Luup peale | Gruusia peonädal ei varja tõsiasja, et Trans kõnnib endiselt õhukesel kaitsejääl
Hooaega kohutavalt alustanud Narva Trans sai Premium liiga neljandas voorus lõpuks silmad pähe, alistades kodus 2:0 kõrgliiga uustulnuka Nõmme Unitedi. Mäng võinuks aga minna ka hoopis teistpidi, kui külaliste kõver jalg ja videokohtuniku terav silm poleks lubanud Transil tehtud eksimusi paigata.
United sai suurepärase võimaluse skoori avamiseks juba 11. minutil, kui Kelsey Egwu mängis karistusalas käega ja peakohtunik Andrei Karhu määras penalti. Lööma läinud Mõhhailo Plohhotnjuk tabas aga põiklatti. Mõni minut hiljem pääses kaitseliini taha Egert Õunapuu, kelle lähilöögi Transi väravavaht Aleksei Matrossov meisterlikult pareeris.
Mõlemapoolselt lahtise mängu jätkuks pidi ka Unitedi väravavaht Marko Meerits esmakordselt kõik oskused mängu panema, tehes Sergo Kuhhianidze löögi järel jalatõrje. Ühe värava alt teiseni tormamisele tõmbas kergelt pidurit Õunapuu vigastus – Unitedi ründaja jäi järjekordse kiirrünnaku järel väljakule istuma ning oli sunnitud vahetust küsima. Kohe oli uus šanss Transil, kui Meerits eksis Kuhhianidze vastu väljatulekul, aga palli saanud Zakraria Beglarišvili viivitas osavate petete järel löögiga ning kaitsjad jõudsid jaole.
35. minutil pääses Trans siiski ette. Beglarišvili leidis läbisööduga Kuhhianidze, kes läks kaitsjatega võideldes kiirelt löögile ja näis Meeritsat sellega veidi üllatavat – 1:0 Transile. Avapoolaja üleminutitel ähvardas kodumeeskonna jaoks kõik siiski jälle koost laguneda, sest Karhu näitas keskväljaduelli järel Egwule otse punast kaarti. VAR-i ametis olnud Kristo Tohver kutsus peakohtuniku siiski ekraani juurde ja sealt naastes jäi jõusse kõigest kollane.
Pausi järel keskendusid mõlemad meeskonnad väljakul toimuva paremale kontrollimisele, mistõttu ka võimalused kuivasid kokku. Murrang saabus 70. minutil. United kaotas oma värava lähistel palli ja Irie vastu tehti viga. Kuniks kaitsjad valmistusid positsioone sisse võtma, nägi Šalva Burjanadze rahvuskaaslase Kuhhianidze spurti ja riputas pika palli talle pea peale. Kuhhianidze täpne löök tegi seisuks 2:0.
Viis minutit hiljem oli Trans jälle hädas, sest Mark Maksimkin hilines võitlusesse ja nägi punast kaarti. Seekord VAR enam kodumeeskonda ei päästnud ja viimase veerandtunni jooksul tuli neil edu hoida vähemuses. Sellega saadi siiski hästi hakkama, sest ühtki surmkindlat väravavõimalust Unitedil ei tekkinudki. Lõpuvile märkis Transi 2:0 võitu ja nende jaoks tänavu esimesi tabelisse kantavaid punkte.
Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:
Võit küll tuli ja mängupilt oli märksa parem kui kolmes esimeses voorus, aga mõttekohti on Transil endiselt omajagu. Neist üks tõsisemaid on Kelsey Egwu personaalküsimus. 20-aastane kanadalane on alustanud hooaega erakordselt ebaõnnestunult, eksides igas mängus vähemalt korra rängalt. Unitedi vastu kogunes tõsiseid vääratusi vähemalt kolm, külalised ei suutnud neist lihtsalt ainsatki ära kasutada.
Esimese paarikümne minutiga oli Egwu kinkinud Unitedile kergevõitu penalti ning lasknud nende esiründajal karistusalas enda selja tagant välja pugeda ja löögile minna. Avapoolaja üleminutitel hindas ta keskväljal valesti palli trajektoori ja üritas eksimust jalasirutusega parandada. Seda tehes tabas Egwu küll palli, ent seejärel saapakorkidega ka Unitedi mehe Jevgeni Demidovi jalga.
Andrei Karhu muutis esialgu kanadalasele näidatud punase kaardi VAR-kontrolli järel kollaseks ja seda ilmselt õigustatult. Kui võrrelda Egwu jalasirutust kas või sellega, mille eest eemaldati teisel poolajal Mark Maksimkin, tabas ta esiteks palli ning kollase kaardi kasuks rääkivaid asjaolusid oli rohkem kui eemaldamist toetavaid. Ent ikkagi kõndis Egwu selles olukorras väga õhukesel jääl. Tõele au andes – olude sunnil oli ta ametis äärekaitsjana ja teisel poolajal enam selliste vigadega silma ei paistnud, kuid samas rauges märgatavalt ka Unitedi ründemäng.
Kirjeldatud penaltiolukorras vääratas tegelikult ka Transi väravavaht Aleksei Matrossov, kelle söödueksimuse järel pall üldse karistusala lähistel Unitedi meeste jalale sattus. Niisugused vead peab Trans oma mängust kiiremas korras välja rookima, kui neil on soov kas või järgmises voorus Florale hambaid näidata.
Teisipäeval tagas Gruusia koondis riigi jalgpalliajaloos esmakordselt pääsu EM-finaalturniirile ja mõistagi võis Transi grusiinide seltskond – Beglarišvili, Kuhhianidze, Burjanadze ja seekord mängust kerge vigastuse tõttu eemale jäänud Vaja Nemsadze – juubeldada. Nüüd ehitas platsil käinud trio kolme peale mõlemad väravad, sest Beglarišvili ja Burjanadze söötsid, Kuhhianidze lõi.
Lisaks resultatiivsusele paistsid kõik kolm viimaks ometi silma sellega, millele Trans neid palgates lootis. Beglarišvili kontrollis mängu ja jagas täpseid sööte, Kuhhianidze oli läbivalt terav ja võinuks täpsema löögijala puhul kübaratrikigi kirja saada, sarnaselt Egwule eelmistes mängudes veidrate prohmakatega silma torganud Burjanadze aga tegutses sedapuhku kindlalt. Või oli abiks hoopis vahepealne koondisepaus, mille jooksul peatreener Aleksei Eremenko meeskonna korralikult liistule tõmbas?
Eelmisel hooajal Esiliigas 32 väravat kõmmutanud Unitedi esiründaja Egert Õunapuu on vaieldamatult väga andekas, aga paraku ka väga kergesti lagunev mängija. Varem on tal läinud traumade tõttu aia taha mitu testimist välismaal, hooaja eel ravis ta samuti vigastust ja jäi avavoorust eemale. Teises ja kolmandas voorus sekkus Õunapuu vahetusest, nüüd oli esmakordselt algkoosseisus, ent ei jõudnud mängida poolt tundigi.
Võidujooksus kaitsjaga näis, et Õunapuu asetas jala halvasti maha ning väänas hüppeliigest, näidates kohe ka treeneritepingile, et vajab vahetust. Platsi äärest lahkudes ei suutnud ta keharaskusega vigastatud jalale toetuda, mis viitab pigem tõsisemale kui kergele probleemile. Paratamatult jätab tema võimalik puudumine Unitedi ründemängule tõsise märgi, sest isegi Transi vastu jõudis ta juba nappide minutitega näidata, kui kõva relv tema kiirus võib vasturünnakutel olla.
"Läheb veel paremaks, seda julgen kinnitada," lausus Unitedi kapten Kevin Mätas kohtumise järel teleintervjuus. Eelmises voorus teenitud punktiga lisandus Unitedile kindlasti enesekindlust ja ehkki tabelis langeti nüüd viimaseks, polnud mängupildi üle vaja häbi tunda. Jani Sarajärvi alles otsib ja katsetab, mis võiks edu tuua, pelgamata seekord platsile saata ka näiteks vaid 15-aastast Premium liiga debütanti Trevor Hinti.
Kui esimestes voorudes oli tagant lühikese sööduga mängu alustada armastav United sellega kohati püstihädas, sest Flora ja Paide suutsid nad surve alla panna, siis juba eelmises voorus Kalju vastu tuldi pressinguga palju paremini toime. Ka Trans suutis mõnel korral panna Unitedi eksima, näiteks sündis kaudselt selle tulemusena mängu teine värav, kuid eriti avapoolajal võis korduvalt näha ka vaatepilti, kus United pressingu alt kiirete söötudega edukalt välja tuli ja rünnakule tõusis.
Nagu eespool juba öeldud, oli nüüd lõpuks väljakul see Beglarišvili, keda oleme harjunud nägema ja kellest Trans hooaja eel meeskonna liidrit ootas. Tema dirigendioskused sidusid rünnakut suurepäraselt ja aitasid ka väravalööja Kuhhianidze võimetele senisest palju edukamalt avalduda.
Protokoll:
30. märtsil kell 14.30 Narva Kalev-Fama staadionil
JK Narva Trans - FC Nõmme United 2:0 (1:0)
35., 70. Sergo Kuhhianidze
Väravasöödud: 35. Zakaria Beglarišvili, 70. Šalva Burjanadze
Hoiatused: 45. Taaniel Usta, 45+6. Kelsey Egwu, 45+6. Sergo Kuhhianidze, 55. Mark Maksimkin - 30. Murad Velijev, 38. Mihkel Järviste, 73. Jevgeni Demidov
Eemaldamine: 75. Mark Maksimkin
Realiseerimata penalti: 11. Mõhhailo Plohhotnjuk (lõi latti)
Mänguolud: +11, pilves ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 160
Peakohtunik: Andrei Karhu
Abikohtunikud: Erkko Liiv, Maikel Mikson
Neljas kohtunik: Priit Alekask
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Risto Eelmaa
Trans: Aleksei Matrossov, Aleksandr Ivanjušin, German Šlein, Šalva Burjanadze, Kelsey Egwu, Irie (90. Viktor Kudrjašov), Deniss Poljakov (46. Mark Maksimkin), Taaniel Usta, Zakaria Beglarišvili (76. Jegor Žuravljov), Leonardo Rolon (72. Aleksandr Jegorov), Sergo Kuhhianidze (90. Olge Gonsevitš).
Varus: Aleksandr Kraizmer, Valeri Šantenkov, Deniss Sibul, Oleg Gonsevitš, Mark Maksimkin, Jegor Žuravljov, Aleksandr Jegorov, Viktor Kudrjašov.
United: Marko Meerits, Murad Velijev, Alexander Kapitan Bergman (65. Steven Salmistu), Jakub Luka, Samuel Merilai (65. Trevor Hint), Mihkel Järviste (80. Tristan Vendelin), Kevin Mätas, Oleksandr Musolitin (80. Karl Läänelaid), Egert Õunapuu (25. Henri Leoke), Jevgeni Demidov, Mõhhailo Plohhotnjuk.
Varus: Georg Mattias Lagus, Aleksandr Alteberg, Henri Leoke, Tristan Vendelin, Trevor Hint, Karl Läänelaid, Steven Salmistu, Kaspar Rõõmussaar.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Sergei Stepanov
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta