajal.
Harju kohta on aga küsimusi üleval rohkesti: kas nad on Premium liigaks valmis, mis väärtusega mängumehed on talvel liitunud leegionärid Usalifa Jose Indi (Guinea) ja Marius Samoura (Guinea), millise mänguplaaniga Premium liigas punkte hakatakse püüdma? Kõik need jäid täna vastuseta, sest esimene poolaeg oli ekstreemne ja teine pingevaba.
Flora – Harju mäng oli ajalooline, sest tegu oli esimese ametliku võistlusmänguga Premium liigas, kus väljakul tegutsenud kohtunikke toetas VAR ehk videokohtunik. VAR-i oli kohtumise ajal näha, aga õrnalt. Näiteks Flora teise värava järel oli palli mängupanekuga vaja kuskil 10 sekundit viivitada, et VAR-ruumist tuleks peakohtunikule Karl Koppelile kinnitus, et kõik oli õige ja värav loeb.
Teisel poolajal kontrolliti 50. ja 78. minutil võimalikku penaltit, mis tõi kaasa mõnevõrra pikema mänguseisaku. Monitori juurde Koppelil kummalgi puhul minna ei tulnud. Jalgpallurid ilmutasid neis situatsioonides mõistvust. Ju oli VAR-i Premium liigasse saabumise mõttega peas harjuda jõutud ja vaim säärasteks arenguteks valmis. Publik paistis samuti aru saavat, mis teoksil.
53. minutil nägi Sportland Arena tribüüni keskmises osas viibinud publik oma silmaga päris lähedalt hetke, mis meenutab võistluste kohapeal vaatamise võlu. Paremalt äärelt Florat rünnakule viima asunud Nikita Mihhailovile põrkas pall mitte kõige mugavamalt ette, aga noormees mängis palli vasaku jala kannaga endale keha kõrvalt ja otse õhust kenasti ette ning jätkas teed Harju värava suunas. Publikust kostis Mihhailovi kauni kannaka peale kollektiivne "ohoh!".
Flora edurivi toimetas edukalt ja mitmekesiselt, aga esile tõusis ikkagi Alliku, kes tegi täpse eeltöö 1:0 väravale ja oli ise 2:0 tabamuse autoriks. Need kaks väravat maandasid pinge ning tagasid Florale hooaja avamängus turvalise võidu. Alliku mängib Floras 14. hooaega ning on selle aja jooksul löönud klubi kasuks 108 väravat.
Protokoll:
3. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal
Tallinna FC Flora - Harju JK Laagri 4:0 (2:0)
4. Sten Reinkort, 40. Rauno Alliku, 62. Sergei Zenjov, 87. Martin Miller
Väravasöödud: 4. Rauno Alliku, 40. Sergei Zenjov, 62. Nikita Mihhailov, 87. Daniil Kuraksin
Hoiatused: 70. Marko Lipp - 44. Roman Sobtšenko, 45+3. Taaniel Usta
Mänguolud: +1, pilves lumesajune lm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 530
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Riivo Stolts, Tauno Rämson
Neljas kohtunik: Kevin Kaivoja
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Aron Härsing
Flora: Evert Grünvald, Ken Kallaste (83. Daniil Kuraksin), Marko Lipp, Märten Kuusk, Kristo Hussar, Konstantin Vassiljev, Markus Soomets (90+5. Aleksandr Šapovalov), Nikita Mihhailov (79. Henrik Ojamaa), Sergei Zenjov, Rauno Alliku (79. Martin Miller), Sten Reinkort.
Varus: Ingmar Krister Paplavskis, Marco Lukka, Henrik Ojamaa, Martin Miller, Aleksandr Šapovalov, Erko Jonne Tõugjas, Mihhail Kolobov, Daniil Kuraksin.
Harju: Ivans Baturins, Reinhard Reimaa, Jako Kariste, Marius Alexandre Samoura, Aleksandr Ivanjušin, Kaspar Rõõmussaar (46. Karel Eerme), Marten Niilop, Usalifa Jose Indi (74. Stefan Tšendei), Daniil Rudenko (65. Kaarel Usta), Taaniel Usta, Roman Sobtšenko (74. Andre Järva).
Varus: Matheas Madik, Kevin Dubrovski, Karel Eerme, Kristjan Kriis, Stefan Tšendei, Sten Marten Viira, Kaarel Usta, Andre Järva.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta