Luup peale | Individuaalset meisterlikkust näidanud Real parandas tulikuuma Atalanta vastu olukorda, mis on endiselt nigel
Bergamo Atalanta ja Real Madrid pakkusid teisipäeval Itaalias vaatemängulise vutiõhtu, kus pinget jagus viimaste sekunditeni. Mängu eel keerulises olukorras olnud Real sai raske vaevaga võõrsil kolm punkti, alistades võõrustajad 3:2.
Esimestel minutitel oli silmapaistvaim mees väljakul Kylian Mbappe, kes oli kahe hiljutise penaltieksimuse tõttu mängu eel tähelepanu keskpunktis. Kui teisel minutil löögile pääsenud staari üritus läks kodumeeskonna väravavaht Marco Carnesecchi suunas (ja hiljem selgus kordusest, et oli ka suluseis), siis 10. minutil tegutses Mbappe osavalt. Brahim Diazelt söödu saanud ründaja tegi nõtke puute Marten de Roonist mööda ning lajatas teisega palli madalalt alumisse nurka. Real 1:0!
Mõni minut hiljem avanes Mbappel pika söödu järel soodne võimalus madridlased kahe väravaga juhtima viia, aga pealelöök karistusala tagant lõppes Carnesecchi tõrjega.
Kuigi Atalanta jäi varakult kaotusseisu, ei olnud nad mängust sugugi väljas. Nad jõudsid mitmel korral lühikeste kombinatsioonidega Reali karistusalasse, kuid löögile minnes oli kas Aurelien Tchouameni või Antonio Rüdigeri nimeline blokk ees. Võõrustajad üritasid väravat ohustada ka eelkõige paremalt äärelt tulnud tsenderdustega, kuid sealgi valitses olukorda Tchouameni-Rüdigeri keskkaitsepaar.
Külalisi tabas eduka poolaja alguse järel suur tagasilöök: kui Vinicius Junior naasis täna vigastuspausi järel algkoosseisu, siis 36. minutil pidi väravalööja Mbappe tervisemure tõttu väljakult lahkuma. Teda asendas samuti vigastusest taastunud Rodrygo.
Kui esimese poolaja lõpuvile eel tundus, et meeskonnad lähevad vaheajale Reali eduseisus, siis viimastel sekunditel teenis Sead Kolasinac Itaalia meeskonnale penalti. Palliga karistusalasse murdnud keskkaitsja jooksu takistas Tchouameni õrn põlvepuude vastu Kolasinaci väliskülge, mis oli aga piisav, et Atalanta mees murule kukuks ning Szymon Marciniak penaltipunktile osutaks. Belglane Charles De Ketelaere oli kaasmaalase Thibaut Courtois' vastu enesekindel, kõmmutades palli külma kõhuga paremasse ristnurka. Vaheajavile saatel ilmusid tabloole viiginumbrid 1:1!
Teise poolaja algus pakkus tipptasemel sooritusi. 56. minutil oli Realil omajagu õnne, kui Berat Djimsiti lükkas vastase jalalt palli vastu meeskonnakaaslast Edersoni, kellest omakorda põrkas mänguvahend Atalanta värava suunas Vinicius Juniorile ette. Brasiillane kasutas sülle kukkunud võimaluse ära, lüües ühe puutega alumisse nurka. Real 2:1!
Atalantat tabas hetkeline peataolek, sest vaid kolm minutit hiljem avas Vinicius pika sööduga Reali rünnaku, leides Jude Bellinghami. Noor inglane mängis karistusalas end ühe pettega osavalt de Rooni vastu löögile ja saatis vasaku jalaga madala palli Carnesecchist mööda Atalanta võrku. Real 3:1!
Kaheväravalises eduseisus olid Reali mehed enesekindlad ning tundsid end silmnähtavalt mugavalt. Pingevaba mõnu ei jätkunud kauaks, sest 65. minutil sähvatas Atalanta. Kui Raoul Bellanova kauglöögi koukis Courtois alumisest nurgast välja, siis mõned hetked hiljem leiti vasakult äärelt Ademola Lookman, kes läks pikalt mõtlemata Lucas Vasqueze vastu löögile. Reali kaitsja jalgade vahelt vihisenud pall maandus Reali värava eesnurgas ning kodumeeskonna staar vähendas nende kaotusseisu minimaalseks. 3:2!
70 minuti täitudes tekitas Rodrygo endale suurepärase võimaluse taastada Reali kaheväravaline eduseis: ta mängis end kavala pettega karistusalas löögile, aga ei tabanud palli hästi ning veeretas kera Carnesecchile sülle. Minut varem eelnes Brahim Diaze löögiüritus umbes seitsmelt meetrilt, mis aga lendas võõrustajate raamist mööda.
Atalanta haistis lõpuminutitel, et vastase kasutamata jäänud võimalused lubavad neil mängust veel punkti päästa. Nad andsid intensiivselt Reali värava suunas tuld, kuid kord ei olnud sihik täpne ja teisel juhul sekkus Courtois, kes hoidis eeskujulike tõrjetega omasid eduseisus.
Atalanta klassikaline kaotusseisus oleva meeskonna kuldne võimalus tekkis 25 sekundit enne lõpuvilet, kui Lookman mängis vasakul äärel terava üleastega jala vabaks ning lasi madala tsenderduse värava ette. Seal oli vahetusest sekkunud ründaja Mateo Retegui, kes aga ei suutnud kolmelt meetrilt palli raamidesse suunata.
Ahastusest murule vajunud ning käsi laiutama jäänud Atalanta mehed pidid luhta läinud šanssi järel leppima tühjade pihkudega, Reali mehed said aga kergendatult ohata, sest käest libisema hakanud kolm punkti kuulusid lõpuks siiski neile. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Reali staarid kinnitasid teada-tuntud fakti
Mängu saatuse otsustasid individuaalsed sooritused. Mbappe ja Bellinghami tabamused olid šedöövrid, millega saavad hakkama absoluutse tipptasemega mängijad. Ka Viniciuse kiire reageerimine on kvaliteetse mängumehe väärt tunnus. See ei ole uudis, et Real Madridi ründeosakonnas tegutsevad kõrge klassiga mängijad, küll aga andis tänane mäng sellest selge meeldetuletuse.
10 - Real Madrid have won a Champions League group stage match by attempting so few shots (10) for the first time since November 2016 against Sporting CP under Zinedine Zidane (also 10). Effectiveness. pic.twitter.com/BMZKcAnswt — OptaJose (@OptaJose) December 10, 2024
2. Meister tõmbas Atalanta kiirrongile pidurit. Kas enda omale on liiga hilja hoog sisse ajada?
Atalanta kohtus Realiga seisus, kus nad olid kõikide sarjade peale võitnud üheksa järjestikust kohtumist. Bergamo klubi viimane kaotus pärines 24. septembrist, millest alates olid nad tänaseni püsinud 14 mängu kaotuseta. Vägevale hoole tõmbas pidurit valitsev Meistrite liiga võitja, kes parandas sellega enda täbarat tabeliseisu.
Real on kuuest mängust võitnud pooled ning kaotanud ülejäänud. Enne mängu 24. ehk viimasel edasipääsukohal olnud meistrid parandasid kolme punktiga olukorda, kuid üldpilt ei ole endiselt kiita: 18. tabelirida viitab, et võistlussarja 15-kordne tšempion peab suure tõenäosusega arvestama kahe lisamänguga, et pääseda 16 parema hulka.
3. Nokk kinni, saba lahti
Carlo Ancelottil on olnud tänavu ühelt poolt korralikult peamurdmist, keda, ja millisel positsioonil platsile saata, teisalt pole itaallasel üleliia palju võimalik nuputada, sest tal lihtsalt pole laia valikut, kelle vahel otsus langetada. Kui Vinicius ja Rodrygo seljatasid vigastuspausi, siis nüüd lisandus laatsaretti Mbappe. Lisaks temale on seal ka Ferland Mendy, Eduardo Camavinga, Dani Carvajal, Eder Militao, ja David Alaba, mistõttu mängis Aurelien Tchouameni täna poolkaitsja koha asemel Antonio Rüdigeri kõrval keskkaitses. Kuigi Bergamos saadi soovitud tulemus kätte, siis Reali poolehoidjaid võivad põhimängijate pidevad vigastused panna kulmu kortsutama.
4. Mängu parim - Jude Bellingham
Lisaks meisterlikule sooritusele, mis lõpuks osutus võiduväravaks, jagus Bellinghami Bergamos igale poole nii rünnakul kui kaitses. Ka Rodrygo 70. minuti võimalusele, mis oleks võinud mängu saatuse lõplikult otsustada, tegi tema eeltöö. Nagu esimeses punktis sai mainitud, siis mängu saatuse otsustasid suurte mängijate suured teod. Neljandat mängu järjest skoorinud Jude Bellingham on 21-aastaselt kahtlemata suur mängija.
Protokoll:
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta