Eesti koondis lõpetas kümnepäevase treeninglaagri Portugalis Algarves 1:0 võiduga Soome üle. Värava lõi 84. minutil nurgalöögi olukorras Martin Miller.
Mäng oli väga ettevaatlik ja võimalustevaene, eriti esimesel poolajal. Mõlemad kaitseliinid said enamasti ilma suurema pressinguta palli lükata. Tiimide pallivaldamised olid pikad.
Eesti avapoolaja ainsa pealelöögi eest hoolitses 38. minutil kaugelt vasaku jalaga Konstantin Vassiljev. Temani jõudis pall Sergei Zenjovi madala tsenderduse ja vastaste klaarimise järel. Vassiljevi kauglöök võttis rikošeti ja esmapilgul tundus, et see on ohutu, kuid Soome debütandist puurivaht Viljami Sinisalo sattus siiski väikestesse raskustesse ning tõrjus palli korneriks. Soome ei suutnud avapoolajal pealelöökidega väravas seisnud Marko Meeritsat kordagi proovile panna.
Esimese poolaja Eesti rünnakutest võib ära märkida ka 18. minuti momendi, kui Konstantin Vassiljev andis pika diagonaalsöödu vasakule Ken Kallastele, kes saatis trahvikasti tsenderduse, milleni Taijo Teniste napilt ei ulatanud.
Teise poolaja keskel põhjustas vahetusest sekkunud puurivaht Karl-Romet Nõmm vale väljatulekuga äreva momendi Eesti värava all.
Lõpus läks kohtumine lahtisemaks ning paaril Eesti fännil lendasid särgid seljast. 82. minutil pööras Sten Reinkort end keskväljal kenasti vastasest mööda ning leidis sööduga karistusalast Nikita Vassiljevi, kes võttis esimese puutega palli vastu, aga teist puudet enam teha ei jõudnudki, kuna vastane klaaris palli.
Eesti nurgalöögid olid ohtlikud ning 84. minutil kandsid need ka vilja. Nikita Vassiljev tsenderdas, soomlased võitsid esimese peapalli, Miller suunas kasti joonelt mänguvahendi tagasi karistusala keskele, kust see talle omakorda uuesti ette põrkas. Täna tavatul, alumise poolkaitsja positsioonil tegutsenud Miller vajutas Robin Tihi rikošeti kaudu palli võrku - 0:1!
Soome seepeale aktiviseerus ja proovis kohe järgmisel minutil vastata, kui Agon Sadiku keerutas kasti joonelt palli napilt tagumise posti kõrvalt mööda. Lõpuminutitel soomlased surusid, kuid ei suutnud kaotusseisust välja tulla.
Eesti teenis Portugali treeninglaagri kokkuvõttes seega ühe viigi (1:1 Islandiga) ja ühe võidu. Soome sai kaks kuiva kaotust (enne Eestiga kohtumist Rootsilt 0:2). Tähelepanekuid mängust:
1. Soome noorus ei jäänud Eesti kogemusele alla
Eesti ja Soome läksid koosseisu mõttes tänasele kohtumisele vastu väga erineva lähenemisega. Soomlased vahetasid eelmise matšiga (esmaspäevane 0:2 kaotus Rootsile) võrreldes välja terve algrivistuse ning panid põhikoosseisu koguni kuus A-koondise debütanti. Ainsaks kogenud A-koondislaseks 11 mehe seas oli Rasmus Schüller (eelnevalt 65 maavõistlust), ülejäänute saldo küündis maksimaalselt viie mänguni.
Eesti seevastu tegi pühapäevasega (1:1 viik Islandiga) võrreldes põhikoosseisus ainult kolm muudatust. Väljakumängijate hulgas oli teistsuguseid nimesid vaid kaks, kusjuures nendest ühe puhul oli tegemist sunnitud muudatusega (Markus Soometsa tabas kerge lihasprobleem). Uusi debütante, keda peatreener Thomas Häberli oli tänaseks väljakule lubanud, ta kohe põhikoosseisu ei lülitanud.
Nii Konstantin Vassiljevil, Sergei Zenjovil kui ka Taijo Tenistel oli igaühel üksinda kirjas rohkem koondisemänge kui Soome noorel algkoosseisul kokku. See aga valgesärke ei heidutanud ning mängupildi mõttes polnud soomlased grammigi kehvemad.
Vahetusest pääsesid väljakule neli uut Eesti debütanti: Karl-Romet Nõmm, Sten Reinkort, Robi Saarma ja Daniil Kuraksin. Debüüt jäi selles koondiselaagris tegemata vaid Sander Alex Liidul ja Tanel Tammikul.
2. Debütant Nõmm oli ebakindel, kuid värav jäi puhtaks
Kui Islandi vastu debüteerinud ja kõik 90 minutit kirja saanud puurivahi Karl Andre Vallneri valis Soccernet.ee Eesti eelmise kohtumise parimaks, siis täna debüteerinud ja teise poolaja kaasa teinud kindamees Karl-Romet Nõmm näitas vastupidiselt ebakindlat tegutsemist.
66. minutil läks Nõmm valesti tsenderdust vahelt lõikama, jättes oma värava tühjaks, aga tema õnneks lendas Diogo Tomase pealöök napilt mööda.
82. minutil läks Nõmm tarbetult oma karistusalast välja, tehes Rasmus Peetsonile, keda Soome ründaja taga ajas, peaga õhus rippunud palli tagasisöötmise keeruliseks. Kuidagimoodi said Peetson ja väravavaht olukorra lahendatud.
Minut enne lõpuvilet pillas Nõmm tsenderduse viiekasti joone juures asunud Sadiku jalale, kuid viimane tulistas üle. Debütant peab seega õnne tänama, et tema värav A-koondises on puhas.
3. Eesti on kaheksa mängu järjest kaotuseta
Kui tõmmata pilti tänase mängu ja praeguse laagri pealt laiemaks, siis Eesti koondisel on käsil hea seeria - normaalajal kaheksa kohtumist järjest kaotuseta (Balti turniiri poolfinaalis kaotati küll Lätile penaltiseeria). Viimati kaotas Eesti juuni alguses Argentinale, kes tuli hiljem maailmameistriks.
Ka omavahelistes kohtumistes Soomega on Eestil käsil hea seeria - kolm võitu järjest, mida pole kunagi varem juhtunud. Kokku teenisid sinisärgid põhjanaabrite vastu ajaloo kümnenda võidu.
Mitteametlik protokoll:
12. jaanuaril kell 18.00 Estadio da Nora staadionil
Soome - Eesti 0:1 (0:0)
84. Martin Miller
Hoiatused: 9. Santeri Hostikka - 75. Marko Lipp
Peakohtunik: Gustavo Correia
Abikohtunikud: Inacio Pereira, Tiago Leandro
Neljas kohtunik: Marcos Brazao (kõik Portugal)
Soome: Viljami Sinisalo, Santeri Hostikka (46. Kai Meriluoto), Robin Tihi, Ville Koski, Diogo Tomas, Noah Pallas, Matti Peltola (72. Lucas Lingman), Rasmus Schüller (72. Santeri Väänänen), Jaakko Oksanen (90. Pyry Soiri), Saku Ylätupa (72. Agon Sadiku), Anthony Olusanya.
Varus: Lucas Bergström, Elmo Henriksson, Arttu Hoskonen, Santeri Väänänen, Agon Sadiku, Pyry Soiri, Lucas Lingman, Felipe Aspegren, Kai Meriluoto.
Eesti: Marko Meerits (46. Karl-Romet Nõmm), Ken Kallaste (81. Daniil Kuraksin), Erko Jonne Tõugjas, Rasmus Peetson, Marko Lipp, Taijo Teniste (51. Hindrek Ojamaa), Martin Miller, Konstantin Vassiljev (66. Markus Poom), Nikita Vassiljev, Henrik Ojamaa (51. Sten Reinkort), Sergei Zenjov (66. Robi Saarma).
Varus: Karl Andre Vallner, Karl-Romet Nõmm, Hindrek Ojamaa, Karl Mööl, Tanel Tammik, Daniil Kuraksin, Sander Alex Liit, Alex Matthias Tamm, Ioan Jakovlev, Robi Saarma, Markus Poom, Sten Reinkort, Pavel Marin, Markus Soomets.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta