Eelmisel Rahvuste liiga hooajal finaalis Prantsusmaale 1:2 alla jäänud Hispaania tegi kaks aastat hiljem vigade paranduse, kui alistas Rotterdamis peetud esikohamängus penaltiseerias Horvaatia ja tõstis üle pika aja mõne karika pea kohale.
Kuigi esimene poolaeg oli üpris tempokas, siis väga häid väravavõimalusi ei olnud. Pallivaldamine oli napilt Hispaania kasuks (Hispaanial 53% ja Horvaatial 47%), samamoodi ka pealelöögid (Hispaanial 6, Horvaatial 4).
Hispaanial oli pealelööke rohkem, aga neist mitte ühtegi raamidesse. Gavi kauglöök 12. minutil oli kõige parem šanss, kuid siiski napilt posti kõrvalt mööda. Hispaania väravavaht Unai Simon pidi erinevalt Horvaatia väravasuul olnud Dominik Livakovicist avapoolajal tõrjetööd tegema, kui püüdis kindlalt kaks Ivan Perišici pealööki ja korra ka Mario Pašalici lähilöögi.
Kõige ohtlikum olukord avapoolajal sündis 23. minutil, kui Andrej Kramaric pääses Hispaania kaitseliini selja taha jooksu, aga Aymeric Laporte jõudis talle järele ja blokeeris löögi. Simon ei pidanud tõrjuma, sest pall lendas Laporte'ist üle otsajoone.
Teisel poolajal avanes esimene võimalus Horvaatial, kui Josip Juranovic sai 51. minutil Perišici tsenderdusest segamatult löögile, aga paremkaitsja lõi napilt posti kõrvalt mööda. 57. minutil kombineeris Hispaania, aga ka Marco Asensio löök Jordi Alba tsenderdusest lendas napilt väravast mööda.
66. minutil vihises Rodri pommlöök umbes 30 meetrilt napilt mööda. 76. minutil proovis Fabian Ruiz konstantinvassiljevlikult või henrijärvelaiulikult ulmeväravat, aga Livakovic pääses ehmatusega, sest pall maandus Horvaatia värava katusel.
Napilt mööda, napilt mööda, napilt mööda. Napilt ei loe! Pall on vaja väravasse lüüa! Kõik märgid näitasid, et pingeline finaal läheb lisaajale, sest mõlemad meeskonnad mängisid eelkõige kaitses väga hingestatult ja distsiplineeritult.
Hispaania sai mängu lõpus hoo sisse ja 84. minutil oli superšanss Ansu Fatil, kuid Perišic blokeeris väravajoonelt. 90. minutil sai Asensio palliga Horvaatia karistusalasse, aga löök ebaõnnestus ja pall lendas värava eest läbi.
Horvaatia pidas Hispaania kergemat sorti survele vastu ja mäng läkski lisaajale. Sejuures teisel poolajal oli pallivaldamine (51%-49%) Horvaatia, aga pealelöögid (9-1) Hispaania kasuks.
🇭🇷🆚🇪🇸 The scene in Rotterdam...#NationsLeague pic.twitter.com/3jxfwKJ2aL — UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 18, 2023
Lisaaeg ja penaltiseeria
Lisaajal kruvis pinge esimest korda lakke 100. minutil, kui Mateo Kovacic leidis läbisööduga Lovro Majeri, kes pääses juba peaaegu Simoniga silmitsi, aga Nacho hüppas pallile ennastsalgavalt ette ja blokeeris Horvaatia kuldse võimaluse. Neli minutit hiljem tulistas Dani Olmo karistusala juurest palli taevasse. 105+2. minutil keerutas Marcelo Brozovic palli Simonile sülle.
Hispaania oli lisaaja teisel poolajal selgelt üritavam pool, aga nii Olmo, Asensio kui ka Rodri löögid blokeeriti üle otsajoone. Hispaania teenis oma kaheksast nurgalöögist koguni viis lisaajal, aga need ohtlikud ei olnud. Horvaatia hoidis seljataguse puhtana ja viis mängu penaltiseeriasse.
Penaltiseerias kerkis Hispaania kangelaseks klubijalgpalli Athletic Bilbaos mängiv väravavaht Simon, kes tõrjus kaks lööki. Seejuures mõlemad meeskonnad näitasid seerias külma närvi ja löögid olid pigem hästi sooritatud.
Horvaatia alustas löömist ja mõlema meeskonna esimesed kolm lööjat olid täpsed. Esimesena eksis Majer, kelle keskele läinud löögi tõrjus Simon jalgadega. Laporte'il oli 4:4 seisul võimalus Hispaaniale võit kindlustada, aga lõi palli latti. Horvaatia ei haaranud võimalusest kinni - Simon tõrjus ka Bruno Petkovici löögi ja seejärel kindlustas Dani Carvajal juba Hispaaniale võidu.
- 1:0 Vlašic paremale posti kõrvale.
- 1:1 Joselu vasakule lati alla.
- 2:1 Brožovic vasakule posti kõrvale.
- 2:2 Rodri vasakule posti kõrvale.
- 3:2 Modric keskele lati alla.
- 3:3 Merino paremale posti kõrvale.
- 3:3 Majer keskele ja Simon tõrjus jalgadega.
- 3:4 Asensio paremale lati alla.
- 4:4 Perišic paremale posti kõrvale.
- 4:4 Laporte keskele latti.
- 4:4 Petkovic vasakule ja Simon tõrjus kätega.
- 4:5 Carvajal keskele lati alla.
Hispaania võitis 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseeria 5:4 ning krooniti ajaloo kolmanda Rahvuste liiga finaali võitjaks. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Mis värk Horvaatial selle lisaajaga ikkagi on?
Läheme korraks ajas tagasi 2008. aastasse ja naaseme sama kiiresti 2023. aastasse. Horvaatia koondis on selle aja jooksul osalenud MM- ja EM-finaalturniiril ning Rahvuste liigas kokku 13 play-off-mängus ja neist koguni kümme on läinud lisaajale. Ainsad erandid on 2018 MM-finaal (kaotati normaalajal 2:4 Prantsusmaale), 2022 MM-poolfinaal (kaotati normaalajal 0:3 Argentinale) ja 2022 MM-pronksimäng (alistati normaalajal Maroko 2:1).
Ainuüksi juba selline statistika on omaette kurioosum, aga veelgi haruldasemaks teeb selle see, et eeloleval sügisel 38. sünnipäeva tähistav igiliikur Luka Modric on kõik need mängud Horvaatia eest kaasa teinud. Kuidas!?
Croatia have played 13 knockout games in the 21st century - did they go to extra-time?
◉ Yes - 2008 EURO QF
◉ Yes - 2016 EURO R16
◉ Yes - 2018 WC R16
◉ Yes - 2018 WC QF
◉ Yes - 2018 WC SF
◎ No - 2018 WC Final
◉ Yes - 2020 EURO R16
◉ Yes - 2022 WC R16
◉ Yes - 2022 WC QF… pic.twitter.com/YHsFrzX5LD — Squawka Live (@Squawka_Live) June 18, 2023
2. De la Fuente lõpetas Hispaania karikapõua
Hispaania noortekoondised on pea kogu aeg edukad olnud ja mingid karikad koju toonud, aga A-koondise viimane triumf pärines 2012. aastast, kui Vicente del Bosque ametiajal alistati EM-finaalis Itaalia. Sellele eelnesid võidud del Bosque juhendamisel 2010. aasta MM- ja Luis Aragonesi käe all 2008. aasta EM-finaalturniiril.
Hispaania oli 10-15 aastat tagasi koondisejalgpalli valitseja, kuid sellele järgnes pikk põud. Del Bosque taandus 2016. aastal, pärast mida juhendasid rahvusmeeskonda Julen Lopetegui ja Luis Enrique, kes mõlemad jäid tühjade pihkudega.
Hispaania uus peatreener on alates eelmisest aastast varasem noortetreener Luis de la Fuente, kes on kodumaal saanud kriitikat, aga erinevalt Lopeteguist ja Enriquest on ta nüüd midagi võitnud. Iga võit ja karikas hinnaline.
Spain lift the UEFA Nations League 🎉 pic.twitter.com/uJW6q71q4X — B/R Football (@brfootball) June 18, 2023
3. Horvaatia kuldne põlvkond jäi jälle karikata
Zlatko Dalic asus Horvaatia koondise peatreeneriks 2017. aasta sügisel, mis tähendab, et ta on rahvusmeeskonna eesotsas olnud ligi kuus aastat. Tema võiduprotsent on 50 juures. Mida see näitab? Mitte midagi, sest Horvaatia mängib Dalici juhendamisel suurtes mängudes suurepäraselt!
"Suvalised" viigid viimastel aastatel Armeenia, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Maroko ja Walesiga ei näita ammugi midagi, sest Horvaatia jõuab Daliciga pea alati kaugele. Selle tõestuseks on kaks MM-medalit - 2018 hõbe ja 2022 pronks. Ja nüüd Rahvuste liiga hõbe.
Keda huvitab Rahvuste liiga alagrupi avavoorus saadud 0:3 kodukaotus Austria vastu, kui lõpuks jõuad finaalturniirile, kus alistad poolfinaalis lisaajal Hollandi ja kaotad alles finaalis penaltiseerias Hispaaniale. Taas jäi natuke puudu, aga ... Horvaatia on äge!
Vägevad saavutused, aga paljud neutraalsed jalgpallisõbrad on õnnetud, sest Horvaatia suured staarid eesotsas Luka Modrici, Ivan Perišici, Mateo Kovacici, Marcelo Brozovici ja teistega jäid jälle karikata. Kas järgmisel aastal toimuvad Euroopa meistrivõistlused on Modrici ja teiste viimane suur võimalus?
4. Mängu parim - Unai Simon
26-aastasel Simonil ei olnud normaal- ja lisaajal Hispaania väravasuul ülemäära palju tööd, aga kohustuslikud pallid noppis kindlalt ära. Kui mäng läheb penaltiseeriasse, siis vaatab kogu riik oma väravavahi poole.
Simon tegi penaltiseerias kaks supertõrjet ja kinkis Hispaaniale karika, mida 120 minutiga ei suudetud välja mängida. Teine penaltispetsialist, eelmisel MM-finaalturniiril Horvaatia eest säranud Dominik Livakovic ei teinud seerias ühtegi tõrjet.
🌟 | PLAYER OF THE MATCH
Unai Simón v Croatia:
🧤 5 saves
📥 4 saved shots from inside the box
🛑 2 penalty shootout saves
✈️ 1 high claim
🥊 1 punch
👟 40/46 accurate passes
📈 9.1 Sofascore rating
He was Spain's hero in the UEFA #NationsLeague final! 🇪🇸💫#CROESP pic.twitter.com/nGCopnwTgq — Sofascore (@SofascoreINT) June 18, 2023
Horvaatia - Hispaania 0:0, penaltitega Hispaania võitis 4:5
Hoiatused: 90+2. Bruno Petkovic - 81. Gavi, 96. Nacho, 97. Rodri
Peakohtunik: Felix Zwayer (Saksamaa)
Horvaatia: Livakovic, Perišic, Erlic, Šutalo, Juranovic (112. Stanišic), Kovacic, Brozovic, Modric, Ivanušec (78. Vlašic), Kramaric (90+1. Majer), Pašalic (61. Petkovic).
Hispaania: Simon, Alba, Laporte, Le Normand (78. Nacho), Navas (97. Carvajal), Ruiz (77. Merino), Rodri, Pino (66. Fati), Gavi (87. Olmo), Asensio, Morata (66. Joselu).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta