FC Kuressaare alustas hooaega jääkülmana, kuid on oma mängu imekiiresti toimima saanud ning liigub hetkel juba tulikuumas vormis. Valitsev meister FC Flora jäi Saaremaal hätta ja pääses viigiga koju tänu 79. minutil löödud 2:2 viigiväravale.
Kaks eelmist mängu võitnud Kuressaare alustas enesekindlalt ja ilma igasuguse aukartuseta. Võrdne heitlus pakkus mõlemale poole poolvõimalusi, mis ajapikku ohtlikumaks muutuma hakkasid. Flora jõudis esimest korda lähedale 21. minutil, mil Kristo Hussari löök 13 meetrilt riivas latti. Kolm minutit hiljem pääses Karl Orren teises kastis ohtlikult lähilöögile, aga Mihhail Kolobov blokeeris.
Mida lahtisemaks mäng muutus, seda tihedamini sattus ohtu kodumeeskonna värav, kuid läbimurre sündis siiski külaliste tagalas. Kõrge audisisseviske järel saatis Pavel Dõmov 30. minutil tsenderduse kasti ning sellele järgnes suuremat sorti segadus, kuni pall Kolobovi jalast Märten Pajunurmele ette põrkas ja keskkaitsja selle võrku virutas - 1:0!
Poolaja lõpuosas suutis Flora Kuressaare viimaks seisusekohaselt sügavale kaitsesse suruda, aga kuigi palju väravaohtu sellega ikkagi ei kaasnenud. 37 minuti täitudes tekitas Vladislav Kreida läbisööt Maksim Kalimullinile hea võimaluse, aga Kaur Kivila jõudis kärmelt vastu ja tõrjus.
Flora tegi vaheajal topeltvahetuse, tuues platsile kogenud Rauno Alliku ja Markus Soometsa. Neist esimese mõju oli eriti tuntav ning juba 30 sekundi möödudes mängis ta suurepäraselt Mark Anders Lepiku löögile, aga Karl Rudolf Õigusel õnnestus ründaja löök väravajoonelt blokeerida. 52. minutil ei olnud viigiväravast enam pääsu, kui Alliku lõpetas läbimurde paremalt äärelt ise täpse vasaku-jala-löögiga posti kõrvale - 1:1!
Viigivärava järel hakkas Flora surve tasapisi vaibuma ning Kuressaare muutus samuti jälle ohtlikumaks. Juhtväravani jõudsid nad aga ootamatult, sest videokohtunikud tuvastasid Erko Jonne Tõugjale käegamängu olukorrast, kus mitte ükski Kuressaare mängija ei olnud penaltile apelleerinud. Pajunurm astus 72. minutil palli taha ja saatis tugeva löögi paremale üles, kuhu Kristen Lapa ei küündinud - 2:1!
Flora viigistas peagi, kui Nikita Mihhailovi nurgalöögi järel põrkas pall Mattias Männilaane kaudu Kolobovile ette ning Flora keskkaitsja sai mõnelt meetrilt palli võrku lajatada - 2:2! Võimsat survet võiduvärava löömiseks tiitlikaitsja aga peale panna ei suutnud. Parimaks šansiks jäi Lepiku 87. minuti läbijooks, kuid terava nurga all ei saanud ta palli Kivilast mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Pikk aut põhjustas penalti
Kui peakohtunik Tanel Üprus 69. minutil mängu videokontrolliks kinni pidas, tekitas see kõvasti segadust, sest keegi ei olnud täheldanud, ei Üprus ega Kuressaare mängijad, et 20 sekundit varem tabas pall Flora trahvikastis Erko Jonne Tõugja kätt. Kohtunikupoolsel ülevaatusel ilmnes tõesti, et Mattias Männilaane pikk audisissevise oli maandunud otsejoones Flora kaitsja käe pihta.
Video ülevaatus:
2. Flora ei mängi nagu tiitlikaitsja
Kuressaare alustas mängu väga julgelt ja enesekindlalt, tehes edukalt kõrget pressi ning lubamata Floral pikka aega initsiatiivi haarata. Sellist võimast üleolekut, mida tiitlikaitsjalt tabelikeskmiku vastu oodata võiks, suutis Flora näidata vaid üksikutel perioodidel, eelkõige teise poolaja alguses viigiväravat jahtides.
Hästi, Kuressaare ongi hetkel heas hoos ning oma kõrge pressiga on nad viimastel aastatel probleeme valmistanud teistelegi tipptiimidele, eriti koduväljakul. Sellegipoolest on ilmselge, et vastased ei oma Flora vastu enam sellist aukartust, mida võis tajuda eelmistel hooaegadel. Hooaja algus on kinnitanud, et noorenduskuuri läbinud Flora on praegu igati haavatav, ning Kuressaare uljas lähenemine paljastas taaskord kõik nende nõrgad küljed.
Ikka ja jälle kõigub Flora esitus läbi kohtumise, head perioodid vahelduvad halbadega ning rasketel hetkedel ei suuda noor meeskond alati külma rahu säilitada. Ikka ja jälle kipub Flora noor kaitseliin kärisema, mistõttu on 9 mänguga enda võrgust korjatud juba 15 palli (1,67 väravat mängu kohta). Terve eelmise hooajaga kokku löödi Florale vaid 24 väravat (0,67 väravat mängu kohta).
Seekord olid Floral vähemalt pingilt mõned lisakäigud võtta, aga seda eelkõige seetõttu, et kogenud Rauno Alliku ja Markus Soomets üllatuslikult algkoosseisust välja jäid.
Valitsev meister on kolm kohtumist järjest võiduta ning Levadial avaneb pühapäeval Tartus võimalus vahe Floraga juba 12-punktiliseks käristada.
3. Kuressaare uskumatu tuhasttõus
Kuressaare alustas hooaega kahe järjestikuse 0:6 kaotusega, saades kodus keretäie nii Nõmme Kaljult kui ka Levadialt. Kolmaski mäng lõppes kaotusega, olgugi et Pärnu Vapruse vastu mindi kaks korda juhtima ning kaotati valusal kombel 2:3. Nii läks Kuressaare märtsis koondisepausile olukorras, kus neid hinnati ehk isegi kõige suuremaks kandidaadiks liigast väljakukkumisele.
Pausilt naastes on Kuressaare kogunud aga viie mänguga koguni kümme punkti ning kaugele ei jäänud täistabamus ka Flora vastu. Ainult Levadia on kogunud oma viie viimase mänguga rohkem punkte - 13 - ning Kaljul on kirjas sama palju kui saarlastel.
Komeedina on Kuressaare tuisanud tabeli esimese poole kannule ning omab kõiki võimalusi, et konkureerida näiteks Floraga neljanda eurosarjakoha nimel. Neid lahutab liigatabelis vaid kolm punkti ning Kuressaarel on üks kohtumine vähem peetud.
4. Mängu parim - Märten Pajunurm
Vaevalt on see kokkusattumus, et Kuressaare tõus algas just siis, kui hooaja kaks esimest mängu vahele jätnud Pajunurm väljakule naasis. Resultatiivsus on omaette väärtus, aga tema juhtimisel töötab ka kaitsemäng sujuva masinavärgina.
Protokoll:
27. aprillil kell 17.00 Kuressaare kunstmurustaadionil
FC Kuressaare - Tallinna FC Flora 2:2 (1:0)
30., 72. pen. Märten Pajunurm - 52. Rauno Alliku, 79. Mihhail Kolobov
Väravasöödud: 30. x, 72. Mattias Männilaan - 52. Nikita Mihhailov, 79. x
Hoiatused: 62. Sander Alex Liit, 76. Karl Orren
Mänguolud: +10, pilves kergelt tuuline ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 172
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Sander Jürjens
Neljas kohtunik: Oliver Väät
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Karl Kena
Kuressaare: Kaur Kivila, Sander Alex Liit, Karl Orren, Märten Pajunurm, Oliver Rass, Pavel Dõmov, Joonas Soomre, Artjom Jermatšenko, Siim Aer, Karl Rudolf Õigus, Mattias Männilaan (90+1. Gleb Pevtsov).
Varus: Rihard Meesit, Joosep Kobi, Gleb Pevtsov, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Ralf-Sander Suvinõmm, Joonas Vahermägi, Rasmus Saar, Andero Kivi.
Flora: Kristen Lapa, Kristo Hussar, Mihhail Kolobov, Erko Jonne Tõugjas, Daniil Kuraksin, Vladislav Kreida, Marco Lukka, Maksim Kalimullin (46. Markus Soomets), Nikita Mihhailov (80. Tony Varjund), Gregor Rõivassepp (46. Rauno Alliku), Mark Anders Lepik.
Varus: Silver Rebane, Robert Veering, Tony Varjund, Rauno Alliku, Tristan Pajo, Oscar Pihela, Markus Soomets, Roland Lukas, Sten Patrick Prunn.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Allan Mehik
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta