MM2023
1 Link kopeeritud

Luup peale | Hispaania keeras õigest Jamesist puudust tundnud Inglismaa kraanid kinni ja võitis oma ajaloo esimese MM-tiitli

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Hispaania naiste koondis võitis oma ajaloo esimese MM-tiitli. Foto: Scanpix / Asanka Brendon Ratnayake / Reuters

Hispaania naiste koondis krooniti esimest korda maailmameistriks, kui alistas MM-finaalis 1:0 Inglismaa. Kohtumise sangariks tõusis 23-aastane Real Madridi äärekaitsja Olga Carmona.

Finaalmäng algas nii nagu säärased matšid ikka - kinniselt, mõlemad võistkonnad proovisid vastasest sotti saada. Esimene pealelöök läks statistikasse kirja küll kolmandal minutil, ent Hispaania äärekaitsja Ona Batlle'i katse blokeeris inglannade kapten Millie Bright. Kolm minutit hiljem sai proovida ka Kolme Lõvi ründaja Lauren Hemp, aga üritus polnud ohtlik.

Hispaania koondis hoidis palli, Inglismaa keskendus kaitsetööle - mängupildis üllatusi polnud. Ent minutite möödudes muutus mõlema poole tegutsemine voolavamaks, šansside arv kasvas. Inglannade parim võimalus avanes 16. minutil, kui Hemp raksatas trahvikasti otsast latti. Tegu oli tormihoiatusega, aga etteruttavalt öeldes jäid piksenooled pilvede taha peitu.

Kõuekõmin kostus hoopis hispaanlannade jalast. Kui minut varem oli Inglismaa lähedal avaväravale, siis 17. minutil oli järg Hispaania käes. Mariona Caldentey tsenderdas vasakult äärelt värava ette 19-aastasele ründajale Salma Paralluelole, kes ei tabanud palli hästi. Kuid tema õnneks jõudis see tagumisse posti Alba Redondole, kes sai paari meetri kauguselt pihta väravavaht Mary Earpsile - Inglismaa pääses hirmujudinate ja ehmatusega.

Aga inglannade seis sellest paremaks ei läinud. 29. minutil leidis Caldentey läbisööduga liini taha jooksnud Hispaania koondise kapteni Olga Carmona. Karistusala vasakus küljes palli saanud Real Madridi äärekaitsja saatis palli esimese puutega tagumise posti kõrvale, 173 sentimeetrit pikk Earps mänguvahendini ei ulatanud - 1:0!

Avatabamuse järel vajus mäng hispaanlannade rüppe. 37. minutil oli Irene Paredesil võimalik eduseisu duubeldada, kui sai karistuslöögi järel proovida peaga. Helesinist rüüd kandnud kaitsja jäi löögile ette. Paredes proovis rebound 'i jalaga võrku rammida, aga ebaõnnestus.

Poolaja esimesel lisaminutil oli Hispaanial järjekordne võimalus. Batlle saatis püstsöödu vabasse õhku pääsenud Aitana Bonmatile, kes otsis keskelt omasid, aga ei leidnud. Loetud sekundid hiljem oli Batlle ise karistusala paremas ääres. FC Barcelona kaitsja söötis penaltipunkti juurde Paralluelole, kes lõi posti põrkest mööda. See oli avavaatuse viimane seik.

Inglismaa peatreener Sarina Wiegman tegi vaheajal kaks vahetust - platsilt lahkusid Rachel Daly ja Alessia Russo, nende asemele tulid Chloe Kelly ja Lauren James. Viimane on koondise superstaar, kes mängis viimati 1/8-finaalis Nigeeria vastu, sest astus seal vastase seljale ja sai punase.

Aga vangerdused mängu ei muutnud, hispaanlannade teravus jätkus. 50. minutil lajatas Caldentey 20 meetrilt paremasse alanurka, aga Earps sai viimasel hetkel näpud vahele ning suunas ohu üle otsajoone. 12 minutit hiljem proovis sarnaselt distantsilt Bonmati, tema üritus vuhises napilt üle põiklati.

Caldentey oli 64. minutil trahvikastis aktsioonis, aga mängis natukene üle - pealelöögini ei jõudnud. Kohe pärast teda sai palli Paralluelo, kes tekitas endale ruumi ja lõi, aga mänguvahend lendas kaitsja rikošetist üle otsajoone. Samal ajal tõstsid punasärgid lärmi, sest nende arvates mängis Inglismaa poolkaitsja Keira Walsh trahvikastis käega. Pärast videokontrolli ning peakohtuniku Tori Penso käiku ekraani juures oli asi selge - 11 meetri karistuslöök Hispaaniale!

70. minutil astus palli taha Jennifer Hermoso. Inglismaa kaitsja Lucy Bronze viitas, et hispaanlanna pani palli valesse kohta. Kohtunik saatis Bronze'i minema, aga palus siis lööjal nahkkera asukohta korrigeerida. Aega kulus, Hermoso praadis, lõpuks kõlas vile. Hispaanlasest ründaja tegi oma sammud, saatis palli paremasse nurka, aga ... Earps arvas poole ära, heitis end nurka ning püüdis!

Manchester Unitedi kindanaise tegutsemine andis omadele väga palju indu juurde, aga tundus, et jõudu jagus vaid hetkeks. Kuus minutit hiljem pääses seni vaikselt tegutsenud James trahvikasti vasakust servast löögile. Pall oli teel esimesse ristnurka, aga Catalina Coll oli kätega ees.

Sellega sai inglannade tuhin otsa, mäng vajus jälle Hispaania kätte. Kuni normaalaja lõpuni ühtegi suurepärast šanssi ei tekkinud. Aga kuna mänguseisakuid oli palju, siis kohtunik lisas kohtumisele 13 üleminutit. 90+2. minutil pääses Batlle trahvikastis löögile, aga Earps võttis selle jalaga ära.

Hispaania võit näis üha tõenäolisem, ent tagasihoidlikuks jäänud Inglismaal oli veel üks võimalus. Viimasel lisaminutil lennutas Hemp pall kasti, aga kaitsjad olid vahel. Jätkupalli üritas mängida Bright, aga ta ei olnud edukas - küljeaut Inglismaale. Jessica Carter viskas pika audi värava alla, mis tõi kaotusseisus olnud võistkonnale korneri. Hemp astus palli taha, kindanaine Earps jooksis kasti.

Kas see võiks olla inglannade võimalus? Ei, Hempi tsenderdus on kehv ... Ja kohe, kui Coll püüdis palli, kõlas lõpuvile - Hispaania on 2023. aasta naiste jalgpalli maailmameister! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Naiste jalgpall sai endale uue globaaltšempioni

Nagu ennist mainitud, oli tänavune triumf Hispaania jaoks ajaloo esimene. Oleks tulemus tulnud vastupidine, oleks jutt olnud sama - ka mullu EM-i võitnud Inglismaa pole kunagi tõstnud pea kohale vutimaailma ihaldatuimat trofeed.

Esmakordselt 1991. aastal peetud turniiri on läbi ajaloo võitnud viis riiki - USA, Norra, Saksamaa, Jaapan ja nüüd ka Hispaania. Kõigi aegade edukaim riik on USA, kes võitnud neli korda - 1991, 1999, 2015 ja 2019. Teisel kohal on Saksamaa, kelle auhinnariiulil on kaks karikat. Ei oleks üllatav, kui Hispaania suudaks järgmistel turniiridel oma karikate kogust täiendada, sest tänavuse finaali algkoosseisu keskmine vanus oli kõigest 25,7 aastat.

2. Lauren James vedas omasid alt

21-aastane ründaja Lauren James, kes mängib klubijalgpalli sarnaselt oma vanemale vennale Reece'ile Londoni Chelseas, on Inglismaa koondise võtmemängija. Vaatamata oma noorele eale sai ta lõppenud turniiril kirja kolm väravat ja sama palju väravasööte, aga ta käis platsil maksimaalse seitsme asemel viies matšis, kahes play-off-mängus kogunes tal minuteid kokku vaid 131 ehk sisuliset poolteist kohtumist.

Põhjus, miks ta nii vähe mängis, oli lihtne - ta sai 1/8-finaalis Nigeeria vastu 87. minutil punase kaardi ja pidi vahele jätma nii veerand- kui poolfinaali, finaalis usaldati teda põllule alles teiseks poolajaks. Kuigi mänguliselt Jamesi kaotus inglannasid ei mõjutanud - nad jõudsid ju ilma oma resultatiivseima mängijata finaali -,  siis tagantjärele võis hooletu ja mõtlematu tegu maksta Kolmele Lõvile meistritiitli.

James vedas oma koondist alt, kuna ei suutnud end talitseda. Tema õlul oli koorem, mille vedamiseks sobis ta näiliselt ideaalselt. Aga nõrk närvikava vedas alt. On selge, et 21-aastase superstaarita oli koondisel keeruline ja kui finaalis oli teda 0:1 kaotusseisus tarvis, oli ta sisuliseld nähtamatu.

Võib vaid spekuleerida, kuidas oleks James ja Inglismaa tegutsenud siis, kui ründaja poleks võtnud rumalat punast ja oleks saanud igas mängus kaasa teha. Lõppude lõpuks jäi saareriigi naiskonnal puudu rünnakuteravusest - just seda oleks James võinud pakkuda.

3. Putellase tulevik algkoosseisus on küsimärgi all

Hispaania koondise individuaalselt kõige tituleeritum mängija, 2021. ja 2022. aastal maailma parimaks palluriks valitud Alexia Putellas on seisus, kus koht algkoosseisus võib juba olla käest libisenud. Hetkel tundub, et selle on endale võtnud 19-aastane ründaja Salma Paralluelo, Putellase positsioonil mängib varem edurivi tipus tegutsenud ründav poolkaitsja Jennifer Hermoso.

29-aastane Putellas vigastas mulluse EM-finaalturniiri eel põlve, käis operatsioonil ning oli väljas kuni tänavuse aasta 30. maini - mängupraktikat on hetkel vähe. Sellegipoolest kuulus ta lõppenud turniiril põhirivisse kolmel korral, aga peale ühe väravasöödu tal suurt muud teha ei õnnestunud. Näiteks poolfinaalis Rootsi vastu sekkus 57. minutil tema asemele Paralluelo, kes lõi 81. minutil ka värava. Täna tegid nii Paralluelo kui Hermoso täismängu, Putellas sekkus alles 90. minutil.

Tõsi, raskest vigastusest taastunud staar võib ajaga leida oma endise vormi üles ning murda end tagasi algkoosseisu, sest Hermoso on juba 33-aastane.

4. Mängu parim - Olga Carmona

Kohtumise parim oli täna Carmona, kelle meisterlik sooritus tõi Hispaaniale võidu. Samuti sai vasakkaitsja kirja nullimängu ning ta oli üleüldse tihti pildis. Jah, mõni teine pallur oli võib-olla isegi rohkem nähtav, aga väravad on need, mis toovad jalgpallis võidu.

Neljas kohtunik: Yoshimi Yamashita

Hispaania: Catalina Coll, Ona Batlle, Irene Paredes, Laia Codina (73. Ivana Andres), Olga Carmona, Aitana Bonmati, Teresa Abelleira, Jennifer Hermoso, Alba Redondo (60. Oihane Hernandez), Salma Paralluelo, Mariona Caldentey (90. Alexia Putellas).
Varus: Misa Rodríguez, Enith Salon Marcuello, Ivana Andres, Rocio Galvez, Oihane Hernandez, Alexia Putellas, Irene Guerrero, Claudia Zornoza, Maria Perez, Esther Gonzalez, Eva Maria Navarro, Athenea del Castillo.

Inglismaa: Mary Earps, Jess Carter, Millie Bright, Alex Greenwood, Lucy Bronze, Georgia Stanway, Keira Walsh, Rachel Daly (46. Chloe Kelly), Ella Toone (87. Bethany England), Alessia Russo (46. Lauren James), Lauren Hemp.
Varus: Hannah Hampton, Ellie Roebuck, Lotte Wubben-Moy, Esme Morgan, Niamh Charles, Jordan Nobbs, Laura Coombs, Katie Zelem, Katie Robinson, Chloe Kelly, Bethany England, Lauren James.

Veerandfinaalid
EM-päevik
Erinevaid mõtteid
MEELELAHUTUSLIK VIKTORIIN

Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?

object(Poll)#290 (6) { ["poll_id"]=> string(3) "470" ["question"]=> string(17) "Kes võidab EM-i?" ["order_nr"]=> string(0) "" ["date_added"]=> string(10) "1718305646" ["vote_count"]=> string(4) "1499" ["variant"]=> array(9) { [0]=> object(PollVariant)#293 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2323" ["answer"]=> string(8) "Saksamaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "1" ["vote_count"]=> string(3) "355" } [1]=> object(PollVariant)#294 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2324" ["answer"]=> string(11) "Prantsusmaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "2" ["vote_count"]=> string(3) "252" } [2]=> object(PollVariant)#295 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2325" ["answer"]=> string(9) "Inglismaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "3" ["vote_count"]=> string(3) "237" } [3]=> object(PollVariant)#296 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2326" ["answer"]=> string(9) "Hispaania" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "4" ["vote_count"]=> string(3) "277" } [4]=> object(PollVariant)#297 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2327" ["answer"]=> string(8) "Portugal" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "5" ["vote_count"]=> string(3) "124" } [5]=> object(PollVariant)#298 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2328" ["answer"]=> string(7) "Itaalia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "6" ["vote_count"]=> string(2) "76" } [6]=> object(PollVariant)#299 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2329" ["answer"]=> string(7) "Holland" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "7" ["vote_count"]=> string(2) "59" } [7]=> object(PollVariant)#300 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2330" ["answer"]=> string(6) "Belgia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "8" ["vote_count"]=> string(2) "29" } [8]=> object(PollVariant)#301 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2331" ["answer"]=> string(11) "Keegi teine" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "9" ["vote_count"]=> string(2) "90" } } }