Luup peale | Igavene autsaider Trans eelistas kogenematut kindameest, tänu kellele püsivad piirilinlased elus (galerii!)

Heiti Heli pilt
Heiti Heli
Heiti Heli pilt Heiti Heli

Aleksandr Kraizmer tegi Pjuniku vastu väga soliidse esituse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti karikavõitja Narva Trans alustas tänavust eurohooaeg 0:2 kaotusega Jerevani Pjuniku vastu. Kaotus on kaotus, kuid armeenlastele näidati hambaid, mis tuleb kordusmänguks teravamaks teritada.

Kohtumise esimene ohtlikumat sorti olukord leidis aset neljandal minutil, kui Artak Dashjan leidis tsenderdusega üles viiekasti nurgas olnud David Davidjani, kelle peast lendas pall üle otsajoone. Kaks minutit hiljem pääses nurgalöögist peaga koksama Aleksandar Miljkovic, kuid ka see üritus läks Aleksandr Kraizmeri puurist mööda. Kaheksandal minutil kollitas Transi kaitsjaid Yusuf Otubanjo, kes keerutas nahkkera karistusala joone juurest napilt üle ristnurga.

Trans sai esimese pealelöögi 10. minutil, kui Deniss Poljakov andis pika palli Tristan Koskorile, kes võitis kahevõitluse Eesti koondislase Nikita Baranovi vastu ning koheselt virutas punasärk ligi 30 meetrilt väravale peale, kuid armeenlaste puuriluku jaoks oli see kerge saak.

Pjuniku rünnakul otsustas Hovhannes Harutjunjan näidata, kuidas kaugelt peale virutada, kui pall läks teele 30 meetrilt ning Kraizmeri sekkumiseta oleks selle lennu lõppkohaks olnud Transi värava latialune, kuid Transi kindamees säras hea tõrjega.

Kraizmeri vägev tõrjetöö jätkus 13. minutil, kui paremalt äärelt tuli madal tsenderdus Otubanjole, kes tõstis palli Edgard Malakjanile löömiseks ette, kuid tollele virutusele jäi Transi väravavaht oskuslikult ette. Olukorrale järgnenud nurgalöögist lendas pall Davidjani peast väravasse, kuid kohtunikud fikseerisid suluseisu, sest Malakjan segas Kraizmerit, mistõttu armeenlaste tabamus ei lugenud.

Pärast kümneminutilist kiirsõitu sai Pjunikul aur otsa ning piirilinlased hakkasid vaikselt mängu sisse sulanduma, ehitades ka ise rünnakuid, millest midagi ohtlikku ei sündinud.

Alates 30. minutist hakkasid Pjuniku mehed taaskord enda mängu peale suruma, ent Transi kompaktne ning madal kaitseliin valmistas armeenlaste ründajatele peavalu.

38. minutil lõpetas pall teist korda Transi väravas, kuid sarnaselt esimesele ei lugenud ka see tabamus Pjunikul, sest enne Harutjunjani lööki tegi Otubanjo Kraizmeri vastu vea, mis ei jäänud peakohtunikul märkamata.

Minut hiljem oli mäng kolinud Pjuniku poolele, kus Transil oli nurgalöök, mis mängiti lahti Poljakovile, kes pani terava nurga alt teele kuuli, mille Pjuniku väravavaht Stanislav Butšnev suutis napilt väravajoonelt eemale lükata.

Avapoolaja lõpetuseks päästis Kraizmer Transi taas halvimast, kui Malakjani löök läks mööda neljast Transi mängijast, kuid mitte väravavahist. Eesti karikavõitja läks vaheajale 0:0 viigiga, millega võis igati rahule jääda. UEFA statistika põhjal olid pealelöögid 11:2 Pjunikule, raamilöögid 4:2.

Ilmselgelt polnud nähtuga rahul Pjuniku peatreener Iegishe Melikjan, kes tõi teiseks poolajaks sisse suisa kolm uut mängijat. Trans vastas armeenlaste vangerdustele ühe vahetusega, kui Egor Žuravljov saabus üllatuslikult Poljakovi kohale.

54. minutil pääses Vagner Goncalves karistusala tagant keerutama, kuid Otubanjo otsustas meeskonnakaaslase löögile jala vahele panna, mistõttu lendas pall kõrge kaarega üle Kraizmeri värava. Kolm minutit hiljem otsis ristnurka Harutjunjan, kuid Transi kindamehel olid asjad kontrolli all.

63. minutil tegi Melikjan veel ühe vahetuse, kui rünnakult võeti ära Otubanjo. Transi kaitseliin pakkus armeenlastele jätkuvalt peavalu, millele Pjuniku peatreener proovis vasturohtu leida. Kaks minutit hiljem sai Pjunik oma tahtmise, kui Alex Markovic magas tsenderduse ajal maha enda selja taga olnud Luka Juricici, kes koksas palli peaga võrku - 1:0 Pjunikule.

Pärast armeenlaste avaväravat võtsid Pjuniku mehed käigukastist ühe käigu vähemaks, sest esimene eesmärk oli neil käes. Juricic üritas enda teist tabamust leida, kuid Kraizmer seisis tal pidevalt ees.

Parim võimalus 2:0 skooriks oli Pjunikul 82. minutil, kui oivalise sööduga leiti Transi karistusalast üles Harutjunjan, kes mängis Kauanist mööda ning lõi kaheksalt meetrilt peale, kuid sangarlik Kraizmer püüdis selle palli.

Paraku saab kõik ilus kord otsa ja nii said ka Kraizmeri vägiteod, kui 88. minutil pani James vasakult äärelt teele tsenderduse, mille Transi väravavaht enda väravasse puterdas - 2:0 Pjunikule.

Järelejäänud minutite jooksul püsis skoor samana, mistap läheb Trans enda kodumängule vastu 0:2 kaotusseisu pealt. Korduskohtumine toimub neljapäeval, 20. juunil kell 18.30 Rakvere linnastaadionil, sest Narva Kreenholmi staadionil pole võimalik euromatše pidada. Soccernet.ee tähelepanekud avamängust:

1. Julged vangerdused hindele viis pisikese miinusega

Transi peatreener Sergei Terehhov tegi võrreldes laupäevase Premium liiga mängu algkoosseisuga neli vangerdust: pingile istutati Aleksei Matrossov, Aleksandr Kulinitš, Sergei Kondrattsev ja Do-Hyun Kim; Armeenia põllule saadeti Aleksandr Kraizmer, Kauan, Aleksandr Nikolajev ning Mark Maksimkin.

See nõuab palju julgust, et enne euromängu enda koosseisu nii raputada. Postide vahel seisis Kraizmer, kelle kogemus piirdus vaid kahe Eesti kõrgliigamatšiga, ning keskväljal müttas Maksimkin, kel on kindamehest 12 Premium liiga kohtumist rohkem.

Kolmekohalise arvu kohtumisi Eesti kõrgliigas pidanud ning karjääri jooksul välismaal mänginud Matrossov ja Kulinitš jälgisid noorte kolleegide tegutsemist pingilt.

Transi mängujoonises pidi enne Pjuniku-matši midagi muutuma, sest Armeeniasse sõideti kahe 0:3 ning ühe 0:4 kaotuse pealt. Väravate vahe viimase kolme mänguga oli Transil 0:10, mistõttu oli Matrossovi vahetamine ainuõige otsus, sest Vapruse vastu oli ta ülimalt ebakindel.

Murule pääses 67. minutil ka 17-aastane Matvii Burenko, kes tegi Premium liiga debüüdi möödunud nädalavahetusel Pärnu Vapruse vastu. Suurt muutust ta Transi ründemängu ei toonud, kuid teistest tiimikaaslastest väga palju alla ka ei jäänud.

Vangerdustele hindeks viis pisikese miinusega just seetõttu, et endale lasti lüüa kaks väravat, millest üks tuli väga õnnetult, kuid Kraizmer oli Transi kindel sangar ning mine tea, mis oleks jäänud skooriks, kui postide vahel olnuks ebakindel Matrossov. Maksimkin millegi halvaga silma ei paistnud.

2. Soliidne esitus

Transi vastaseks oli Armeenia tippklubi Pjunik, kes veel mullu mängis Konverentsiliiga alagrupis, kus Bratislava Slovani ning Baseli järel lõpetati kolmandal kohal. Oli teada, et Transil ei saa olema lihtne õhtupoolik, kuid piirilinlased tegid väga korraliku partii, mida koduliigas pole viimasel ajal suudetud pakkuda.

Avapoolaeg oli Transi poolelt natukene parem kui teine, kuid teise kolmveerandtunni kohta ei saa ka midagi väga hullu ette heita, sest kaitses tegutseti väga hingestatult, ent vastastele tehti kaks kingitust, millest ei suutnud armeenlased loobuda.

3. Šansid kordusmänguks

Kuna Euroopas mängitakse kodus-võõrsil süsteemis, siis on need kohtumised justkui kaks poolaega. Teoreetiline võimalus edasipääsuks on Transil veel täiesti alles, sest Pjunik suudeti avamängus 65 minutit kuival hoida, mis näitab, et piirilinlaste kaitsetöö on väga heal tasemel.

Kui "kodusel" Rakvere staadionil, kus viimati palliti 2019. aastal montenegrolaste Podgorica Buducnostiga, hoitakse samuti kaitse korras ning rünnakul suudetakse esimene värav lüüa, siis võib see paar veel väga põnevaks minna.

4. Transi parim - Aleksandr Kraizmer

Pjuniku-mängu eel spekuleeriti ning arutleti Transi esikinnaste üle palju, sest Matrossov on olnud väga ebakindel, kuid Kraizmeril puudub kogemus isegi Premium liigas. Tuleb välja, et tühja see kogemus, kui on olemas Kraizmer, kes suutis Pjuniku meeste lööke tõrjuda igast asendist. Ei ole mõni ime, kui Rakveres alustab Transil postide vahel taas noorem kindamees.