Luup peale | Fopaad ei sündinud: kaotusseisu võiduks pööranud City jäi ellu, aga kui kauaks?


Kuningliku eurosarja UEFA Meistrite liiga põhiturniir sai intrigeeriva lõpplahenduse. 2023. aasta meister Manchester City oli keerulises seisus, kui sõelmängudele pääsemiseks vajati vaid võitu, muu tulemusega olnuks nende hooaeg sellel võistlusel lõppenud. Lahingu kulgedes muutus Manchesteri klubi olukord raskemaks, ent lõpuvile järel said nad siiski rõõmustada, sest Club Brugge alistati teisel poolajal tehtud tugeva esituse järel 3:1.
Mänguõhtu algas Manchesteris ärevalt, kui ligi kaks tundi enne kohtumise avavilet süttis staadioni peasissekäigu kõrval asuv nänniputka. Selle läheduses pidi toimuma talvise üleminekuakna jooksul soetatud nais- ja meesmängijate - Rebecca Knaaki, Aemu Oyama, Omar Marmoushi, Vitor Reisi ja Abdukodir Husanovi - esitlemine. Probleemi likvideerimiseks evakueeriti areenilt ja selle ümbrusest inimesed. Tulekahju kustutati ning vutihuvilised lubati taas Etihadile.
City ja Brugge esindajad arutasid UEFA pealikega, kas mängu algusaeg tuleks edasi lükata, ent ühiselt otsustati, et mäng saab toimuma nii, nagu see oli eelnevalt paika pandud. Pärast vägevat valgussõud, kus publik õigesse meeleollu viidi, võis ülitähtis vutimadin alata.
Manchester City FC can confirm that there has been a fire in one of the outside merchandise kiosks, located near the entrance to the Colin Bell West Stand.
Emergency services are present at the scene and the fire has now been extinguished. The safety of all attending the match… — Manchester City (@ManCity) January 29, 2025
Kohtumine startis hoogsasti, sinisärgid oli oodatult palliga domineeriv pool, Brugge seadis vastu tihedalt mehitatud kaitsebloki ning panustas vaid vasturünnakutele. Kolmandal minutil suundusid külalised lubavale rüüsteretkele, kus ühel hetkel mindi kahekesi ühe City kaitsja vastu, ent ääreründaja Christos Tzolis luhtas selle olukorra.
Pikalt omaette nokitsenud City jõudis esimese pealelöögini 14. minutil, kui vastase valdusesse jõudnud Phil Foden tulistas palli värava kõrvalt napilt mööda. Kaks minutit hiljem veeres Bernardo Silvalt söödu saanud Ilkay Gündogani löök Simon Mignolet' puuri, aga koheselt kerkis küljekohtuniku lipp suluseisu märgiks ning tabamus ei lugenud.
Seejärel City otsis ja luuras edasi, oodates seda õiget hetke, mil vastast nõelata, ent tulutult, sest rahulik munaveeretamine näis Bruggele sobivat. Võõrsilmeeskond ei näidanud üles aukartust, vaid nad julgesid palli enda käes hoida, mitte seda umbmääraselt ette taguda.
Mida minut avapoolaja lõpu poole tiksus, seda enam püüdis Brugge vältida garderoobiväravat. Kõva töö tulemusena tekkis hoopis belglastel võimalus juhtima minna. 45. minuti vasturünnakul jõudis pall vasakul äärel olnud Ferran Jutgale, kes Matheus Nunesist osavalt mööda mängides toimetas söödu karistusalasse sööstnud Raphael Onyedikale, kelle löök põrkas tõrjuda üritanud Edersoni käest sisse - 0:1 ja City, kelle selg oli niigi vastu seina, vajas edasipääsuks kahte väravat.
45'—Man City 0-1 Club Brugge
😰 pic.twitter.com/O3Wc2ZYxhy — B/R Football (@brfootball) January 29, 2025
Väljakuperemehed asusid teisele kolmveerandtunnile vastu kõva hingestatusega ning juba teisel minutil tekkis John Stonesil oivaline šanss viik jalule seada, kui inglane proovis Kevin De Bruyne kaarpalli mõnelt meetrilt väravasse suunata, aga sihik vedas alt.
Rünnakul sirgjoonelisemalt tegutsema hakanud City sai oma tahtmise 53. minutil, mil keskringis palli omaks võtnud Mateo Kovacic alustas soolojooksu. Horvaat purjetas läbi tühjaks jäänud keskvälja ning karistusala lähistele jõudes läkitas ta värava poole madala löögi, mis lõpetas vasakus alumises nurgas - 1:1 ja City vajas edasipääsuks nüüd üht väravat. Staadionile kogunenud rahval, kes muidu oli spektaaklit vaikselt jälginud, tärkas lootus, et see teine tabamus saabub lähiajal.
That was special 🇭🇷🩵 pic.twitter.com/8xHdvlXp0n — Manchester City (@ManCity) January 29, 2025
City värav ei tekitanud Brugge palluritele tuska, vaid külalised püüdsid juhtseisu taastada - 55. minutil oli Ederson võõrustajate päästeingel ning neli minutit hiljem vuhises Tzolise kauglöök posti kõrvalt mööda. Täistunnil oli ärev hetk teise värava all, kui De Bruyne uhas heast kohast peale, aga ebatäpselt.
62. minutil võisid koduvõistkonna pöidlahoidjad taas rõõmustada, sest Joel Ordonez lükkas Joško Gvardioli madala tsenderduse õnnetult oma tiimi väravasse - 2:1 ja City oleks antud seisuga järgmises ringis.
City kolmas õnnestumine oli lähedal 73. minutil, kui seni 73 minutit nähtamatu olnud Erling Haaland röövis vastase kaitsjalt palli ja lõi koheselt peale, ent Mignolet jäi ette, sellele järgnes Savinho katsetus, mis mõni meeter enne väravajoont blokeeriti. Aga mis varem ära ei löödud, see realiseeriti viis minutit hiljem, kui vasakusse tiiba diagonaalsöödu saanud Savinho pani karistusalasse jõudes võrgu sahisema - 3:1 ja City edasipääs oli enam kui kindel.
Lõpufaasis suretas eluks vajalikule võidule lähedal olnud City matši stiilselt välja, hoides palli oma käes. Peakohtuniku Jose Martinezi lõpuvile kinnitas, et kuristiku äärel kõlkunud ühekordne meister jätkab teekonda teise tiitli suunas ning Brugge liigub samuti edasi. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Üle kivide ja kändude kulgenud põhiturniir
Tänavu oli Meistrite liigas kasutusel uhiuus formaat, kus kõik 36 tiimi moodustasid ühise tabeli. Kasutati modifitseeritud Šveitsi süsteemi, kus koefitsientide alusel moodustati neli tugevusgruppi ning loosi käigus sai iga tiim omale igast potist kaks vastast.
Cityle ei valmistanud neljanda tugevusgrupi tiimid Bratislava Slovan ja Praha Sparta probleeme, kui esimesest saadi jagu 4:0, siis teine purustati 5:0. Olukorra tegid keeruliseks esimesse ja kolmandasse potti kuulunud satsid, kui Milano Interiga tehti 0:0 viik ja PSG-le kaotati 2:4 ning Rotterdami Feyenoordiga tehti lustakas 3:3 viik ja Lissaboni Sportingule alistuti suisa 1:4.
City skoorid põhiturniiril:
- 0:0 Milano Inter (1. tugevusgrupp)
- 4:0 Bratislava Slovan (4. tugevusgrupp)
- 5:0 Praha Sparta (4. tugevusgrupp)
- 1:4 Lissaboni Sporting (3. tugevusgrupp)
- 3:3 Rotterdami Feyenoord (3. tugevusgrupp)
- 0:2 Torino Juventus (2. tugevusgrupp)
- 2:4 Pariisi Saint-Germain (1. tugevusgrupp)
- 3:1 Club Brugge (2. tugevusgrupp)
Cityl õnnestus kaheksa mänguga koguda 11 punkti, mis andis neile 22. positsiooni. Kui varasemalt on nad Meistrite liiga sõelmängudelt ajaloo jooksul jäänud eemale kahel korral - hooaegadel 2011-12 ja 2012-13 -, siis tänavu vinnasid nad end raskuste kiuste edasi. Suurima põruja tiitel jääb siis ikkagi RB Leipzigile, kes Saksamaa kõrgliiga mulluse neljanda satsina kirjutas tabelisse ainult kolm silma.
Kas City jaoks on lõpp hea, kõik hea?
😁 @PepTeam 😁 pic.twitter.com/B3Tx8Rd5bU — Manchester City (@ManCity) January 29, 2025
2. Cityl pole hõisata midagi
Jätkates eelmise punkti lõpetanud küsimusega, siis hea pole veel midagi. Põhjuseid on selleks kaks: esiteks, City peab niigi tihedasse graafikusse mahutama kaks lisamängu, mida nad oleksid vältinud, kui nad oleksid lõpetanud kaheksa parima seas, teiseks, need kaks madinat saavad olema, kas ühe gigandi Real Madridi või teise gigandi Müncheni Bayerni vastu. Paarid selguvad loosi tahtel reedel ning kindel on see, et veebruari keskpaigas saab kõvasti tulevärki.
Sellega muidugi "loosiõnn" City jaoks ei piirdu, sest isegi kui neil õnnestub Realist või Bayernist jagu saada, ootaks neid järgmisena Atletico Madrid või Leverkuseni Bayer. Uue formaadi võlu ja valu, daamid ja härrad!
MAN CITY COULD EITHER PLAY REAL MADRID OR BAYERN MUNICH IN THE KO PLAYOFF 😮💨🔥
THIS FORMAT IS SCENES! 🍿 pic.twitter.com/wtMQ9exBjo — ESPN FC (@ESPNFC) January 29, 2025
Viimasena ehk 24. tiimina edenenud Bruggel ei lähe samuti kergemaks, sest nende vastaseks võib tulla, kas Bergamo Atalanta või Dortmundi Borussia. Igal juhul saab järgmine turniirifaas olema armutu, sest algavad mängud ellujäämise nimel.
3. Mängu parim - Savinho
Teiseks pooleks murule saadetud Savinho tõi City mängu loovust ja kiirust, mida neil esimeses pooles nappis. Peamiselt vasakul äärel toimetanud brasiillane tekitas vastastele pidevalt peavalu, andes lõpuks ühe hokisöödu ning lüües ühe värava - igati kordaläinud tööpäev.
Protokoll:
Lõplik tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta