Eesti karikavõitja Narva Trans alustas tänavust eurohooaeg 0:2 kaotusega Jerevani Pjuniku vastu. Kaotus on kaotus, kuid armeenlastele näidati hambaid, mis tuleb kordusmänguks teravamaks teritada.
Kohtumise esimene ohtlikumat sorti olukord leidis aset neljandal minutil, kui Artak Dashjan leidis tsenderdusega üles viiekasti nurgas olnud David Davidjani, kelle peast lendas pall üle otsajoone. Kaks minutit hiljem pääses nurgalöögist peaga koksama Aleksandar Miljkovic, kuid ka see üritus läks Aleksandr Kraizmeri puurist mööda. Kaheksandal minutil kollitas Transi kaitsjaid Yusuf Otubanjo, kes keerutas nahkkera karistusala joone juurest napilt üle ristnurga.
Trans sai esimese pealelöögi 10. minutil, kui Deniss Poljakov andis pika palli Tristan Koskorile, kes võitis kahevõitluse Eesti koondislase Nikita Baranovi vastu ning koheselt virutas punasärk ligi 30 meetrilt väravale peale, kuid armeenlaste puuriluku jaoks oli see kerge saak.
Pjuniku rünnakul otsustas Hovhannes Harutjunjan näidata, kuidas kaugelt peale virutada, kui pall läks teele 30 meetrilt ning Kraizmeri sekkumiseta oleks selle lennu lõppkohaks olnud Transi värava latialune, kuid Transi kindamees säras hea tõrjega.
Kraizmeri vägev tõrjetöö jätkus 13. minutil, kui paremalt äärelt tuli madal tsenderdus Otubanjole, kes tõstis palli Edgard Malakjanile löömiseks ette, kuid tollele virutusele jäi Transi väravavaht oskuslikult ette. Olukorrale järgnenud nurgalöögist lendas pall Davidjani peast väravasse, kuid kohtunikud fikseerisid suluseisu, sest Malakjan segas Kraizmerit, mistõttu armeenlaste tabamus ei lugenud.
Pärast kümneminutilist kiirsõitu sai Pjunikul aur otsa ning piirilinlased hakkasid vaikselt mängu sisse sulanduma, ehitades ka ise rünnakuid, millest midagi ohtlikku ei sündinud.
Alates 30. minutist hakkasid Pjuniku mehed taaskord enda mängu peale suruma, ent Transi kompaktne ning madal kaitseliin valmistas armeenlaste ründajatele peavalu.
38. minutil lõpetas pall teist korda Transi väravas, kuid sarnaselt esimesele ei lugenud ka see tabamus Pjunikul, sest enne Harutjunjani lööki tegi Otubanjo Kraizmeri vastu vea, mis ei jäänud peakohtunikul märkamata.
Minut hiljem oli mäng kolinud Pjuniku poolele, kus Transil oli nurgalöök, mis mängiti lahti Poljakovile, kes pani terava nurga alt teele kuuli, mille Pjuniku väravavaht Stanislav Butšnev suutis napilt väravajoonelt eemale lükata.
Avapoolaja lõpetuseks päästis Kraizmer Transi taas halvimast, kui Malakjani löök läks mööda neljast Transi mängijast, kuid mitte väravavahist. Eesti karikavõitja läks vaheajale 0:0 viigiga, millega võis igati rahule jääda. UEFA statistika põhjal olid pealelöögid 11:2 Pjunikule, raamilöögid 4:2.
Ilmselgelt polnud nähtuga rahul Pjuniku peatreener Iegishe Melikjan, kes tõi teiseks poolajaks sisse suisa kolm uut mängijat. Trans vastas armeenlaste vangerdustele ühe vahetusega, kui Egor Žuravljov saabus üllatuslikult Poljakovi kohale.
54. minutil pääses Vagner Goncalves karistusala tagant keerutama, kuid Otubanjo otsustas meeskonnakaaslase löögile jala vahele panna, mistõttu lendas pall kõrge kaarega üle Kraizmeri värava. Kolm minutit hiljem otsis ristnurka Harutjunjan, kuid Transi kindamehel olid asjad kontrolli all.
63. minutil tegi Melikjan veel ühe vahetuse, kui rünnakult võeti ära Otubanjo. Transi kaitseliin pakkus armeenlastele jätkuvalt peavalu, millele Pjuniku peatreener proovis vasturohtu leida. Kaks minutit hiljem sai Pjunik oma tahtmise, kui Alex Markovic magas tsenderduse ajal maha enda selja taga olnud Luka Juricici, kes koksas palli peaga võrku - 1:0 Pjunikule.
Pärast armeenlaste avaväravat võtsid Pjuniku mehed käigukastist ühe käigu vähemaks, sest esimene eesmärk oli neil käes. Juricic üritas enda teist tabamust leida, kuid Kraizmer seisis tal pidevalt ees.
Parim võimalus 2:0 skooriks oli Pjunikul 82. minutil, kui oivalise sööduga leiti Transi karistusalast üles Harutjunjan, kes mängis Kauanist mööda ning lõi kaheksalt meetrilt peale, kuid sangarlik Kraizmer püüdis selle palli.
Paraku saab kõik ilus kord otsa ja nii said ka Kraizmeri vägiteod, kui 88. minutil pani James vasakult äärelt teele tsenderduse, mille Transi väravavaht enda väravasse puterdas - 2:0 Pjunikule.
Järelejäänud minutite jooksul püsis skoor samana, mistap läheb Trans enda kodumängule vastu 0:2 kaotusseisu pealt. Korduskohtumine toimub neljapäeval, 20. juunil kell 18.30 Rakvere linnastaadionil, sest Narva Kreenholmi staadionil pole võimalik euromatše pidada. Soccernet.ee tähelepanekud avamängust:
Могли уехать из Армении с хорошим результатом, но пропустили обидный второй гол в концовке. Всё равно есть, за что бороться в ответном матче!
Lõppseis: FC Pyunik - Jk Narva Trans 2:0 (0:0)
⚽: 66. Juricic, 88. Kraizmer (ov)#jknarvatrans #нашклубнашгород #PyunikNarvaTrans pic.twitter.com/Gwp7po9fXP — JK NARVA TRANS (@jknarvatrans) July 13, 2023
1. Julged vangerdused hindele viis pisikese miinusega
Transi peatreener Sergei Terehhov tegi võrreldes laupäevase Premium liiga mängu algkoosseisuga neli vangerdust: pingile istutati Aleksei Matrossov, Aleksandr Kulinitš, Sergei Kondrattsev ja Do-Hyun Kim; Armeenia põllule saadeti Aleksandr Kraizmer, Kauan, Aleksandr Nikolajev ning Mark Maksimkin.
See nõuab palju julgust, et enne euromängu enda koosseisu nii raputada. Postide vahel seisis Kraizmer, kelle kogemus piirdus vaid kahe Eesti kõrgliigamatšiga, ning keskväljal müttas Maksimkin, kel on kindamehest 12 Premium liiga kohtumist rohkem.
Kolmekohalise arvu kohtumisi Eesti kõrgliigas pidanud ning karjääri jooksul välismaal mänginud Matrossov ja Kulinitš jälgisid noorte kolleegide tegutsemist pingilt.
Transi mängujoonises pidi enne Pjuniku-matši midagi muutuma, sest Armeeniasse sõideti kahe 0:3 ning ühe 0:4 kaotuse pealt. Väravate vahe viimase kolme mänguga oli Transil 0:10, mistõttu oli Matrossovi vahetamine ainuõige otsus, sest Vapruse vastu oli ta ülimalt ebakindel.
Murule pääses 67. minutil ka 17-aastane Matvii Burenko, kes tegi Premium liiga debüüdi möödunud nädalavahetusel Pärnu Vapruse vastu. Suurt muutust ta Transi ründemängu ei toonud, kuid teistest tiimikaaslastest väga palju alla ka ei jäänud.
Vangerdustele hindeks viis pisikese miinusega just seetõttu, et endale lasti lüüa kaks väravat, millest üks tuli väga õnnetult, kuid Kraizmer oli Transi kindel sangar ning mine tea, mis oleks jäänud skooriks, kui postide vahel olnuks ebakindel Matrossov. Maksimkin millegi halvaga silma ei paistnud.
2. Soliidne esitus
Transi vastaseks oli Armeenia tippklubi Pjunik, kes veel mullu mängis Konverentsiliiga alagrupis, kus Bratislava Slovani ning Baseli järel lõpetati kolmandal kohal. Oli teada, et Transil ei saa olema lihtne õhtupoolik, kuid piirilinlased tegid väga korraliku partii, mida koduliigas pole viimasel ajal suudetud pakkuda.
Avapoolaeg oli Transi poolelt natukene parem kui teine, kuid teise kolmveerandtunni kohta ei saa ka midagi väga hullu ette heita, sest kaitses tegutseti väga hingestatult, ent vastastele tehti kaks kingitust, millest ei suutnud armeenlased loobuda.
3. Šansid kordusmänguks
Kuna Euroopas mängitakse kodus-võõrsil süsteemis, siis on need kohtumised justkui kaks poolaega. Teoreetiline võimalus edasipääsuks on Transil veel täiesti alles, sest Pjunik suudeti avamängus 65 minutit kuival hoida, mis näitab, et piirilinlaste kaitsetöö on väga heal tasemel.
Kui "kodusel" Rakvere staadionil, kus viimati palliti 2019. aastal montenegrolaste Podgorica Buducnostiga, hoitakse samuti kaitse korras ning rünnakul suudetakse esimene värav lüüa, siis võib see paar veel väga põnevaks minna.
4. Transi parim - Aleksandr Kraizmer
Pjuniku-mängu eel spekuleeriti ning arutleti Transi esikinnaste üle palju, sest Matrossov on olnud väga ebakindel, kuid Kraizmeril puudub kogemus isegi Premium liigas. Tuleb välja, et tühja see kogemus, kui on olemas Kraizmer, kes suutis Pjuniku meeste lööke tõrjuda igast asendist. Ei ole mõni ime, kui Rakveres alustab Transil postide vahel taas noorem kindamees.
Protokoll:
13. juulil kell 18.00 Abovjani linnastaadionil
FC Jerevani Pjunik - JK Narva Trans 2:0 (0:0)
65. Luka Juricic, 88. ov. Aleksandr Kraizmer
Hoiatused: 15. Mark Maksimkin
Mänguolud: 28 kraadi, päikseline ilm, väljak suurepärases korras
Peakohtunik: Kyriakos Athanasiou
Abikohtunikud: Nikos Egglezou, Eraklis Komodromos
Neljas kohtunik: Rovertos Kosta (kõik Küpros)
Pjunik: Stanislav Butšnev, Nikita Baranov, Hovhannes Harutjunjan, Aleksandar Miljkovic (83. Artak Grigorjan), Anton Bratkov, Mihhail Kovalenko (46. James), Edgard Malakjan (46. Lucas Villela), David Davidjan (46. Vagner Goncalves), Luka Juricic, Yusuf Otubanjo (64. Jose Caraballo), Artak Dashjan.
Varus: Henri Avagjan, Sergei Mikajeljan, Arman Hovhannisjan, James, Juninho, Juan Bravo, Artak Grigorjan, Jose Caraballo, Levon Vardanjan, Lucas Villela, Vagner Goncalves, Taofiq Jibril.
Trans: Aleksandr Kraizmer, Aleksandr Nikolajev, Kauan, Alex Markovic, Artjom Škinjov, Mark Maksimkin, Irie, Deniss Poljakov (46. Jegor Žuravljov), Harlin Suarez (69. Do-Hyun Kim), Daniil Tarassenkov, Tristan Koskor (67. Matvii Burenko).
Varus: Aleksei Matrossov, Aleksandr Kulinitš, Gleb Pevtsov, Sergei Kondrattsev, Matvii Burenko, Jegor Žuravljov, Do-Hyun Kim.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Narva Trans
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta