MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EESTI NAISTE KOONDIS
Link kopeeritud

Luup peale | Imelised Sinisärgid võitlesid 0:2 kaotusseisust välja viigi, Kubassova hiilgas võõras rollis

Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt
Marko Susi

Vahetusest sekkunud Katrin Kirpu (number 2) lõi oma kohtumise esimese puutega 2:2 viigivärava. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Eesti naiste koondis jäi maavõistlusmängus Türgi vastu 0:2 kaotusseisu, kuid sellest polnud hullu - lõpuvile kõlades ilutses tablool 2:2, nii võistkond kui tribüünil kaasa elanud 322 pealtvaatajat olid tulemuse üle ülimalt õnnelikud.

Reedel 0:3 kaotusega leppima pidanud Sinisärgid olid kordusmänguks selgelt paremini valmis. Kui eelmine kord alustati väga kahvatult ning tantsiti türklannade pilli järgi, siis sel korral oli pilt teine. Selle asemel, et mäng ainult Karina Korgi värava ees käiks, näitas Eesti teravust. Juba teisel minutil teeniti korner ning neli minutit hiljem oldi taas vastase karistusalas. Seevastu eelmine matš näidati esimest korda elumärke 13. minutil.

Aga Türgi ei maganud. Seitsmendal minutil pääses Yagmur Uraz trahvikastis vabalt löögile, kui astus Inna Kiss-Zlidnise tagant vabasse tsooni. Külaliste kahjuks oli Kork ilusti ees ja hiilgas jalatõrjega.

Kolm minutit hiljem kirjutasid eestlannad statistikasse oma esimese pealelöögi. Kristina Bannikova ja Getter Saar võitsid paremal äärel palli, pärast mida söötis viimane Lisette Tammikule. Flora ründaja mängis end vasaku jalaga löögile, kuid üritus jäi Türgi värava ohustamiseks liiga nõrgaks.

Mäng oli kiire ning käis üles-alla. 14. minutil tegi A-koondises neljandat matši pidanud keskkaitsja Rahel Repkin valearvestuse, mistõttu pääses Uraz jooksma. Ta lükkas palli vasakusse äärde Ilayda Civelekile, kelle madala tsenderduse klaaris värava eest Kiss-Zlidnis. Kolm minutit hiljem eksis sarnasel moel Maarja Saulep, järgnes Miray Cini üritus. Selle pareeris Kork.

Rubriik "türklannade ohtlikud võimalused" jätkus 25. minutil, mil Busem Seker toksas Civeleki söödu viielt meetrilt kõrge kaarega üle värava. 27. minutil andis Tammik ohutsoonis valesöödu, mis kulmineerus taas Türgi pealelöögiga. Sel korral summutas ürituse pallile ette jäänud Vlada Kubassova.

Kõigest minut hiljem avanes Eestil senise mängu parim šanss. Bannikova võitis parema küljejoone lähedal palli. Pärast kokkumängu Tammiku ja Saarega oli 32-aastane tegija taas aktsioonis. Ta otsis varianti karistusalasse, aga kaitsja rikošeti järel kukkus mänguvahend hoopis Tammikule. Florakas lajatas 20 meetrilt peale, ent lõi meetri jagu vasakust alanurgast mööda.

Selleks hetkeks sujus Eesti poolt vaadatuna kõik hästi. 32. minutil seis muutus. Palliga olnud Repkin oli ebalev. Ta otsis söötu ette poole, kuid liinid olid kinni. Selleks korraks Jessika Uleksini asemele toodud kaitsja sattus näiliselt paanikasse ja kaotas palli, mille järel pääses Ece Türkoglu vabalt Korgi värava poole jooksma. Olles uhkes üksilduses, sättis ta nahkkera kindlal meelel võrku - 0:1!

Türgi rünnaku kohta sobib vanasõna alguses ei saa vedama, pärast ei saa pidama. Kõigest kuus minutit hiljem saatis Elif Keskin paremalt äärelt madala tsenderduse värava ette. Uraz lasi palli targalt läbi, löögile pääses Busem Seker. Esimese katse peatas Kork suurepäraselt, aga rebound 'i rammis Seker siiski sisse - 0:2!

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

0:2 kaotusseis muutis niigi kõhklevalt tegutsenud eestlannad ebakindlamaks ... Seda vaid mõneks ajaks. 44. minutil alustas Sinisärkide rünnakut Tammik, kes traavis keskväljal vastaste vahelt vabasse ruumi ning jätkas Saarele. Ründaja mängis omakorda Bannikovale, kes jättis esimese puutega vasakust tiivast tõusnud Lillemäele. 22-aastane ääreründaja riputas täpse tsenderduse värava ette jõudnud Tammikule, florakas suunas palli akrobaatilise pealöögiga vasaku posti kõrvale - 1:2! See oli avavaatuse viimane olukord, hetk hiljem saabus vaheaeg.

Oli näha, et eestlannad tegid kahe mängu vahel vigade paranduse, sest kui reedel löödi neile 48. ja 52. minutil, siis sel korral oli olukord parem. Aga peaaegu oleks mäng läinud sama teed pidi - 50. minutil harutasid punasärgid sinise kaitsemüüri lahti. Birgül Sadikoglu sööt vabastas Cini, kelle löök oli terav, ent taas võttis Kork selle ära.

Eesti elas ehmatuse üle ning kolm minutit hiljem kollitati juba ise. Saar võitis keskväljal palli ja söötis selle liini taha liikunud Lillemäele. Varem väravasöödu kirja saanud pallur oli lähedal teisele, kui leidis sihtmärgi eest Bannikova. Tal oli tohutult ruumi ja aega, ent sellele vaatamata vedas tehnika alt - pall lendas üle värava.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

65. minutil jäi Kiss-Zlidnis oma värava ees hätta Sadikogluga. Türklanna võitles viiekasti nurgast endale löögikoha ning virutas peale. Üritus oli tugev, aga mitte täpne ega kõige mõistlikum lahendus - pall maandus küljevõrgus, samal ajal laiutas tühja värava ees seisnud Seker küsivalt käsi.

Kaks minutit hiljem külvasid türklannad taas hirmu. Eesti väljaku poolel jooksid lahtise palli peale võidu Kiss-Zlidnis ja Sadikoglu. Tundus, et Sinisärkide kaptenil oli olukord kontrolli all, kuid Kork tuli ikkagi väravast välja ja põrkas vastasmängijaga kokku, pall jäi lahtiseks. Vasakkaitsja Kelly Rosen jõudis selleni esimesena, aga auti klaarimise asemel otsis ta omasid. Tulu see ei toonud - Rosen kaotas mänguvahendi Ebru Topcule, poolkaitsja lõi tühjast väravast üle.

Ka Türgi väravavaht mängis tulega. 83. minutil jõudis Yamani pikk sööt Tammikule, varem peaga skoorinud ründaja tahtis sama teha ka jalaga. 24-aastane pallur proovis circa 35 meetrilt paigutada palli üle puuriluku lati alla, ent löök polnud piisavalt tugev. See oli murdehetk, mis andis initsiatiivi Eestile.

Pisut hiljem ärandas Türgi keskkaitsjalt palli vahetusest sekkunud Liisa Merisalu. Sellele järgnes kolm Eesti nurgalööki, millest ükski ei lõppenud pealelöögiga. Aga kolmanda järel teenis Kubassova paremal äärel karistuslöögi. Pärast olukorda tegi Eesti kolm vahetust - platsilt lahkusid Kubassova, Kiss-Zlidnis ja Bannikova, nende asemele tulid Renate-Ly Mehevets, Eva-Maria Niit ja Katrin Kirpu.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Palli taga seisnud Tammik paigutas terava ja madala söödu värava ette, Yaman lasi selle enda jalge vahelt läbi. Lahtise pallini jõudis Kirpu, kelle esimene puude tõi väärtusliku viigivärava - 2:2!

Eesti imeline tagasitulek oleks 89. minutil saanud peaaegu õnnetu lõpu - Neslihan Demirdogen pääses Korgiga üks-ühele, kuid oli ebatäpne. Pärast seda jätkas Eesti teravalt ning otsis võidutabamust, aga ei leidnud. Sellele vaatamata ei saa olla kurb - 0:2 kaotusseisust välja võideldud viigil on küljes võidumaik. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Julge taktikaline lüke, mis andis Eestile tugeva lisakäigu

Eesti naiste koondis on Sirje Kapperi ja Anastassia Morkovkina käe all mänginud 4-4-2 formatsiooniga. Sel korral oli taktika teine - palliga mängides oli asetus 4-1-4-1. Kontrolliva poolkaitsja rolli täitis tipuründaja Vlada Kubassova, kes pole kunagi varem sellel positsioonil mänginud. "Eile trennis proovisime mind kuue peal ja treener ütles, et vajame sind seal," lausus Kubassova pärast mängu.

Kuigi roll oli 27-aastase ründaja jaoks täiesti uus, siis välja see ei paistnud. Üllatav otsus õigustas end täielikult. Kubassova oli vajalik lüli, kes sidus naiskonna mängu ning kui vastane tegi pressi, oli just tema see, kes suutis individuaalse meisterlikkuse pealt selle alt vabaneda. Tõsi, üheksandal minutil eksis ta ohtlikult sööduga, ent nagu öeldakse, siis tegijal juhtub.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teisel poolajal oli Kubassovat kontrolliva poolkaitsja rollis vähem näha, aga sellel positsioonil ei saagi olla liialt silmapaistev. Sügisel algavaks Rahvuste liiga turniiriks on Eestil järjekordne käik juures, mis on tõenäoliselt vastase jaoks ootamatu.

2. Kubassova lubadus sai täidetud, kuid ebakindlusest pääsu polnud

Kubassova ütles pärast eelmist mängu, et 0:3 kaotus ja mängupilt ei läinud omavahel kokku. Toona ei saanud Eesti mängu sisse ning ründaja lubas, et võistkond on järgmiseks mänguks tempoga harjunud - ta ei valetanud.

Matši algus oli võrreldes reedega nagu öö ja päev - Eesti mängis palliga üpris kindlalt ning oli avavilest saadik terav. Kui eelmisel korral jäädi 11. minutil kaotusseisu ning teise poolaja alguses lõid vastased seitsme minuti jooksul kaks väravat, siis sel korral püsis puur vaheaja järel puhtana. Okei, ka nüüd lasti endale lühikese ajaga kaks lüüa, aga muutus oli selge.

Samas ebakindlus kummitas ikka. Tõsi, mitte nii palju kui eelmises kohtumises, kuid siiski. Seda näitab ka türklannade esimene värav, kus Repkin ei suutnud palliga piisavalt kiiresti tegutseda ning kaotas selle, loetud sekundid hiljem oli tablool 0:1. Sarnaseid prohmakaid - näiteks palli alt läbi jooksmised ja valearvestused - esines veel, kuid need ei maksnud kätte.

Lohutuseks võib aga öelda, et ka türklannad olid täna ebakindlad, eriti nende väravavaht. Hinnaliste eksimuste suhe jäi viiki, sest Eesti viigiväravas oli võib-olla et kõige suurem roll Yamanil, kes lasi palli ebaküpselt enda jalge vahelt läbi.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Üks puude, üks värav

Viigivärav ... Emotsioon, mis sellele järgnes, oli tugev. Värava autor Katrin Kirpu jooksis käed laiali vahetusmängijate poole. Aga miks? Sest kõigest 39 sekundit varem tuli ta just sealt - pingilt - platsile! Kui aga elimineerida aeg, mil pall polnud mängus, on värav veel pöörasem - mäng käis vaid kaks ja pool sekundit!

18-aastase HJK mängija jaoks oli tegu karjääri teise A-koondise matšiga ja esimese väravaga, milleks oli tarvis vaid ühte puudet. Tsiteerides klassikuid, siis pole paha!

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim - Lisette Tammik

Kuigi mängu parima tiitli võiks anda ka Kubassovale, Bannikovale, Korgile või Lillemäe, siis enim väärib seda Lisette Tammik. Esiteks lõi ta Eesti esimese värava, teiseks andis viigitabamusele väravasöödu. Lisaks sellele, mida näitab protokoll, mängis ta korduvalt kokku kaaslastega ning kui soodsat varianti polnud, triblas ise vastaste vahelt läbi. 

Protokoll:

17. juulil kell 19.00 Kadrioru staadionil

Eesti - Türgi  2:2 (1:2)
45. Lisette Tammik, 87. Katrin Kirpu - 32. Ece Türkoglu, 38. Busem Seker

Hoiatused: 40. Mari Liis Lillemäe, 90+1. Renate-Ly Mehevets - 56. Eda Karatas
Pealtvaatajaid: 322
Peakohtunik: Justina Lavrenovaite-Perez
Abikohtunikud: Ieva Ramanauskiene, Irina Pozdejeva (kõik Leedu)
Neljas kohtunik: Triinu Vaher (Eesti)

Eesti: Karina Kork, Maarja Saulep, Rahel Repkin, Inna Kiss-Zlidnis (86. Eva-Maria Niit), Kelly Rosen (79. Anette Salei), Kristina Bannikova (86. Katrin Kirpu), Kairi Himanen, Vlada Kubassova (86. Renate-Ly Mehevets), Mari Liis Lillemäe (73. Liisa Merisalu), Getter Saar (73. Emma Treiberg), Lisette Tammik.
Varus: Keiti Kruusmann, Katrin Kirpu, Jessika Uleksin, Grete Daut, Katriin Saulus, Liisa Merisalu, Annegret Kala, Anette Salei, Emma Treiberg, Eva-Maria Niit, Kristiina Tullus, Renate-Ly Mehevets.

Türgi: Gamze Nur Yaman, Berna Yeniceri (64. Ece Tekmen), Dilara Deli, Eda Karatas, Ilayda Civelek, Ece Türkoglu (64. Ebru Topcu), Emine Ecem Esen (46. Meryem Cennet Cal), Miray Cin (78. Neslihan Demirdögen), Busem Seker, Elif Keskin (78. Cansu Nur Kaya), Yagmur Uraz (46. Birgül Sadikoglu).
Varus: Selda Akgöz, Kevser Gündogdu, Didem Karagenc, Cansu Nur Kaya, Meryem Cennet Cal, Ebru Topcu, Birgül Sadikoglu, Arzu Karabulut, Ece Tekmen, Ümran Özev, Gülbin Hiz, Neslihan Demirdögen.

 

Eesti koondise koosseis mänguks Türgiga:

Väravavahid
13 Karina Kork (23.02.1995) – JK Tabasalu 34/0
1 Keiti Kruusmann (10.06.2003) – Tartu JK Tammeka 2/0

Kaitsjad
15 Inna Kiss-Zlidnis (18.04.1990) – klubita 99/0
16 Kelly Rosen (23.11.1995) – Tallinna FC Flora 70/1
5 Maarja Saulep (09.05.1991) – Tallinna FC Flora 17/1
18 Kristiina Tullus (12.09.1998)– Tallinna FC Flora 13/0
12 Eva-Maria Niit (05.02.2002) – Tartu JK Tammeka 9/0
3 Jessika Uleksin (19.01.1997) – Tallinna FC Flora 4/0
23 Rahel Repkin (17.06.1998) - Tartu JK Tammeka 4/0
9 Annegret Kala (03.05.2006) – Tartu JK Tammeka 1/0
10 Anette Salei (28.09.2005) – JK Tabasalu 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
22 Kristina Bannikova (15.06.1991) – Saku Sporting 97/8
8 Kairi Himanen (11.11.1992) – Saku Sporting 66/4
19 Vlada Kubassova (23.08.1995) – klubita 63/10
14 Lisette Tammik (14.10.1998) – Tallinna FC Flora 59/8
17 Mari Liis Lillemäe (01.09.2000) – Tallinna FC Flora 42/2
11 Emma Treiberg (19.11.2000) – Saku Sporting 31/0
7 Liisa Merisalu (15.01.2002) – Tartu JK Tammeka 28/3
4 Grete Daut (04.01.2000) – Saku Sporting 23/0
21 Renate-Ly Mehevets (02.03.1999) – Tartu JK Tammeka 17/0
20 Getter Saar (09.11.1999) – Tallinna FC Flora 16/3
6 Katriin Saulus (05.07.2003) – Saku Sporting 4/0
2 Katrin Kirpu (09.10.2004) – HJK (Soome) 2/1

Peatreenerid: Anastassia Morkovkina ja Sirje Kapper
Väravavahtide treener: Martin Kaalma
Kehalise ettevalmistuse treener: Marten Metsniit
Arst: Birgit Allmere
Füsioterapeudid: Laura Ernits, Kai-Riin Tomera
Psühholoogilise ettevalmistuse treener: Laur Nurkse
Fotograaf: Liisi Troska
Mänedžer: Raili-Raine Ellermaa

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Eesti raskest seisust välja vedanud Tammik viigiväravast: karjusin, et tsoon on vaba, ja Kirpu läks ilusti lõpuni
EESTI NAISTE KOONDIS

Eesti raskest seisust välja vedanud Tammik viigiväravast: karjusin, et tsoon on vaba, ja Kirpu läks ilusti lõpuni

Heatujuline Morkovkina: kui maapähklivõi on mängus, pingutavad kõik natuke rohkem
EESTI NAISTE KOONDIS

Heatujuline Morkovkina: kui maapähklivõi on mängus, pingutavad kõik natuke rohkem

SEOTUD PILDIGALERII

Fotograaf: Liisi Troska

Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska Fotograaf: Liisi Troska
Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK